0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kalorifer Böceği Neden Olur Nasıl ürer

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kalorifer Böceği Neden Olur Nasıl Ürer? ilaçlama yaparak kalorifer böceğinden nasıl kurtulurum? bu gibi arayışlar hemen her insanın karşılaştığı bir durumdur. Hamam böcekleri ile benzer özelliğe sahip olan alman hamam böcekleri olarak bilinen kalorifer böceği ile mücadele oldukça önemlidir. Kahverengi ve antenli böcekler olarak bilinen bu böcek çeşidi son derece istilacı yapıda olması ve çok çabuk üremesi ile dikkat çeker. Kalorifer böceği ilaçları ve kalorifer böceği ilaçlama yöntemleri dikkatlice seçilmesi gerekir. Aksi takdirde bu böcekler yaşam alanlarını çok kısa zamanda istila etmeye başlarlar.

Dilerseniz kalorifer böcekleri hakkında kısa bilgi verip konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayalım. Kalorifer böceği yumurta bırakan ve çok hızlı çoğalan bir böcektir. Her defasında içerisinde 35-40 adet yumurtanın olduğu paketler halinde yumurtaları dişi kalorifer böceği çoğunlukla sırtında taşır. Her defasında 200 civarında yumurta bırakan kalorifer böceğinin, yavruları 18 günü tamamladıktan sonra yumurtadan çıkar. Etrafta minik yavru böcekler görülmeye başlar.

Kalorifer böceği yapı olarak çok sıcak ve nemli ortamları sever. Kalorifer böcekleri ile hamam böceği yuva yapmak için sıcak ortamları tercih etmektedir. Bu haşerelerin üremek için en sevdiği yerler lavabo, banyo, mutfak, su borusu, parke arası, kapı araları ve kuytu bölgelerdir. Çok hızlı üreme potansiyelleri bu böcekler ile mücadelenin ilk anda başlatılmasını şart kılar. Kalorifer böceği ilaçları sıvı içerikli ve jel kalorifer böceği yemleri halinde uygulanabilir.

Kalorifer böceklerinden nasıl kurtulurum? diyorsanız sıvı, kokulu ve püskürtme yöntemi ile jel ilaçlama seçeneklerinden birini yaptırmanız gerekir. Kalorifer böceği ilaçlama yoğun olduğu mekanlarda jel ilaçlama yada buharlı ilaçlama tarzında yapılmalıdır. Daha düşük yoğunluklu mekanlarda ise kokusuz kalorifer böceği ilaçlaması yaptırmak yeterli olur. Kalorifer böceği insanların tükettiği yada tüketmediği hemen her şeyi yiyebilen oldukça değişik besinlere musallat olan bir haşeredir.

Kalorifer Böceğinin Yapısı

Kalorifer böcekleri son derece pis ortamlarda yaşayan böcekler olarak bilinir. Her türlü pislik ve mikrobu yaşadıkları lağım kenarları, izbe mekanlar ve mikroplu ortamlardan üzerinde taşıyarak bir yerden başka bir yere vücutları ve ayaklarında bulaştırırlar. Kalorifer böceğinin ömrü ortalama olarak bir yıl ile 15 ay kadar bir zaman aralığındadır. Diş kalorifer böceği çiftleşme döneminde feromon diye isimlendirilen bir koku salgılar ve erkek kalorifer böceğini kendisi ile çiftleşmeye davet eder.

Kalorifer böcekleri ile hamam böceği türlerinin pek çoğu tropikal iklim örtüsüne sahip bölgelerde yaşam sürerler. Kalorifer böceği oldukça dirençli bir vücut yapısına sahiptir. Yaklaşık olarak – 30 santigrat derecede bir soğuğa bile direne bilmektedir. Işığı sevmeyen bu böcekler gündüzleri yuvalarında dinlenir ve geceleri ortaya çıkarlar. Kalorifer böceği türleri bir gecede yaklaşık olarak 10 katlı bir binayı dolaşma özelliğine sahiplerdir. Buda ortalama olarak bir günde 4.5 km yol alabildiklerine işaret etmektedir.

Kalorifer böceğinin antenleri nem ve yiyecek tespit edebilme görevi görür. Kalorifer böcekleri ve hamam böceği çeşitleri kafasında bulunan bu antenleri yere dokundurarak yön ve yiyecek tayininde kendilerine büyük bir kolaylık sağlar. Dünyadaki en büyük kalorifer böceğinin büyüklüğü 15 cm civarında olduğu bilinmektedir. Kalorifer böceği ayağında bulunan pençeler sayesinde duvara tırmanıp en dik yapılarda bile kolayca ilerler. Dış iskelet yapısına sahip olan bu böcekler diğer haşerelerden ayrı bir özelliğe sahiptir.

Kalorifer böceğinin iskeleti diğer böceklerin tam tersine vücudunun dışında yer alır. Ergin olan erkek kalorifer böceği 1.5 mm,civarında bir boşluğa girebilirken ergin olan dişi kalorifer böceği hamile iken yaklaşık olarak 4.5 mm boşluğa sığabilir. Kalorifer böcekleri kendini yenilemek için kabuk değiştirme becerisine sahiptir. Yeni kabuk değiştirmiş olan kalorifer böceğinin 1 saat sonra kabuğu, asıl rengini almaktadır.

Kalorifer Böcekleri Hakkında İlginç Bilgiler

Yeni kabuk değiştiren kalorifer böceğinin göz bölgesi siyah iken kendi rengi daha açık olur. Bir kalorifer böceği hiç bir şey yemeden açlığa 1 ay kadar dayanabilir, fakat susuzluğa ancak 1 hafta direnebildiği için susuzluk nedeni ile ölmektedir. Kafası kopan kalorifer böceği 1 hafta kadar ölmeden yaşamasına karşın sonunda susuzluktan ölmektedir. Halk arasında kalorifer böceği olarak bilinen bu böceğin adı alman hamam böceğidir. Ayrıca benzer böcekler ise hamam böceği, karafatma, kakalak, kalorifer böceği gibi farklı isimler ile anılır.

Kalorifer böcekleri oldukça pis olan mikrop taşıyıcı zararlı böceklerdir. Kalorifer böceğinden bulaşma ihtimali bulunan hastalıklar şunlardır. Pnomoni, hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon, dizanteri, gıda zehirlenmeleri şeklinde görülebilmektedir. İnsanı ısırmaz ve sokmazlar ayrıca zehirli bir böcek türü değillerdir. Labaratuar denek hayvanı olarak kullanılan bir özellikleri vardır. Kalorifer böceği hakkında bazı sayısal bilgiler ise şu şekilde yer alır.

Kalorifer böceğinin ayaklarının genelinde eklem bulunmaktadır. Kalorifer böceklerinin 6 adet bacağı vardır. Suda boğulmadan yaklaşık olarak 40 dakika nefesini tutabilmektedir. Dünyada 5000 civarında kalorifer böceği çeşidi bulunmaktadır. Çok eski devirlerde yer yüzüne gelmiş olan hamam böceği ve kalorifer böceklerinin 320 milyon yıl önce ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Kalorifer böceği evlere nasıl gelir? böceklerin evlere giriş yolları neresi merak edenler için hemen belirtelim.  Atık su boruları, kapı altları, açık camlar, kablo kenarları ve lavabo giderleri ile sızıntılardan ev ve iş yerlerine gelirler.

Bu sızıntılar önlenmediği takdirde sürekli böcek sorunu yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Kalorifer böceği ilaçlama yaptırsanız bile çok uzun soluklu bir faydası olmaz. Alışveriş yaptığımız poşetler, koli ve kutular ile yumurtasını evlere fark etmeden taşıyabiliriz. Evde tek bir adet hamam böceği bile önlem alınmadığı takdirde çok kısa zamanda böcek istilasına sebep olur.

Kalorifer Böcekleri Hakkında En Fazla Sorulanlar

1-Kalorifer böcekleri nereden gelir?

Kalorifer böcekleri ev ve iş yerlerimize dış ortamlardan gelmektedir. Yaşam alanlarına alışveriş yada ile kanalizasyon borularındaki sızıntı, evlerin lavabo giderleri, kapı altları, havalandırma bölgeleri ve zayıf her noktadan girebilmektedir. Ayrıca yeni taşındığınız binada böcek olabileceği gibi eşyalar arasında nakliye araçları nedeni ile de gelebilirler.

2-Kalorifer böceği nerede ve nasıl yaşar?

Kalorifer böceği yaşam alanları olarak en belirgin bölgeler, nem ve rutubet olan bölgeler ile bodrum, çatı, depo bölgeleri, evlerde ise mutfak, banyo atık su borusu etrafında sızıntı ve nem olan yerlerde yaşamaktadır. Kalorifer böcekleri nem ve sıcağın olduğu her ortamı tercih ettikleri için yaşar sıcak bölgeler ile nemli alanlar doğal hamam böceği ve kalorifer böceği yaşam alanlarıdır.

3-Kalorifer böceği kaç yumurta bırakır?

Dişi kalorifer böcekleri her yumurtlama esnasında 100 kadar yumurta yapabilme potansiyeline sahiptir. Dişi kalorifer böceği sırtında taşıdığı 20 civarında yumurta paketlerini dolaştığı uygun tüm bölgelere bırakır. Çatlaklar, kapı pervazları, oyulmuş kenar köşe bölgeler kalorifer böceğinin yumurta bırakması için en uygun alanlardır. Bir çift kalorifer böceği ölene dek 100.000 civarında yumurta bırakarak milyonlarca böceğin doğmasına sebep olmaktadır.

4-Kalorifer böceklerinden hastalık bulaşır mı?

Kalorifer böceği pislik ve mikrop taşıyıcıdır. Kalorifer böceği insanlara birçok mikrop ve hastalık bulaştırabilir. Her yeri gezebilen kalorifer böceği dışkı ve salyaları ile gittiği yerde mikrop bırakır. Kalorifer böceğinin bulaştırdığı hastalıklar verem, Pnomoni, alerjik reaksiyonlar, dizanteri, astım, mantar hastalıklarıdır. Bu hastalıklar yüzünden kalorifer böceği ilaçlama büyük önem arz etmektedir.

5-Kalorifer böcekleri ne yer?

Kalorifer böceği insan ve hayvan kanı emerek beslenen asalak parazitler değildir. Kalorifer böcekleri ile hamam böceği türleri insanların yediği ve yemediği her şeyi yiyerek hemen her türlü gıda maddesini kirletir ve mikrop bulaştırırlar. Ayrıca besinlerimiz üzerinde dolaşır ısırıklar alır, dışkı ve salyalarını gıdaların üzerine bulaştırıp pek çok hastalığa sebep olmaktadırlar.

6-Kaç hamam böceği türü var kalorifer böceği ısırır mı?

Kalorifer böceğinin dahil olduğu gurupta yer alan hamam böceklerinin yaklaşık olarak 5000 civarında çeşidi bulunur. Dünya üzerine 320 ile 350 milyon yıl önce geldikleri düşünülmektedir. Kalorifer böceği yaşadığı iklim ve alana bağlı olarak değişik türlere ayrılan hamam böceklerindendir. Hamam böceği, karafatma, alman hamam böceği, amerikan hamam böceği, kakalak isimleri en çok bilinenlerdir. Kalorifer böceği insanı ısırıp kan emmez ancak böcek ölüleri ile beslenir. İnsanların yediği ve yemediği hemen her şeyi yer ve evlerdeki gıdaları kirletip gıda zehirlenmelerine sebep olurlar.

7-Kalorifer böcekleri besinleri kirletir mi?

Kalorifer böceği gece ortalıkta dolaşarak açıkta kalan gıdalarımız üzerinde gezinip dışkı ve salyalarını beslendiğimiz besin maddelerine bırakmaktadır. Bu gıdaları atmaz tüketirsek gıda zehirlenmesinden çeşitli hastalık mikroplarının bulaşmasına sebep olurlar. Bu nedenle geceleri ortalıkta açık besin ve gıda maddeleri bırakmamalı ağızları sıkıca kapatılmalıdır.

8-Kalorifer böceğinin rengi nasıldır?

Kalorifer böceği koyu kahverengi ve çizgili böcekler olup hamam böceği türleri arasında alman hamam böceği olarak anılır. Yaşadığı ortama göre değişik boylarda karşımıza çıkar. Yaz aylarında evlerde çok sayıda görüldükleri için bir an önce ilaçlama yaptırılması şarttır. Pire İlacı hakkında neler biliyorsunuz?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir