0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kertenkele Nasıl Çoğalır

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kertenkele Nasıl Çoğalır, Ev içine giren kertenkele kaç gün yaşar? Özellikle bu ve benzeri sorular yaz aylarında çok daha fazla araştırılmaktadır. Bilinmesi gereken kertenkeleler sürüngen yapılı canlılardır. Sürüngen türleri yumurta yolu ile çoğaldıkları için kertenkeleler yumurtlayarak çoğalma yoluna gider. Böcek ilaçlama yöntemleri içinde kertenkele ile mücadele oldukça zor ve zaman alan bir süreç gerektirir. Tehlike anında kertenkele kuyruğunu bırakarak hızla o bölgeden uzaklaşır daha sonra kopan kuyruğunun yerine yenisi gelebilir.

Kertenkele sürüngenler grubu içerisinde yer alır sürüngenlerin bazıları hem suda hem de karada yaşam sürebilir. Omurgalılar yumurta ile ürerler. Hepsi olmasa da genellikle akciğer solunumu yaparlar. Soğukkanlı canlılardır genellikle sürünerek hareket etme özelliğine sahiptirler. Bu sürüngenler arasında timsah, yılan, kertenkele, kaplumbağa örnek olarak sayılabilir. Kertenkele nasıl ürer? diyorsanız kertenkeleler 2 eşeyli olarak üremektedir. Tüm kertenkelelerde üreme organları mevcuttur.

Kertenkele’de döllenme durumu genellikle vücutlarının içerisinde meydana gelmektedir. Bundan sonra dişi kertenkele kendi yumurtasını saklamak için güvenli bir ortam arayışına girerek yumurtalarını güvenli bir şekilde saklamak için uygun yer bulur. Yeşil kertenkele güvenli ortamı bulduğu zaman tek bir seferde 5 ila 6 adet yumurta üretebilir. Yumurtasını toprağın altına bıraktıktan sonra kertenkele yumurtası 10 gün boyunca burada kalır. Yumurtaların gelişmesi için gerekli olan sıcaklık 17 ile 23 derece arasında değişkenlik gösterebilir. Daha sonra yumurtalar çatlar ve kertenkele yavruları çıkar.

Kertenkelenin Özellikleri Hakkında

İnsanlar genelde evlerinde yaşadıkları kertenkele şikayetleri sonrasında kertenkele kaç yumurta yapar? Kertenkele nasıl ölür, kertenkele hangi üreme çeşidi ile ürer? gibi arayışlar içine girerler ve bu konuda çeşitli sorular sorarlar. Kertenkelenin kuyruğu koptuktan sonra yeniden yerine geldiği için bazı insanlar kertenkele bölünerek mı çoğalır, kertenkele omurgalı mıdır? diye sorgulamaktadır. Kertenkele eşeyli üreme dışında başka nasıl ürer diye merak ediyorsanız nadir de olsa memeliler gibi normal doğumu yöntemiyle üreyerek çoğabilirler. Ancak bu normal üreme kertenkele türlerinin tamamı için söylenemez.

Bazı kertenkele çeşitleri sadece memeli hayvanlar gibi doğurma yöntemi ile çoğalır. Canlılar içinde farklı renklere ve değişik görünümlere sahip olma özelliği ile bilinirler. Kertenkelenin vücut yapısı timsaha benzetilmektedir. Hareket ettiği için onları takip edip yakalamak oldukça zordur. Bazı kertenkele çeşitleri zehirsiz iken bazıları zehirli olabilmektedir. Kış ayında kertenkele yumurtasını bırakmak için açtıkları deliklere girerek uykuya çekilir. Bu canlılar sıcak ve güneşli havayı sevdikleri için kertenkelenin yavruları taşların üzerinde güneşlenmeyi çok sever.

Bizi arayarak kertenkele nasıl çoğalır? diye merak edenlere kertenkele yumurtlama yöntemi ile üremektedir diye belirtmek isteriz. Kertenkelenin boyları 10 santimetreden 160 santimetreye kadar değişebilmektedir. En iri olanları tehlikeli ve zehirli olan Ejder olarak bilinen timsah benzeri bir canlıdır. Kertenkele ile mücadele bireysel olarak zordur. Tek bir kertenkeleyi yapışkan kullanarak yakalamak mümkün iken evin içinde kertenkeleler ile bu yolla baş etmek son derece zor olacaktır.

Kertenkele Nasıl Evden Temizlenir?

Kertenkele ilaçlama hizmeti bilinçli olarak yapılmadığı zaman sıradan böcek ilaçları ile kertenkeleyi yok etmek mümkün değildir. Kertenkele yumurtası beyaz ve benekli bir görünümde olur. Kertenkele insanların yakınında yaşamayı pek sevmemesine karşın açık buldukları yerlerden evlere bir şekilde girerler. Kertenkelenin zararları nelerdir? eve giren kertenkele nerelerde çoğalır? diyorsanız kertenkele türleri genellikle zararsızdır. Sadece Anadolu’da yeşil keler olarak bilinen keler zehirli olduğu için insanlar genellikle çekinir. Eve giren kertenkele gerekli beslenme imkanı ve barınma olanağı bulduktan sonra evin içinden çıkmaz ve yumurtlayarak üreme yoluna gider.

Kuş yumurtasına benzeyen kertenkele yumurtası kireçli yapıda değildir yumuşak bir dokuya sahiptir. Yavru kertenkele yumurtadan çıkar çıkmaz hareket etmeye başlar. Kertenkele oldukça aktif bir canlı olduğu için bir bölgede çok fazla hareketsiz olarak duramaz. Kertenkele evde kaç gün yaşar? diyorsanız evdeki kertenkele böcek, solucan ve küçük yapıdaki haşereler ile beslenmektedir. Bu ise uzun süre varlığını korumasını sağlar. Kertenkelelerin sıcak ve kurak bölgelerde yaşayanlarına lezar denilmektedir. Derisi son derece dayanıklı olduğu için çanta, ayakkabı ve eldiven yapımında kullanılmaktadır.

Ev içinde ve apartmanlarda görülen kertenkeleler özellikle çocuklar ve kadınlar için korku ve paniğe sebep olmaktadır. Kertenkeleyi evden arındırmak için kokulu karışım ilaçlar kullanmak gerekir. Kertenkelenin derisini tahriş edecek özellikteki ilaçlar onun kısa zaman içerisinde imha olmasına yol açar. Kokusuz ve spreyli kertenkele ilaçlama istenilen etkiyi göstermeyecektir. Atlas Türk İlaçlama olarak evdeki kertenkelenin yok edilmesi için en etkili ilaçları kullanıyoruz. Yaşadığınız kertenkele şikayetlerinde bizden ev ilaçlama desteği talep edebilirsiniz.

2 cevap

  1. Mustafa dedi ki:

    Merhaba evimizde küçük bir tane kertenkele gördük ancak yakalayamadım nasıl yakalarız ilacı varmı lütfen yardımcı olursanız seviniriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir