0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kertenkele Ne Yer

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kertenkele Ne Yer? eve neden kertenkele gelir? sorusuna cevap arayan insanlar genellikle evinde kertenkele sorunu yaşayan kişilerdir. Böcek ilaçlama bu sürüngenimsi canlıya göre daha kolay sonuç verir. Kertenkele türleri farklı büyüklükte ve değişik renk yapılarına sahip görünümdedir. Doğada yaşamını devam ettirmek için sürekli beslenmesi gereken bir canlıdır. Kertenkele çeşitleri kendini hayatta tutabilecek donanıma sahip dili sayesinde besin ihtiyacını karşılar.

Çok ilginç bir yapıya sahip olan dilinin üzerinde yapışkan bir sıvı salgılar ve bu sıvı sayesinde her türlü küçük böcekler diline yapışarak kolaylıkla beslenmesine imkan sağlar. Bu sayede en önemli ihtiyacı karşılanmış olur. Kertenkele ne yer nerede yaşar? diye arayışlar bir hayli fazladır. Bu tür canlılar türlerine göre farklı bölgelerde yaşar ve değişik özellikte beslenme koşullarına sahiptir.

Bazı kertenkele çeşitleri kendilerini kamufle etme özelliği sayesinde hem kolay avlanır, hem de olası tehlikelere karşı kendini rahatça güvende hisseder. Örneğin, renk değiştirebilme özelliğine sahip bir kertenkele türü olan bukalemun bulunduğu ortamın rengini alır. Böylece hem kendini zararlı canlılara karşı korumuş olur, hem de kolaylıkla avlanma ihtiyacını giderir. Kertenkelenin görünümü farklıdır. Turuncu kertenkele, yeşil kertenkele, kahverengi kertenkele, şeffaf kertenkele gibi pek çok kertenkele mevcuttur.

Türlerine Göre Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme türlerine göre kertenkele çeşitleri iki gurupta incelenebilir. Bu canlılar hem etçil hem de otçul yapıları ile kendini gösterir. Yaşadıkları yerlere göre beslenme şekilleri değişiklik gösterirler ve farklı iklimlerde değişik yaşam yerleri oluştururlar. Etçil beslenen kertenkeleler ve böcekler ile yaşamını devam ettiren kertenkele türleri evlere girdikleri zaman kolayca hayatta kalabilmektedir. Et yiyerek besin ihtiyaçlarını karşılayan kertenkeler, böcek ve küçük canlıları yerler.

Hamam böceği, tespih böceği, örümcek, çıyan, çekirge, gümüş böceği, kalorifer böceği ve daha pek çok böceği yiyerek beslenebilirler. Bu beslenmede dil yapısı ona çok önemli bir silah mahiyetindedir. Ot ile beslenen kertenkele ile et yiyerek beslenen kertenkele farklı bölgelerde daha yoğun varlık gösterir. Ot yiyerek beslenen kertenkele, çevrelerindeki otları, ağaçların yeni sürgünlerini yiyerek besin ihtiyaçlarını karşılarlar.

Ancak etçil beslenen kertenkele sayısı çok daha fazladır. Kertenkele karanfil kokusu ile kaçırılmaya çalışılsa etkili olur mu? bazı böcekler karanfil ve limon gibi maddelerden pek hoşlanmaz. Ancak kertenkele ile mücadelede doğal bitkisel maddeler pek bir işe yaramaz. Belirli bir oranda kükürt taşı kertenkeleyi rahatsız etse de yüzde yüz engellediğini söylemek yanlış olur. Evde böceklerin varlığı kertenkele için son derece hayati bir önem taşır. Evde böcek varsa kertenkele asla buradan ayrılmaz.

Kertenkele Hakkında

Kertenkele (Lacertidae) takıma mensup öz kertenkelegiller familyasının, genel adıdır. Kertenkeleler daha çok kırsal kesimlerde, kurak bölgelerde yaşayan ve ülkemizde sıkça rastladığımız canlı türlerinden biri olarak dikkat çeker. Kertenkelerin yaklaşık 3000’den fazla türü keşfedilmiştir. Ancak gün geçtikçe daha fazla kertenkele türü keşfedilmeye başlamıştır. Soğuğa karşı dayanıklı olmayan yapısal özellikleri bakımından genellikle sıcak, kurak, bozkır, tropikal benzeri bölgelerde yaşarlar.

23 000’den fazla türe sahip olan bu canlının, çeşitli özelliklere sahip türleri mevcuttur. Örneğin belirli türler toprak altında yaşayabilmektedir. Belirli türler ağaçlarda, bazı türleri su üstünde yürüyüp, koşabiliyor. Bukalemun benzeri bazı türler ise bulunduğu ortama hızlı bir şekilde uyum sağlayabiliyor, renk değiştirebiliyor. Sıcaklık, ortam benzeri durumlar kertenkelenin renk değiştirmesine, kamufle olmasına imkan tanımaktadır.

Kertenkele türlerinin büyük çoğunluğu 4 ayaklıdır. Ancak bu türlerin yanında 2 ayalı veya hiç ayağı olmayan adeta yılan görünümünde olan yılanımsı kertenkele de bulunmaktadır. Bir kertenkelenin ayağında 5 parmak bulunur ve bu parmaklarda oldukça güçlü tırnaklar mevcuttur. Bu tırnaklar sayesinde kertenkeleler sorunsuz bir şekilde binalara, ağaçlara ve yüksek bölgelere tırmanabilmektedir. Küçük böcekleri, besin kaynağı olarak tükettiği için yakalayarak böcekler ile beslenmektedir.

Kertenkelenin Vücut Yapısı

Vücutları genellikle ince ve uzun olup yuvarlak görünüme sahiptir. Uzunlukları türden tür göre değişmektedir. Kimi türler 10 -20 cm arası uzunlukta iken kimi türler ise 60-70 cm arası uzunluğa ulaşabilmektedir. Komodo ejderi gibi daha uzun ve devasa boyuttaki zehirli olan türlerde mevcuttur. Kertenkelenin vücudu tamamen pullarla kaplıdır. Yapı olarak tırtıklı bir yapıya sahip olup yumuşak ve pürtüklü bir görünümdedir. Kertenkelenin özellikle karın kısmında bulunan pullar daha iri ve büyük bir yapıdadır.

Kertenkelelerin bazı türlerinde göz kapağı bulunmazken çoğunluk olarak genelinde bulunur. Göz kapağı hareketli bir yapıya sahiptir. Amerika kıtasında bulunan ve saydam hareketsiz bir göz kapağına sahip kertenkele bulunmaktadır. Toprağın altına yaşayan kertenkele türlerinde kulak deliği bulunmaz. Fakat toprak üstünde yaşayan kertenkele türlerinin büyük çoğunluğunda kulak deliği mevcuttur. Bir kertenkelenin en büyük özelliği korku ya da benzeri durumlarda kopan kuyruğunun bir süre sonra tekrar çıkmasıdır.

Kopan kuyruk kısa bir süre hareketli olur, bu genellikle avcıyı yanıltma, kendisinden uzaklaştırmaya yönelik bir reflex taşır. Kopan bir kuyruk yaklaşık 1 ay içinde yeniden çıkar ancak bu yeni kuyruk eski kuyruktan tamamen farklıdır. Hem renk hem de yapısal özellikler bakımından o kuyruk eski kuyruk gibi olmaz. Kertenkelerin üreme şekilleri yumurtlama yolu iledir. Yazın dişi kertenkeleler kumda ya da toprakta açtıkları çukura yumurtalarını bırakır.

Evde Kertenkeleden Kurtulma Yolları

Kertenkele eve dışarıdan girdiği için, kertenkelenin küçük delikler gibi giriş noktalarını engellemek, giremeyecek şekilde onları kapatmak dışarıdan girişi ortadan kaldırır. Pencerenin sağlam olması ve sineklik takılması böcekleri ve diğer zararlıları engeller. Kertenkele ısırması normalde karşılaşılmayan bir durumdur. Ancak zehirli kertenkeleler ve ejder denilen iri türler son derece tehlikelidir.

Sarı kertenkele zehirli midir? diye merak edenler için hemen belirtelim ülkemizde sarı renkli olanlarda ölümcül bir zehir mevcut değildir. Eve giren kertenkeleyi kaçırmak için çeşitli doğal bitkilerden faydalanmak mümkündür ancak kesin çözüm sunma garantisi yoktur. Kertenkeleyi ne kaçırır? Eve kertenkele girmesi neye işarettir? diyorsanız böcek olan evlerde kertenkele görülmesi daha fazladır. Ayrıca bitki ve çiçek beslenen teras yada daireler kertenkele için çok caziptir. Kertenkeleleri uzak tutmak için buz soğuk su serpmek işe yarar.

Naftalin topları kertenkeleleri uzak tutmak için yardımcı olabilir. Bu topların keskin kokusu onları kolayca uzaklaştırır ve onlardan kurtulmanıza yardım edebilir. Bu sürüngenleri evinizden uzaklaştırmanın en etkili yolu kahve kokusundan faydalanmaktır. Kertenkele zararlıları kahve kokusundan nefret ediyorlar. Kahve tozunu tütün tozu ile birlikte karıştırın ve küçük toplar yapın. Bu topları pencerelerin veya kapıların yakınında tutun, kokularından kaçarlar ya da yemek niyetine tüketirlerse öleceklerdir.

Kertenkele Eve Neden Gelir?

Bilindiği gibi fareler, kertenkeleler, örümcek ve hamam böcekleri gibi pek çok böcekten ev hanımı ile çocuklar korkar. Asla karşı karşıya kalmamak ya da onunla karşılaşmak gibi bir düşünce bile akıllarından geçirmek istemezler. Kertenkeleler, birçoğunuz için büyük bir kabustur ve ışığı açtığınız anda, duvarlarda sürünerek sizi büyük bir şok geçirtmeye yeter. Ondan kurtulmak için piyasada bilinen kesin bir önlem olmaması ve ilaçlama firmalarının tam çözüm sunamaması en büyük eksikliktir.

Evdeki kertenkele küçük çocuklara ve diğer aile üyelerine zarar verebilir. Kertenkele korkusu nedeni ile günlerce eve giremeyen pek çok insan için hayat adeta kabusa döner. Evinize kertenkele girmesinin nedenleri arasında, yiyecek ve böcek varsa, o zaman kesinlikle kertenkele türlerine açık bir davetiyedir. İkinci olarak, eğer tabakları ve bulaşıkları kirli bırakırsanız, böcekler etkilenecek ve kertenkelelerin eve girmesine izin verilecektir.

Kertenkeleler karanlık alanda saklanmayı çok severler. Dolapları ve mobilyaların arasında, kapı kasaları ve parke altlarında gizlendikleri bilinir. Kertenkele ilaçlama ile onlardan kurtulmak mümkündür. Ancak etkili ilaç ve yöntem kullanmak şarttır. Ev ilaçlama için bu konuda uzman ilaçlama servisleri ile çalışmalısınız. Zor ölen ve evden bireysel çabalarla kolayca uzaklaştırılamayan bir zararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir