0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Hamam Böcekleri Nasıl Ürer Ve Çoğalırlar

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Hamam Böcekleri Nasıl Ürer Ve Çoğalırlar? bilindiği gibi evin içine giren hamam böcekleri çok hızlı ürer ve eve yumurtalarını bırakarak hızlı bir şekilde çoğalırlar. Hamam böceklerin de üreme diğer haşerelere oranla daha hızlı ve çabuk olmaktadır bu nedenle böcek ilaçlama önemlidir. Üremesi eşeyli olarak gerçekleşir. Hamam böceğinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle hamam böceği nasıl ürer? evde hamam böceği nasıl çoğalır? diyorsanız, bu evdeki hamam böceğinin türüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Örneğin hamam böceklerinin büyük bir çoğunluğu eve yumurta bırakarak ürerken nadir de olsa bazı hamam böcekleri yavrularlar. Dişi hamam böceği yumurtası genellikle bıraktığı yerde olgunlaşıp böcek haline gelir. Alman hamam böceği çeşitlerinde dişi hamam böceğinin yaptığı kese dişi böcek tarafından taşınmaktadır. Yumurtalarını sırtında taşıyan dişi hamam böcekleri gittikleri yerlere bu yumurtaları dökerler. Alman Hamam böceğinin üreme şekli çok hızlı olarak gerçekleşir.

Bir dişi hamam böceği sadece bir kez çiftleşerek yumurta üretebilir. Hayatı boyunca 4 ya da 6 yumurta kesesi üreten dişi hamam böceklerinin ürettikleri keselere ootheka adı verilmektedir. Bir yumurta kesesi içerisinde ortalama 30 ya da 40 adet yumurta mevcuttur. Dişi Alman hamam böceği bu yumurtalarını duvar çatlaklarına bırakır. Bir iki gün kalana kadar sırtında taşımaktadır. Dişi böcekten oluşan Alman böceğinin erişkin hale dönüşme aşaması yaklaşık olarak 100 günlük bir süreç gerektirir.

Amerikan Hamam Böceğinde Üreme

Amerikan hamam böceklerinin dişileri yumurtaları kapsül içinde kese şeklindedir. Her kese içerisinde yaklaşık 16 adet yumurta bulunduğu görülür. Amerikan hamam böcekleri keseleri sıcak ve nemli bölgelere bırakırlar. Buralara bırakılan yumurta yaklaşık 38 milimetre ebatındadır. Çatlayan yumurtalardan beyaz renkli yumuşak küçük renkli böcekler çıkar. Bu böcekler erişkin hale gelmeye başladıkça renkleri ve kabuğu değişir. Oryantal hamam böceği yani karafatmalar ise ortalama 35 gün ile 180 gün arasında erişkin oldukları bilinmektedir.

Dişi oryantal hamam böceği hayatı boyunca 16 yumurta bulunan 8 yumurta kesesi üretebilmektedir. Yumurtaları 8 ile 10 milimetre ebatı civarındadır. Görünüş olarak hafif şişkin bir yapıya sahiptir. Hamam böceği yumurtalarının kapsüllerinin rengi kırmızımsı, kahve ya da koyu kahverengi tonunda olabilmektedir. Hamam böcekleri yumurtalarını sıcak ve nemli ortamlarda bırakırlar. Böcek yumurtalarının erişkin hamam böceğine erişme suresi ısı ve sıcaklığa göre değişkenlik gösterir.

İlkbahar ya da yaz mevsimlerinde yumurtanın gelişimi tamamlama suresi 200 gün kadarken kış aylarında bu sayı 800 güne kadar çıkabilmektedir. Bilindiği gibi hamam böcekleri koloniler halinde yaşar ve ışığı pek sevmezler. Genellikle gündüzleri yarık ve çatlaklarda kapı diplerinde saklanırken geceleri ortaya çıkarlar. Özellikle gıda üretimi yapan işletmelerde son derece sağlıksız ortam oluşmasına sebep oldukları için bu böcekler ile periyodik mücadele edilmektedir.

Hamam Böceği Yumurtasını Nere Bırakır?

Hamam böceği yumurtalarını dolap içleri, duvar yarıkları, yatak altları gibi yerlere bırakır. Hamam böcekleri nasıl ürer nasıl çoğalır? diye merak edenlerin böceklerin çok sayıda yumurta bıraktığını ve çabuk erişkin hale geldiğini bilmesi gerekmektedir. Hamam böceğinin üremesine en uygun noktalar hiç kuşkusuz lağımlar olarak dikkat çeker. Çünkü buralar sıcak ve nemli bölgelerdir. Elbette hamam böcekleri pis noktalarda yaşamayı sevdikleri için buralarda sıkça tercih ederler. Hamam Böcekleri Nasıl Ürer Ve Çoğalırlar herkesçe az çok bilinir.

Bu hem üremelerini, hem de kolay beslenmelerini sağlamaktadır. Bu nedenle evlere gelen hamam böcekleri insanlar için ciddi sağlık sorunlarına yol açarlar. Hamam böceği istilacı yapısı ile bilindiği için evde tek bir böcek bile görüldüğü zaman ihmal edilmemelidir. En kısa sürede evde hamam böceği ilaçlama servisi alınmalıdır. Birkaç tane böceklerden ne çıkar diye umursamaz tavır içine girmek beş altı ay sonra önüne geçilemeyecek böcek şikayetlerine maruz kalmak anlamına gelecektir.

Buda size çok ciddi sıkıntı sebebi olacağı unutulmamalıdır. Hamam böceğinin üremesini ortadan kaldırmak için evdeki hamam böceklerini yok etmek erişkin ve yavruları ilaçlama ile ortadan kaldırmak gerekir. Aksi takdirde bu böcekler durmadan yürüyecek evi yaşanmaz hale getirecektir. Yaşadığınız hamam böceği şikayetlerinde Atlas Türk ilaçlama firmasını arayarak profesyonel ilaçlama servisi alabilirsiniz. Hamam böceği ilaçlama bilinçli ve doğru uygulamalar ile uzun süre şikayetlerden kurtulma imkanı sunar. Ev İlaçlama Şirketleri özellikle mutfak böcekleri için daha uzun süre çözüm sunan ilaç kullanmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir