0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

İlaçlama Temizliği

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

İlaçlama sonrası ev temizliği, en fazla merak edilen konulardan biridir. Çoğu zaman ilaçlamadan sonra yüz yanması gibi durumlar olduğu için görüştüğümüz müşteriler temizliği merak eder. Özellikle ev ilaçlama konusunda temizliğin zorluğu ve yoğun çaba gerektirmesi yada böcek ilaçlama zehirlenmesi riski nedeni ile tedirgin olurlar. Ayrıca İlaçlama Temizliği yapmamak için ellerinden geldiğince zahmetsiz ilaçlama şekillerini araştırmaktadır.

Ancak bazı böcekler çok zor imha edildikleri için sisleme şeklinde kokulu ilaçlar kullanılarak evde ilaçlama yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu gibi durumlarda ev genel ilaçlama uygulamasına maruz kalacağı için mutlaka ilaçlamadan sonra temizlik şarttır. Kokusuz haşere ilaçları ile spreyleme yöntemle yapılan bu tür ilaçlama şekli evde genel temizlik gerektirmez. Ancak bu ilaçlama türü bazı haşereler için etkili iken bazıları üzerinde yeterince etki göstermez.

İlaçlama Temizliği Neden Önemlidir?

Böcek türüne göre kapalı ve açık mekanlarda böcek ilaçlama yapılacağı için zor ölen haşerelerin imhasında temizlik kaçınılmazdır. Ev ilaçlandıktan sonra temizlik, insan sağlığının korunması ve olası böcek ilacı zehirlenmelerine maruz kalmamak için şarttır. Ev ilaçlandıktan sonra nasıl temizlenmeli? bu konuda neler yapılacak kısaca bilgilendirip, ilacın yan etkilerine maruz kalmamanız için alacağınız önlemleri sıralayalım.

Ev ilaçlama zararları ancak bilinçsiz kişiler tarafından evde böcek ilaçlama yapılırsa ortaya çıkabilir. Ev ilaçlamadan sonra mekanda ilaç kalıntısı olan bölgelerde zehirlenme ve tahriş olmaması için temizlik gerekir. İster kokulu ilaçlama, ister kokusuz ilaçlama sonrası böcek ilacı sıkılan mutfak ve eşyalarda ev temizliği gerekir. Ancak spreyli ilaçlama ile sisleme böcek ilaçlama şeklinde yapılacak ev temizliği arasında değişim olmasıdır.

Ev İlaçlaması Ve Temizlik Hakkında:

Öncelikle böcek ilaçlama sonrası zehirlenme riski yaşanmaması için evde böcek ilaçlama nasıl yapılır? çok iyi bilinmeli bu konuda uzman bir ilaçlama firmasından yardım alınmalıdır. Sisleme yöntemle ev ilaçlaması öncesi açıkta gıda maddeleri bırakılmamalı, ev ilaçlama yapıldıktan sonra 2 ile 3 saat kadar daire kapalı tutularak uygulanan ilacın etkisini gösterip böceklerin tam olarak ölmesi beklenmelidir.

İlaçlamadan sonra yeteri kadar kapatılan mekan açılarak hemen dışarı çıkılmalı ve evin yeteri kadar havalanması sağlanmalıdır. Şayet evde durulursa risk oluşacağı için kesinlikle evde havalandırma esnasında durulmamalıdır. Ev ilaçlandıktan sonra temizlik aşamasına geçileceği zaman, astım hastası ve nefes darlığı gibi ağır sağlık sorunu bulunan insanlar ev temizliğine kesinlikle girmemelidir.

Ev Temizliğinde Tedbirli Olmak

İlaçlama sonrası ev temizliği sırasında eldiven mutlaka kullanılmalı ve çamaşır suyu kullanmaktan kaçınmalıdır. Kokusuz yada kokulu ilaçlar olsun içerdiği aktif maddeler sebebi ile önlem alınmaz ise ciltte tahrişe yol açacağı için temizlik yapan kişide ciddi rahatsızlık ve sızlama nedeni ile hayli zor bir duruma düşürür. İlaçlama yapılan mekanda koltuklar kapatılmalı, yatak çarşafları ve yastık kılıfları yıkanmalı, halılar katlanmaz ise mutlaka sabunlu su ile silinmelidir.

Ev ilaçlaması sonrasında temizlik önemlidir. İlaçlama yapan kişinin neler yapılması gerektiğini tam olarak mekan sahibine anlatması sorun yaşanmaması için çok önemlidir. Böcek türlerine özel ilaçlama yapıldığı için hemen ölmeyen ve son derece dirençli haşerelere karşı yapılan ilaçlamada evin bazen bir gece kapatılması gerekebilir. Bu böcekler genellikle mayt, beyaz nem böceği, kertenkele, ve çok yoğun böcek bulunan mekanlardır. Buralarda genel temizlik gerekir.

Kokusuz İlaçlamada Böcek İlacı Temizlenir Mi?

İlaçlama dan sonra temizlik önemli bir uygulama olup mutlaka yapılmalıdır. Ev ilaçlama sonrası temizlik pek çok insanın merak ettiği bir işlem olup olası zehirlenme ve ilaçların kimyasal kalıntısına maruz kalmamak için titizlikle uyulmalıdır. Böcek ilaçlama yapıldıktan sonra evde uygulanan ilaç sonrası gerek böcek ölülerinin temizlenmesi için, gerek ilacın kalıntısını yüzeylerden arındırmak için ıslak ev temizliği yapılır.

Özellikle ev hanımları evde ortaya çıkan haşere şikayetlerinden sonra nasıl bir tedbir alınacağı hakkında ciddi araştırma yapmaktadır. Böcek ilaçlamadan sonra evde temizlik alınan haşere ilaçlama şekline göre farklı düzeyde uygulanır. Örneğin hamam böceği şikayeti nedeni ile yaptırılan jel ilaçlama sonrası temizlik gerekmez. Sadece ara ara böcek ölüleri temizlenip yüzeyler yas pas ile silinirse yeterli olur. Kokusuz ilaçlama bir hafta temizlik gerektirmez.

Yanlış Temizlikten Kaçının

Kokusuz ilaçlamadan sonra ev temizliği sırt pompası ile spreyleme şeklinde yapılırsa haşere ilaçlama sonrası temizlik ortalama bir hafta kadar yapılmamalıdır. Ancak kuru temizlik yapılmasında bir sorun olmayıp ıslak temizlik ilacın etkisini tam olarak göstermesinden sonra uygulanır. Yerlerin silinmesi ve ilaç sıkılan yüzeylerin temizlenmesi yeterli olurken, kapı kenarları, parke yanları ve dolap kenarlarının silinmeyip ilacın çok daha uzun süre kalıcı olması sağlanmalıdır.

Kokusuz ilaçlar ile ulv cihazı kullanılarak yapılan ilaçlamadan sonra mutfakta temizlik daha kapsamlı yapılması gerekir. Böceklerin en fazla ürediği alanların başında gelen mutfak temizliğinde jel ilaçlama hariç kapsamlı bir temizlik gereklidir. Sadece spreyli yöntemle uygulanan sistemde şayet dolap içleri ve zeminlere böcek ilacı sıkılmasını gerektirecek kadar bir kaç haşere görüldükten sonra ilaçlama talep edilmiş ise genel mutfak temizliği gerekmez.

İlaçlama Sonrası Temizlik Nasıl Olur?

Kokulu ve kokusuz ilaçlama yönteminde mutfak temizliği önemli olup sisleme böcek ilaçlaması şeklinde yapılan genel haşere ilaçlama türünde mutfak ve evin genelinde kullanılan eşyaların silinmesi gerekir. Halı, koltuk ve yerlerin silinmesi, yastık kılıfları, yatak çarşafı, havlu ve çocukların oyuncakları gibi önemli eşyaların yıkanması ilaçtan etkilenmemek adına  oldukça mühimdir. Evin geneli ve mutfakta ilaçlamadan sonra temizlik genel olarak yapılmalıdır.

Mutfak eşyaları tezgah,tabak tencere gibi yiyecek konulan eşyalar kullanılmadan önce tedbir olarak yıkanmalı olası böcek ilacı zehirlenmeleri yaşanmasına yol açabilecek riskler önlenmelidir. Böcek ilaçlama temizliği yapılan ilaçlama şekli ve haşere cinsine göre farklı oranlarda yapılmaya ihtiyaç duyar. Örneğin hamam böcekleri dolap içleri ve mutfak eşyalarında yoğun olarak dolaşıp her tarafa yayıldığı için buraların ilaçlanması zorunlu hale gelir. 

İlaçlama Temizliğinde Neler Kullanılmalı

Zor ölen böcekler olarak bilinen pire, tahta kurusu, akrep toz böceği gibi zor ölen haşerelerin yoğun etkili ilaçlar ile yapılması şart olduğu için yerler ve tüm ev genelinde bir temizliğe gerek vardır. Bu tür böceklerin ilaçlaması yapıldıktan sonra dairede ilaçlamadan sonra temizlik daha geniş kapsamlı yapılmalıdır. Çamaşır suyu kullanarak ilaçlamadan sonra temizlik yapmak
pek çok ev hanımının düştüğü bir hata olup bu son derece yanlıştır.

Bilindiği gibi haşere ilaçları ciltte sızlama ve tahrişe yol açacağı için koruyucu eldiven benzeri ilaç etkisini önleyen koruyucu önlemler alınmasını gerektirir. Ancak ilk temizlik esnasında kullanılan çamaşır suyu uçucu özelliğe sahip olduğu için yüzeylerdeki böcek ilacı çamaşır suyu ile karıştığı zaman havaya yükselip temizlik yapan kişilerin genzinde ve yüzlerinde ciddi sızlamalara sebep olacaktır. Bu yanlış uygulama sonucu bazı insanlar için oldukça sıkıntı yaşanmasına neden olabilmektedir.

Böcek İlacı Temizliğinde Neler Kullanılır?

Bunun nedeni ilaç kimyasal bir bileşen olduğu için yüzeylere yapışan kimyasalları uçucu özelliğe sahip olan çamaşır suyu kullanılmasıdır. Temizlik esnasında havayla temas ettirdiği için yukarıya kaldırıp insan cildinin tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu ayrıntı ev hanımlarının bilmesi gereken önemli bir ayrıntı olup özellikle cilt alerjisi ve hassas tenli olan kişilerin böcek ilacı temizliğinde oldukça dikkat etmesi gereken bir ayrıntıdır. İlaçlamadan sonra etkili bir temizlik olası cilt tahrişlerini ortadan kaldırır.

Ancak bilinçli olarak ilaçlamadan sonra temizlik yapılması çok yerinde bir davranış olacağı için ilaçlama firmalarının evde böcek ilaçlama yapıldıktan sonra müşteriye bulunduğu tavsiyeler ve bizim yazımızda olduğu gibi ilaçlamadan sonra temizlik konusunda yazdığımız makaleyi dikkatlice okuyarak gerekli ayrıntılara dikkat edilmesi büyük önem taşır. Önemli bir ayrıntıda ilaçlamadan sonra temizlik yaparken eldiven kullanmak ve eldivensiz temizlikten kaçınmalıdır.