0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kalorifer Böceği Isırması

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Kalorifer Böceği Isırması ile hamam böceği ısırması normal yapılı insanlarda yaşanılan bir olay olarak görülmez. Böcek ilaçlama kapsamında en fazla ilaçlama desteği verdiğimiz kalorifer böceği ve hamam böcekleri pis ortamlarda yaşayan giderlerden eve gelip insanlara hastalık bulaştıran özellikleri ile bilinir. Kalorifer böcekleri görünüm olarak küçük yapılı baş tarafında 2 anten olan, omurgasız 6 bacağı bulunan hamam böceğinin bir türüdür.

Alman hamam böceği olarak ta bilinen bu canlılar dünyanın hemen her bölgesinde yaşam sürer. Boy yapıları ise 1 santimetre ile 4 santimetre arasında farklılık gösterir. Erkekler ile dişi kalorifer böceklerinin sırt bölgesinde onları dış etkilerden koruyan sert kanatçıkları bulunur. Kalorifer böceklerinde kanat bulunmasına karşın bunları uçmak için kullanmazlar. Oldukça seri hareket ederler gündüzleri ışığı pek sevmedikleri için günün büyük bir kısmını dip bölgelerde dinlenerek geçirir.

Beslenmelerini sağlamak için gece harekete geçer ve yiyecek ararlar. Kalorifer böcekleri ve hamam böceklerinde antenler mükemmel bir radar işlevi görür. Bu sayede yiyeceklerin yerini ve kokusunu kolaylıkla ayırt eder ve bulurlar. Gececi böcekler oldukları için ışıklı ortamlarda dolaşmayı pek sevmezler. En bilinen özellikleri istilacı ve çok hızlı üreyen böcek olmalarıdır. Kalorifer böcekleri yumurtalarını daha çok tahta veya parke altı, duvar çatlağı, elbise dolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinin altı duvar dipleri bölgelere bırakmaktadır.

Kapsüller halinde yumurta bıraktıkları için 1 kapsülde ortalama 16 ile 40 arası yumurtadan yavru böcek çıkar. Bu böcekler sosyal canlılar değildir ve toplu yaşamayı tercih etmezler. Lağım ve gider böcekleri olarak ta bilinen bu böcek türleri evlere gider borularından girerek yerleşir. En fazla görüldükleri bölgeler banyo, mutfak, lavabo etrafları, tezgah altı gibi nem ve suyun bolca bulunduğu yerlerdir.

Kalorifer Böcekleri Nerelerde Görülür?

Lağım kanallarından geldikleri için hastalık mikrobunu da bacakları üzerinde taşır ve insanların gıdalar arasında dolaşarak oralara bulaştırır. Bu nedenle sebze ve meyveleri yada açıkta bırakılan gıdaları kesinlikle açıkta bırakmamak, meyve, sebzeleri yıkayarak tüketmek gerekir. Hamam böceği ve kalorifer böcekleri sadece gıdaların arasında dolaşmakla kalmaz buralara hem dışkılarını hem de salya ve dışkılarını bırakırlar. Aşırı derecede obur oldukları için tükettikleri besinlerin üzerine kusmuklarını bulaştırır.

İnsanlarda gıda zehirlenmelerine sebep oldukları bilinmektedir. Hamam böcekleri ile mücadele de bireysel olarak kısmi çözüm almanız mümkündür. Ancak bilmeniz gereken ne kadar ilaç uygularsanız uygulayın bu böceklerin bağışık sistemleri gelişeceği için başarılı olmak bir yana evinizde kalorifer böceği ve hamam böceği şikayetleri giderek artış gösterecektir. İlk aşamada uyguladığınız ilaç ile bu böceklerin yılda 90’dan fazlası ölür ancak bilmediğiniz bir şey bunlar ölürken yumurta bırakır.

Bu yumurtadan 15-20 gün sonra çıkan yavru kalorifer böcekleri evin dip bölgelerinde üreyerek uyguladığınız böcek ilacına direnç geliştirir ve başınıza adeta bela kesilirler. Bağışıklık sistemi gelişen böcekler kullanılan ilaçlarda son derece dirençli hale geldikleri için baş etmeniz çok daha zor olmaya başlar. Hamam böceği türleri ve kalorifer böcekleri evlerin içerisinde mutfak ve banyo bölgelerinde bulunan lavabo deliklerinden yada tesisatların etrafındaki delik ve boşluk yerlerden girer.

Buralar genelde pis bölgeleri olduğu için üzerlerinde bakteri ve mikrop olma ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle insanlar yıkamadan yedikleri sebze, meyve ve ağızları açık bırakılan gıdalar yolu ile hastalık mikroplarına maruz kalır. Kalorifer böceği yumurtasının daha hızlı gelişmesini nemli ortamlar sağlar. Buralar daha çok parke altı, tahta araları, duvar çatlakları, beyaz eşyaların motor bölümleri, buzdolabının çevresi gibi yerler olarak öne çıkar.

Kalorifer Böceklerinden Bulaşan Hastalıklar

Kalorifer böceklerinden bulaştığı tahmin edilen bazı hastalık mikropları şu şekildedir. En başta gıda zehirlenmelerine sebep olurlar. Ayrıca astım, verem mikrobu, dizanteri mikrobu, verem, hepatit virüsü, astrax, mantar hastalığı ile pek çok deri hastalığı olarak bilinen alerjik hastalıklar bu böcekler vasıtası ile insanlara musallat edilir. Kalorifer böcekleri ev ve işyerlerinde alınan eşyalar koli ve paketler, kapı ve pencere altları, lağım giderleri, lavabo boruları, mutfak ve banyo gibi havalandırma bölgelerinden girer.

Bu bölgeler dikkat çekici şekilde pis olduğu için insanlara hastalık bulaştırma potansiyelleri son derece yüksektir. Kalorifer böcekleri sıcak ve soğukta yaşayabilen dirençli özellikte canlılardır. Bu böceklerin bünyeleri oldukça sağlam olduğu için yaklaşık olarak 40-50 santigrat derece sıcaklığa ve eksi 30 derece soğukluğa kadar direnebilirler. Ayrıca aktif radyasyon olan yerlerde bile hayatta kalabilmektedirler.

Kalorifer böceklerinin antenleri mükemmel derecede algılama yeteneğine sahiptir. Adeta bir radar sistemi gibi yiyeceklerin yerini tespit etmede görev üstlenir. Ayrıca kendilerine yaklaşan tehlikeyi algılayıp savunma pozisyonuna geçer yada hızla o bölgeden kaçarlar. Bir mekandaki insan, hayvan ve farklı kişilerin kokusunu bile çok kolay bir şekilde ayırt edebilecek potansiyelleri vardır. Kalorifer böceği ısırması olarak bilinen bir durum normal de yaşanan özellikte değildir.

Ancak bazı durumlarda bebekler ve yatalak hastalarda kalorifer böceği ısırması gibi şikayetler aldığımız olmaktadır. Oldukça dayanıklı olan bu canlılar hiç yiyecek bulamadıkları durumda 1 ay kadar hayatta kalabilmektedir. Ancak susuzluk durumunda sadece 10 gün kadar hayatta kalabilirler. Hamam böceklerinin değişik isimleri vardır. Kalorifer böcekleri Alman hamam böceği, Ayrıca oryantal hamam böceği, kara böcek, Amerikan hamam böceği, şark hamam böceği, kahverengi çizgili hamam böceği gibi değişik isimler alırlar.

Kalorifer Böceği Nasıl Ürer Ne Yer?

Kalorifer böcekleri yumurtasını daha çok nemli ve ılık ortamlara bırakmayı tercih eder. Bu ortamlar karanlık ve rutubetli yerlerdir. Yumurtaların gelişmeleri açısından oldukça önemlidir. En fazla gizlendikleri bölgeler mutfak bölgesi olarak görülür. Ayrıca fırın, lokanta, restoran, gıda üretim tesisleri gibi işletmelerde çok sık görülen böcek türüdür. Buralarda lavabo musluğu, banyo, logar kapaklarının olduğu bölgeler ve dolap araları gibi yerler bu böceklerin en fazla yuvalarıdır.

Kalorifer böcekleri yaz kış hayatta kalabilen özellikleri ile mekanlarda insanların huzurunu kaçıran bir özelliktedir. En soğuk kış aylarında bile hayatta kalabilecek özellikte dizayn edilmiş bir yapıları vardır. Kalorifer böcekleri ne yer? diyorsanız evde bulunan sebze, meyve ve pek çok atık madde ile kolayca beslenirler. Kalorifer böcekleri karıncalara bile yerler. Hatta bu böcekler kendileri arasında ölmüş kalorifer böceği ve hamam böceklerinin cesetlerini yiyerek hayatta kalabilirler.

Yumurta şeklinde üredikleri için kapsüller halinde üreyen bu böcekler yumurtalarını dip bölgelere yani insanların göremeyeceği çatlak ve parke altları gibi yerlere bırakırlar. Buralarda hızlıca gelişen bu yumurtalar kısa sürede yavru böcek olarak mekana dağılır ve insanlar için ciddi anlamda huzursuzluk sebebi olurlar. Açık alanlarda besinlerin çok olduğu bölgeleri kendilerine hedef olarak seçer. Kırsal alanlarda özellikle su kenarı, orman ve ağaç dipleri gibi bölgelerde yaşam sürerler.

Gündüzleri pek çok dip bölgelere girdikleri için ortalıkta görünmeleri zordur. Ancak geceleri karanlığın çökmesiyle ortaya çıkan kalorifer böcekleri yiyecek aramak için etrafa dağılırlar. Kalorifer böcekleri ile mücadelede bireysel olarak alacağınız tedbirler sadece engelleyici olarak öne çıkar. Ancak kendinizin yapacağı ilaçlama için kesin olarak sonuç alma gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü bunlar böcek ilaçlarına kolaylıkla direnç kazanan özellikleri ile dikkat çeker.

Zararlı Ve İstilacı Böceklerdir

Kalorifer böceği ısırması nasıl olur? kalorifer böceği insanı ısırır mı? diyorsanız sadece yatalak hastalar ve bebekler için böyle bir sorun olduğu yönünde insanlar tarafından değişik şikayetler yöneltilir. Ancak sağlıklı insanlarda kalorifer böceği ısırması gibi bir durum söz konusu değildir. Antenli tuhaf görünümlü bir böcek oldukları için insanlar tarafından hiç sevilmezler. Evlerde görülen böcek türleri arasında pek çok böcek insanlar için sıkıntı kaynağı olur. Bu böceklerin bazıları insanları ısırır bazıları ısırmaz.

Ancak böceklerinin özellikleri hiç kuşkusuz ısırmaları bakımından değil bulaştırdıkları hastalık mikropları ile insanlar için sıkıntı kaynağı haline gelirler. Böcek ısırıklarını ortadan kaldırmak için evde kapsamlı bir ilaçlama yaptırmanız böcekleri mekandan arındırmak bakımından oldukça önemlidir. Evden dolaşan böcekler ile karşılaşırsanız yapmanız gereken ilk iş böceğini ne olduğunu anlamak ve en kısa sürede böceklerin yok edilmesi için evde böceklere karşı ilaçlama yaptırmaktır. Kalorifer böcekleri ile doğal mücadele bu böceklerin ortadan kaldırılması için çok fazla yeterli gelmez.

Böcek ısırıkları için doğal bazı bitkiler faydalıdır ancak bu geçici çözüm sunduğu için en kısa sürede doktora gitmeniz böcek ısırıklarında meydana gelecek tehlikeli durumların yaşanmaması için oldukça önemlidir. Kalorifer böceği ısırması endişesi taşıyorsanız bilmeniz gereken bu böcekler insanlara zarar veren bir özellikte değildir. Ayakları tüylü ve sert olduğu için vücut üzerinde dolaşırken insan vücudunda hassas bölgelerde kırmızı lekeler oluşmasına sebep olabilir. Ancak bu böcek ısırması değildir.

Böcek ısırıkları ile mücadele için bazı tedbirler alarak izlerini gidermek mümkündür. Zehirli çıyan sokması durumunda en kısa sürede doktora gitmek olası böcek sokması zehirlenmelerinden kurtulmak için son derece faydalıdır. Evlerde kalorifer böcekleri ile sorun yaşıyorsanız yapmanız gereken kalorifer böcekleri ile mücadele için en kısa sürede kalorifer böceği ilaçlama servisi almanızdır. Kalorifer böcekleri evlerde çok hızlı ürer ve sayılarını arttırırlar. Atlas Türk ilaçlama firması olarak kalorifer böceklerinin yok edilmesi için en etkili ilaç ve yöntemleri kullanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir