0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kırkayak Neyi Sevmez

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kırkayak Neyi Sevmez? kırkayakların oluşması nasıl önlenir? bu ve benzeri sorgulamalar kırkayakların yaşam alanlarından uzaklaştırılması için son derece önemlidir. Böcek ilaçlama uygulamaları içinde kırkayaklar ile mücadele değişik ilaçlar ve yöntemler yardımı ile yapılabilmektedir. Kırkayak zararlısı eklem bacaklılar familyasında yer alan, ince uzun yapılı bir canlıdır. Kırkayakların hayatlarını sürdürebilmesi için mutlaka nemli ortamlara ihtiyaçları vardır.

Bu nedenle kurak ve sıcak bölgelerde kırkayakların barınması pek mümkün olmaz. Çok bacaklılar grubunun büyük bir çoğunluğunu oluşturan kırkayak türleri oldukça kalabalıktır. Kırkayakların yaklaşık olarak 13 000 türü mevcuttur görünüm olarak halkalı bir vücut özellikleri bulunur. Her halkadan birden fazla bir çift bacak çıkabilmektedir kırkayaklar da bacak sayısı kırkayak türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Az bacak sayısı olduğu gibi 750 adet bacağı olan kırkayaklarda bulunmaktadır.

Beslenmelerini etçil ve otçul olarak sağlarlar çok ayaklı olmalarına karşın bu canlılar yavaş hareket eden özelliği ile bilinmektedir. Kırkayakların 115 ayağı bulunmasına karşın türüne bağlı olarak 15 ya da 173 çift ayakları da sıkça görülmektedir. Solunum sistemleri özel bir yapı olarak dizayn edilmiştir nemli yerleri oldukça fazla severler. Kırkayaklar da renk yapısı daha çok kahverengi yada koyu renklerde görülmektedir. Ancak siyah, sarımtırak ve turuncu renkli kırkayaklar da vardır.

Gündüzleri pek sevmezler ve geceleri avlanmak için dışarı çıkarlar. Genellikle taş altları, yaprak altı, taş yığınları, bina zeminleri gibi nemli ve rutubetli olan bölgeleri kendilerine hedef seçerler. Taze bitkilerin çürük yapraklarını yer bitkilerin köklerini kemirir, kurumuş bitkilerinde tüketirler. Çiçeklerin üzerinde görüldükleri gibi insan ve hayvan dışkısı yedikleri için parazit ve tenya taşıma riskleri oldukça fazladır. Kafa bölgesinde 2 tane anteni bulunan kırkayaklar da gözler çok gelişmiş bir özellikte değildir.

Kırkayaklar Nasıl ürer Zararları Nedir?

Çevrelerini görmek için gözleri zayıf olduğu için daha ziyade antenleri vasıtasıyla etrafı algılarlar. Çıyanlara benzerlikleri ile sıkça karıştırıldıkları bilinmektedir. Çıyanlar hızlı hareket eden bacakları daha büyük olan zararlar olmasına karşın, kırkayaklar daha yavaş hareket eder. Kırkayak insanlara taşıdıkları mikroorganizmalar yolu ile zarar verir. İnsanları sokmaz ve ısırmazlar ısırsa bile insan derisini delecek kıyafeti geçecek bir gücü yoktur ancak alerjik özellikli bacakları vardır.

Kırkayakların çoğunluğu ot obur böcekler sınıfında yer alır daha çok filizlenmiş yapraklar ve kökler, çürümüş bitkiler kırkayakların hedefi olur. Çürümüş besinlerdeki zararlı bakteri ve virüsleri mikroplar şeklinde insanlara çeşitli sebeplerle taşıyarak evlerde hijyen sorunu ve bakteri oluşmasına sebep olurlar. Kırkayak çeşitler arasında etobur beslenenlerin sayısı otobur olanlara göre daha düşük seviyededir. Kırkayakların boy yapısı 3 santimetre den başlayıp 20 santimetreye kadar değişebilmektedir.

Nem oranının daha fazla görüldüğü ilkbahar dönemleri kırkayaklar için en uygun dönemler olarak dikkat çeker. Gündüzleri aydınlıktan ve kuraklıktan korunmak için dip bölgelerde, rutubetli yerlerde gizlenirler. Kırkayaklar üremesini yumurta bırakarak sağlamaktadır yumurtasını toprağa gömen dişi kırkayak 2 hafta kadar kuluçkada yatarak üremeyi gerçekleştirir. Kırkayak yavruları bir yıl içerisinde yetişkinlik seviyesine ulaşır.

Çoğunlukla saldırgan bir hareket sergilemeyen kırkayaklar uysal yavaş hareket eden özellikleri ile bilinir. Evinizde kırkayak gördüğünüz zaman elektrik süpürgesi ile çektirerek yaşadığınız kırkayak şikayetlerini korku duymadan ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak bu tür uygulamalar kırkayakların kesin olarak yok edilmesi için yeterli olmaz. Kırkayaklar nerede yaşar? diyorsanız rutubetli ortamlar kırkayakların en sevdiği yerlerdir. Evleri pek tercih etmeseler bile zaman, zaman evlere girerek insanlar için sıkıntı kaynağı haline gelirler.

Kırkayaklar Nerede Görülür Neyi Sevmez?

En fazla görüldükleri yerler bahçeler, taşların altındaki nemli yerler, yaprak altları, duvar içleri, rutubet olan bölgeler olarak dikkat çeker. Bu nedenle bodrum katları ve depo gibi yerler kırkayakların en fazla çoğalıp ürediği yerlerin başında gelir. Uzun süre boş bırakılan mekanlar ve atıl eşyaların bulunduğu yerler kırkayakların üreyip çoğalmasına imkan sağlar. Yayılmaları zaman, zaman çok ciddi boyutlara ulaşabilir bazı durumlarda kullanılmayan evlerde çatı katlarında, balkon bölgelerinde bile her tarafı işgal etmiş şekilde görülebilirler.

Kırkayakların eve girmesinin sebebi tüm canlılarda olduğu gibi güvenli bir konak, beslenmesini sağlamak ve çoğalarak yaşamlarını devam ettirmek şeklinde olur. Kırkayaklar evde besleneceği canlıları bulamadığı takdirde yiyecek stokları bulunan yerlere de musallat olur. Evde uygun beslenme imkanı buldukları takdirde kesinlikle evlerden arındırılması doğal olarak mümkün olmaz. Açık alanlarda daha fazla görülmesine karşın zaman evlerin içinde kırkayakla karşılaşmak mümkündür.

Evinizde rutubet ve nem bulunuyorsa kırkayakların yaşaması için ideal bir etken sağlar. Bu nedenle evdeki rutubet ve ıslak zeminleri sürekli kontrol altında tutmalı evinizde kırkayak üremesine imkan vermemelisiniz. Kırkayaklar neyi sevmez? diyorsanız kurak ve sıcak bölgeleri sevmezler. Ayrıca gündüz ortalıkta dolaşmaktan da hoşlanmazlar kırkayaklar ile mücadelede en önemli etken evin içinde rutubet ve nemi ortadan kaldırmaktır.

Özellikle çatı katları, bodrumlar ve kapalı balkonlar kırkayakların sevdiği yerlerdir. Ayrıca su tesisatlarında bulunan sızıntılar, mutfaktaki nem kırkayağın sevdiği özelliktedir. Bu nedenle bu tür yerlerde eksikleri gidermek evin içindeki rutubeti ortadan kaldırmak gerekir. Kırkayakların hoşlanmadığı yerler genellikle temiz ve kurak ortamlardır. Bodrum, çatı gibi kapalı alanları düzenli olarak boyamak ve temizlemek yeterli oranda havalandırmak kırk ayakları uzak tutmak için oldukça faydalıdır.

Kırkayakları Uzak Tutmak İçin Ne Yapmalı?

Özellikle uzun süre kullanılmayan yerlerdeki duvarların kireçlenmesi bu hayvanlara kaçırıcı etki açısından oldukça faydalıdır. Balkon kapılarını kapatmak, balkona sarkan sarmaşıkları kesmek bu tür hayvanların tırmanmasını engeller. Çoğu zaman evde zeminler ve banyo ıslak ve rutubetli olduğu için bu tür canlıları kendine çeker. Ayrıca tesisat kenarlarında sızıntılar ve kaçaklar varsa buraların tamir edilmesi oluşan rutubetin ortadan kaldırılması şarttır.

Çünkü kırkayaklar rutubetli, nemli bölgelere akın ederler. Kırkayaklara karşı önlem olarak rutubetli yerleri rutubetten arındırmak, sızıntıları onarmak, çatlak ve kırıkları kapatıp tamir etmek, banyo yerlerini yıkayıp temizlemek şarttır. Ayrıca yerleri kurulamak ve nemi çektirmek için paspaslar koyarak zemindeki nemi engellemek önemlidir. Lavabo ve küvetler kuru tutulmadığı takdirde bu tür canlılar eve girebilir. Kırkayakların eve yerleşmesini önlemenin yolları oldukça basittir.

Rutubeti önlemek, odaları düzenli tutmak, sürekli havalandırmak, duvarları boyamak yada kireçlemek, kapıları kapatmak, kırık ve çatlakları onarmak oldukça faydalıdır. İnsanlar çeşitli sorular yönetmektedir kırkayak zehirli mi? kırkayak tuvaletten çıkar mı? kırkayak ilacı nerede satılır? kırkayak sokar mı? şeklinde çok değişik sorular yöneltilir. Kırkayaklarda ölümcül zehir bulunmaz geceleri lavabo giderleri ve tuvalet bölgelerinden evlere girebilirler. Sokup insanı öldürecek bir özellikte canlı olmadığı için panik yaşamanıza gerek yoktur.

Kırkayak öldürmek evdeki kırkayakların ortadan kaldırılması için yeterli değildir. Evde kırkayak görmeye neye işarettir? diyorsanız muhtemelen kırkayağın geldiği boşluk bölgelerin bulunduğunu yada yeterli önlem alınmamış kısımlarını olduğunu anlamanız gerekir. İnsanı kırkayak ısırınca ne yapmalıyız? diye merak edenler için ısırılan bölgeye buz kompresi uygulamak ve çeşitli tedavi yollarını uygulamak gerekir.

Kırkayak Alerjisi Riskli Olur Mu?

Şayet alerjik ciltli bir insan kırkayak tarafından ısırılmışsa doktor tedavisi uygulanması en doğru yoldur. Kırkayak ne yer nerelerde yaşar? diyenlerin bilmesi gereken bitkisel ve ot obur beslenen canlılardır. Rutubet ve nemin olduğu her tarafta görülmesi mümkündür. Bu nedenle kırkayakların evlere girişine uygun şartları sağlayan yerlerin tamir edilmesi şarttır. Kırkayak ayakları zehirli özellikte olduğu için insanların cildine temas etmesi halinde ciddi tahriş ve ciltte kızarmalar yaşanır.

Bu nedenle olası kırkayak etkilerine maruz kalmamak için evdeki kırkayakların evden arındırılması şarttır. Kırkayaklar yeşil alanlarda ciddi anlamda varlık gösterir. Evin bahçesi, binaların çevreleri, otluk bölgeler ve rutubetli yerler kırkayaklara karşı ilaçlanmalıdır. Sadece evin içinde değil bina içleri ve bahçelerde böceklerin ve kırkayakların istilasına uğrar. İlkbahar dönemlerinde yaprak ve otların arasında ciddi anlamda kırkayak yoğunluğu görülür. Bu aylar en fazla kırkayak istilası görülen dönemdir.

Otçul beslenmeleri ağaç ve bitkilere zarar vermelerine yol açar. Bina çevresindeki ot yığınları, odun kümeleri, taş ve moloz öbekleri, su ve çamurlu yerler kırkayaklara uygun zemin hazırlar. Buralarda tedbir almak ve saklanma, yaşama imkanlarını ortadan kaldırmak gerekir. Atlas ilaçlama firması olarak kırkayak ilaçlama konusunda kokusuz ilaçlama, kokulu ilaçlama ve sisleme yöntemi kullanarak yaşadığınız kırkayak şikayetlerinde en etkili çözümleri sunuyoruz.

Kırkayaklar ile başınız dertte ise bizden kırkayak ilaçlama servisi alarak yaşadığınız şikayetlere son verebilirsiniz. Kırkayaklar ile mücadele açık alanlarda sırt pompası yardımı ile spreyli ıslama yöntemle kokulu kırkayak ilaçları ile yapılabilir. Evlerin içinde görülen kırkayakların yok edilmesi için kokusuz ilaçlar ile sıvı sprey ve sisleme kırkayak ilaçlama yaptırmanız mümkündür. Kırkayaklardan nasıl kurtulunur? diyorsanız bizi arayarak kısa zamanda yaşadığınız şikayetlerden kurtulmanız mümkündür.

2 cevap

  1. Pınar dedi ki:

    kumkat saksimda minik kirkayaklar var venasil bi cozum bulacagimi bilemiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir