Hamamböceği

Hamamböceği

Hamamböceği antenli bir böcek olup, son derece sağlıksız ortamlarda barınmaktadır. Böcek ilaçlama talebi alan haşereler içinde belkide en fazla şikayete yol açan bir böcek türüdür. Dış ortam böcekleri olmalarına karşın apartman ve daire içlerinde çok sık karşılaşılan bir haşeredir. Çoğunlukla rutubetli, karanlık, çöp bulunan alanlar ve sağlıksız ortamlarda ortaya çıkar. Bu nedenle Hamam Böceği İle Mücadele, sağlık açısından büyük önem taşıyan bir durumdur. Çünkü bu böcekler, sürekli olarak bakteri ve mikrop yayarak, birçok hastalığa doğrudan ya da dolaylı biçimde neden olma potansiyeline sahiptirler.

Özellikle yiyecek bulunan, sıcak ve nemli bölgelerde görülen bu haşerelerden kurtulmak için hamam böceği ilaçlama yaptırmak bunu da uzman ilaçlama firmalarından talep etmek gerekir. Isıya, açlığa ve darbeye karşı oldukça dayanıklı olmaları bir yana son derece istilacı ve çok çabuk üreme özelliğine sahiplerdir. Dictyoptera takımı içerisinde yer alan Blattidae ve Blattellidae familyalarına ait böcekler Hamam Böceği olarak bilinmektedirler. Dünyada, 3500 hamam böceği türü bulunmaktadır. Bunlardan sadece 10 tür insanların yaşadıkları ortamlara adapte olmuşlardır.

Hamam Böceği Nerede Görülür Ne yer?

Hamamböceğinin Özellikleri, Hamam Böceği, nemli ve sıcak ortamlarda yaşamayı seven haşere olması nedeni ile ev ve işyerlerinde en çok görülen bir yapıya sahiptir. Yiyeceğin bol olduğu ev, fırın, mutfak, pastane, çöplük ve lokanta gibi alanlarda çok sık görülen bu haşereler, hızlı şekilde üremeye başlayıp evleri adeta istila ederler. Hamam böcekleri görünüm olarak basık ve oval vücut yapısına sahip olup, baş kısmında 2 tane anteni bulunur. Ortalama 6-8 cm boyunda olur ve renkleri türlerine göre değişkenlik gösterir. Hamam böceklerinde kanat yapısı vardır, fakat uzun süreli uçamaz.

Her alana yayılabilen ve çok hızlı üreyen bu canlıları önlemek için fiziksel ve kimyasal mücadele çözümleri birlikte yapılmalıdır. Hamam Böceği Nasıl Çoğalır? diyorsanız özellikle yaz dönemlerinde bu böcekler inanılmaz bir şekilde her taraftan karşımıza çıkarlar. Tüm haşerelerde olduğu gibi hamam böceği de yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Her defasında yüzlerce yumurta bırakan hamam böcekleri yumurtalarını bir süre sırtında taşır. Hamam böceğinin yumurtalarını sırtında taşıması sonucu yumurtalar yerlere dökülür ve yumurtalar ortama yayılır. Hamam böceği yumurtaları çok küçük boyutta olması nedeni ile gözle kolaylıkla görülmez.

Hamam Böceklerinin Genel Özelliği

Alman Hamam Böceği Latince ismi Blattella germanicadır. Dış görünüm olarak Alman hamam böceklerinin yetişkin olanları açık kahverengi ya da esmer renkleri ile tanınır. Pronotumları üzerinde başlarının gerisinden başlayan iki adet paralel siyah çizgileri sayesinde alman hamam böceği kolayca tanınır. Alman hamam böcekleri kalorifer böceği olarak ta bilinir. Boyları yaklaşık olarak 13-16 mm arasındadır. Yavru hamam böcekleri daha koyu renkte, neredeyse simsiyah bir görüntüde olurlar. Başlarının arkasında beyaz çizgiler vardır.

Alman hamam böceklerinin kanatları olsa da çok seyrek uçarlar ve daha çok hızlı şekilde koşmayı tercih ederler. Alman Hamam Böceğinin Davranışı, Beslenmesi ve Alışkanlıkları şu şekildedir. Tropik iklimlerde dışarıda yaşamaları mümkün olsa da Alman hamam böcekleri genellikle iç mekanlarda ve çoğunlukla da mekanın daha sıcak ve nemli kısımlarında görülürler. Evin içinde genellikle, mutfaklar ve banyolarda görülseler de yiyecek ve nemin bulunduğu her ortama girerek yayılırlar. Alman hamam böcekleri, genellikle kutular, torbalar ve karton kutular aracılığıyla evlere ya da binalara girerek yerleşirler.

