0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kırkayak Sokması Öldürür Mü

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kırkayak Sokması Öldürür Mü? endişesi ve çıyan sokması insanda tedirginliğe yol açan sebeplerden biridir. İlaçlama öncesi insanların böcek ve haşereler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmaması çoğu zararsız haşerenin bile zehirli bir böcek gibi ciddi paniğe yol açmasına yol açar. Kırkayak Sokması Ölümcül Olur Mu? kırkayak sokmasında neler yapılmalı? Böcek ilaçlama ile kırkayaklar ölür mü? elbette bilinmesi gereken bir konu olup çıyan sokması ve kırkayak sokması gibi durumlarda neler yapılmalı iyi bilmek gerekir.

Öncelikle kırkayak ve çıyanların özellikleri hakkında kısaca değinip olası Kırkayak Sokması Öldürür Mü? daha iyi anlamanıza yardımcı olalım. Kırkayaklar (Diplopoda), yavaş hareket eden, uzun segmentli yapıları ve vücudunun etrafında pek çok bacağa sahip garip görünümlü haşerelerdir. Çıyanlarla aynı özellikleri çok fazla olan bu zararlı haşereler kırkayaklar ile aynı gurup ve sınıfta yer alan türlerdir. Kırkayakların vücudunda her segmentte ikişer çift bacak bulunmaktadır. Kırkayaktaki bacak sayısı çıyanların bacak sayısından daha fazladır.

Kırkayakların vücutları da çıyanlara göre daha sert ve silindirik bir yapıdadır. Kırkayakta her boğumda iki çift bacak bulunmasına karşın , Çiyanın vücudunda her boğumda bir çift bacak bulunması kırkayakların vücut özelliği ile çıyanların birbirlerinden ayrılmasında kolaylık sağlar. Kırkayaklar insanları kolay, kolay sokmaz ya da ısırmaz. Genellikle boş zeminler, nemli ve karanlık bölgelerde yada atıl durumlardaki konutlarda fazlaca görülür. Yaşam bölgelerinde rahatsız olunca korkarak o bölgeyi hızlıca terk ederler.

Kırkayak Sokması ile çıyan sokması insan sağlığı açısından zararlı bir durum olmasına karşın nadir görülen bir durumdur. Küçük çocuklar ve bilinen böcek alerjisi olanlarda kırkayak sokma ve ısırması şiddetli belirtilerle karşılaşılabilmesine sebep olabilir. Aslında bu sokma değil vücutla teması halinde alerjik reaksiyona sebep olmalarından kaynaklanır. Kırkayak Sokması Öldürür Mü? diye korkan insanların normal şartlarda kırkayakların sokma gibi bir duruma yol açmadığını bilmesi gerekir.

Kırkayak Ve Çıyan Isırması Tehlikeli Midir?

Kırkayak alerjisi yaşanmasına rağmen kırkayak, bir insanın ölümüne neden olur diye bir söylem içinde olmak mümkün değildir. Ancak çok fazla hassasiyeti olan alerjik yapılı bebek ve insanların kırkayak ve çıyan ile temas etmesi yada ısırılması ciddi risk oluşturur. Normal yapılı insanlarda ciddi ölümcül durumlara neden olduğuna dair hiçbir belge ve yaşanmış durum yoktur. Ancak çıyanlar kırkayağa göre daha tehlikeli ve boy olarak kırkayaklardan daha iridir.

Çıyanlar arasında büyük türler daha küçük türlere göre daha zararlı olduğu için ısırma potansiyeli çok daha fazladır. Çıyan ısırması nedeni ile büyük boyutlu çıyanların daha fazla ısırık yerinde ağrı ve sancıya yol açtıkları bilinmektedir. Çıyan sokması ve çıyan ısırması olarak tabir edilen yara yerinde renk değişikliği, uyuşma ve kısmi felç belirtisi gibi his kaybı görülebilir. Kırkayak ısırması ile çıyan ısırması daha farklı acıya neden olmaktadır. Kırkayak ısırınca deriyi delemez iken çıyan ısırığı vücutta yaralanma ve daha fazla acıya neden olur.

Kırkayak ısırması ve çıyan sokması durumlarında olası risklerin yaşanmaması için önleyici tedavi uygulanması oldukça faydalıdır. Kırkayak teması ve ısırması ile oluşan ciltte tahriş ve kabarıkların şiddetli kaşıntıya yol açmasını önlemek için, Buz uygulama veya sıcak suya daldırma gibi önlem ilk aşamada ısırılan kişi için rahatlatıcı olabilir. Çıyan ısırması durumunda bireysel tedbirden çok tıbbi müdahale yapılarak gerekli ilaç tedavisi uygulamak çok daha iyidir. Ağrı kesici tedavi yöntemi ile olası yan etkilerin önlenmesi için sistemik analjezikler ile tedavi edilebilmektedir.

Ayrıca lokal anestezik enjekte edilerek veya sinir blokajı ile tedavi edilme yolu ile istenmeyen zehirlenme ve risk durumlarının önlenmesi çok daha önemlidir. Tetanoz tedavisi yapılmalıdır. Ayrı bir antibiyotik gerekli değildir. Hassas yapılı cilde sahip olan ve daha fazla etkilenen kişiler için Antihistaminler önemli kaşıntısı olan hastalar için kullanılabilir. Bu yazıda kırkayak sokması ve çıyan sokması tedavisi olası önlem ve kırkayakların tehlikesi hakkında kısaca bilgi verdik. Pire Neden Hoşlanmaz biliyor musunuz?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir