0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Hamam Böceği Yumurtası

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Hamam Böceği Yumurtası evdeki hamam böceklerinin hızla üremesinde çok önemli etkenlerden biridir. Hamam böceği türleri böcek yumurtaları ile çok kısa bir zaman içinde hızla mekanda varlığını artırıp insanlar için ciddi sorun kaynağı haline gelirler. Hamam böceği yumurtaları uzun ve oval yapılı bir görünümdedir. Kahverengi renklerde olan bu yumurtalar böcek yumurtası paketleri içinde olur ve bazı böcekler hamam böceği yumurtasını sırtında taşırlar.

Kalorifer böceği yumurtası ile hamam böceği yumurtası aynı özelliklerde olup evin değişik bölgelerine özellikle duvar çatlakları gibi yerlere bırakılır. Hamam böceği mücadelesinde böcek yumurtalarının imha edilmesi özel önem taşır. Bu nedenle ilk ilaçlamadan sonra 15 gün geçince ikinci bir ev ilaçlama yaptırmak hamam böceği yumurtasından çıkan yavru böceklerin yok edilmesinde oldukça mühimdir. Sıvı böcek ilaçları hamam böceği yumurtasına etki etmediği için bu yumurtadan çıkan yavru hamam böcekleri kısa zaman sonra evde yeniden yoğunluk kazanmaya başlar.

Peki Hamam Böceği Yumurtası Nasıl Olur? hamam böceklerinin yumurtası neye benzer? hamam böcekleri yumurtalarını nerelere bırakır? bu gibi sorular insanların kafasında oldukça fazla yer tutmaktadır. Hamam böceği yumurtası neye benzer? sorusunu anlayabilmek için hamam böceklerini incelemek ve bu doğrultuda cevap vermek yerinde olacaktır. Bilindiği gibi Amerikan hamam böceği, diğer adı ile karafatma böceği olarak bilinen oryantal hamam böceği çeşididir.

Bir diğer hamam böceği türü ise Alman hamam böceği olup bu böceklerin yumurta rengi kahverengi bir özellik taşımaktadır. Hamam böceği yumurtaları 6 ile 9 milimetre arasında boyutlara sahiptir. Dişi hamam böceği yumurtaları çatlamadan bir iki gün öncesine kadar bu yumurtaları sırtında taşırlar. Hamam böceği yumurtası keselerin içinde 50’ye yakın hamam böceği yumurtası bulunabilmektedir. Yumurta keseleri içinde bulunan yavru böceklerin erişkin bir hamam böceğine erişme süresi yaklaşık olarak 100 ile 103 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Hamam Böceği yumurtaları Neye Benzer?

Alman hamam böceği yumurtası ile Amerikan hamam böceği yumurtası farkı ışık ve ısı durumları dikkate alınarak oldukça sağlam yapılı olduğu söylenebilir. Dişi Amerikan hamam böcekleri yumurta keselerini Alman hamam böcekleri gibi yanlarında ve sırtlarında taşımazlar. Genellikle sıcak ve nemli bölgelere bırakarak burada yumurtanın çatlayarak yavru böceklerin yumurtadan çıkması sağlanır. Amerikan Hamam Böceği Yumurtası kırmızımsı kahverengi ya da koyu kahverengi olan bir özellikte olup yaklaşık hamam böceği  yumurtaları 8 milimetre civarındadır.

Amerikan hamam böceği yumurtasının kesesinden ortalama olarak 15 adet hamam böceği yumurtası mevcuttur. Karafatma böceği olarak bilinen oryantal hamam böceklerinin yumurtası ise koyu kırmızı ve kahverengi renkte olup hafif şişirilmiş bir görünümü vardır. Kara böceklerin yumurtaları yaklaşık olarak 8 ile 10 milimetre arasında bir uzunluğa sahiptir. Dişi oryantal hamam böceği yaşam süresi boyunca yaklaşık 8 tane yumurta kesesi üretmektedir.

Bu yumurta keselerinin içindeki yumurta sayısı yaklaşık 16 olarak dikkat çeker. Dişi oryantal hamam böcekleri yumurtalarını Alman hamam böcekleri gibi sırtlarında taşımazlar. Genelde hamam böceği yumurtaları koyu ve karanlık yerlerde, nemli bölgelere bırakılmaktadır. Hamam böceği yavruları ve yumurtaları mevsimsel şartlara göre değişen bir gelişim süresi sergilemekte, bazı hamam böceği türlerinde 600 günde, bazılarında ise bu süre daha düşük olmaktadır.

Hamam böceği çeşitleri hamam böceği yumurtasını duvar çatlakları, kenar, kuytu yerler mobilyanın arkası, yatak altları, mutfak tezgahlarının altları gibi kuytu ve karanlık nemli bölgelere saklamaktadır. Evdeki mutfak tezgahlarının arka kısımları, buzdolabı çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektronik eşyaların motor bölgelerinde çok sayıda hamam böceği yumurtası ve hamam böceği pisliğine rastlamak mümkündür. Hamam böceği yumurtlama dönemi sonrasında evin her tarafında küçük minik böcekler ortaya çıkmaktadır. Bu böcekler kısa bir süre sonra gelişimini tamamlayarak erişkin hale gelirler.

Hamam Böceği İstilasında Yumurtaların Önemi

Bir iki böcek görüp önemsemeyen insanlar aslında çok büyük bir hata yapar. Eve yerleşen hamam böceği çeşitleri evin değişik bölgelerine yumurta bırakıp ev hamam böcekleri tarafından adeta istilaya uğramaktadır. Hamam böceklerinin üremesinde hamam böceği yumurtaları önemli yer tutmaktadır. Bu nedenle evde böcek yumurtası olan alanların sık, sık süpürülmesi, evin devamlı temizlenmesi ve hamam böceği yoğunluğu görülen mekanlarda mutlaka etkili bir hamam böceği ilaçlama hizmeti alınması gerekmektedir.

Hamam böcekleri çok fazla yumurta bırakan zararlılar olup yılda bir defadan çok daha fazla yumurtlama dönemi vardır. Ayrıca hamam böceği yumurtasına sıvı böcek ilaçları ile jel böcek ilaçları tesir etmedi için yapılan ilk ilaçlamadan sonra ortalama olarak 3 hafta sonra ikinci bir hamam böceği ilaçlama hizmeti almak evdeki hamam böceklerini kökünü kurutmak açısından oldukça faydalı olur. Pek çok insan böcek ilaçlama fiyatlarını dikkate alarak evde ilaçlama yaptırmaktan kaçınır yada kendi bireysel çabaları ile böcek ilaçlaması yapmaya çalışır.

Bu aslında yeterli olmayıp hem böceklerin giderek çoğalmasına, hemde yanlış ve ucuz ilaçlar sonucu böceklerin direnç kazanmasına sebep olur. Bazı insanlar ise iyice çoğalmasını bekledikten sonra evde hamam böceği ilaçlama hizmeti alır. Bu oldukça yanlış bir durum olup hamam böcekleri belirli bir boyuta ulaştıktan sonra bıraktıkları hamam böceği yumurtaları evin her tarafında böcek haline gelerek hem insan sağlığına hem de evin hijyenine ciddi anlamda zarar verirler.

Hamam Böceği Yumurtası genellikle kuytu karanlık ve nemli bölgelerde olduğu için insanlar tarafından çok fazla fark edilmez. Bu nedenle yavru hamam böcekleri yumurtadan çıkarak çok kısa bir süre sonra evi istila boyutuna gelirler. Hamam böceği yumurtası ve diğer hamam böceği çeşitlerinden kurtulmak için Astek ilaçlama ile irtibata geçerek evde hamam böceği ilaçlama servisi almanız bu böceklerden kurtulmak için size ciddi anlamda yardımcı olacaktır. Kullandığımız hamam böceği ilaçları ve ilaçlama yöntemleri en etkili olan şekildedir. Böcek Haşere İlaçlama Firmaları yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir