0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Kalorifer Böceği Hangi Kokuyu Sevmez

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evinizin davetsiz ve ısrarcı misafirleri arasında hamam böceği çeşitleri ilk sırada gelir. Sıkça böcek ilaçlama yapılan Kalorifer Böceği Hangi Kokuyu Sevmez? hamam böceklerini ne kaçırır? değinerek evdeki böcekler ile mücadele için ip uçları vermeye çalışalım. Hamam böceklerini tanımadan onlar ile sürekli mücadele etmek zorundasınız ve bu hem yorucu, hem de maliyetli bir iştir. Çünkü bu böcekleri tanımak ve gerekli tedbirleri almak onları uzak tutmanın daha kolaylaşmasını sağlar. Eve hamam böceği yuvası yapılmışsa her ne kadar önlem alsanız bile kalorifer böceği ilaçlama yaptırmadan kurtulamazsınız.

Kalorifer ve hamam böcekleri oldukça ilginç böcektir onlar sizi, evcil hayvanlarınızı hatta misafirlerinizi algılayıp kokunuzu tanıyacak özelliğe sahiptir. Evde antenli kahverengi ve siyah böcek gördüyseniz bir an önce tedbir almanız gereklidir. Hamam böceği çeşitleri evdeki yarık ve çatlakların içerisinde yuvalanarak buralara kalorifer böceği ve hamam böceği yumurtası bırakır. Tek bir adet bile böceğin görülmesi aslında yüzlercesinin saklana bileceğinin öncü işareti olabilir.

Bilindiği gibi, hamam böcekleri yalnız yaşayamaz ve böcek yuvasında onlarca böcek bulunur. Evde böcek varlığı geceleri ortaya çıkarak gıda ve yiyecekler arasında dolaşarak insanların sağlığı açısından olumsuz etki göstermelerine neden olur. Hamam böcekleri çok yüksek hızla üreyebilen ve mekanı çok hızlı istila eden böceklerdir. Ayrıca iç ve dış ortamların yaşam koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilir. Bu ise sizin onlarla başa çıkmanızı zorlaştıran sebeplerden biridir.

Hamam Böcekleri Neden Hoşlanmaz?

Kafası koparılan hamam böcekleri yaklaşık olarak 10 gün kadar yaşayabiliyorlar. Ancak hiç bir canlı susuzluğa uzun süre direnemediği için susayıp ağızları olmadığı ve susuz kaldıkları için ölüyorlar. Hastalık ve bakteri yayıcı özellikleri oldukça fazla olan kalorifer böcekleri sağlık için ciddi tehdit oluştururlar. İşte bu nedenle bulundukları evlerden derhal uzaklaştırılmaları ve kalorifer böceği ilaçlama servisi alınarak yok edilmeleri gerekir. Araştırmaların ortaya koyduğu duruma göre hamam böceğinin bazı kokuları sevmediği tespit edilmiştir. Hoşlanmadığı bu kokuların bulunduğu ortamlara girmediği ve uzaklaştığı tespit edilmiştir.

Hamam böceği hangi kokuyu sevmez? Kalorifer böcekleri neden uzak durur? diyorsanız, Kedi nanesindeki nepetalactone maddesinin hamamböceği kovucu özelliği anlaşılmıştır. Bu nedenle evin içinden uzaklaştırmada önemli faydası olduğu tespit edilmiştir. İnsan ve hayvanlara zararlı olmayan gayet doğal özellik içeren bu bitkinin kedi türlerine pek yaramadığı görülmüştür. Beslenilen kedilerde farklı kimyasal tepkimeye yol açtığı için kedi sahiplerinin dikkatli davranması önerilmektedir. Bir miktar su ile bu madde karıştırılıp sprey olarak uygulanınca kaçırıcı etki sağlamaktadır.

Defne yaprağı da doğal bir böcek kovucu işlevi görmektedir. Bu bitkinin etrafa yaydığı kokusunu hamam böceği ve kalorifer böcekleri iğrenç bulmaktadır. Ayrıca defne yaprağı farklı boyuttaki canlıları da rahatsız etmektedir. Mutfağınızda bir kenarda tutacağınız ezilmiş defne yaprakları sadece kalorifer ve hamam böceklerine değil karınca ve diğer haşerelere karşı da kovucu özelliktedir. Defne yaprağını güzelce kaynatıp böcek spreyi şeklinde mutfak ve böceklerin sık bulunduğu alanlara püskürtmeniz onları rahatsız edecektir.

Böcek Kaçırıcı Sprey Yapımı

Narenciyeler hamam böcekleri ve diğer böceklere hoşlanmadıkları bir etki sağlar. Bu nedenle pek çok zararlı haşere narenciye kokusunu kesinlikle sevmez. Evinize limon veya portakal suyunu bir şişeye hazırlayıp, bir fısfıs yardımıyla sıkmanız hamam böceği kovucu olarak işinizi kolaylaştırır. Hamam böcekleri tarafından istilaya uğrayan bölgelerde limon suyunun etkili olduğu görülür. Limonun içindeki asit böceklere kaçırıcı etki sağlar. Ayrıca temizlik esnasında yerleri az miktarda sulandırılmış limon suyu ile silmeniz de işe yarayacaktır. Ayrıca narenciyelerin kabukları da kovucu etki gösteren bir vaziyettedir.

Limon veya portakal kabuklarını rendeleyip dolaplara bir kabın içinde bırakmanız buralardaki böcekleri rahatsız edecektir. Bu rendelenmiş kabuklar hamam böcekleri, güveleri, de evinizden kaçırma etkisine sahiptir. Ancak istila edilen mekanda sürekli etki sağlamaz. Böcekleri uzaklaştıran bir diğer maddede kırmızı biberdir. Kırmızı biberli karışım böcekleri uzaklaştırıcı etki gösterir. Bunun için 1 litre kaynar suya bir yemek kaşığı kırmızı biber, ezilmiş sarımsak, ezilmiş veya rende beyaz soğan eklemeniz gerekir. Soğumaya bırakılan bu karışımı sprey şişesine doldurun ve haşerelerin saklanıp dolaştığı alanlara güzelce sıkın.

Biberiye yağı gibi bazı bitkisel uçucu yağların kokusunu böceklerin sevmediği bilinen bir durumdur. Bu yağlardan faydalanarak böcekleri evinizden kaçırmayı deneyebilirsiniz. Küçük pamuk topları hazırlayın ve bu pamuklara biberiye yağını yeteri oranda sıkın. Pamuk toplarını böceklerin sık bulunduğu yerlere uygun şekilde bırakın. Koku uzun süreli olmayacak ve kısa zaman sonra uçacağından bu işlemi ara, ara tekrarlamanız gerekecektir. Kalorifer böceklerinin sevmediği kokular arasında bitkisel yağ kokusu başta gelir.

Keskin Kokulu Bitkiler Kalorifer Böceğini kaçırır

Sedir ve okaliptüs kokusunun böceklere itici geldiği ve bu kokunun kaçırıcı etkisinin bulunduğu bilinir. Özellikle sedir kokusunun çoğu böcek ve haşereyi uzak tutması oldukça işe yaramaktadır. Sarımsak kokusu ile tam bir kalkan işlevi görür. Birçok böcek bu bitkinin kokusundan aşırı derecede nefret eder. Doğal olarak kalorifer böceği hangi kokuyu sevmez? diyenlerin işine yarayan bir bitkidir. Her çeşit hamam böceği bu tür kokulardan uzak durur. Şüphesiz böcekleri uzaklaştırmada en etkili koku taze ezilmiş sarımsağın oldukça keskin kokusudur.

Ancak bu koku sadece böcekleri değil mekandaki insanları da rahatsız etmektedir bu ise pek çok insana itici gelecektir. Evinizin köşelerine sarımsak tozu serperek daha az koku yaymasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle evin içinde çok ağır bir kokuya da meydan vermemiş olursunuz. Türkiye’de çit ve süs bitkisi olarak yetiştirilen yalancı portakal bir diğer kaçırıcı işlev gören özelliktedir. Bu bitkinin böcekleri uzaklaştırıldığı görülmüş ve böcek kaçırıcı olarak faydalanılmaktadır.

Ancak unutmamanız gereken önemli bir ayrıntı çürük meyvelerin tam tersi kaçırmak şöyle dursun böcekleri çekebileceği malumdur. Evdeki amam böceği salatalık kokusunu sevmediği için saklandıkları bölgelere uygulamanız gerekir. Taze salatalık kabuklarının yaydığı koku böcekleri kovucu etkiye sahip olduğu için kalorifer böceğini kaçırmak için kullanılabilir. Salatalıkları soyup kabuklarını haşerelerin yuvalarının bulunduğu bölgelere koyarak onları huzursuz edebilirsiniz. Koku kabuklar taze olduğu sürece kaçırıcı etki yapacak ve o bölgede böcek yoğunluğu azalacaktır.

Boraks Ve Lavanta Yağından Faydalanın

Lavanta yağı, yada lavanta kesecikleri gibi çözümler böcekleri evinizden uzak tutmada size yardımcı olacaktır. Nane ve ada çayı benzeri kokulu bitkiler hamam böceklerinin sevmedikleri doğal kokular içindedir. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi uçucu yağları evinizde kullanarak sevmediğiniz böcekleri o bölgelerden kaçırabilirsiniz. Uzaklaştırıcı özellikteki melek otu, çay ağacı yağı gibi şeyleri kapı ve pencere altlarına ve böceklerin geldikleri alanlara püskürtülecek kıvamda karşım yaparak uygulayabilirsiniz. Sirke keskin kokusu ile iyi bir kaçırıcıdır.

Hazırlık için bir miktar su ile seyreltilmiş sirkenin hamam böceği ve kalorifer böceğini uzaklaştırdığı bilinmektedir. Suyla karıştırılan sirke bir püskürtmeli şişeye doldurulur ve böceklerin saklanma bölgelerine sıkılır. Boraks yani (borik asit) böcekler üzerinde öldürücü etki gösterdiği için işe yarayacaktır. Ancak evcil hayvanlara da zararlı olabileceğinden dikkatli olunması gerekir. İçeriğinde boraks bulunan yemleri böceklerin saklandıkları yerlere koyarak ölmelerine neden olabilirsiniz.

Boraks, yumurta sarısı, haşlanmış patates veya şekerle karıştırılıp kullanılabilir. Böceklere cazip geldiği için böceklerin bu yemi yemesi daha kolay olmaktadır. Bilindiği gibi kakao, un şeker gibi gıda maddeler hamam böceklerinin sevdikleri maddeler olup, tuzak hazırlamakta işe yarayacaktır. Boraks şekerli karşımla sulandırılıp püskürtülerek böcek öldürücü sprey olarak kullanılır. Kabartma tozu ile pudra şekeri karışımı hamam böceğinin yiyerek iç organlarına zarar vermesine neden olur. Bu iki madde karıştırılır ve böcek yemi olarak hazırlanır.

Böceklerin En Sevmediği Temiz Mekanlardır

Amonyak ilavesi ile zeminleri silmeniz böcekler için dayanılmaz bir işkencedir. Bu nedenle amonyaklı koku da hamamböceği kaçırıcı etki sağlamaktadır. Ancak bilmeniz gereken fazla miktarda solunduğu zaman amonyağın insanlar üzerinde zehirleyici özelliğini bilmekte yarar vardır. Boya kokusu içeriğindeki kimyasal nedeni ile böcekler üzerinde itici özelliktedir. Özellikle taze duvar kağıdı, boya, tamirat ve temizlik malzemelerinin kokularından hoşlanmadıkları bilinmektedir. Evinizi sürekli temiz tutarak böcekler için olası üreme hızını ciddi anlamda düşürürsünüz.

Unutmayın bu böcekler çok dayanıklı olmaları bir yana uzun süre aç kalabilen ve pek çok kimyasala direnç geliştiren özelliktedir. Hiç bir böcek çeşidi uzun süre susuzluğa karşı koyamaz. Bu nedenle evinizde böceklerin su kaynaklarını yok ederek onlara yaşam olanağı vermemiş olursunuz. Lavabolarınızı ve banyo zeminlerinizi olduğu kadar mutfak tezgahını da sürekli kuru tutmalısınız. Ölümcül derecede zehirlenmiş bir böcek bile suya erişirse yaşama olanağı artar. suya erişimi olursa yaşama şansı artacaktır. Bunun haricinde

Ayrıca yerlerde kırıntı, yağ kalıntıları ve açıkta gıda maddesi kesinlikle bulundurmayın. Kuru baklagiller dolapta bozulacağı için bu besinler haricindeki gıdaları buzdolabında muhafaza edin. Duvarlardaki çatlak ve delikleri alçı yada i kapatın. Böcekler kırık, çatlak noktalardan evlere sızarlar. Açık bölgeleri ve kırık noktaları kapatarak onlara eve giriş imkanı vermeyin. Kalorifer böceği neyi sevmez? kadar onların nasıl girdiğini iyi bilmekte yarar vardır. Ayrıca 6 ayda bir evde ilaçlama yaptırmak böceksiz bir mekan için gereklidir. Böcek ilaçlama bir yük değil sağlık için olmazsa olmazdır. Atlas Türk İlaçlama size daima desteğe hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir