0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kene İlaçlama Şekilleri

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kene İlaçlama Şekilleri zararlı kenelerin işletme ve evlerde insanlar için ölümcül tehlikeler yaşatmasını engellemek için oldukça zorunluluktur. Bilindiği gibi kene türleri insanlar ve hayvanlara tutunarak yaşam sürerler. Bunun nedeni asalak kan emici haşereler olmasından kaynaklanır. Evcil hayvanlar yada diğer hayvanlara tutunarak yaşayan keneler parazit canlılar olarak dünyanın hemen her bölgesinde görülebilen bir özelliktedir. Kene çeşitleri arasında değişik renkli kene türleri bulunmaktadır.

Bunların renk görünümleri kahverengi kene, gri kene, siyah renkli kene, Ayrıca köpek kenesi, sığır kenesi, güvercin kenesi, asıl kene gibi kenelerdir. Kenelerin vücut yapıları genel hatlarıyla yumuşak ve sert kene olarak iki şekilde incelenebilir. Bilindiği gibi günümüzde keneler ölümcül hastalıklara sebep olmaktadır. Daha önceleri pek çok hayvan üzerinde kenelere rastlanırken böyle ölümcül vakaların olmadığı dönemlerde kenelerden şimdiki kadar insanlar tedirginlik hissetmezlerdi.

Kenelerin yaşam döngüleri genel kapsamı ile 4 evreden meydana gelir. Bu 4 evrede farklı bir konakçı ya tutunarak yaşam sürme ihtiyacını karşılarlar. Kene çeşitleri her konakçı da sadece birkaç gün yada birkaç saat yaşar. Pire bu konakçıdan kan emerek beslenmesini sağlar ve ayrılır. Kene ısırması sırasında önceki konakçıdan yada dişi kenelerden kaptıkları virüsleri bu konakçıya aktararak ciddi şekilde risk ortaya çıkarırlar.

Bilindiği gibi kırım kongo kanamalı ateşi insanların bu dönemlerde en fazla tedirginlik yaşadığı ölümcül kene vakalarının başında gelmektedir. Ayrıca keneler pek çok hastalık bulaştırma riskine sahiptir. Kenelerden bulaşan hastalıklardan bazıları lyme hastalığı, babesiosis kene felci gibi hastalıklar ciddi tehlike saçar. Bu tür rahatsızlıklarda hastalarda ölümle sonuçlanan durumlara rastlanır. Bu nedenle kenelerden kurtulmak için kenelere karşı mücadelede çok hızlı davranarak etkin kene mücadele yöntemleri ile yapılması zorunluluktur.

Kenelerin Yaşam Bölgeleri Ve Mücadelesi

Kenelerin yaşam alanları olarak kullanabildiği ortamlar arasında, sulak bölgeler, bahçe, orman, hayvan barınakları gibi bölgeler ilk sıralarda yer alır. Özellikle besicilik ve hayvan besleme işiyle uğraşanlar sı sık kenelere karşı bu canlıları ve ortamları kontrol ederek kenelerin arındırılması için gerekli mücadeleyi yapmak zorundadır. İnsan ve hayvan üzerinde kene görülüyorsa amatörce hiçbir bilgiye sahip olmadan kene mücadelesi tehlikelidir.

İnsan üzerinde tutunan keneyi çıkarmak için uzman kontrolünde kene çıkarma işlemi yapılmalıdır. Ayrıca kenelerin görüldüğü ortamlarda keneleri yok etmek için kene ilaçlama servisi alınmalıdır. Kene ilaçlama yöntemleri nelerdir? diye merak ediyorsanız keneler için iki tür uygulama mevcuttur. Birinci yöntem sıvı spreyli kene ilaçlaması tabiki kenelerin görüldükleri ortamlara sıvı şeklinde ilaç püskürterek uygulanır.

Bir diğer yöntem ise sisleme yani ilaçlama şekli olup, bu son derece kapsamlı ve çok etkili bir yöntem olmasına karşın açık alanlardan çok kapalı alanlarda kullanılır. Bu uygulamada ortamın kapatılması gerekir. Kedileri kaçırmak için kene spreyi ile mücadele verilebilir. Ancak bu birkaç tane kene için etkili bir çözüm yoludur bu spreyleri eczaneden yada zirai ilaç satılan bayilerden temin edebilmek mümkündür. Kene spreyi insanlar üzerinde direkt olarak ortama uygulanır ve ortamda bulunan evcil hayvan varsa onlar çıkarılmalıdır.

Kene ilaçlama yöntemleri nelerdir? diye bizi arayanlar kenelerle kendim mücadele edebilir miyim? gibi sordukları durumlarda bu tür bilgilendirmeyi yapmaktayız. Ancak bireysel olarak eve bulaşan pireler ile mücadele etmek son derece zordur. Bilindiği gibi keneler dip bölgelere kolaylıkla gizlenebilirler. Kene ilaçlama için koruyucu kıyafet, gözlük, eldiven ve maske kullanmak gerekir.

Kene İlaçlama Uygulaması Nasıl Olur?

Bireysel olarak kenelerden kurtulmaya azmeden insanların pek çok sıkıntı yaşadığı bilinmektedir. Kenelerin evlere girişini engellemek için çeşitli yardımcı ilaçlardan faydalanmak mümkündür. Kene olduğu yere ilaçlama yapmak, evin giriş belgelerine toz kene ilacı uygulayarak mümkün olabilmektedir. Köpekler yada evcil hayvanlarda kene görüldüğü durumlarda bu kenelerin insanlara tutunma ihtimali göz önünde bulundurularak tedavileri yaptırılmalıdır.

Şayet insanlardan birine kene bulaşmış ve derisine kene yapışmış ise eldiven yardım ile kenelerin üstüne vazelin sürülerek nefes almasını zorlaştırıp kenenin hortumunu gömdüğü bölgeden kafasını çıkararak kan emme işlemine ara vermesi sağlanabilir. Keneler ile mücadele yaşam alanlarında pestisit ilaçlar yardımı ile yapılmalıdır. Ayrıca ekili araziler, otlar, sulak alanlar, ahır, ağıl gibi hayvan barınakları ve hayvan kulübeleri kenelere karşı mutlaka ilaçlanmalıdır.

Keneler özellikle yaz dönemlerinde daha fazla görülür. Bu dönemlerde %50 oranında kenelerin arttığı görülmektedir. Keneler ile mücadele için bilinçli ve profesyonel ilaçlama yapmak şarttır. Keneler ile mücadele için permethrin içerikli ilaçlar kullanılması daha etkilidir. Kimyasal olarak kene mücadelesi bilinçli uzman ekiplerin yapacağı bir iştir. Gelişi güzel Kenelerle mücadele etmeye kalkmak çeşitli kene tehlikelerini ortaya çıkarabilir.

Keneler ile mücadele için doğal yöntemlerde vardır. Doğal kene kovucular olarak portakal, limon, misket limonu, greyfurt ve narenciye ürünleri insanların yardımına koşabilmektedir. Bu ürünleri kaynatarak sprey haline getirebilir evinizde hayvanlarınız ve ailenizin üzerinde uygulayabilirsiniz. Ayrıca elde edilen spreyi evlerin bahçelerinde uygulamakta mümkündür. Ancak bu çok küçük bölgeler için yeterli olacağı için büyük alanlarda böyle bir mücadele vermek çok zordur.

Kenelerin Yok Edilmesi İçin Son Söz

Kenelerden korunma yolları arasında bazı tedbirler elbetteki oldukça faydalıdır. Özellikle çocukların oynamak için dışarıda, yeşil alanlarda, parklarda çoğu zaman bu tür canlıların ısırmasına maruz kalma riski bulunur. Binanızın etrafında çocukların oynayacağı bahçelere fesleğen ekmek keneleri bu ortamdan uzak tutmada oldukça faydalıdır. Ayrıca çocukların üzerine herhangi bir kere ve zararlı haşere bulaşmasını çabuk fark edebilmek için onların üzerine açık renkli kıyafetler giydirebilirsiniz.

Kenelerin yok edilmesi için mutlaka profesyonel kene ilaçlama firmaları ile çalışmalısınız. Keneler bilindiği gibi son dönemlerde ölümcül vakalara sebep olmakta pek çok insanın yaşamını kaybetmesine yol açmaktadır. Bu nedenle hangi kenenin insanlar için ölümcül sonuç ortaya çıkaracağını bilmeniz mümkün değildir. Gerek evlerde, gerek bina ve yeşil alanlarda kene ilaçlama hizmeti uzman bir ekip tarafından yapılmalıdır. Keneler son derece tehlikeli insan sağlığına potansiyel risk içeren özelliklere sahiptir. Kenelerden kurtulmak için mutlaka böcek ilaçlama hizmeti almanızı tavsiye ederiz.