Evlere Nereden Gireler?

Alman Hamam Böcekleri Eve Nasıl Gelir Nasıl Çoğalır? Birçok dairenin bulunduğu apartmanlarda, Alman hamam böcekleri kolaylıkla bir daireden diğerine ortak kullanım alanları ile borular üzerinden gelebilir. Alman hamam böcekleri leşçil özellikli haşerelerdir. Diş macunu, sabun ve kitap ciltleri de dahil olmak üzere var olan bütün yiyecek kaynaklarından hiç gocunmadan beslenebilirler. Hamam Böceğinin Beslenmesi kırıntılarla, hatta gece bulaşıklıkta bırakılmış kirli tabak ve çanaklardan bile kolayca beslenebilmeleriyle olmaktadır.

Alman hamam böcekleri aynı zamanda hızlı üremeleriyle de bilinirler. Dişi Alman hamam böcekleri sadece bir defa çiftleşerek yeni böceklerin çok hızlı ortamda yayılmasına sebep olurlar. Dişi hamam böcekleri çiftleşmeden sonra, normal koşullar altında, tüm hayatları boyunca 4 ile 6 yumurta kesesi üretir. Ootheka da denilen bu keselerin her birinde 30 ile 40 arasında yumurta bulunmaktadır. Bu kese, dişi Alman hamam böceği tarafından yumurtalar çatlamadan bir ya da iki gün öncesine kadar sırtında taşınır.

Hamamböceği Nasıl Ürer?

Ortam koşullarına bağlı olarak yumurtadan erişkin böceğe 54 ile 215 gün arasında geçiş tamamlanır. Ancak ortalaması 100 gün civarındadır. Alman Hamam Böceği 100 ile 200 gün arasında bir süre yaşama özelliğine sahiptir. Böcek istilasının belirtileri bazı şekilde kendini gösterir. Alman hamam böceklerinin dışkıları, küçük ve koyu renkte olup tezgahların üzerinde ya da çekmecelerde karabiber döküntüsü gibi karşımıza çıkar. Hamam Böceği dışkılarının izleri, odaların köşelerinde, kapıların üzerinde ya da duvardaki küçük çatlaklarda ve boşluklarda koyu noktalar ya da izler şeklinde fark edilebilir.

Dişi alman hamam böcekleri yumurta keselerini yumurtlamadan bir ya da iki gün öncesine kadar taşıdıkları için, etrafta boş keseler ile karşılaşmak mümkündür. Hamam böceğinin fazla olduğu yerlerde, küflü olarak tanımlanan bir koku hissedilmesi karşılaşılan bir durumdur. Oryantal hamam böcekleri (Karafatma Böceği) ile çoğu zaman karıştırılır. Görünüşleri benzese de, davranışlarındaki farklılıklar iki böceği birbirinden ayırır. Alman hamam böcekleri ayrıca, E. coli, Salmonella spp ve tifo dahil birçok hastalık mikrobu taşımalarıyla da bilinir. Hamam Böceği hem çok hızlı üreyen hemde son derece zararlı bir böcek olduğu için çok hızlı müdahale edilmesi gerekir.

Oryantal Hamam Böcekleri

Oryantal Hamam Böceği Oryantal hamam böcekleri olarak bilinen ve halk arasında karafatma böceği olarak anılan karafatmalar geceleri aktif olan haşerelerdir. Kara böcekgiller (Tenebrioniddae) familyasının bir üyesi olan karafatma, diğer adıyla oryantal hamam böceği, karanlık yerlerde yaşamayı seven bir yapıdadır. Bu nedenle geceleri aktif olan bir böcektir. Genellikle hamam böcekleri ile karıştırılan karafatmalar isimlerinden anlaşılacağı gibi siyahken, hamam böcekleri kahverengi ve karafatmalara göre daha toparlak yapılı hamam böcekleri görünüm olarak daha kolay ayırt edilir.

Uzun bacaklarıyla örümcekleri andıran bir görünüme sahiptirler. Dişisinin vücudunda dış koruyucu yokken, erkeğinde vücudu saran sert bir kabuk tabakası bulunur. Oryantal hamam böceği nasıl ürer? Karafatma böceği çiftleştikten sonra 300 -350 tane yumurtayı farklı yerlere dağıtarak bırakır. Oryantal hamam böcekleri yumurtalarını bırakmak için parke altları, duvar çatlakları, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi altları, kenar kuytu yerlerdir. Daha çok zeminlere yakın bölgelerde saklanan bu böcekler nemli ortamları oldukça fazla sever.

Kara Böcekler Ne Yer Nerelerde Görülür?

Karafatma böceği ne ile beslenir? oryantal hamam böceği tahıl ve kepek başta olmak üzere bitkisel ve hayvansal döküntülerle beslenir. Gündüzleri saklanan karafatmalar geceleri yiyecek arayışına çıkarlar. Ortalıkta bırakılan her besin maddesini yiyebilirler ve açıkta bırakılan tencere tabak gibi malzemeleri kirletirler. Karafatma böceği pis bir böcektir. Dünya üzerindeki en pis böceklerden biri olan karafatma böcekleri nemli, kirli ve karanlık yerlerde çok daha fazla görülür. Evlere girdikleri yerler genellikle lağım boruları, su giderleri, açık bırakılan kapı ve pencerelerdir.

Yaşamayı en çok sevdikleri yerler ise çatılar, kiler, karyola altları, ahır, ambar, hangar, apartman depolarıdır. Pisliği ve nemi seven karafatmaları evden uzak tutmak için ilk yapılması gereken, evi her zaman temiz ve kuru tutmaktır. Yiyecek kırıntılarının süpürülmediği, besin maddelerinin açıkta bırakıldığı, bulaşıkların uzun süre yıkanmadığı ya da bulaşık makinesine kaldırılmadığı, çöp kutularının boşaltılmadığı evler karafatmalara davetiye çıkaran yerlerdir. Kara böcekler olarak isimlendirilen bu haşere yaz dönemlerinde daha yoğun olarak şikayete neden olmaktadır.

Doğal Hamam Böceği Kaçırıcılar

Hamam Böceği Türleri Ve Üremesi Hamam Böceği Hangi Kokuyu Sevmez Hamam böceğinin sevmediği koku ve hoşlanmadığı şeyler,Kedi nanesi (Nepeta cataria) – ihtiva ettiği nepetalactone maddesinin hamamböceği kovucu özelliğe sahiptir. İnsan ve hayvanlara zararlı olmayan bu bitkinin kedilerde farklı kimyasal reaksiyona neden olduğundan kedi sahiplerinin dikkat etmeleri gerekir. Defne doğal bir böcek kovucudur. Bu bitkinin kokusunu hamam böceği iğrenç bulmaktadır.

Mutfağınızda bulundurduğunuz ezilmiş defne yaprakları sadece bu böceklere değil ayrıca karınca diğer haşerelere karşı da kovucu etki sağlamaktadır. Hamam Böceği ve diğer bu tip böcekler narenciye kokusunu sevmez. Evinize limon veya portakal suyunu bir fısfıs yardımıyla sıkmanız hamamböceği kovucu etki yapacaktır. Narenciyelerin kabukları da kovucu etki yapar. Kırmızı biber bu böcekleri uzaklaştırıcı etki yapar. Biberiye yağı ve bazı bitkisel uçucu yağların kokusunu böceklerin sevmediği bilinmektedir.

Hamam Böceklerinin Sevmediği Kokular

Bu yağları kullanarak haşereleri evinizden uzaklaştırmak mümkündür. Türkiye’de çit ve süs bitkisi olarak yetiştirilen yalancı portakalın bu böcekleri uzaklaştırıldığı bilinmektedir. Ancak çürük meyveler tam tersi böcekleri çekebilir. Hamam böceklerinin sevmediği kokular sadece önleyici etki sağlar. Taze salatalık kabuklarının yaydığı koku, lavanta yağı, nane ve ada çayı, çay ağacı yağı, sirke karanfil yağı, naftalin, amonyak ve boya kokusu hamam böceğinin hoşlanmadığı ve sevmediği kokulardır. Böcekler taze duvar kağıdı, boya, tamirat ve temizleyici kokularından hoşlanmazlar.

Evinizi sürekli temiz tutarak evinize yönelen böcekleri uzaklaştırabilirsiniz. Hamam Böceği İle Mücadele sadece iç mekanlarda olmaktan çok ortak kullanım alanları ve dış mekanlardan başlamalıdır. Hamam böceğini kaçırıcı doğal malzemeler sadece kısmi önleyici etkili olup evde yerleşen hamam böceklerini ortadan kaldırmak söz konusu olamaz. Hamam böcekleri sağlık açısından oldukça zararlıdır. Evde görülen hamam böceklerinden kurtulmak için bireysel olarak çaba harcamak yerine profesyonel bir ilaçlama desteği almak şarttır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir