0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Karasinekler

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Karasinekler diptera familyasında yer alan uçkun böceklerdir. Halk sağlığı açısından oldukça zararlı tavırlar sergilerler. Karasineklerin bulaştırdığı hastalıklar genellikle Tifo, Kolera, Dizanteri benzeri hastalıklar olarak öne çıkar. Karasinek türleri başkalaşım geçirerek hayat döngülerini tamamlar. Yumurta, Larva, Pupa ve Ergin olmak üzere 4 aşamada çoğalırlar. Karasinek kışı gübre içi gibi korunaklı yerlerde, Pupa ya da Larva halinde geçirir. Sıcak yaz şartları karasineklerin gelişimi için oldukça önemli koşulu sağlar.

Uygun şartlar altında bir hafta içerisinde gelişimini tamamlayıp üreyecek hale gelebilmektedir. Yaz süresi boyunca toplam 10 12 nesil verecek hale ulaşırlar. Karasinek yumurtaları çoğunlukla çürümekte olan ortamlarla, gübreli alanlarda bırakılır. Bırakılan yumurta sayısı dişinin fizyolojisine ve vücut büyüklüğüne göre değişir. Larva halindeyken ne kadar iyi beslendiğine bağlı olarak 2 bine kadar çıkabilir.

Karasinek yumurtaları beyaz renkte olur yaklaşık olarak 1 milimetre uzunluğundadır. Küçük kümeler halinde tek, tek bırakılır yumurta süresi şartların durumuna göre birkaç saat ile birkaç gün arasında değişiklik gösterir. Karasinek yumurtasını organik atıklar üzerine bırakır. Bırakılan bu yumurtalar 12-24 saat içerisinde açılarak yumurtadan larvalar çıkar ve altı, yedi gün içinde Larva dönemini tamamlar. Pupa dönemine geçiş yapar. Pupa evresi 45 gün sürer ve Ergin Dişiler 4 gün sonra yumurta bırakmaya başlar.

Sıcağa bağlı olarak yumurtalar 6 ya da 42 gün arasında erginliğe ulaşır. Yaşam uzunluğu genel olarak 3 hafta civarında olsa da soğuk koşullarda 3 ay kadar yaşayabilmektedir. Doğal şartlarda ergin dişi 5 defadan fazla yumurta bırakır. Ortalama 220-250 yumurta üretmektedir. Erginler su bulamadıkları zaman 48 saatten fazla yaşayamazlar. Ergin bireyler günde iki-üç kez besin almak zorundadır. Gün boyu aktif olan ergenler beslenme ve çiftleşme faaliyetlerine gündüz yapıp geceleri dinlenerek geçirirler.

Karasineklerin Zararları Nelerdir?

Kara sinekler Larva, Pupa evrelerini toplamda 10 gün içerisinde tamamlar ve yetişkin hale gelirler. Kara sinekler de tat alma organı görevi gören küçük tüyler vücudu kaplar. Petek gözleri son derece karmaşıktır birbirinden farklı binlerce hücre onlara geniş bir görüş alanı sunar. Kara sinekler hastalık taşıyıcısı vektörler olup hastalık mikrobunu taşıdıkları bilinmektedir. Mikropları daha çok çürümüş maddeler ile beslendikleri sırada ayağına ve ağzına bulaştırarak toplar.

Karasinek ilaçlama bu nedenle oldukça önemlidir. Evin içine girerek sağa, sola uçuşan sinekler son derece sinir bozucu ve zararlıdır. Kara sinekler ile mücadele her zaman sanıldığı kadar kolay olmaz. Karasineklerin yumurtalarını depoladıkları yerin tespiti sineklerin yok edilmesi için oldukça önemlidir. Çöp kutusu veya bahçe altında kolaylıkla bulunabilir. Kara sinekler yok edilmezse ciddi şekilde sıkıntılara sebep olurlar. Kara sineklerin zararları genellikle rahatsız edici özellikleri ile bilinir.

Ayrıca hastalık yapıcı çeşitli organizmaları bünyelerinde taşırlar. İnsanlar ve hayvanlar da yaklaşık olarak 100 den fazla organizmayı taşıdıkları bilinmektedir. Aujesky hastalığı, ayak ve ağız hastalıkları, mikobakteri enfeksiyonları, dizanteri, verem, antraks, trakoma, keratokonjuktivit (pempe göz), ishal, poliomiyelit, sığır rinotraketizi, cüzam etkenleri, kronik ve akut mastitis, parazitik kurtlar, Campylobacter, gastroenteritis virüsü sayılabilir. Kara sinekler insan besinleri ve pis maddeler üzerinde beslendiği için hastalık yayılmasına sebep olurlar.

Karasineklerin doğadan tam olarak yok edilmesi mümkün değildir. Ancak belirli bir seviyede tutulması mümkündür. Karasinekler kışın ergin olarak ahır, kiler ve depolarda ağaç kovukları, taş araları gibi yerlerde geçirirler. Karasinekler ile mücadele mekanik ve sisleme tarzda yapılabilir. Üredikleri yerler organik atıkların olduğu bölgelerdir. Çoğunlukla gübrelik, mezbaha gibi alanlar kara sineklerin üreme bölgeleri arasında yer alır.

Karasineklerden Kurtulmak

Gıda imalathanesi çöplük alan, foseptik ve pazar kalıntıları gibi çöp konteynerlerinin olduğu yerlerde toplanırlar. Karasinekler besin maddelerini kursakta biriktirip çiğner ve kurtlar hortumun ucuna gelerek küçük damlacıklar şeklinde damlar. Bu şekilde birçok hastalığın yayılma sebebi olarak ortaya çıkar. Çöpler ile atık maddelerden, bozulmakta olan besinlerden alınan hastalık etmenleri besinler aracılığıyla insanlar arasında ciddi sıkıntıya sebep olur. Bu nedenle kara sinekler ile mücadele özenli olarak yapılmalıdır.

Kapalı alanlarda sisleme ilaçlama yöntemleri ile kara sineklerin yok edilmesi çok daha kolaydır. Açık alanlarda ise bu kara sineklerin üreme ve beslenme durumlarına göre değişik şekillerde yapılabilir. Sineklerle mücadele için etkili ve kalıcı ilaçlar tercih edilmelidir. Sinek türleri ile mücadele ederken bu böceklerin sürekli yer değiştirdiği göz önünde tutularak kalıcı özellikle ilaçlar kullanılması gerekir. Atlas Türk ilaçlama bu işi en etkili şekilde yapar.