0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Hamam Böceğinin Zararları

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Hamam Böceğinin Zararları insan sağlığı açısından oldukça sıkıntılı durumlara neden olur. Ayrıca mekanlara girdikten sonra her türlü gıda ve yiyecek maddeleri arasında dolaşır, kirletir ve dışkısını bırakarak kullanılmaz hale getirir. Hamam böceği türleri insan sağlığını nasıl tehdit eder? ne gibi tehlikeler meydana getirir anlamak ve bu doğrultuda yaşam alanlarında gerekli tedbirleri almak gerekir.

Hamam böceği, zararları oldukça sıkıntılı olması bakımından sağlığı tehdit eden pis ve tiksindirici bir zararlı haşere türüdür. Hiç kimse yakınında hele de evinde hamam böceği ile karşı karşıya kalmak istemez. İğrenç ve tiksindirici bulunan bir mutfak böceği olması özellikle ev hanımlarını oldukça rahatsız eder. Hamam böceklerinin kendi dışkılarını ve birbirlerinin ölülerini bile yediklerini düşündüğümüzde aslında bu haşerenin ne kadar garip bir yapısı olduğu anlaşılır.

Hamam böceklerinin kan emici bir böcek olmamaları insanlar ve eşyalar açısından zararlı olmadıkları gibi bir yanılgıya düşürmesin. Hamam böcekleri sadece kötü ve rahatsız edici bir görünüme sahip olmakla kalmaz, insanlara bulaştırdıkları hastalıklarla da son derece zararlı ve kalıcı tehditlerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Hamam böceğinin zararları nelerdir? Hangi riskleri ortaya çıkarırlar? hamam böceklerinin zararları hem ruhsal hem bedensel hem de maddi açıdan tahribat şeklinde görülür. Maddi açıdan verdikleri hasarlar, gıdaları kirletir ve kullanılmaz hale getirir. Elektronik eşyaların içine girerek kısa devre yapıp, bozulmasına hatta yangınlara sebep olurlar. Mekana bıraktıkları dışkı ve salyaları ile duvar ve döşemeleri kirletir kapsamlı bir temizlik yapılmasını kaçınılmaz hale getirirler.

Hamam Böceğinin Tehlikesi Sanılandan Fazladır

Evinizde hamam böceği varsa ciddi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Derhal profesyonel bir ilaçlama firmasına ile görüşerek evdeki sarı ve kahverengi antenli bu böcekleri bir an önce yok ettirmelisiniz. Hamam böceklerinin zararlarını tam olarak anladıktan sonra, daha ciddi bir şekilde bu böcekler ile mücadele edilmesi gerektiğini anlayacaksınız. Hamam böcekleri ile beraber yaşamanın itici olduğu kadar hastalık kaynağı bir potansiyel demektir.

Hamam böcekleri görüntü olarak bile pek çok insan için tiksindiricidirler özellikle böcek fobisi olanlar için dayanılmaz bir huzursuzluk sebebidir. Çocuklarınızla ve evcil hayvanlarınızla rahat bir hayat sürerken evde görülen bu böcekler bir anda hastalık tetikleyicisi olarak tehlike saçar. Sağlık açısından bir evin hijyenik olması gerekir ancak hamam böceği çeşitleri bunun tam tersi bir duruma yol açmaktadır.

Elinizi attığınız her tarafta kendi dışkısını ve salyasını yiyen, yada lağımdan yeni çıkmış her tarafı mikrop ve bakteri dolu bir hamam böceğinin cirit attığı yer olabilir. Hamam böceği görmek kimi insanlar için dayanılmaz bir rahatsızlık sebebidir. Bazı kişilerde psikolojik rahatsızlıklara neden olurken, titiz ev hanımlarında durmadan temizlik yapma ve etrafı sürekli kolaçan etme gibi hassasiyetleri tetikler.

Bazı annelerin en hassas olduğu durum ise bebeğinin uyurken tavandan suratına ve ağzına hamam böceği düşerse? şüphesi onları tedirgin eder. Hamam böcekleri hastalık bulaştırırlar ve sanılandan daha fazla tehlike saçarlar. Sadece hastalık saçmakla kalmaz üzerlerinde bakteri, protozoa ve virüsler taşıdıkları için gittikleri her yere bunları transfer ederler. Hamam böceklerinin vücutlarında saatli bomba gibi her daim virüs bulundurması sağlık açısından çok ciddi bir tehdittir.

