İlaçlama İle Arılar Yok Olur Mu

İlaçlama İle Arılar Yok Olur Mu

İlaçlama İle Arılar Yok Olur Mu? pek çok insanın şikayet ettiği arı yuvaları yaşam alanları ile iç içe olduğu zaman büyük bir tehlike sebebi olup huzursuzluk nedeni olur. Bu nedenle arıların girip çıktığı alanlarda gerekli tedbirlerin ve insanları sokmaması için böcek ilaçlama yaptırmanın zorunluluğu malumdur. Arıların tehlikesi herkes tarafından bilinmekle birlikte bazı durumlarda apartman ve sitelerde yapılan arı ilaçlamaları pek bir işe yaramadığı için insanlar sıkıntı yaşamaktadır.

Yapılan ilaçlama ile arılar yok olur mu? arılardan tam olarak kurtulabilmek için yapılması gereken bazı önemli kurallar vardır. İnsanlar bunu bilmediği için çoğu zaman sadece arıları ilaçlama önleyeceklerini sanırlar. Arı ilaçlaması tek başına yeterli olmayıp bu zararlı saldırgan hayvanların tamamen ortadan kaldırılması gerekir. Bunun için arıların sürekli olarak hareketli olduğu noktalara giriş çıkış yerlerinde yaptıkları arı kovanının bulunup imha edilmesi ve o bölgenin ilaçlanması zorunludur.

Arıların İmha Yolları

Arı kovanı ilaçlama ile arılar yok olur mu? diye soran müşterilerimize verdiğimiz yanıt elbette kovanı ilaçlama ile arılar ölür fakat arı kolonisi bitmez olmaktadır. Çatı içinde ve tavan aralarında yapılan kovanların sadece ilaçlanarak yok edilmesi pek mümkün olmayabilir. Hele birde iç alanlarda olup ulaşılması mümkün olmayan yerlerde yapılan arı kovanına kullanılan ilaçlar zarar vermediği için arılar ölse bile yeni sezonda tekrar larvalar erginleşip tekrar ortaya çıkacaktır. Giderek artan bir sayı ile insanlar için çok daha fazla tehdit nedeni olacaklardır.

Bu nedenle arı kovanının imha edilmesi ve kraliçe arı ile larvaların yok edilmesi hayati öneme sahiptir. Yüzeysel ilaçlama ile arılardan kurtulunacağını söyleyenlere pek itibar edilmemelidir. Mekanda bulunan arı kovanının çıkarılıp içindeki arıların ve koloninin devamı olan larvalar ile ana arının yok edilmesi gerekir. Bu bir daha arı şikayeti yaşanmaması için tek yol olarak bilinmelidir. Yapılan arı ilaçlaması ancak petek ve kovanların imhası ile kesin olarak başarıya ulaşacaktır.

Arı Peteği Alınamazsa Ne Yapılmalıdır?

Bazı bölgeler ya beton olduğu için, yada ters tavan olduğu için arı peteğine ulaşmayı engelleyebilir. Bu gibi durumlarda arı kolonisinin girip çıktığı bölgeye duman şeklinde sisleme yöntemle ilaç püskürtülmelidir. Spreyli yöntem sadece ilaç sıkılan kısa bir mesafeyi etkileyeceği için iç bölgelere tesir etmez. Ancak buharlama yöntem ile ilacın uçarak iç bölgelere erişmesi ve arıları boğarak imha etmesi daha kolaydır. Arı şikayetleri çok değişik bölgelerde olduğu için zorluk derecesi değişmektedir.

Sundurma, pencere kenarı, çatı arası, kiremit altları ve alçı tavanların iç bölgelerine eşek arıları yuvalanır. Özellikle çatı içleri ve tavan arası en zor arı ilaçlaması yapılan bölgelerdir. Çatıda saçaklara yakın bölgede arılar ile mücadele hem zor hemde ciddi anlamda tehlike taşır. Yapılacak yanlış bir hareker arı saldırısına maruz kalmaya ve çatıdan düşmeye neden olabilir. Bu nedenle uzman arı firmaları tarafından profesyonel mücadele gerekir. Bireysel arı mücadelesi hem sonuç vermez hemde tehlikelidir. Yaban Arıları Tehlikeli Midir Yazımıza göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir