0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kırkayak

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kırkayak olgun ince vücudu yan tarafında bunlara benzer pek çok bacağı olan canlılara benzeyen bir böcek türüdür. Kırkayak sokması etkili bir böcek ilaçlama yapılarak önlenebilir. Kırkayak türleri insanlar tarafından en fazla merak edilen konulardan biri olsa da evdeki kırkayak zehirli mi? diye boşuna endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü kırkayaklar ölümcül zehir taşıyan türler değildir. Ancak çıplak el ve ayakla kırkayaklara temas edildiği zaman ciltte tahriş ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Dilerseniz yazımızda kırkayak neyi sevmez? kırkayaklar nerede yaşar? bu konulara kısaca değinelim.

Bu haşerelerin ülkemizde yaygın olan görünümü daha çok kahverengi renklidir. Boyları ise iki buçuk santimetre ile 4 santimetre civarı arasında farklılık gösterir. Vücudundaki her bölgede iki çift ayak bulunur kırkayağın vücudu bölümlü bir özelliğe sahiptir. Kırkayaklar beslenmesini daha çok geceleri sağlar açık hava ve nemli bölgelerde yaşamayı severler. Binaların etrafında bahçe ve çiçeklerin olduğu bölgelerde kırkayaklar ile karşılaşmak gayet normaldir.

Ayrıca ölü yaprak altlarında, biçilmiş çimen ve otların altında, taş altında kırkayaklar ile karşılaşmak mümkündür. Ayrıca binaların depo sığınak ve bodrumlarda sıklıkla görülürler. Kırkayakların yaşamasına elverişli alanlar içerisinde nemli toprak bölgeler önemli yer tutar. Özellikle çürümüş ölü yapraklarda bulunan küçük tahta parçalarından beslenmeyi severler. Sonbahar döneminde yer değiştirerek göçerler. Genellikle kırkayaklar kışın sert geçtiği yoğun yağış alan dönemde daha fazla yer değiştirmektedir.

Bu nedenle çoğu zaman evlere kırkayak girmesi gibi durumlar yaşanmaktadır. Binaların duvarlarına temelden tırmanarak açık oldukları yerlerden yaşam alanlarına girerler. Özellikle bodrumların kapılarından, pencere, döşeme altı, havalandırma boşluğu, garaj kapısı ve kapı altları gibi yerlerden içeri sızarlar. Çoğunlukla binaların zemin katları yani bodrum bölgelerinde daha fazla görülürler. Döşeme altı boşluğu bu böcekler için en uygun üreme alanları olarak evde dikkat çeken yerlerdir.

Kırkayakların Üreme Yerleri Ve Mücadele

Binaların alt kısımlarında çoğunlukla depolanmış halde bulunan kereste ve odun gibi aksamların aralarında üreme yoluna giderler. Binalara ve dairelere giren kırkayaklar genellikle birden fazla olur. Topluca harekete geçtikleri zaman yer değiştirirken fazla sayıda kırkayak girişleri evlerde görülebilmektedir. Sürünerek kapı altı, pencere yalıtımlarının olmadığı bölgelerden evlerin içine dolarlar. Kırkayaklar ürerken yumurtalarını toprağa bırakır daha sonra üreme haline gelirler.

Kırkayak türleri çoğu kırkayak 2 yılda üreme erişkinliğe kazanır. Evlere giren kırkayakların sayısı çoğaldığı zaman ev sakinleri evin hemen her bölgesinde kırkayaklar ile karşılaşabilir. Özellikle önemli olan bölgeler mutfak, banyo ve çamaşırhaneler olduğu için buralarda kırkayak yoğunluğu daha fazla gözlemlenir. Şayet kırkayak ile karşılaşırsanız acil durumlarda hemen elektrik süpürgesiyle çektirerek torbasını da dışarı boşaltın.

Ancak unutmayın birden fazla kırkayak varlığının olması evde ciddi şekilde sorunlara sebep olacağı için hemen profesyonel bir ilaçlama firmasından kırkayak ilaçlama desteği almalısınız. Kırkayak hangi mevsimde görülür? diyorsanız daha çok serin ve nemli bölgelerde yaşadıkları için bahar aylarında daha fazla karşılaşırlar. Yağışların bol olduğu sonbahar ve ilkbahar gibi dönemlerde kırkayaklar ile karşılaşmak daha fazla olur. Çünkü bu dönemlerde bir bölgeden başka bir bölgeye yuvalarının şu dolması nedeniyle göç ederler.

Kırkayaklar üreme mevsimlerinde kırkayakların daha fazla görülmesi olağandır. Evlerin içine çeşitli yollardan girerek insanlar için sıkıntı kaynağı haline gelirler. Haşere şikayetlerinde bireysel çaba ilk anda öldürme şeklinde olmasına karşın evin içinde birden fazla kırkayak olması durumunda mutlaka kırkayak ilaçlama servisi almak gerekir. Kırkayak evlerin nerelerinde gizlenir? kırkayak evden nasıl yok edilir? bilmekte fayda vardır.

Evde Kırkayak Nerelerde Olur?

Evin içinde gizlendikleri bölgeler genellikle kuytu yerlerdir. Eve giren kırkayaklar genellikle banyo küvetinin altı, dolap araları, parke arası, kapı dipleri, mutfak dolaplarının arkaları gibi bölgeleri kendilerine gizlenme yeri olarak seçerler. Binalarda ise merdiven boşlukları kilit bölgelerdir. Bina bodrumu, sığınak ve kömürlük gibi bölgeler kırkayakların dinlenme ve yaşam alanları olarak dikkat çeker. Kırkayaklar ile çıyanlar birbirine benzediği için genellikle karıştırılır.

Ancak çıyanlar kırkayaklara oranla daha iri ve bacak sayıları daha çatalımsı bir özelliğe sahiptir. Çıyanlar zehirli ve ölümcül tehlikeler ortaya çıkarabilirken, kırkayaklar da ölümcül tehlike yaşanması pek karşılaşılan bir durum değildir. Kırkayak türleri bazen tüylü vücuda sahip olur bazen çiyanlar ile benzerlik gösterir. Bazı türler ise solucana benzeyen özellikleri ile insanların karşısına çıkarlar. Nemli bölgelerin müdavimi olan kırkayak çeşitleri evlerde insanların huzurunu kaçırır.

En Fazla nemli ve rutubetli bölgelerle ekili alanlarda çıyan ve kırkayaklar daha sık görülür. Bu nedenle kırkayaklar ile mücadele bireysel olmaktan çok bu iş için kurulmuş ilaçlama firmalarının yardımıyla çok daha kolay bertaraf edilir. Kırkayakların zararlarından korunmak için evin kırkayaklardan arındırılması önemlidir. Bu nedenle kırkayakların dolaşım alanları olan bina çevreleri ve bahçelerde kırkayaklara karşı önleyici ilaçlama oldukça faydalıdır. Bu şekilde hem apartman hem de daire içlerine duvarlardan tırmanıp gelmeleri önlenir.

Kırkayaklar ile mücadelede erken davranmak oldukça faydalıdır. Çok hızlı çoğalacakları için daire içlerinde insanlar için ciddi sıkıntı kaynağı haline gelebilirler. Kırkayakların zararlarından korunmak için daire içleri kadar bina çevrelerinde ilaçlama servisi almak gerekir. Unutmayın zehirli böcekler ile mücadele erken yapıldığı zaman çok daha kolay çözüm sunar. Kırkayaklardan kurtulmak için etkili bir böcek ilaçlama şarttır.