Hamam Böceklerinin Tiksindirici Yönleri

Hamam böceklerinin sevilmemesi gayet olağan bir durumdur. Özellikle salgıladıkları kötü kokular, etrafa bıraktıkları salya ve dışkılarla hastalıkları ve mikropları tüm bireylere bulaştırıp ciddi riske yol açarlar. Hamam böceği çeşitleri içerisinde oryantal hamam böcekleri çöpten ve çürümüş yiyeceklerden beslenir. Bacakları ve vücutlarıyla buralardan aldıkları mikropları temiz bir yüzeye yada gıda ve kullandığımız eşyalara kolayca taşır bulaştırırlar.

Amerikan hamam böcekleri ishal, dizanteri, cüzzam, veba gibi bulaşıcı hastalıkları insanlara bulaştırma yönleri ile son derece tehlikeli ve risklidir. Ayrıca alerjilere ve astıma yol açtıkları bilinmektedir. Alman hamam böcekleri ise astım ve tifo gibi hastalıklara yakalanma risklerini arttırma özellikleri ile son derece sağlık düşmanı canlılardır. Hamam böcekleri alerji sebebi olan böcekler olarak öne çıkar.

Yapılan araştırmalara göre alt yapısı sağlam olmayan, daha yoksul kentsel bölgelerin dış kısımlarında yaşayan çocukların astıma yakalanmaları daha fazla saptanmıştır. Bu durumun hamam böcekleri ile doğru orantı olduğu belirlenmiştir. Hamam böceği istilalarının fazla olduğu yerler kendine has bir kokuya neden olur. Bu ise alerjik rahatsızlıkların çok daha fazla görülebileceği bir potansiyeli tetikler.

Hamam böcekleri beslenme bozukluklarına ve gıda zehirlenmesine yol açarlar. Nişastalı yiyecekler, tatlılar ve et hamam böceklerinin en sevdiği yiyecekler arasında yer alır. Ancak hamam böceği asla aç kalmaz, gerekirse yere düşen bir saçı, kendi dışkısını, hatta bir hamam böceğinin ölüsünü bile yiyebilir. Evde açıkta kalan yiyeceklere üşüşen hamam böcekleri özellikle bulaşıklardaki yiyecek artıklarına bayılır. Çürümüş sebze ve meyveler, yere düşen gıda parçaları onları kendine çeker.

Hamam Böceğinin Zararları Nasıl Bertaraf Edilir?

Hamam böceğinin zararları sağlık açısından son derece sıkıntılara neden olur. Dolaştıkları bölgelere ve gıdalara kokusunu, salgısını, dışkısını bulaştırarak hijyen ve sağlık sorunu oluşturur. Lağım kanalları ve çöplük alanlar gibi dolaştığı pis yerlerdeki mikropları tükettiğimiz gıdalara bulaştırarak hem yiyeceklerin yapısını bozar hem de etrafa mikrop saçarak sağlığımıza kast eder.

Ağzı açıkta kalmış bir meyve tabağının üzerinden, gece siz uyurken hamam böceği öbeklenmesi oluşur. Ayrıca mutfak bölgesinde kaç tane hamam böceğinin dolaştığını tahmin bile edemezsiniz. Gece açıkta unuttuğunuz, yada tembellik ederek kaldırmadığınız bir yiyecek ve meyvenin tadına kaç tane hamam böceğinin baktığını asla bilemezsiniz. Hamam böcekleri ile mücadele evin hamam böceklerinden temizlenmesi adına son derece önemlidir. Bu nedenle evde hamam böceği ilaçlama şarttır.

Evde böcek oluşumunu yavaşlatmak ve engellemek için bazı tedbirler gerekir. Bunun en temel şekli evin temiz tutulması, yerlerin düzenli süpürülmesi, ıslak yüzeylerin kuru tutulması ve dış bölgelerden böcek girişinin kesilmesi gerekir. Dış alanlar başta hamam böcekleri olmak üzere pek çok haşere türüne yaşam alanı sağlar. Açık buldukları kapı, pencere ve zayıf noktalar böceklerin evlere girişine zemin hazırlar.

Geceleri gider deliklerini kapatmak, kapı altı ve kablo deliği gibi yerleri doldurmak, havalandırma kısımlarını tedbir alarak böcek girişinden korunmak önemlidir. Hamam böceği ilaçlama şekilleri ile ev ve iş yerlerinde ortaya çıkan böcekleri imha etmek gerekir. Atlas Türk ilaçlama firması en kaliteli hamam böceği ilaçları ve en etkili yöntemler yardımı ile böcek ilaçlama yapmaktadır. Böcekler her yıl binlerce insanın ölmesine ve yüz binlerce insanın hastalanmasına yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir