İlaçlama Teknikleri

İlaçlama Teknikleri

İlaçlama teknikleri ev ve işletmelerdeki haşerelerin yok edilmesi ve toplum sağlığının korunması içinbelirleyici unsurdur. Böcek ilaçlama son yıllarda giderek önemini artıran bir servis hizmeti olup yaşam alanlarına açık yerler ve zayıf noktalardan giren böceklerin konutlardan arındırılması gerekir. Bunun için çeşitli kimyasallar ve haşere mücadele teknikleri ile yapılmaktadır. İlaçlama şirketleri halk sağlığı alanında bilinçli ve akademik eğitime sahip ekipler olup ilaçlama şekilleri hakkında en iyi uygulamayı yapar.

Apartman ve dairelerdeki zararlı böceklerin insanlar için oluşturduğu tehlikeyi önlemek amacı ile kurulmuş ruhsatlı ilaçlama firmalarıdır. Açık alanlar ve kapalı mekanlarda farklı teknikler kullanılarak zararlı böcekler ve kemirgenler için kullanılan temel böcek ilaçlama yöntemleri günümüzde en çok bilinen haşere ilaçlama şekilleridir. Ev İlaçlama teknikleri başta kokusuz ilaç, jel böcek yemi ve kokulu ilaçlar kullanılarak yapılmaktadır. Fare ve kemirgen mücadelesi için özel fare zehirleri kullanılmaktadır.

Kemirgen İlaçlama Şekli

Kemirgenler olan fare ve sıçanlar için sıvı özellikte haşere ilaçları kullanılmaz ve etkisi olmaz. Fare ilaçlama açık alanlar, kapalı mekanlar, iş yeri ve fabrikalar gibi çok geniş bir alanda uygulanıp büyük ölçekli işletmelerde ve dış alanlarda fare istasyonları kurularak fareler ile mücadele edilmesi zorunludur. Fare ilaçları katı özellikli olup farelerin kemirme iç güdüsünü tatmin eden özel fare yemleri ve yeni nesil fare pastaları ile fare ilaçlaması yapılmaktadır. Bu yöntem istasyonlu olarak çok daha pratik ve sağlıklıdır.

Fareler kimyasallara çok dirençli hayvanlar olup aynı zamanda zeki ve koku alma duyuları çok gelişmiş zararlılardır. Fare ilaçlama şekli profesyonel kişiler ile yapılmalı eller kesinlikle fare yemlerine temas etmemeli kurulan fare istasyonları doğru yerlere ve el değmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Atlas Türk ilaçlama firması olarak sizlerin tüm zararlı şikayetlerinizde profesyonel böcek ilaçlaması ile sizlerin şikayetlerinize son veriyoruz. Fare çeşitleri maddi ve sağlık açısından önemli zararları tetikleyen kemirgenlerdir.

Kokulu İlaçlama Tekniği

Genel haşere mücadele yöntemi olarak insanların en fazla talep ettiği bir ilaçlama türü olan kokulu haşere imha yöntemi sisleme makinesi ve sırt pompası kullanılarak yapılabilen bir mücadele şekli olup açık alanlar ve kapalı mekanlarda uygulanan en etkili haşere ilaçlama uygulamasıdır. Kokulu ilaçlama bilinçli ekip ve tecrübeli elemanlar ile yapılması gereken gerekli donanım malzemesi olarak kimyasal maske, koruyucu tulum, eldiven, ve ulv cihazı kullanılıp yeterli alt yapı ve eğitime sahip olmak zorunluluktur.

Amatör ve uzman olmayan kişilerin bu yöntemi uygulaması hem kendisi hemde diğer insanlar için risk oluşturur. Kokulu böcek ilaçlama teknikleri her böcek türüne karşı kullanılabilen çok etkili bir yöntem olsa da mekanda temizlik ve belirli bir süre kapatılması gerektiği için sürekli açık olan yerlerde ve bazı imalathanelerde uygulanması pek mümkün eğildir. Bu uygulamada kullanılan ilaçlar ruhsatlı olmalı ve kanserojen etkisi bulunmamalıdır. İlaçlama Teknikleri içinde en kısa sürede çözüm sağlayan özelliktedir.

Kokusuz İlaçlama Tekniği

İnsanların bazı durumlarda evlerinden çıkması söz konusu olmaz ve özellikle yatalak hasta, küçük bebek, ve 24 saat hizmet veren iş yerleri ve hastaneler gibi yerlerde sıkça kullanılan bir haşere ilaçlama şekli olup zor ölen böcek türleri hariç diğer haşereler üzerinde etkili olur. Kokusuz ilaçlama pire, akrep, kertenkele, tahta kurusu, ağaç kurdu, toz ve nem böceği gibi zor kontrol altına alınan haşereler için zayıf kalmakta olup yoğun hamam böceği olan mekanlarda uygulanması pek tavsiye edilmemektedir.

Kokusuz ilaçlama şekli sırt pompası ile ve spreyleme şeklinde uygulanıp ilaçlama yapılan zeminlerin en az bir hafta silinmeden bekletilmesi haşerelerin ilaçla temas ederek yok edilmelerini sağlamak için zorunludur. Kokulu ilaçlama gibi açık alanlar ve bahçeler için pek etkili olmadığı için ev ve iş yerlerinde uygulanmaktadır. Kokusuz böcek ilaçları sıvı ve jel böcek ilaçları olarak ikiye ayrılır. Kokusuz ilaçlama spreyli ve ulv yöntemi yardımı ile kullanılabilir. Jel yemler ise özel aparatı olan böcek öldürücüdür.

Jel İlaçlama Tekniği Ve Etkisi

Jel hamam böceği ve karınca ilaçları diğer sıvı böcek mücadele ürünlerine oranla daha sağlıklı ve daha zahmetsiz olan bir ilaçlama türüdür. Oldukça sınırlı haşere türünde etkili olan bir ilaçlama tekniği olarak bilinir. Hamam böceği türleri için özel olarak üretilmiş son derece etkili ve hamam böceklerine yumurta bıraktırmayan özellikte birböcek ilaçlama sistemidir. Son derece sağlıklı ve pratik ilaçlama şekli olup böceklerin yuvalandıkları bölgelere direkt olarak noktacıklar şeklinde uygulanır.

Bu damlacıkların oranı yaklaşık olarak mercimek tanesi büyüklüğünde uygulanan bir ilaçlamadır. Hamam böceği, karınca, ve gümüş böcekleri için etkili olup jel böcek yemini yiyen böcekler yuvalarına gidip orada ölür. Hamam böceği yuvasında o böceğin ölüsünü yiyen diğer haşerelerde zincirleme bir etki ile ortadan kaldırılarak son derece etkili bir ilaçlama yapılmasına olanak sağlar. Evde kesinlikle temizlik yada koku bırakmadığı gibi evde her hangi bir hazırlık yapılmasına gerek olmaz. Ev Ve Apartman İlaçlama Servisi yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir