0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Hamam Böcekleri

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Hamam Böcekleri değişik tür ve boyları ile birbirinden ayrılır. Alman Hamam Böcekleri hakkında yazılması gerekenler genel kapsamda hamam böceği ile benzer şeyler olsa da bazı farklılıklar görülebilmektedir. Latince ismi Blattella germanica olan alman hamam böceği hakkında dış görünüm ve yaşam alanlarının özellikleri nelerdir. Alman hamam böcekleri, dünyada yaygın olarak bilinen iç mekan böcekleridir. Hamam böceği türleri arasında sarımtırak renkli olanlar daha çok kalorifer böceği ve alman hamam böceği olarak bilinir.

Yetişkin alman hamam böceği hakkında bilinenler açık kahverengi ya da esmer renkleri ve pronotumları üzerinde başlarının gerisinden başlayan iki adet paralel siyah çizgileri sayesinde kolayca tanınırlar. Boyları 13-16 mm arasındadır. Daha küçük olan yavru hamam böceği daha koyu renkte, neredeyse simsiyah, olurlar ve başlarının arkasında beyaz çizgiler vardır. Alman hamam böcekleri hakkında kanatları olsa da çok seyrek uçarlar ve daha çok koşmayı tercih ederler.

Tropik iklimlerde dışarıda yaşamaları mümkün olsa da Alman hamam böceği yaşam yeri genellikle iç mekanlarda ve çoğunlukla da mekanın daha sıcak ve nemli yerlerinde görülürler. Evlerde, genellikle, mutfaklarda ve banyolarda görülseler de yiyecek ve nemin bulunduğu her yere gidebilirler. Alman hamam böceği, genellikle kutular, torbalar ve karton kutular aracılığıyla evlere ya da binalara girerler. İkinci el ev eşyalarıyla birlikte bile evlere girmeleri de mümkündür. Birçok dairenin bulunduğu apartmanlarda, kolaylıkla bir daireden diğerine ortak borular üzerinden gidebilirler.

Hamam Böcekleri Nasıl Beslenir?

Alman hamam böcekleri leşçil beslenen hayvanlardır ve diş macunu, sabun ve kitap ciltleri de dahil, var olan bütün yiyecek kaynaklarından beslenebilirler. Bu haşereler, özellikle en az miktarda bulunan yiyecek kaynaklarından bile kırıntılarla, hatta gece bulaşıklık ta bırakılmış kirli tabak ve çanaklardan beslene bilmeleriyle bilinirler. Alman hamam böcekleri çok çabuk ve aynı zamanda hızlı üremeleriyle de bilinirler. Dişi Alman hamam böceği sadece bir defa çiftleşerek yeni böcekler üretebilir.

Dişiler çiftleşmeden sonra, normal koşullar altında, tüm hayatları boyunca 4-6 yumurta kesesi üretir. Otheka da denilen bu keselerin her birinde 30 ile 40 arasında yumurta bulunur. Bu kese, dişi Alman hamam böceği tarafından yumurtalar çatlamadan bir ya da iki gün öncesine kadar taşınır. Koşullara bağlı olarak yumurtadan erişkin böceğe 54 ile 215 gün arasında ulaşılır. Genelde ortalama 100 gün civarındadır. Yetişkin olduktan sonra Alman hamam böceği türleri 100 ile 200 gün arasında bir süre yaşarlar.

Alman Hamam böceği İstilasının belirtileri dışkıların yoğun olarak görülmesi ve etrafta hamam böceği pisliğine çokça rastlanması ile kolayca anlaşılabilir. Alman hamam böceklerinin dışkıları, küçük ve koyu renkte olup tezgahların üzerinde ya da çekmecelerde “karabiber döküntüsü” gibi dururlar. Dışkılarının izleri, odaların köşelerinde, kapıların üzerinde ya da duvardaki küçük çatlaklarda ve boşluklarda koyu noktalar ya da izler olarak görülürler. Hamam böcekleri ile mücadele sağlıklı bir yaşam için şarttır.

Alman Hamam Böcekleri Nasıl Çoğalır?

Dişi alman hamam böceği yumurta keselerini yumurtlamadan bir ya da iki gün öncesine kadar taşıdıkları için, etrafta boş keseler görülebilir. Koku Alman hamam böcekleri, aynı zamanda, birçok değişik koku çıkartmalarıyla da bilinirler. Sayılarının fazla olduğu yerlerde, hafif ve çoğu zaman “küflü” olarak tanımlanan bir koku hissedilmesi mümkündür. Türkiye’de görülen Oryantal hamam böceği (Karafatma) çoğu zaman Alman hamam böcekleriyle karıştırılır. Görünüşleri benzese de, davranışlarındaki farklılıklar ikisini birbirinden ayırır.

Alman hamam böcekleri binaların içinde yaşayan haşereler olarak bilinirler ve genellikle yüksek nemin ve sıcaklığın olduğu yerlerde görülürler. Oryantal hamam böcekleri ise genellikle kanalizasyonlarda, su giderlerinde yaşarlar, dış mekanlarda görülürler ve sadece nadiren binalara gelirler. Alman hamam böceği tifo dahil birçok hastalık mikrobu taşımalarıyla da bilinir. Yeni yapılan çalışmalar göstermiştir ki İstanbul gibi büyük metropol şehirlerde çocuklarda görülen astım hastalığıyla Alman hamam böceği varlığı arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Alman hamam böcekleri her yumurta kesesin de çok sayıda yavru üretirler. Boyutları küçük olduğu için kolaylıkla saklanırlar ve insan yaşam alanlarında az sayıda düşmanları vardır. Bu nedenlerden dolayı, Alman hamam böceğinin nüfusu hızla büyümeye elverişlidir ve profesyonel müdahaleyi gerektirir. Sıradan böcek ilaçları ve bilinçsiz olarak yapılan hamam böceği ilaçlamaları bu böceklerin bağışıklık sisteminde güçlenme ve ilaçlara karşı direnç kazanmasına neden olur.

Hamam Böceğinin Zararlarını Önleme

Giderek artan bir hızla binalarda ve evlerde üreyen alman hamam böcekleri kısa zamanda evin ve binaların geneline yayılarak ciddi sıkıntıların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle profesyonel hizmet veren Atlas Türk ilaçlama ve diğer deneyimli firmalardan hizmet almak gerekir. Amerikan hamam böcekleri hakkında pek çok insanın bildiği ama çoğu insanın pek farkına varmadığı yaşam ve üreme koşulları hakkında bazı bilgiler verip bu böceklerin önlenmesinde ne gibi tedbirler alınması gerektiğinin anlaşılmasına yardımcı olmaya çalışacağız.

Latince Adı Periplaneta americana olan yetişkinleri 50 mm’den (3 inç) biraz daha uzun olabilmektedir. Yetişkin hamam böceği türleri, kırmızımsı kahverengi ya da akaju rengindedirler. Başlarının arkasındaki bölge sarı şeritle çevrelenmiştir. Dişi Amerikan hamam böcekleri, yumurtaları için koruyucu keseler yaparlar. Bu keseler kapsül şeklindedir. Hamam böceği kapsülü oluşturduktan sonra sıcak ve nemli bir yere bırakır. Ortalama bir Amerikan hamam böceğinin kapsülünde yaklaşık 16 yumurta bulunur.

Yumurtalar çatladıktan sonra kapsül şeklindeki keseden küçük yavru hamam böcekleri çıkar. Bu henüz gelişmemiş böcekler büyüdükçe kabuk değiştirirler. Eğer yiyecek bolsa, Amerikan hamam böcekleri yumurtadan erişkinliğe kısa bir sürede ulaşırlar. Davranış ve Beslenme olarak hem dişi hem de erkek olanlar uçabilir. Hamam böcekleri büyüdükçe kanatları gelişir. Amerikan hamam böceği normalde açık havada yaşarlar. Sıcak ve nemli olan çiçek tarhları ve malçların altı gibi alanları tercih ederler.

Hamam Böceğinin Yaşam Bölgeleri

Amerikan hamam böceği, Türkiye’de şehirlerde, özellikle kanalizasyon sistemlerinde oldukça yaygındırlar. Amerikan hamam böcekleri, evlere su ya da yiyecek bulmak için girer. Pencere bantları hasar görmüşse kapıların altından kolaylıkla geçebilirler. Bu hamam böcekleri için bodrum camları ya da garajlar da oldukça yaygın giriş yerleridir. Amerikan hamam böceği zararlısı evlere girdikten sonra genellikle banyoya, mutfağa, çamaşırlıklara ve bodrumlara giderler.

Aynı zamanda küçük böcekleri de yerler. İç mekanlarda elektrikli ev aletlerinin altında, boruların içinde, mutfak dolaplarında ve yerlerde yiyecek ararlar. Buldukları yiyecek kırıntıları, artıkları ve dökülmüş yemeklerden beslenirler. Ayrıca hamam böcekleri gece bırakılmış olan ev hayvanlarının yemlerini de yerler. Amerikan hamam böcekleri çok hızlı koşabilirler ve genellikle karanlık yerlere hızlıca kaçarlar. Eğer ürkerlerse bazen uçtukları da olur. Amerikan hamam böceği, saklandıkları karanlık yerlerde dışkılarını bırakırlar.

Ev sahipleri bu dışkıları bodrumda, kilerde ya da elektrikli ev aletlerinin arkasında bulabilirler. Amerikan hamam böceklerinin dışkıları küçüktür ve bazıları bunları fare dışkısı sanır. Amerikan hamam böceklerinin dışkılarının kenarlarında çizgiler vardır ve uçları küttür. Halbuki fare dışkısının uçları sivridir. Fareler, kendilerini yaladıkları için dışkılarında tüyleri de bulunur. Yumurta kapsülleri hamam böceğinin yumurta keseleri yaklaşık 38 mm uzunluğundadır. Kırmızımsı ya da kahverengimsi siyah tonlarında koyu renktedirler.

Amerikan Hamam Böceklerinde Üreme

Ev sahipleri çoğu zaman bu yumurta keselerini bodrumda, çamaşırlıklar da ya da mutfaklarda bulurlar. Bazen de yumurta keseleri dolapların altında ya da ev aletlerinin arkasındadır. Amerikan hamam böcekleri, yumurta kapsüllerini garajlarda ya da barakalarda depolanmış eşyaların arkalarına bırakırlar. Kötü Koku Hamam böceğinden yayılır “agregasyon feromonu” da denilen bir koku üretirler. Bu kimyasal maddenin yarattığı koku hamam böceklerinin gruplar haline bir arada kalmalarını sağlar. Bazılarına göre bu feromonların küflü bir kokusu vardır.

Hamam böceği nüfusu arttıkça hassas burunlu olan insanlar bu kokuyu hissetmeye başlayacaktır. Amerikan hamam böceği evlere nereden gelir. Amerikan hamam böcekleri, evlere su ve yiyecek bulmak için girerler. Eğer pencere bantları hasar görmüşse, kolaylıkla kapıların altından geçebilirler. Bu hamam böcek türü için bodrum camları yada garajlar da oldukça yaygın giriş yerleridir. Amerikan hamam böcekleri evlere girdikten sonra genellikle banyoya, mutfağa, çamaşırlıklara ve bodrumlara giderler.

Hamam böcekleri çok pis böceklerdir. Hastalık yayarlar, yiyecekleri kirletirler ve alerjilere, hatta astıma yol açarlar. Hamam böcekleri, çürümüş maddeler arasından ve kanalizasyondan geçerken bacaklarına ve gövdelerine mikroplar bulaşabilir ve onlar da bu mikropları yiyeceklere ya da yiyeceklerin bulunduğu yüzeylere taşıyabilirler. Görüldüğü gibi amerikan hamam böceği ile mutlaka kapsamlı bir mücadele gerekli olup sıradan günü birlik yöntemler ile tedbir almak ve ucuz haşere ilaçları ile önlemeye çalışmak pek bir işe yaramayacaktır.

Bu nedenle amerikan hamam böceği ile mücadele için atlas ilaçlama gibi profesyonel ve deneyimli hamam böceği ilaçlama firmaları tercih edilerek servis istenmelidir. Evdeki hamam böceği sorunlarınıza karşı güvenilir ve garantili hamam böceği ilaçlama hizmetleri alarak böcek şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Hamam Böceği türleri son derece zararlı ve pis böceklerdir. Evi hamam böceklerinden arındırmak için dış bölgelerden girişlerini kapatmak ve evde profesyonel bir ilaçlama servisi almak gerekir. Hamam böceği ilaçlama profesyonellik ister.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir