0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Karasinek ilaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Karasinek ilaçlama ve sivrisinek ilaçlama yaz aylarında özellikle ağaçlık bölgelerde ve bataklık ortamlarda en fazla ihtiyaç hissedilen bir ilaçlama şekli olarak dikkat çeker. Böcek ilaçlama yöntemleri içinde sineklerle mücadele larvaları ile mücadele sazlık alanlarda spreyleme yöntemle yapılabilir. Kapalı mekanlarda ve ağaçlık bölgelerde sisleme yöntemi ile gerçekleşir sinekler son derece can sıkıcı ve insanları rahatsız edici yapıları ile dikkat çeker.

Özellikle yaz dönemlerinde çok fazla ortaya çıkar ancak bazı bölgelerde sonbahar ve İlkbahar aylarında da yoğun olarak görülebilir. Kış aylarında sinekler kapalı alanlarda birkaç tane görülseler de evlerde yaşar açık alanlarda sinek görmek imkansız duruma gelir. İnsanların çok fazla rahatsız olduğu karasinek üzerlerine konup insanı sinir edecek derecede inatçı bir tavır sergiler. Karasinekler, sivrisinek gibi canlılar insanın derisini ısırıp kaşındırarak karınca ısırığı gibi acı verir ve sıkıntıya sebep olur.

Sinek türleri en fazla yaz aylarında ortaya çıkar sineklerin birçok türü bulunmaktadır ancak en fazla insanların bildiği türü karasinek ve sivrisinekler olarak dikkat çeker. Dünya genelinde yaklaşık olarak 120 bin civarında sinek çeşidi olduğu bilinmektedir ülkemizde yaşayan sinek türleri ise 1000 kadardır. Sinek türleri çift kanatlı böcek takımın arasında eklem bacaklılar verilen bir türdür. İnsanlar için en fazla sıkıntıya sebep olan sivrisinekler ve kara sinekler istilacı özellikleri ve büyük gruplar halinde yaşamaları ile dikkat çeker.

Sivrisinek ince yapısı Zarif ve uzun bacakları ile dikkat çekerken, karasinek kısa ve tıknaz vücutlu kuvvetli bir yapıyla tanınır. Sineklerde kanatlar denge görevi gören bir yapıdan meydana gelir. Hızlı hareket ettikleri kadar çok hızlı kanat çırpa bilme potansiyeline de sahiptir. Öyle ki dünya üzerinde en hızlı kanat çırpan canlılar olarak sinekler desek yanlış olmaz. Sineklerin beslendiği maddeler çoğunlukla sıvı özellikli besinlerdir.

Sineklerin Özellikleri Ve Yapısı

Kara sineğin boy yapısı yaklaşık olarak 7- 8 milimetre civarında gelirken bazılarının boyu üç kat kadar iridir. Sinek türlerinin göz bulunmamakla beraber bazı sineklerde göz kafaya yakın bir özellikte görülebilir. Dişi sineklerde görme alın kısmından ayrı bir vaziyette görülür. Erkeklerde ise bu gözler birbirine oldukça yakın bir şekilde dikkat çeker. Sineklerde gözün rengi kahverengi, kırmızı, koyu tonlarda değişik özellik sergiler. Bazı sineklerin gözleri kör olmuştur.

Özellikle bazı sinekleri örnek verecek olursak mağaralar ve karanlık yerlerde yaşayan sineklerin gözü tamamen körelmiş bir yapıdadır. Sineklerde üçgen biçiminde dizilmiş doğal mercek yapısı etrafı algılanmasında önem taşır. Sinekler hedeflerini şekil olarak görmezler. Sinekler içinde karasineklerin gözü gelişmiş olup şaşırtıcı bir özellik sergiler çünkü kara sineğin göz sayısı 6 adettir ve gözler 400 000 adet algılayıcıdan oluşmaktadır. Bu hücresel yapılar ayrı bir noktayı görür ve kara sineğin gözlerinin algıladığı görüntü ile birleştirerek tanımlanır hale getirir.

Sinekler yollarını bulmada gözlerinin hızlı algılama yeteneği son derece gelişmiştir. Bir sinek insan vücuduna oranla yaklaşık olarak 10 ile 4,4 kat arasında daha hızlı algılama yeteneğine sahiptir. İnsan gözü saniyede 20 ile 50 açık yada koyu rengin algılamasını yapabilirken karasinekler de bu oran 200 alet civarındadır. Sineklerde reseptör adı verilen çıkıntılar yani antenleri sineğin yön tayininde belirleyici bir öneme sahiptir.

Bu son derece hızlı gerçekleşmektedir sineklerin karın bölgesinde stigma ismi ile tanınan nefes alıp vermelerini sağlayan bir organda mevcuttur. Hava bu gözeneklerden gelip solunum organlarına aktarılır ve nefes alıp vermesini sağlar. Mevsimsel canlılar olarak dikkat çeken sinek çeşitleri açık alanlar, evler, işletmeler gibi çok geniş alanda ortaya çıkar. Bu nedenle sinek ilaçlama insan sağlığının korunması açısından son derece önemlidir. Bazı sinek çeşitleri diğerlerine oranla çok daha fazla sorunlara sebep olur.

Sinekler Hızlı Çoğalır Zarar Verirler

Özellikle sivrisinekler tehlikeli mikrop ve bakteri içeren hastalık bulaştıran özellikleri ile insanlar için son derece tehlikeli mikropların ve yayılmasına aracılık edebilir. Farklı farklı sinek türlerinin farklı boyutları ve alışkanlıkları mevcuttur. Yetişkin karasinekler yaşam olarak ortalama 30 gün kadar yaşam sürer. Larva ve pupa aşamasından geçerek erişkin hale gelirler. Larvarlar, yumurta ve ergin olarak kendini gösterir sinek türleri nelerdir? diyorsanız kısaca sinek türlerini bilmekte fayda vardır.

Güz sineği: Bu sinekler atlar ve büyükbaş hayvanların yüzünde, göz çevresinde bulunan bir özelliğe sahiptir. Hayvanlar üzerinde yaşam sürerler hayvanın burnu, tükürük, ve gözlerinden gelen proteini alır beslenirler. Sineklerin ağızlarında mikroskobik dişleri mevcuttur geceleri ise binalarda yada bitki örtüsü olan yerlerde dinlenmektedir. Gündüz saatlerinde hayvanlar deri ve bitki şekerleri gibi çeşitli özellikte besinlerle beslenirler.

Görünüm olarak dişi sinekler ile benzer bir özelliktedir. Erkek sineklerin merkezden aşağıya doğru yönelen siyah benekli, turuncu karınları bulunur. Dişiler ise yaklaşık olarak 6 milimetre civarındadır ve erkeklerden büyük olur çok güçlü uçuş özelliğine sahiptir. Ancak üreme alanlarından çok fazla uzağa gitmezler daha çok tarladaki hayvan gübresiyle beslenme yolunu seçer. Larva, yumurta, kurtçuk pupa ve ergin evreler olarak metaformoz geçirmektedir. Bu sineğin beyaz yumurtalar 1,2 milimetre boyutuna sahiptir ve tek tek olarak bırakır.

Ancak küçük kitleler halinde yer almaktadır yeşil sinek farklı kümelerde 4 farklı periyotta 500’e yakın yumurta üretebilir yaşam süresine sıcaklığa bağlı olarak 12 21 gün arasında tamamlar. Mavi sinek? mavi sinekler daha çok yerleşik bölgeleri de görülmektedir beslenmesine ölü hayvanlar, evcil hayvan dışkısı gibi yerlerden büyük oranda karşılar. Hastalık taşıyıcısı özellikleri ile dikkat çekerler yetişkinler 6 ile 12 milimetre uzunluğa sahiptir renk olarak metalik mavi rengi yakındır.

Pek Çok Sinek Türü Vardır

Larva boyları hariç görünüm Kara sineklere benzer erişkin oldukları zaman uzunlukları 18 milimetre kadardır. Sinek yumurtasının çatlaması 0-18 saat içinde gerçekleşir. Çoğunlukla etçil maddeler, peynir içinde azda olsa ürer. Beslenmesini hayvanlardan, leş, ölü kemirgenlerden ve haşerelerden sağlar. Salkım sineği: Bu sinekler evlerin tavan ve duvar boşlukları gibi sessiz alanlarda daha fazla bulunur. Kış uykusu için kış boyunca kalacakları yeri seçer. Salkım sineği güneşli kış günlerinde pencere etrafında büyük gruplar halinde ortaya çıkabilir.

Görünüm olarak 10 milimetre civarındadır renk yapısı altın sarısı renginde, vücudu tüylerle örtülü, koyu, gri, yeşil renk özelliğine sahiptir. Yumurtasını yaz sonu ile sonbahar başlarında toprağa bırakarak muhafaza eder. Larvaları solucandan beslenir. Birkaç gün burada gelişerek toprakta pupa ve erişkinliğe geçiş yapar. Yumurtadan yetişkinlik derecesine gelene kadar bu süre yaklaşık olarak 25 ile 38 gün arasında değişiklik gösterir.

Bostan sinekleri insanlara zarar veren bir sinek değildir. Yetişkinleri ne çeşitli maddeler ile insan üzerinde beslenme gibi bir eğilim sergilemez. Özellikle ormanlık alanlarda önemli yosunlu bölgelerde bol miktarda bulunurlar yetişkinlerin boyu 60 milimetre civarındadır gri renkte ve ince yapıları ile dikkat çekerler. Bacak yapısı son derece uzun ve incedir. Bostan sineği larvası 15 75 milimetre uzunluğuna erişebilir rengi gri, kahverengi, krem özellikleri sergilerler.

Bir yerde dinlenirken kanadını uzatır diğerleri de yatay olarak kanatlara tutunur. Bostan sineklerinin ömrü oldukça kısadır bazıları sadece üreme safhasına erişine kadar yaşam sürer. Bu sinekler yumurtasını göl yada su etrafında yeşillik, sazlık alanları bırakır bu yumurtalar 6 hafta kadar bir zaman sonra çatlar. Su içinde yaşam sürer nemli toprakta duruma göre 5 yıla kadar yaşayabilme potansiyeline sahiptir. Baharda larva, pupa evresine geçiş yapar ve yetişkin sinek olarak ortaya çıkar.

Lağım Sinekleri Ve Karasinekler

Lağım sinekleri daha çok kanalizasyon yataklarında görünürler larvaları buradaki organik maddelerle beslenmesini sağlar, Kanalizasyon sineği, drenaj lağım sineği olarak değişik isimlerle bilinir yaklaşık olarak 2 milimetre civarındadır. Gri görünümlü bronz renkli bir yapıya sahiptir kanatlarında yoğun bir şekilde tüy vardır dinlenme esnasında vücudunun üstünde kanatlarını çadır gibi açar. Yumurtaları 1 ile 6 gün içinde çatlar ve 10 günle 50 gün arasında olgunluğa ulaşır.

Pupalar 1 gün ile 3 gün arasında olgunluk seviyesine gelir. Meyvesi sineği genellikle meyve bahçesi, sebze alanları ve fabrikalar gibi bölgelerde bulunur. 3 milimetre uzunluğundadır parlak kırmızı, sarı, kahverengi bir görünüme sahiptir. Havada asılı durma eylemi sergiler çürük meyve ve mutfaklarda çöplük alanda 7 ile 30 gün arasında yetişkinlik seviyesine erişir. Yetişkinler 2 gün ile 9 hafta arasında hayatta kalabilir. Karasinek hastalıkların en fazla taşıyıcısı olarak dikkat çeken zararlı sinek türüdür.

Evlere ve iş yerlerine girmeleri ile bilinirler kara sinekler beslenmesinde hayvan, gıda, leş, insan gıdası atıkları gibi hayvan yemleri ve pek çok leş üzerinde sağlar. Yetişkin sineklerin görülmesi karasinek istilasının en belirgin işaretidir. Karasineğin tat alma organları küçük tüylerle kaplıdır göz yapısı binlerce lensten görüntü olarak yön tayin eder. Kara sinekler yumurtadan hızlı erişkinliğe ulaşır ve evcil hayvan ve çok insanların konutlarında üremeye başlar.

Yumurtalarını 120-150 lik kümeler halinde bırakıp çatlama suresi ise 8 saatle 3 gün arasında değişir. Karasineklerin görüldükleri alanlar açık hava bitkileri, gübre üzerleri, çiftlikler, toprak alanlar, çöp bidonları, leş gibi pek çok bölgede görülebilir. Geceleri gıda kaynaklarına yakın olarak dinlenmeye çekilirler 5 metre mesafeden daha uzağa gitmeyi pek tercih etmezler. Beyaz sinek: beyaz sinekler daha çok bitkilerin öz suyunu emerek hayatta kalan ve bitkilere zarar veren türler arasında yer alır.

Sineklerin Yaşam İmkanını Önleyin

Beyaz sinekler yaprakların üzerinde bulunur yumurtalarını bu bölgelere bırakır. Yetişkinler bir buçuk milimetre ile 3 milimetre uzunluğa sahiptir beyaz renkli olup yaprak üzerine yumurtayı onun içerisinde çatlayacak şekilde bırakır. Yumurtadan yeni çıkan erginler yaprak üzerinde beslenir. Ayrıca zehirli sinek türleri, kör sinek, yeşil sinek, mavi sinek, sivrisinekler gibi değişik sinekler bilinmektedir. Pek çok insan evi küçük sinekler bastı küçük sinekleri ne kaçırır? diye ciddi şekilde arayış içine girmektedir.

Çöplerden ve kurumuş organizmalarda üreyen sinekler insanları son derece rahatsız eder. Evlerin içinde en fazla görülen sinekler arasında meyve sineği, kara sinek gibi sinekler başta gelir. Sinekler insanlar için son derece rahatsız edici ve can sıkıcı özellikleri ile dikkat çekerler. Sinekler türlerine göre farklılık gösterir çöpler ve yiyeceklerle beslenen türler olduğu gibi dolaştıkları yere virüs ve bakteri bulaştıran sinekler sağlık sorunlarını tetikler.

Sinek ilaçlama yöntemleri sinekler ile mücadelede önemli yer tutmasına karşın sinekleri evden uzak tutmakta önemlidir. İstenmeyen canlılar ile mücadelede onları evden uzak tutmak ve beslenme şartlarını ortadan kaldırmak önemli yer tutar. Ev yada bahçeye dadanan sineklerin türünü belirlemek ne şekilde mücadele yapılacağını anlamak için önemlidir. Evi sivri sineklerden temizlemek için öncelikle ortalıkta çöp, şeker, gıda kalıntıları gibi besinleri bırakmamak gerekir.

Evi sürekli temiz tutmak düzenli olarak süpürmek musluk ve tezgah üzerlerini ıslak bırakmamak önemli tedbirler arasında yer alır. Ayrıca sinek oluşan bölgeleri ve duvarları sabunlu su ile temizlemek sinekleri kaçırmak için önemlidir. Sinekler ile mücadele için bazı doğal malzemeler kullanılabilir ve sinekleri kaçırmak için bu karışımlardan faydalanabilir. Sinekler ile doğal mücadele için bazı kaçırıcı özellikli bitkilerden faydalanmak işe yarayabilir. Sineklerin evden uzak tutulması sağlık için önemlidir.

Sinekleri Yok Etmek İçin Mücadele Şarttır

Sineklerin sevmediği şeyler arasında Aleovera bitkisi, limon, okaliptüs yağı, lavanta yağı gibi bitkilerin karışımı yapılarak kullanılması oldukça önemlidir. Limon ve karanfil yağını karıştırıp sineklerin geçiş yerlerine ve geliş bölgelerine püskürtmek sinekleri uzak tutar. Elma sirkesi ve okaliptüs yağı ile hazırlanan karışım insan vücuduna sürülürse sineklerin gelmesini engeller. Sineklerin sevmediği bazı besinlerin kokusu sinekleri kaçırmak için faydalıdır.

Bunlar için de acı biber, lavanta, soğan, salatalık, sarımsak, tarçın, nane, fesleğen gibi bitkilerin kokuları başta gelir. Sinek ilaçlama firmaları sineklerle mücadele de sinek ilaçlama makinesi ya da soğuk sisleme yöntem gibi sinek ilaçlama yöntemlerini kullanılır. Belediye sinek ilaçlama ekipleri yaz aylarında sokaklarda sinek ilaçlama belediye ekiplerince yapmaktadır. İnsanlar sinek ilaçlama nasıl yapılır? bahçe sinek ilaçlama yöntemleri nelerdir? sinek ilaçlama fiyatları ne kadar? diye arayışlar içine girer.

İstanbul sinek ilaçlama firmaları açık alanlarda ve kapalı alanlarda farklı ilaç ve ilaçlama yöntemlerini kullanır. Kapalı alanlarda sineklerin evlere gelmesini etkileyen çöp ve gıda kalıntılarının temizlenmesi önemlidir. Sineklerin yaşam seviyesine uygun olmayan oda sıcaklığını yükseltmek ve düşük seviyede ayarlamak sinekleri ortamdan kaçırıcı özelliğe sahiptir. Ancak bazı sinekler üzerinde bulaşıcı hastalık mikrobu barındırdığı için sineklerle mücadele mutlaka profesyonel anlamda yapılmalıdır.

Sinek ilaçlama firmalarından destek alınarak yapılması gerekir. Karasinek ilaçlama kokulu ve kokusuz ilaçlar kullanılarak açık ve kapalı alanlarda farklı şekilde yapılır. Atlas Türk sinek ilaçlama ekibi iş yerlerinde ve konutlarda meydana gelen sineklerin yok edilmesi için en etkili ilaç ve yöntemleri kullanarak yaşadığınız sorunların ortadan kaldırmaktadır. Tatarcık ilaçlama ve sivrisinek ilaçlama hijyenik mekan kadar sağlıklı yaşam içinde şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir