0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Küçük Beyaz Böcek

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Küçük Beyaz Böcek aslında ilk anda varlığı anlaşılmayan oldukça minik, toplu iğne ucu kadar bir boyuttadır. beyaz toz böcekleri olarak bilinen bu canlılar daha çok titiz ev hanımları ve sürekli etrafı inceleyen insanlar tarafından fark edilmektedir. Toza benzeyen beyaz böcek diye tabir edilen ve evlerde çok fazla görülen bir böcek türüdür. Minik şeffaf böcekler daha çok geceleri el feneri ve cep telefonu ışığı ile evi kontrol ettiğiniz zaman görülür. beyaz renkli minik haşereler daha çok parke kenarı, kapı dipleri, mutfak dolapları ve dip bölgelerde görülür.

Minik beyaz renkli nem böcekleri olarak bilinen bu haşere aslında toz akarı ve mitelerin bir türüdür. Kaynağı nem ile küf gibi rutubetin ortaya çıkardığı ortamlardır. Küçük beyaz böcekler ile mücadele ancak çok etkili ilaç ve profesyonel yöntemler ile başarılı olur. Toz böcekleri görünüm olarak, toz kadar küçük oldukları için bu isimle bilinir. İlk defa evinde böylesi bir böcek gören halk bunlara beyaz toz böcekleri demeyi uygun görmektedir. Beyaz nem böcekleri ile toza benzeyen akarlar, saksılar içinde, nemli, rutubetli, duvarları küflü, evlerde yada yeni inşa edilmiş olan binalarda daha yoğun biçimde görülmektedir.

Doğadaki toprak biyolojisinde nem ve rutubet parçalanmayı sağladığı için pek çok canlıya olanak sağlar. Bahar dönemlerinde intikatör ve humus oluşumuna imkan sağladığı gibi, mevcut toprağı bitkilerin faydalanacağı şekle sokarken minik yada iri boyutlu çeşitli böcekler oluşmaktadır. Bunlar arasında minik beyaz akarlar, kahverengi toz böceği ve siyah rutubet böcekleri başta gelir. İnsanların bilmesi gereken rutubetli ve nemli ortamlarda beyan rutubet böceği daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Küçük Beyaz Böcekler nerelerde Ve Nasıl Olur?

Mevcut besinlerin bozulma nedeni ile çürümekte olan bitkiler ve hayvanların artıkları mikroskobik canlıları tetikler. Ayrıca küf ve bakterilerin oluşması bu anlamda başlıca etkendir. Bilindiği gibi mantar, alt bakterileri ve bir hücrelilerin oluşumunu sağlar. Nemsiz yerde rutubetten meydana gelen böcekler görülmezler. Kısacası bu çok küçük beyaz böceklerin ana kaynağı nemlenme, çürüme, ve küflerdir. Sıcak mekanlarda özellikle sürekli havalanan nemsiz yerlerde yaşayamazlar. Bazıları görünüm olarak saç kepeği boyutundadır. Minik toz böcekleri bitkilerde yada ortamlarda toz şeker taneleri kadar olan bu böcekler çoğunlukla insanlar tarafından ne olduğu bilinmemektedir.

Uzun süreli kapalı kalan mekanlarda, odalarda masa üzerinde, mobilyalarda, kitaplar arasında, dolap içlerinde, hatta gıda ve küflenmiş ekmek üzerinde yüzlercesi oluşur. Yaz aylarında ısının etkisi ile harekete geçseler de fazla görülmezler. Daha çok kışın nemli rutubetli karanlık yerlerde çok daha aktif şekilde ortaya çıkarlar. Çok küçük oldukları için İlk bakışta insanlar toza benzetir ve böcek olduğunu ancak hareket edince anlar. Pek çok insan çok yakından bakınca yavaşça yürüdüklerini kımıldadıklarını görerek ciddi anlamda rahatsızlık yaşar.

Akarların aslında alerji yapan dışkıları olup kendisi çok daha küçüktür. Bir akar günde ortalama 15 defa dışkı yapar. 100 akar haftada iki mikro gram alerjen etki üretir. 10 mikro gram üzerine çıkması durumunda özellikle hassas yapılı kişilerde astım hastalığı yapar. Akarlar mite, maytlar eşyalar üzerinde, halılarda, yatak, minder, yorgan, yastık, çekyat üzerine oturduğunuz zaman insanlarda huzursuzluğu tetikler. Partiküller halde havada uçuşarak solunum yoluyla alerjik reaksiyona ve akciğerlerde bronşların tıkanmasına neden olurlar.

