Karafatma Böceği

Karafatma Böceği

Karafatma Böceği yani diğer bir deyişle kara böcek hamam böcekleri içinde bir böcek olup diğer hamam böceklerine göre daha koyu renklidir. İlaçlama yapılan hamam böceği çeşitleri içinde en fazla rastlanılan rutubetli alanlarda ve eski yapılarda sıkça karşılaşılan bir böcektir. Dilerseniz karafatma böcekleri hakkında özelliklerinin daha iyi anlaşılması için detaylı bir bilgi verip ne tür bir böcek olduğu, Karafatma Böceği Nedir? daha kolay anlamanıza yardımcı olalım.

Karafatmalar geceleri aktif olan zararlı haşerelerdir. Kara böcekgiller familyasından(Tenebrioniddae) üyesi olan karafatma böceği, diğer bir ismi ile oryantal hamam böceği, karanlık yerlerde yaşamayı seven, geceleri daha çok aktif olan farklı bir hamam böceği türüdür. Çoğu zaman hamam böcekleri ile karıştırılan Karafatma Böceği isiminden anlaşılacağı gibi siyahken, hamam böcekleri kahverengi özellikte olup, hamam böcekleri karafatma böceklerine göre daha toparlak bir görünümdedir. Bu nedenle ilk bakışta farkı hemen göze batacak bir yapıdadır.

Karafatma böceklerinin morfolojik özellikleri ve uzunluğu 2-5 santimetre arasında değişir. Uzun bacakları ile örümcekleri anımsatan bir görünüme sahip olmaları oldukça dikkat çekicidir. Dişi karafatma böceğinin vücudunda dış koruyucu yokken, erkeğinde vücudu saran sert bir kabuk tabakası mevcuttur. Karafatma böcekleri nasıl ürer? Karafatma Böceği çiftleştikten sonra 300 -350 adet yumurtayı aynı yere değil, farklı farklı bölgelere dağıtarak bırakır.

Karafatma böceklerinin yumurtalarını bırakmak için tercih ettikleri yerler ise tahta ve parke altları, duvar çatlakları, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, dolap altları, kenar kuytu ve karanlık nemli yerlerdir. Karafatma Böceği Nasıl Beslenir? karafatma böcekleri ne yer? kısaca belirtelim. Tahıl ve kepek başta olmak üzere bitkisel ve hayvansal pek çok döküntülerle beslenerek yaşamlarını kolayca devam ettirirler. Gündüzleri kuytu bölgelerde saklanan karafatma böceği geceleri yiyecek aramak için kalabalık bir şekilde ortalıkta dolaşırlar.

Karafatma Böcekleri Neleri Yer?

Kara böcekler ortalıkta bırakılan hemen her besin maddesini kolayca yiyebilirler. Kara böcek pis bir böcek olup Dünya üzerindeki en pis böceklerden biri arasında başta gelirler. Karafatma böcekleri nemli, kirli, yağ kalıntısı olan yerler, ve karanlık yerlerde yaşamayı oldukça fazla severler. Dış ortamlardan eve giriş bölgesi olarak kullandıkları yerler, genellikle lağım boruları, su giderleri, açık bırakılan kapı ve pencereler olarak dikkat çeker. Yaşamayı en çok sevdikleri bölgeler ise çatılar, kiler, karyola altları, ahır, ambar, hangar, apartman depoları, otopark, sığınak bölgeleridir.

Pisliği ve nemi seven kara böcekleri evden uzak tutmak için ilk yapılması gereken, evi her zaman temiz ve kuru tutup böcek giriş bölgelerinde önlem almak olacaktır. Evlere çoğu zaman geceleri, lavabo delikleri, açık bırakılan havalandırma camları, kapı altı ve pencereler ile boru kenarlarından girip üremeye başlarlar. Evde çoğalan Karafatma Böcekleri yiyecek kırıntılarının süpürülmediği, besin maddelerinin açıkta bırakıldığı zaman ortalıkta görülürler.

Bulaşıkların uzun süre yıkanmadan lavaboda bekletilmesi ya da bulaşık makinesin sağlam kapatılmadığı , çöp kutularının boşaltılmadığı evler karafatma böceklerine davetiye çıkaran ve çok verimli beslenme yada üreme imkanı bulunan yerlerdir. Karafatma Böceği olarak bilinen bazı böcekler içindeki kara böcekler kötü bir koku salgılar. Karafatma haşereleri insanlar ile karşılaştıklarında yada tehlike hissettiklerinde koku yayar. Örneğin elektrik süpürgesiyle onları süpürmeye kalktığınızda, yada üzerine basıldığı zaman kötü bir koku salgılarlar.

Ayakları üzerinde vücutlarının alt bölümünü kaldırıp karınlarının ucunu yukarı doğru uzatarak koku salgılamaları karafatma böceklerine özgü savunma şeklidir. Karafatma Böceğinin Zararları en pis ortamlarda dolaşmaktan kaynaklanmaktadır. Lağım çukurları, pislik dolu bölgeler içinde dolaşan bu böcek haliyle beraberlerinde birçok mikrop taşıma özelliğine sahiptir. Ortalıkta bırakılan besin maddelerine de salyalarını, dışkılarını ve mikropları bulaştırıp insan sağlığını tehdit ederler.

Kara Böceklerden Korunmak

Kara böceklerin evde üremesi insanlara birçok hastalığın bulaşması için yeterlidir. Şöyle düşünün bakalım. Bu kara böcekler lağım borusundan evin içine girerek mikroplu ayaklarını sizin mutfak masanızın üzerinde duran yiyeceklerin, mutfak eşyalarının yada ekmeğinizin üzerinde geziyor. Eminiz hayal etmesi bile sizi tiksindirme ye yeterde artar bile. Mikrop ve hastalık taşıyan Karafatma Böceği bu yazıyı okuyan insanların oldukça fazla sinirini bozmaya yeterlidir. Kara böcekler zehirli ve ısıran bir böcek türü değildir.

Karafatmalar çok hızlı üreyen ve hareket eden böcekler olduğu için onlarla mücadelede acele etmek ve profesyonel karafatma böceği ilaçlama yaptırmak gerekir. Üstelik yumurtalarını farklı bölgelere bırakmaları, her an yumurtadan çıkacak onlarca karafatma böceğinin evi istila etme tehlikesini en üst seviyeye taşır ve mücadelesi giderek içinden çıkılmaz hale gelir. Karafatma böcekleri ve diğer hamam böceklerini yok etmek için piyasada satılan birçok böcek ilacı satılmasına karşın evdeki istilayı önlemek sadece görünen böcekleri öldürmekle mümkün olmaz.

Kara böcek yumurtalarını bulmak ve giriş yerlerine uygun ilaçlamayı Jel Karafatma Böceği İlaçları ve sıvı böcek ilaçlarını en iyi ilaçlama firmalarına uygulatmak şarttır. Halk arasında kara böcek diye bilinen karafatmalar veya kalorifer böcekleri benzer özellikler taşımaktadır. Kara böcekler ile nasıl mücadele bilinçli olarak uzman böcek ilaçlama servislerince en etkili ilaçlar kullanılarak yapılmalıdır. Ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde görülen bu böcek türleri sıcak ve nemli ortamları çok sever. Kara böcekler ile mücadele için erken davranmak evdeki böceklerin hızla üremeden yok edilmesini çok daha kolaylaştırır.

Haşere mücadelesinde yaptığınız en büyük hata evde bir kaç tane böcek görüp, ayakla öldürme yada bireysel mücadele yaparak kurtulma yoluna gitme yanlışıdır. Bu bakımdan kara böcekler ile bireysel mücadele çoğu zaman fayda yerine zarar getirmekten başka bir işe yaramaz. Karafatma Böceği İlaçlaması sıvı ilaçlama yada ulv ilaçlama makinaları kullanılarak kokulu ilaçlama şeklinde ve jel karafatma böceği ilaçlama tekniği kullanılarak yapılmalıdır. Tespih Böcekleri hakkındaki yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir