0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Haşere

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Haşere birden fazla tür ve guruptaki yürüyen ve uçan böceklere verilen genel bir isimdir. İlaçlama yapılan zararlılar için kullanılan bir çoğul isim olarak, böcek ve zararlı isimleri verilmektedir. Peki Böcek Nedir? Haşere Nedir? kemirgenler ve haşereler farklı isimle mi anılır bunun anlaşılması zararlı mücadelesi almada daha sağlıklı çözümlerin yaşanmasına yardımcı olur. Kemirgen ve zararlı böcek kavramları genelde birbiriyle karıştırılır. Yürüyen ve uçan böcek çeşitleri hakkında herkesin kafasını karıştıran bazı yanlış bilinenler ve böcekler ile haşereler arasında ciddi yanlış bilgilerin olduğu muhakkaktır.

Haşere, pek çok zararlının bulunduğu yürüyen ve uçan böcek isimlerine verilen bir addır. Hayvan ve insanlara bulaştırılan çoğu hastalığın nedeni, böcekler olduğu için bu böcekler ile mücadele çok fazla yapılmaktadır. Ayrıca böcek ve zararlı şikayetlerine ek olarak kemirgenler tarafından taşınan zararlı ve ölümcül sonuçlara yol açan mikroorganizmalar insan tarihinde geniş çaplı ölümlere sebep olmuştur. Böcek belirli bir sınıf için kullanılırken, haşereler ise bu gurupların çoğulu yani geneli için kullanılır.

Bilindiği gibi zararlı mücadelesinin önemini anlamak için, tarih boyunca sıtma, veba, humma gibi haşerelerin taşıdıkları hastalıklardan kaynaklanan ölümlü salgınlar nedeni ile hayatını kaybeden milyonlarca insan ve kaybolan medeniyetler aslında haşere ve kemirgenler ile mücadelenin yeterince anlaşılmadığını ortaya koyar. Çünkü bu modern çağda bile hala böcek ve haşere mücadelesini önemsemeyen insanların sayısı hiçte az değildir.

Böcek ve kemirgen mücadelesi, 7 milyarı aşan dünya nüfusunun zararlı organizmalara karşı korunmasını sağlayan en önemli mücadeledir. İnsanların beslenmesi, giyimi, ısırılma korkuları, salgın hastalık ve zehirlenme endişeleri hep bazı haşere ve böcekler tarafından insanlara yansımaktadır. İnsan sağlığının korunması için kemirgen mücadelesi ve Böcek imha hizmetleri kaçınılmazdır. Yerel yönetimlerin üzerinde durdukları; uçan ve yürüyen böcekler ile mücadelenin belediye ilaçlama ekiplerince yaz ayları başta olmak üzere yılın tamamında yapılmasıdır.

Böcek Ve Fare Mücadelesi Neden Önemlidir?

Sıklıkla karşılaşılan fare türleri ile mücadele, hem gıdaların kirletilmesini önlemek, hem ısırılma ve farelerden bulaşan virüsleri yok etmek için büyük önem taşır. Söz konusu bu hastalık bulaştırma potansiyeli yüksek vektörlerle mücadele için Türkiye’de bilinçli veya bilinçsiz olarak kullanılan çeşitli mücadele yöntemleri kullanıldığı malumdur. Kemirgen ve böcekler ile mücadele, halkın sağlığını doğrudan ilgilendiren son derece ciddi bir hizmet olduğu için profesyonel olarak verilmelidir.

Halk sağlığının korunması kapsamında zararlı mücadelesi verilen zararlılardan hamam böceği, sinek, bit, pire, tahtakurusu, örümcek, kırkayak, akrep, karınca, yılan, kene, kertenkele, sivrisinek, kuş biti gibi insanlarla ortak yaşam alanı paylaşan canlılar olması nedeni ile daha önemli hale gelir. Böceklerin ortak özellikleri hızlı bir şekilde çoğalmaları ve insanları ciddi huzursuz etmeleridir. Yaşadıkları her ortama ayak uyduran bu canlıların verdikleri zarardan kurtulmak için ilaçlama şarttır.

Böcek Nedir? böcekler ile mücadele nasıl olur? kemirgenler için kullanılan ilaçlama şekli hakkında bilgi sahibi olunmadan bu zararlıları önlemek söz konusu olmaz. Böcek Çeşitleri ve haşereleri yürüyen zararlı, kemirgenler, uçan haşere, zehirli böcekler, hastalık bulaştıran türler gibi sınıflara ayırdığımızda bu zararlıları kontrol amaçlı mücadele etmek daha kolay ve kullanılan ilaçlar buna göre belirlenir. Öncelikle hemen belirtelim, Haşere, eşittir, böcek demek yanlışına düşmemek gerekir.

Çünkü çoğu insan haşere denince böcek, böcek denince zararlı türleri anlamaktadır. Bu kısmen doğru bir çağrışım olsa da kemirgen ile böcek kelimesi oldukça farklıdır. Haşere kelimesinin etimolojik olarak ilk kullanıldığı kaynak Daî, Nevhatü’l-Uşşak (1647) basımlı yazılı eserdir. Kelimenin kökeni Arapça olup, Haşere, Arapça da rahatsız eden küçük yaratık anlamı taşır. Haşır kelimesinin kökünden gelmektedir. Haşir toplanmak birikmek anlamında kullanılsa da Böcek topluluğu için kullanılabilir.

Böcek Çeşitlerine Neden Haşere Denir?

Bilimsel olarak bir canlının haşere olarak nitelenmesi, insanlara hastalık bulaştırıp bulaştırmadığı ile yakından ilişkilidir. Yani bir böcek, insanlara hastalık taşıyan parazit, bakteri ve virüslere taşıyıcılık yapıyor ise sadece o canlıyı zararlı ve zehirli haşere olarak tanımlamak çok daha doğrudur. Isıran türler, zehirli böcekler, sinek, sivrisinek, hamam böceği, kalorifer böceği gibi hastalık taşıdığı kabul edilen böceklerin yanı sıra, veba veya kuduz mikrobunu taşıyan fare, yarasa gibi canlıları da zararlı türleri diye nitelendirme yapılır.

Böcek türleri içinde faydalı oldukları kadar çokta Zararlı Haşere Çeşitleri mevcuttur. Eklem bacaklı sınıfı ile böcek sınıfı her zaman bir birine karıştırılır. Aynı kökenden gelen bir örümcek ile bir hamam böceği çokta birbirine benzer özellik sergilemez. Akrepler ile örümceklerin yapıları bir birine çok daha fazla benzerlik gösterir. Örümcekler eklem bacaklı sınıfından, hamam böceği eklem bacaklı sınıfının bir alt kümesi olan böcek sınıfındandır.

Tüm böcekler aynı değildir. Böcek Sınıfları içinde kın kanatlılar, zar kanatlılar, eklem bacaklılar, ayaklarındaki eklemler, ağız yapıları ve beslenme şekillerine göre de bir çok alt kategoriye ayrılmaktadır. Tüm bu yanılgının ana sebebi böcek sınıfının dünyadaki en yaygın sınıf olmasından böceklere verilen adın genel olarak kullanılması ile ortaya çıkar. Bilindiği kadarı ile bir milyonun üzerinde böcek türü tanımlanmasına karşın hala tanımlanmayan çok sayıda böcek ve haşere olduğu bilinen bir gerçektir.

Böcek Çeşitleri arasında binlerce tür daha keşfedilmesi Haşere Ve Böcek türlerinin muazzam sayısını anlamak için yeterlidir sanırım. Böcek türleri yer yüzünde sayı ve yayılma bakımından bu dünyanın gerçek sahipleri olarak insanlardan hem çok daha fazla, hemde çok daha uzun asırlara dayanan geçmişleri vardır. Taksonomi ve tür olarak detaylı incelendiği zaman 6 ile 10 milyon böcek türü ortaya çıkar. Astek haşere ve böcek ilaçlama firması daima en iyi donanıma sahiptir. Haşere İlaçlama Şirketleri yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir