0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kertenkeleler

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kertenkeleler değişik görünüm ve türler olarak karşımıza çıkar. Yaz aylarında kertenkele ilaçlama oldukça fazla yapılan bir özelliğe sahiptir. Familya olarak Anguidae Yılanımsı kertenkeleler vücutları genellikle yılanlara benzemektedir. Çoğu kertenkele 4 ayaklıdır bazılarında ayak olmasa bile kemerlerin kalıntısı daima mevcuttur. Kertenkele üzerinde vücudun alt kısmındaki pullar küçük yapılı bir özelliğe sahiptir. Erkek kertenkele dişilere oranla daha canlı renklere sahiptir.

Yapı olarak kertenkele türleri genellikle ortama uyum sağlayacak renk yapılarına sahiptir. Kulak zarı hepsinde bulunur. Birkaç kertenkele türü dışında açılıp kapanabilen göz kapakları hemen, hemen hepsinde mevcuttur. Alt çene kemikleri genellikle üst tarafa kaynamış olarak bulunur. Kuyruk ve gövde omurgaları tam olarak kaynaşmadığı için tehlike anında bir kertenkele kuyruğunu rahatlıkla bırakabilir.

Kuyruğun yerine yeni kuyruk gelir. Gece kertenkeleleri küçük vücutlu, iri gözlü ve daha çok geceleri aktif olurlar. Bu kertenkelede sırt bölgesi genellikle tüberkül ve kabartılar ile çevrilidir. İki çift bacakları ve her bacakta 5 adet parmakları mevcuttur. Bu parmaklar yapışma kavrama görevi taşımaktadır. Kuyruklarını kolaylıkla bırakabilirler erkek kertenkelede kuyruk genellikle şişkin bir yapıdadır. Kelerler genellikle gözleri uzunlamasına bir yapıdadır.

Hareketli göz kapakları olmasına karşın görme yetenekleri zayıftır. Baş ve kuyruk bölgelerinde genellikle dikenimsi bir yapı mevcuttur. Bunlar üst üste binmiş bir şekildedir renk değiştirme yetenekleri bulunur. İki çift üye ve her yerde beş parmak mevcuttur. Kolay, kolay kuyruk bırakmamasına karşın koptuğu zaman yenileyebilme özellikleri vardır. Bunlara genellikle dikenli keler, topbaş keler, yakalı keler diye isimler verilmektedir. Bukalemunlar da gövde yandan basıktır.

Kertenkele Türleri Ve Özellikleri

Bukalemunların başlarında miğfer benzeri bir çıkıntı olduğu görülür. Gözler genellikle birbirinden bağımsız hareket etme yeteneğine sahiptir. Vücudun ortalama bir bir buçuk katı kadar olan dilin fırlatılması ile avlanarak beslenirler. Kuyrukları kavrama yeteneğine sahiptir ve koptuğu zaman yenilenmez. Ön ve arka ayaklar arasında parmak yönelmesi bakımından farklılık vardır. Ortamın rengine göre renk değiştirme yetenekleri olur. Parlak kertenkeleler vücutları ince ve uzun bir yapıda olup parlak görünüme sahiptir.

Göz kapaklarında bulunan pencere sayesinde gözleri kapalıyken bile kolaylıkla görüş imkanı bulurlar. Bazı cinslerde ise üst ve alt göz kapakları birleşmiş olarak gözünün önünde saydam bir perde, Bu kertenkelelere ince kertenkele, tıknaz kertenkele ve sarı kertenkele çeşitleri mevcuttur. Gerçek kertenkele türleri ülkemizde bulunan kertenkele türlerinin büyük çoğunluğu bu gruba mensuptur.

Tipik kertenkele şeklindeki vücut yapısı ön plandadır. Kulak açıklığı her zaman bulunur bu türlerde kuyruk her zaman bulunur ve kolayca bırakılacak şekilde mevcuttur. Genellikle oval bir görünüme sahiplerdir. Arka ayaklarının üst kısmında bulunan ve borular borular çoğu için karakteristik bir özelliğe sahiptir. Kertenkele türleri içerisinde dev kertenkele olarak bilinen ejderler de mevcuttur. Komodo ejderi olarak bilinen bu türler boy olarak 3 metre civarındadır.

Kulak açıklığı belirgin olup göz kapakları son derece gelişmiş bir yapıdadır. Dişleri büyük sivri ve geriye kıvrık bir vaziyettedir. Boyun omurları diğer kertenkele türlerine oranla çok daha fazladır. Bu nedenle boyun bölgesi daha uzun ve güçlü bir yapıya sahiptir. Çok iyi koşucular olarak dikkat çekerler. Ülkemizde genellikle küçük kertenkeleler bulunmaktadır. Kertenkele türleri içerisinde duvar kertenkelesi, yeşil kertenkele, yılansı kertenkele gibi türler mevcuttur.

Kertenkele Zehir Taşır Mı?

Kertenkele ne yer? kertenkele nerede yaşar? pek çok insanın elbetteki dikkatini çekmektedir. Kertenkele çeşitleri değişik renk ve görünüme sahiptir. Genellikle zehir taşımasalar bile bazı türlerinde zehir mevcuttur. Zehirli kertenkeleler kuzey Amerika’da yaşam sürer. İri ve şişman gövdeleri ile dikkat çekerler. Koyu renk üzerine parlak benekleri mevcuttur. Vücutlarında kemik plakalar olduğu görülür. Zehirli kertenkele nasıl anlaşılır? diyorsanız bu gibi özelliklere dikkat etmek gerekir.

İnsanların en büyük korkusu zehirli kertenkele tarafından ısırılmaktır. Hiç alışık olmadıkları bir şekilde evlerine giren insanların kertenkele ile karşılaşmaları onların ciddi panik yaşanmasına sebep olur. Kertenkele hakkında bilgi arayan çok sayıda insan olası kertenkele ısırması ile karşılaşmamak için ciddi şekilde tedirginlik yaşar. Ancak kertenkele türlerinin büyük bir kısmı hemen hiçbir zarar vermeyen bir özelliktedir.

Bazı kertenkele çeşitleri tehlikeli ve riskli olabilirse de ülkemizde o tür kertenkeleye rastlamak oldukça zordur. Yeşil keler olarak adlandırılan Anadolu’da yaygın olan kertenkeleler İnsanların en fazla çekildiği zehir taşıma riski olan kertenkeleler arasında yer alır. Evdeki zehirli kertenkele nasıl anlaşılır? bunun için bilinmesi gereken evde yaşayan ev kertenkelesi kahverengi ve pembemsi yavrular doğuran bir kertenkele türü olarak bilinir. aslında insanlar için zararı yoktur.

Ancak çocuklar ve evdeki bitkiler için riskli olan kertenkele zararlısı hiç bir insanın evinde görmek istemeyeceği bir hayvandır. Yeşil kertenkele zehirli olması muhtemel bir kertenkele olup zaten insanlar zararsız da dense bu kertenkeleden oldukça çekinmekte ve evde yeşil kertenkele görenlerin çoğu hemen ilaçlama yaptırma yolun giderken çoğu insan mekanı terk edip öldürüldükten sonra evine dönmektedir. Yaşam alanlarında görülen zehirli kertenkele nasıl anlaşılır? bunu bilmek kolaydır.

Kertenkele Nereden Gelir?

Yeşil renkli olanlardan uzak durmak, diğerleri içinde zararsız olsalar da kertenkele ilaçlaması yaptırarak evlerdeki kertenkelelerden kurtulma yoluna gitmek en mantıklı yoldur. Bu hem sağlık hem psikolojik anlamda yapılabilecek en doğru davranış şekli olacaktır. Kertenkele eve nereden gelir? çoğu insanın karşılaştığı böcek sorunlarından daha zor bir durumdur kertenkele şikayetleri. Evlere kertenkele nereden gelir nasıl gireler aslında kertenkele çeşitleri evlerde sık görülen zararlı hayvanlar değildir.

Kapı ve pencerelerin açık olması durumunda kimi zaman avlanmak için, kimi zamanda evdeki bitki ve çiçeklerin cazibesine kapılarak daire ve evlere girerler. Kertenkele sorunu yaşanan evlerin çoğunda etraftaki yeşil alanlar ve ağaçlar ayrıca terasta bitki yetiştirilen binalar daha sık kertenkele sorunu ile karşılaşmakta olup insanların korkmasına neden olan zararlı kertenkele eve nereden gelir? sorusuna en net cevap olarak ormanlık alanlara yakın binaların ve bahçedeki yeşilliklerin ve bitkilerin cazibesine kapılarak eve girerler.

Kertenkele türleri genelde zararsız olsa da bazı kertenkele çeşitleri oldukça zehirli olup insanlar için ciddi risk taşıdığı için insanlar genelde kertenkeleden korkar ve görmekten hiçte hoşlanmazlar. Kertenkele eve nereden gelir? diye düşünenler için kertenkele zararlısının girebileceği tüm açık yerleri kapatmaları ve eve kertenkele girmesi durumunda kertenkele ilaçlaması yaptırmaları gereklidir. Kertenkele zararlısı insanların çeşitli isimle andığı değişik renkleri ve türleri olan bir canlıdır.

Isıran kertenkele türleri var mı şeklinde sorular için büyük ve iri cüsseli olan bir kaç tür dışında insanlara saldıran kertenkele bulunmaz. Yusufçuk gibi değişik isimler ile anılan kertenkele türleri insanlara zarar vermese bile görüntü olarak korkuya sebep olur. Yerleşim alanları ve sitelerde ortaya çıkan kertenkele çeşitleri arasında yeşil kertenkele daha tehlikeli olup bu tür çok nadir görülür. Kertenkele şikayetlerinin ortadan kaldırılmasında birinci sınıf kertenkele ilaçları ile kalıcı çözümler sunuyoruz.

Kertenkeleden İlaçlama İle Kurtulma

Kapalı alanlarda kertenkele mücadelesi kokulu ve sisleme uygulama ile yapılmalı kokusuz ilaçların etkisiz kalacağı unutulmamalıdır. Kertenkele ilaçlama oldukça kapsamlı bir hizmet şekli olup basit ve sıradan ilaçlar ile spreyleme ilaçlama yapılarak önlenmesi pek mümkün değildir. İlaçlama hizmetlerinde doğru yöntem ve etkili ilaçlar kullanılmalı kertenkele türlerinin evlere giriş yolları tespit edilerek buralarda gerekli önlemlerin alınması telkin edilmelidir.

Haşere ilaçlama sadece ilaçlama yapılarak tam başarılı olmayacağı için önleyici tedbirler tam olarak alınmak zorundadır. Kertenkele çeşitli renklerde ve farklı boylarda görülen kertenkele çeşitleri özellikle yeşil alanlar ve ağaçlık bölgelerde görülen zehirli türleri dahil pek çok kertenkele çeşidi vardır. İtici bir hayvan türü olup insanlar tarafında sevilmeyen evlerde görüldükleri zaman pek çok kişi tarafından korku ve panikle karşılanan zararlı bir türdür. Yaz dönemlerinde kertenkele şikayetleri sıkça görülen bir özelliktedir.

Kertenkele zararlısı yeşil alanlar ağaçlık bölgeler ve bitki örtüsü bol olan yeşillik bölgelerde çok daha fazla görülen bir özelliğe sahiptir. Evlere girdikleri yerler açık bırakılan kapı, pencere, havalandırmalar, aspiratör boruları ve kırık camlardan evlere girerek insanların korkuya kapılmalarına sebep olurlar. Ev kertenkelesi olarak bilinen kahverengi ve küçük boylu kertenkele türü daire ve binalarda sıkça görülen zararsız bir kertenkele türüdür. Hemen her müşteri kertenkele girişleri hakkında hiç bir bilgiye sahip değildir.

Daire içine girdikleri zaman dolapların arkalarına, yatak bazası, elbise dolapları, banyo ve mutfak tezgahları, kapı kenarları ve parkelerin kenarlarına kaçarak saklanır. Kısa sürede buralarda yavru yaparak üreyen kertenkele çeşitleri etrafta ara sıra görünerek insanların ciddi şekilde tedirgin olmalarına sebep olurlar. Kertenkele eve nasıl girer? merak edenlerin süs bitkileri ve çiçek olan evlere daha sık girdiklerini bilmesinde yarar vardır. Kapı ve pencerelere sineklik takılarak kertenkele giriş yolları ve diğer böceklerin evlerde yuvalanmasının önüne geçer.

Kertenkele Zararlarını Önleme

Evdeki kertenkele insana zarar verir mi? bu konuda pek fazla saldırgan oldukları ve insanlara direkt olarak bir zararları yoktur. Farkında olmadan üzerine basılması durumunda yada gece yatarken yatan kişinin kertenkele ile temasında korkan kertenkele ısırma riski taşıyabilir. Ayrıca küçük çocuklar için risk daha fazla olup evde görülen kertenkelenin derhal imha ettirilmesi gerekir. Diğer kertenkele yavrularının da olabileceği hesaplanarak evde kertenkele ilaçlaması yaptırmak en mantıklı davranıştır.

Atlas Türk ilaçlama olarak kertenkeleden kaynaklanan her türlü sorunlarınız da güvenilir kertenkele ilaçlama uygulamaları ile sorundan kurtulmanız mümkündür. Evlerinizde görülen ve huzursuzluk sebebi olan kertenkele çeşitlerinin yok edilmesi için yeni nesil güçlü kertenkele mücadele ilaçları ile sizlerin yaşamınızda olumsuz etkiler bırakan kertenkele zararlılarını imha ediyoruz. Kertenkele nerelerde yaşar? kertenkele yaşam alanları hakkında bilgi verelim.

Kertenkele çeşitleri dünya üzerinde 3000”den fazla türü mevcuttur. Soğuk iklime dayanıklı olmadıklarından çok fazla soğuk iklime sahip olan bölgelerde fazla görülmezler. Yapı olarak soğuk bir hayvan olan kertenkele nerelerde yaşar? kışın nasıl bir yaşam sürerler kışları ortalarda görünmeyip kış uykusuna çekilir ve yaz gelene kadar burada kalır. Genel olarak çöl bölgelerinde bol miktarda bulunan kertenkele sıcak iklimlerde ve kumlu arazilerde daha fazla görülüp yerleşim alanlarından uzakta yaşamayı tercih ederler.

Yer altında, ağaçlar üzerinde yaşayanları olduğu gibi, havada uçanları, suda yüzenleri, renk değiştire bilenleri de vardır. Ülkemizde değişik kertenkeleler ve türleri olsa da çok büyük yapılı kertenkele türleri pek mevcut değildir. ülkemizde yaşayanları genelde zararsız ve küçük yapılıdırlar. Evlerde yatak odalarında, mutfak ve salonlarda kısacası tüm odalarda yuvalanabilir. Ev kertenkele çeşitleri kapı pervazları, parke araları, dolaplar ve çeşitli ev eşyalarının aralarına saklanarak buralara yumurtalarını bırakıp üreme yoluna giderler. Böcek ilaçlama yöntemleri arasında kertenkele mücadelesi zordur.