Karıncalar Ve Özellikleri

Karıncalar Ve Özellikleri

Karıncalar Ve Özellikleri farklı olup karınca çeşitleri Dünyanın hemen her yerine yayılmış durumdadırlar. Çok fazla sayılarının olması ve koloniler şeklinde yaşamaları karıncanın sosyal bir yaşam sürdüğüne işarettir. Böcekler arasında bu haşere en çalışkan türdür. Dünya’nın bilinen en eski karınca fosili bir amberin içinde korunmuş şekilde bulunmuştur. Adı Sphecomyrma freyi’dir. Dünya üzerinde 35 bin karınca türü olduğu saptanmıştır.

Çoğu karınca çeşitleri sıcak iklimlerde yaşam sürmektedir. Yaklaşık 9 bin 500 karınca türü hakkında yeterli bilgi edinilebilmiştir. Bilim insanları yaklaşık iki katının henüz keşfedilmeyi beklediğine inanmaktadır. İlaçlama çeşitli karıncalar için önleyici bir hizmettir. İnsanlar ile kıyaslandığı zaman ilginç veriler ortaya çıkar. Dünya üzerindeki yaşam süren her bir insan için yaklaşık olarak 1,6 milyon karınca düşmesi ne denli kalabalık olduklarını gösterir.

Karınca Hakkında

Yeryüzünde yaşayan tüm karıncaların toplam ağırlığı, yaşayan tüm insanların ağırlığından çok daha fazladır. Yer yüzünde yaşam süren canlılar içinde sayıları en fazla olan canlılar karıncalar olarak dikkat çeker. Tüm böcekler ile kıyaslama yapıldığı zaman en büyük beyin yapısı karıncaya aittir. Bir karıncanın beyninde yaklaşık 250 bin beyin hücresi bulunur. Bir insanın beyninde 86 milyar beyin hücresi mevcuttur.

En büyük karıncanın uzunluğu 2,54 santimdir, en küçük karınca ise bir milimin onda biri uzunluğunda yapıya sahiptir. Karıncalar renk yapısı olarak gri, kırmızı, kahverengi, sarı, mavi ya da mor görünümde değişik iklimlerde karşımıza çıkabilmektedir. Karıncaların ortalama ömürleri 45 ila 60 gün civarında farklılık gösterir. Her karıncanın kolonide belirli bir görevi vardır. Karıncalar arasındaki iş bölümü son derece kompleks bir iş dağılımına sahiptir. Karınca türleri son derece çalışkan ve iş bölümü yapar.

Karıncaların En İlginç Özellikleri

Karıncalar Hakkında Bilgi kadar karıncaların koloni içindeki muhteşem iş bölümü de son derece önemlidir. Karıncalar içinde, asker karıncalar, marangoz karıncalar, işçi karıncalar, öncü karınca, karaliçe karınca gibi her birinin farklı görevi olan karıncalar bulunmaktadır. İşçi karıncalar yuvadan çöpü alıp, dışarıya, özel çöplüğe taşımakla görevlidirler. İşçi karıncalar dişidir. Koloninin çoğunluğunu dişi karıncalar oluşturur. Köle Yapıcı karıncalar başka karıncaların yuvalarına saldırır ve yumurtalarını çalar. Bu yumurtalar kırılıp, yavru karıncalar çıktığında kolonide köle olarak çalışırlar.

Adeta emperyal bir şekilde karıncaların kendi boyundurukları altına alınmasına çalışırlar. Kraliçe karıncaların doğduklarında kanatları vardır. Başka koloniler kurmak için uçup giderler belirli bir aşamadan sonra kanatları düşer. Kraliçe karınca 15 yıla kadar yaşayabilir ve bir kez eşlemesi yeterlidir. Her karınca kolonisinin en az bir, bazen de birden fazla Kraliçe’si bulunur. Karıncalar kendi arasında muazzam iş bölümü yapan son derece sosyal özelliğe sahip oldukça çalışkan haşerelerdir.

Karıncalar Ne Yerler?

Karıncalar, insanların yediği pek çok yiyeceği severek tüketirler. Tuz, yağ ve şeker en sevdikleri şeylerdir. Ayrıca diğer haşereleri de yiyebilirler. Açıkta kalan yiyecekleri ve hayvan mamalarını kaldırmak, yemek kırıklarını temizlemek, çöpün ağzını kapalı tutmak veya dışarı çıkarmak karınca probleminizi hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yerlerinizin karıncalara açık büfe olmasına izin vermemek için ağzı açık gıdaların kapalı tutulması, evin sık sık süpürülmesi, mutfak ve banyoda su ve nemin kurutulması gerekir.