Beyaz Toz Böceği Ve Akar Belirtileri

Dıştan cilt üzerinde belirtileri nelerdir? diyorsanız kısaca şu tür komplimanlara yol açarlar. Alerji belirtileri, gözlerde kızarma, sulanma, kaşıntı, burun akıntısı, ve tıkanıklığı, hapşırık deride devamlı bir hareketlenme hissi şeklinde görülür. Erkek toz böcekleri 1 ay kadar bir zaman yaşar ve ölürler. Dişi beyaz toz böcekleri ise ortalama 2 ay kadar hayatta kalarak onlarca yumurta bırakır. Bu süre içerisinde ortalama 80-100 yumurta üreterek daha yoğun sorunlara sebep olur. Beyaz toz böcekleri daha çok kışın rutubetli olan yerlerde görülür. Özellikle duvarları nemli, küflü evlerde görülür. Bu toz kadar küçük böcekler yazın arada bir ortaya çıkmaktadır.

Önlem olarak elbise dolabını duvara tam yaslamayın, dolabın arkasında 5 parmak kadar bir boşluk bırakmak duvarda meydana gelecek küflenmeyi engeller. Duvar küf yaptığı zaman yosun renginde yeşilimsi ve pamuk gibi yumuşak bir doku içinde beyaz minik böcekler oluşur. Beyaz toz böceği ve minik akarlar daha çok ev tozunda, pamuk ve diğer liflerde, evcil hayvan atıklarında, çeşitli bakteriler bitki ve böcek artıklarında bulunur. Böyle ortamda doğal olarak tozdan meydana gelen böcekler oluşacaktır. Tozlu ve rutubetli ortam içinde yaşayan en önemli zararlı ev tozu akarlarıdır. En fazla bilinen adıyla miteler olarak adlandırılırlar.

Ev tozu akarları sıcak ve nemli yerlerde hızla çoğalırlar. Gözle görülmeyecek kadar küçüktürler ve neyin sizi rahatsız ettiğini anlamanız oldukça güçtür. Yastık, yorgan, yatak ve halı içlerinde, minderlerde, çekyat ve koltuklarda barınmayı çok severler. Birden fazla rengi ve yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırma ve gözlemlerde deri altına yerleşen akar ve deri böceği türünde zombileşme benzeri bir oluşum tespit edilmiştir. Deri altına girerek et yiyen bu minik yaratık ileride insanları için ciddi tehdit oluşturma potansiyeli taşımaktadır.

Akarlar Hangi Hastalıkları Tetikler Nasıl Ölür?

En fazla yatak, Yastık, ve yorgandaki akar alerjenleri uykuda solunum yollarına geçerek insanlara zarar verir. Ak ciğerlerde hava yollarına ulaşırlar ve alerjik reaksiyonu hızlıca başlatırlar. Böylece astım tetikleyici olarak hava yollarında daralma ve balgam oluşmasına yol açarlar. Gece öksürüğü, hırıltı, saman nezlesi, solunum ve nefes darlığına zemin hazırlarlar. Mite akar alerjisi haftalar ve aylarca sürebilen oldukça rahatsız edici bir özelliktedir. Şayet belirtiler 10 günden daha fazla sürerse kesinlikle hekime başvurun. Doktor sizi alerji uzmanı denetiminde alerji için deri testine tabi tutmalıdır.

Bazen bu zararlının varlığını tespit etmek için kan testide gerekebilir. Beyaz toz böceği ve beyaz nem böceği hakkında en az bilgi olan böceklerdir. Beyaz böcek türleri arasında saksıdaki küçük böcekler ve beyaz şeffaf nem böceği aynı türlerdir. Telefon üstünde beyaz küçük böcek gördüm diyenlerin sayısı hiçte az değildir. En fazla mutfak dolabında beyaz küçük böcekler var ne olduğunu anlamadım diyen insanlar bilgi talebinde bulunmaktadır. Sizde evde beyaz küçük böcekler var diyorsanız bilin ki işiniz hayli zordur. Bilmeniz gereken böceklerin boyutu küçüldükçe kontrol altına alınması son derece zordur.

Küçük beyaz böcek ile mücadele bireysel olarak nerede ise imkansızdır. Bunun için bu konuda uzman ilaçlama firması ile çalışmalı ve evinizde mutlaka böcek ilaçlama yaptırmalısınız. Toz böceği ve kuş bitleri benzerlik gösteren minik boyutlu böceklerdir. Ancak ikisi farklı ve değişik türlerdir. Beyaz minik böcekleri yok etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Parke altı, kapı içleri, dolap arkaları ve hava giren yerlere gizlendikleri için mücadelesi çok zordur. Bu nedenle garantili toz böceği ilaçlama zordur. Atlas Türk İlaçlama en iyi ilaçları kullanarak böcek ilaçlama desteği verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir