0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kene Çeşitleri Ve Zararları

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kene Çeşitleri Ve Zararları yaz dönemlerinde daha fazla görülür. Böcek ilaçlama yapılmasının ciddi anlamda talep görmesinde, zehirli keneler son yıllarda ciddi şekilde ölümcül sonuçlara sebep olduğu için belirleyici olmuştur. Bilinmesi gereken kene türleri üzerine yapıştıkları konakçıları yardımıyla kolaylıkla taşınabilmektedir. Kene parazit bir asalak olup kan emerek beslenir. Bu nedenle beslene bilmek için hayvanların üzerine tutunur buralardan evcil hayvanlar vasıtasıyla evlerin içlerine kadar taşınırlar.

Ortama giren kene fark edilmeden kolaylıkla insanlara bulaşarak sıkıntı ve pek çok hastalığın insanların geçmesinde ciddi rol oynar. Kenelerin üremesi yumurtlama sistemi ile olur canlı yavru doğurmazlar. kenelerin çoğalması için dişi kene yumurtalarını gelişebileceği özellikteki pek çok alana bırakabilmektedir. Üzerlerine tutundukları konakçılar sayesinde bir bölgeden başka bir bölgeye kolaylıkla taşınırlar.

Bu nedenle kenelerin mekanlardan başka mekanlara taşınması canlı hayvanlar üzerinde gerçekleşir. Kene çeşitleri ve zararları hiç kuşkusuz Zehirli keneler ile zehirsiz keneler olarak ikiye ayrılır. Zehirli keneler insanı ısırır ve kısa sürede ölümlerine sebep olabilmektedir. Zehirsiz kenelerin zararları ise daha çok insanlara hastalık bulaştırma sebebidir. Kenelerin en fazla yaşadığı bölgeler hiç kuşkusuz yeşil alanlar olarak öne çıkar. Özellikle uzamış otların arasında ve çalılar içerisinde bulunur.

Bakımsız ve topraklı bölgeler kenelerin en sevdikleri yerler arasındadır. Duvarlara tırmanabildikleri için bina etrafında olan kene tırmanarak açık camlardan, kapılardan evin içine kolaylıklar girebilir. Bu nedenle yaşam alanlarının etrafında başıboş sokak hayvanları dolaşıyorsa ya da evlerinizin etrafında yatıp kalkıyorsa kene bulaşması riskine karşı son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü bu hayvanların üzerinden toprağa karışan keneler farkında olmadan insanların üzerine bulaşırlar.

Kenelerin Zararları Nelerdir?

İnsana kene bulaşması kene ısırmasına sebep olabilir. İnsanlar kenelerini zararları nelerdir? kene ısırdığı zaman öldürür mü? gibi pek çok konuda araştırma yapmaktadır. Parazit asalaklar içerisinde yer alan ve insan yada hayvan kanı ile beslenen keneler kan eme bilmek için deriye hortum benzeri bir organı yardımı ile tutunarak kan emerler. Bu hortumu vücuda batırıp kan emmesi son derece kolaydır. İşte bu nedenle kan emme işleminden sonra hastalıklı bir bünyeden aldığı kanı sağlıklı bünyeye bulaştırır.

Böylece bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep olabilmektedir. Kenenin insan vücuduna teması ile insanlara hastalık bulaştırma riski yoktur. Ancak ısırdığı zaman belirli bir süre vücutta kalırsa hastalıkları sağlıklı bünyeye bulaştırabilir. Kenelerden bulaşan hastalıkların en bilinenleri hiç kuşkusuz kırım kongo kanamalı ateşi yani Q Humması ve lyme olarak bilinir. Bu hastalıklar insanlar için son derece ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Bunların dışında theileriosis, babesiosis, anaplasmosis, cowdriosis, erlichiosis, kayalık dağlar humması, tularemi, Rift Vadisi humması gibi birçok hastalıkta keneler yoluyla bulaşır. Dişi kene kırım kongo kanamalı ateşi yumurtalar vasıtasıyla larvalara geçirebilmektedir. Yani anlayacağınız hastalığın yayılma oranı yeni yavruların doğması ile giderek artar. Kene çeşitleri hangileridir? diyorsanız Dünya üzerinde yaklaşık olarak 900 kene çeşidi olduğu bilinmektedir.

Özellikle nemli ve sıcak bölgelerde sıkça bulunurlar. Ülkemizde ise 46 farklı kene çeşidi yaşam sürmektedir. Bunların 30 kadarı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü taşımaktadır. Siyah kene, gri kene, güvercin kenesi, köpek kenesi, sığır kenesi, geyik kenesi gibi farklı kene türleri mevcuttur. Keneleri iki ana gruba ayırmak en doğrusudur. Bunlardan birincisi sert yapılı kenedir erkek ve dişi eşler birbirinden farklı özellik gösterir. Vücutlarını koruyan kalkan görünümlü bir yapıya sahiptirler.

Kenelerin Özellikleri Ve Yaşam Bölgeleri

Dişi keneler erkek kenelerden biraz daha yapı olarak büyüktür. ağızları öne doğru çıkıntılı olduğu için yukarıdan bakılınca kolayca görünür. Ülkemizde bu tür kene pek görülmez. Bir diğer kene grubu ise yumuşak vücutlu kenelerdir. Erkek ve dişileri birbirine benzerlik gösterir bu kenelerde vücudu koruyan kalkan şeklinde bir yapı bulunmaz. Bacakların üst kısmında tutunmayı kolaylaştıran profili dokuları yoktur. Dişi yumuşak keneler birkaç defa beslenebilme özelliğine sahiptir. Her beslenme sonrası ortalama olarak 20 ile 50 arası yumurta bırakabilirler.

Bu yumurtalardan larvaların çıkması 2 hafta ile 1 ay kadar bir zaman içerisinde gerçekleşir. Yumurtalardan 6 bacaklı çıkan larvalar bir konakçı bulup hemen beslenme yoluna giderler. Beslenmenin ardından ergenlik evresine geçiş yapmaktadırlar. Bu aşamadan sonra ağaçlara otlara tutunarak yeni konakçı aramaya başlarlar. Özellikle insan, köpek, sığır, koyun gibi memeliler üzerinde parazit olarak yaşam süren türlerdir. Boy olarak 4,5 milimetre kadar gelirler dişi kene beslendikten sonra 11-12 milimetre boyutlara kadar şişe bilme özelliğine sahiptir.

Pek çok kene türü olmakla birlikte sığır ve köpek kenesi gibi kene çeşitleri mevcuttur. Keneler uçar mı? keneler zıplar mı? gibi pek çok soru ile karşılaştığımız için kenelerin uçma ve zıplama gibi bir özelliklerinin olmadığını belirtmek isteriz. Kenelerin yaşam alanları genellikle otlak, mera, fidanlık gibi bölgelerle sulak bölgeler etrafında kenelerle karşılaşmak mümkündür. Kenelerden korunmak için uzun kollu kıyafetler giymek, paçaları çorapların içine sokmak, yeşil alanlarda çıplak ayakla dolaşmamak önemlidir. Keneler ile mücadele profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır.

Kene mücadelesi yapılırken öncelikle dış alanlardan başlayarak ahır, ağıl ve hayvan barınakları, kümes gibi bölgeler varsa öncelikle buraların ilaçlanması oldukça önemlidir. Kene çeşitleri ve zararları kimi zaman insanlar için ölümcül sonuçlar ortaya çıkardığı için kene görülen mekanlarda zaman kaybetmeden ilaçlama servisi almak en doğru yoldur. Zehirli ve hastalık bulaştıran kene türleri ciddi ölümcül risk içerirler. Atlas Türk ilaçlama firması olarak kenelerin yok edilmesi için 1. sınıf haşere ilaçları ve en etkili ilaçlama tekniklerini kullanarak kene ilaçlama servisi vermekteyiz.