Karıncaların Yiyeceklere Gelmesini Önlemenin azami tedbir almaktır. Dökülen yiyecek ve içecekleri hemen temizleyin. Bütün yemekleri kapaklı, hava almaz kaplarda saklayın. Bulaşıkları dışarıda bırakmayın. Yapışkan yiyecekler içeren kavanozların dışını silin. Yerleri düzenli olarak süpürüp silin. Dış mekanlarda, bitkilerden beslenen yaprak biti gibi böcekler karıncaların yediği yapışkan bir madde salgılar. Bu madde yaprağın üstünde veya altındaki yüzeylerde bulunabilir.

Karınca Hakkında Bilgi Sahibi Olmanın Önemi

Karıncalar ile mücadele edebilmek için nereden geldiklerini ve nereye gideceklerini görmek gerekir. Bunun için şekerli bir yiyeceği dışarıya bırakın ve yiyeceği bulan karıncayı takibe alın. Karınca yuvaya kırıntı ile dönerken arkasında bir koku izi bırakacak ve diğer karıncalar bu işareti takip edeceklerdir. Bu sabır ve zaman isteyen bir iş olsa da sonucu çektiğiniz zahmete değecektir. Tüm bu işçi karıncalar, sizi görünmeyen yuvalarındaki kraliçeye ulaştıracaktır.

Kraliçe karınca yuvayı asla terk etmez ve işçi karıncaların sayısını arttırmakla görevlidir. Yani koloninin kaynağı olan kraliçeye ulaşmanız şarttır. Aksi takdirde siz diğer karıncaları öldürseniz veya uzaklaştırsanız bile, kraliçe karınca daha fazla karınca doğurarak eksiği kapatacaktır. Bu nedenle karıncalar ile mücadele için bilinçli hareket etmek yada profesyonel karınca ilaçlama desteği almak gerekir. Evinizi içten ve dıştan kontrol etmelisiniz.

Karıncalara Karşı Önlem Almak

Duvardaki delikleri, tavandaki çatlakları tespit ederek ihtiyaç duyulan yerleri kapatıp başka noktalardan giriş ve çıkışları önlemelisiniz. Karıncalar Hakkında Bilgi sahibi olmak çok daha kalıcı tedbirler almanızda size en büyük yardımı sunar. Karıncalar da tüm canlılar gibi yiyecek ve su kaynaklarına yakın kalmaya çalışacaklardır. Mutfağınızın ve banyonuzun ana hedefleri olmasının nedeni budur. Karınca gelmemesi için evinizin onlar için çok da uygun olmadığı izlenimini vermeliyiz.

Eviniz karıncalar için cazip bir yer olmaktan çıkmalı aksi takdirde evden karıncayı uzak tutmak pekte mümkün olmaz. Peki, karınca gelmemesi için ne yapmalı diyorsanız kısaca sıralamakta fayda var. Özellikle mutfağınızı temiz tutmalısınız. Banyonuz her daim kuru olmalı. Karıncalar için cazip kalıntıları, şekerli gıdaları açıkta bulundurmayın. Zemininizde kırıntı bırakmayın. Buzdolabında saklanmayan gıdaları mutlaka ağzı kapalı olarak muhafaza edin.

Evin Temiz Ve Kuru Tutulması

Tezgahınızı, dolaplarınızı ve hiçbir yüzeyi nemli ve kirli bırakmayın. Lavaboyu temiz tutun. Kirli tabaklar ve su birikintileri bırakmayın. Çöp kutularınızı sıkıca kapatın ve biriktirmeyin. Buda karıncaların buralara akın etmesine yol açacak etkiyi ortadan kaldırır. Karıncalar yiyeceklere olduğu kadar suya da gelirler. Bu nedenle evinizdeki yüzeyleri, lavabolar dahil, kuru tutmak önemlidir.

Karıncalardan Kurtulma Yolları ve Karıncalara Doğal Çözüm almak için bazı bitkilerden faydalanabilirsiniz. Karıncalar neyi sevmez, keskin kokuları olan doğal ürünler ile karıncaları uzak tutmak mümkündür.

1. Tarçın

Etkili bir karınca kovucudur. Kokusunu sevmeyen karıncaları evinizden ve mutfağınızdan uzak tutacaktır. 1 fincan suya yarım çay kaşığı tarçın yağı ilave edin. Bu çözeltiyi pamuk yardımıyla yuvalarının giriş yerine koyabilir ve silebilirsiniz. Günde bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

2. Beyaz Sirke

Beyaz sirke ile karınca nasıl önlenir diyorsanız; her derde deva sirke güçlü kokusu sayesinde karıncaların koku yollarını maskeler. Bu sayede karıncalar yönlerini kaybederler. Bu keskin koku, karıncaları uzaklaştırmak için güçlü bir tedbirdir. Beyaz sirke ve suyu eşit miktarda karıştırıp solüsyonu bir sprey şişesine boşaltın. Giriş noktalarına, süpürgeliklere püskürtebilirsiniz. Hatta yerlerinizin ve tezgahlarınızı genel temizliğinizi de yapabilirsiniz.

3. Limon

Karınca kaçırmak için limonun kokusunu ve kabuğundaki asidi kullanabilirsiniz. Bir pamuk topu hazırlayıp bunu limon yağına batırarak dolaplara köşelere ve giriş noktalarına bırakabilirsiniz. Böylece karıncalar evinizden hızla uzaklaşmak isteyeceklerdir. Ayrıca limon kabuğunu çıktıkları bölgelere de sıkıştırabilirsiniz. Çay ağacı yağı ve karanfil yağı da aynı etkiyi gösterir.

4. Nane

Karıncaları uzak tutabilen bir diğer doğal kovucu da nanedir. Koku alma mekanizmalarını bozarak besin kaynaklarını tespit etmelerini engellerler. 1 bardak suya 10 damla uçucu nane yağı ekleyin. Sprey şişesine koyarak karıncaların giriş noktalarına püskürtün. Eviniz mis gibi kokarken, karıncalar bu kokuya dayanamayacaklar.

5. Kırmızı Toz Biber Ve Karabiber

Etkili bir karınca önleyicidir. Karıncaların yemeğe ve yuvalarına doğru yönelmelerini sağlayan kimyasal sinyalleri yok eder. Uygun bir sinyal olmadan hayatta kalamayan karıncalar, bunu bir tehlike olarak algılayıp mekânı terk etmek isteyeceklerdir. Ziyaretçilerinize şeker yerine biraz biber vermeye ne dersiniz? Böylece mutfağınızdan taşınmak isteyeceklerdir.

Karıncalardan Kurtulmak İçin Kimyasal Yöntemler

Karıncalardan nasıl kurtulunur sorusuna buraya kadar bahsettiğimiz yöntemler en kibarları olup caydırma amaçlıdır. Umarız bu tedbirlerden sonuç alırsınız. Ancak ciddi anlamda karınca basmış evlerde çözüm bulmak zor olabiliyor. Bu durumlarda da maalesef karıncaları öldürmek gerekebiliyor. Bundan sonraki yöntemleri dışarıdaki karınca kolonilerinin üzerindense, yuvalarına uygulamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Çünkü toplu olarak yuva dışında öldürdüğünüz kolonilerin azaldığını gören kraliçe daha çok işçi karınca üretmek için kolları sıvayacak; karıncalar da evinizde kalmaya devam edecektir. Püskürtme işlemini yuvalara yapmalısınız. Karınca en zayıf bölgeleri tespit ederek evlerin içine girebilir.

1. Boraks

Çevreci çözümleri denediniz ve bir türlü karıncaların evinizdeki yüksek trafiğini kesemediyseniz artık kimyasal yola başvurmak zorundasınız. Karıncaların insanlara doğrudan bir zararı olmayabilir. Ancak yiyecekler yoluyla dolaylı olarak tehdit altındasınız. Boraks karıncalar için toksiktir ve yuttuklarında onları öldürür. Boraksı şeker ile 1:3 oranında karıştırın. Elde ettiğiniz çözeltiyi şurup kıvamına getirmek için yeterli su ile karıştırın. Bu macunu yuvalarına sıvayın.

2. Karınca Yemleri

Tüm çareler tükendiyse hazır satılan karınca yemlerine başvurabilirsiniz. Bu yemlerin de birçoğunda zaten boraks vardır. Karınca yemlerini evdeki çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutmayı sakın unutmayın. Karıncalar hakkında Bilgi verip, karıncaları evden uzak tutmak ve karınca girişlerini önlemek için bazı pratik çözümleri anlatmaya çalıştık. Bu sadece onların gelişini yavaşlatır ve sınırlı etki sağlar.

Ancak özellikle kanatlı karıncalar ve bir türlü baş edilemeyen karınca şikayetlerinde tek çözüm profesyonel karınca ilaçlama servisi alınmasını kaçınılmaz kılmaktadır. AtlasTürk ilaçlama olarak jel karınca ilaçlama, kokusuz karınca ilaçlama ve kokulu karınca ilaçlama yöntemlerini kullanarak karıncaların yok edilmesini sağlıyoruz. Karıncalar ile mücadele için en kesin çözüm hiç kuşkusuz karınca ilaçlamadır.