0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Hamam Böceği Nasıl Bir Böcektir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Hamam Böceği Nasıl Bir Böcektir? bu yazımızda hamam böceklerinin hem farklı türleri hemde iğrenç bir böcek olması ile sorun kaynağı olmasına değineceğiz. Bilindiği gibi en fazla ilaçlama yapılan bir böcektir. Böcek ilaçlama kapsamında en fazla ilaçlama talebi gelmesine neden olan hamam böceği türleri özellikle yaz aylarında çok fazla şikayete neden olmaktadır. Hamam böceğinin yapısı diğer pek çok böceğe oranla kolayca anlaşılabilecek özelliktedir. Hamam böceği nedir? hamam böceği nereden gelir? Hamam Böceklerinin Zararları sağlık açısından oldukça risktir.

Hamam Böceğinin Latince Adı Blattella germanica olarak isimlendirilir. Dış görünümü baş kısmında iki anten, koyu kahverengi ve sarımtırak bir özelliğe sahiptir. Alman hamam böcekleri, dünyada çok fazla yaygın olarak bilinen iç mekân böcekleri olarak bilinmektedir. Yetişkin olan hamam böcekleri açık kahverengi ya da esmer renklere sahiptir. Baş kısmının gerisinden başlayan iki adet paralel siyah çizgileri sayesinde alman hamam böcekleri kolayca tanınırlar.

Boyları ortalama olarak 13-16 mm arasında değişmektedir. Daha küçük olan yavru hamam böcekleri daha koyu renkte, neredeyse simsiyah, bir görünüme sahip olurlar. Baş kısımlarının arkasında beyaz çizgiler mevcuttur. Alman hamam böceklerinin kanatları olsa da çok seyrek uçarlar ve daha çok hızlı hareket ederler. Hamam böceği beslenmek için, genellikle, mutfaklarda ve banyolarda görülseler de yiyecek ve nemin bulunduğu her yere kolayca yerleşebilmektedir.

Hamam böcekleri ile kalorifer böceği genellikle koliler, torbalar ve karton kutular aracılığıyla evlere ya da binalara kolayca girerek sorun kaynağı olmaktadır. İkinci el ev eşyaları satan yerler ve beyaz eşya servisleri gibi işletmelerde hamam böceği şikayetleri oldukça sık görülmektedir. Hamam böceği beslenmek için böcek ölüsü, gıda kalıntıları, yağ ve çöp atıkları başta olmak üzere evde hemen her şeyi yiyebilir. Özellikle yüksek binalarda birçok dairenin bulunduğu konutlarda, hamam böcekleri kolaylıkla bir daireden diğerine ortak borular, havalandırma, kapı altları ve lavabolardan geçebilmektedir.

Alman Hamam Böceklerinin Özellikleri

Alman hamam böcekleri ve diğer hamam böceği çeşitleri leşçil beslenen böceklerdir. Hamam böceği türleri diş macunu, sabun ve kitap ciltleri de dahil, ev içinde var olan bütün yiyecek kaynaklarından beslenebilirler. Bu haşereler, özellikle en az miktarda bulunan yiyecek kaynaklarından bile kırıntılarla, hatta gece bulaşıklıkta bırakılmış kirli tabak ve yağ bulaşığı olan tencerelerden beslenebilinirler. Evdeki hamam böcekleri aynı zamanda hızlı üremeleriyle de bilinirler. Dişi Alman hamam böcekleri sadece bir defa çiftleşerek yeni böcekler üretebilir. Dişiler çiftleşmeden sonra, normal koşullar altında, tüm hayatları boyunca 4-6 yumurta kesesi üretir.

Otheka da denilen bu keselerin her birinde 30 ile 40 arasında yumurta bulunmaktadır. Bu kese, dişi Alman hamam böceği tarafından yumurtalar çatlamadan bir ya da iki gün öncesine kadar taşınır. Koşullara bağlı olarak yumurtadan erişkin böceğe 54 ile 215 gün arasında ulaşılır. Genelde ortalama 100 gün civarındadır. Yetişkin olduktan sonra Alman hamam böcekleri 100 ile 200 gün arasında bir süre yaşarlar. Alman hamam böceği kalorifer böceği olarak ta bilinmektedir. Renk yapısı olarak daha açık renkli olup iri görünümleri ile dikkat çekerler.

Alman Hamam Böceği, Tüm hamam böcekleri arasında en hızlı üreme kapasitesine sahip olan hamam böcekleri olarak dikkat çeker. Genellikle kahverengimsi sarı renktedir. Sırtında iki çizgi halinde sarı izler vardır. Diğer hamam böcekleri gibi oldukça geniş bir yaşam alanına sahip Alman hamam böcekleri türünün özelliklerine bağlı olarak nemli ve ılıman yerlerde çok daha fazla görülür. Alman hamam böceği yılda yalnızca bir defa çiftleşir ancak bu çiftleşmeden çok sayıda yavru ürediği gözden kaçmamalıdır. Yavruların kuluçka süresi yaklaşık yirmi gündür bu nedenle oldukça hızlı üreme potansiyeline sahiptirler.

Dişi Alman hamam böceği yumurtalarını duvar çatlaklarına, parke altlarına, petek aralarına, duvar diplerine yani kuytu olan hemen her bölgeye bırakabilir. Dişi Alman hamam böceği erkeğine göre biraz daha iri bir yapıdadır. Kanatları vardır ve kısa mesafelerde uçabilme yetenekleri vardır. Her dişi hamam böceği tek seferde yirmi ile elli arasında yumurta bırakır ve yumurtalar oldukça hızlı gelişerek yaklaşık kırk gün içinde erişkin böcek haline gelirler. Alman hamam böceği yılda 35.000 adet yumurta yumurtlayabilir. Alman hamam böceklerinin yaşam süresi ortalama bir yıl civarındadır.

Evde Hamam Böceği Nasıl Oluşur?

Evde hamam böceği nereden çıkar? evde hamam böcekleri nasıl ürer? hamam böceklerinin yaşamlarını devam ettirmek için ihtiyaç duydukları şeyleri bilmekle doğrudan alakalı bir konudur. Çünkü hamam böceği çeşitleri su, gıda ve sıcak ortam olan her bölgede çok daha kolay üremektedir. Hamam böceği popülasyonunun en sık olduğu yerler hiç kuşkusuz lağımlardır. Evde hamam böceği nasıl olur? bilmeniz gereken borulardan, açık pencerelerden, kapılardan eve giren hamam böceklerinin çok hızlı bir şekilde üreyerek tüm evi kolayca istila edip kısa zamanda evi sararlar.

Özellikle yaz aylarında ciddi anlamda artan hamam böcekleri gündüzleri kuytu alanlarda gizlenir geceleri ortaya çıkarak evin kenar köşe her yerine yumurtalarını bırakırlar. Hamam böceği türleri yaşamlarını sürdürmek için evcil hayvanların açıktaki yemleri dahil evde buldukları hemen her şeyi yiyebilirler. Hamam böceği dünyanın her yerinde, en pis yerlerde ve en zor koşullara rağmen inatla yaşayabilen bir oldukça dirençli bir yapıya sahiptir. Bu da her an evinizde hamam böceği görülme riskinin olduğunu gösterir.

Hamam böceğini marketten eve getirdiğiniz bir poşet yada bir koli içinde bile taşıma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Özellikle sulu ve nem oranı yüksek yerlerde yaşayan hamam böceklerinin asıl yaşam yerleri karanlık ve nemli ortamlar olarak dikkat çeker. Eğer evinizde bir kaç adet bile olsa hamam böceği görüyorsanız onların yumurtalarını ve asıl yuvalarını bulacağınız yer lavabo ve boruların etrafları olacaktır. Bu bölgelerin çevresindeki küçük delikler, boşluklar, banyo, garaj ya da bodrum katları tüm haşereler için olduğu kadar hamam böceği içinde oldukça cazip alanlardır.

Hamam Böceği Nasıl Bir Böcektir? Hamam böceği neden gelir? evde hamam böceği niye çok sık görülür? diyorsanız elbette en basit yanıtı Yemek ve beslenme potansiyelinin yüksek olmasındandır. Hamam Böceği Türleri Hakkında bilmeniz gereken hemen, hemen buldukları her şeyi hiç naz etmeden yerler. Öylesine aç ve obur bir yapıları vardır ki hatta ölmüş bir hamam böceği başka bir hamam böceği için bulunmaz bir yiyecek olarak görülür. Peki, evde hamam böceği oluşumunu engellemek için ne yapmak gerekir? Temiz bir ev tüm haşereler için olduğu gibi hamam böcekleri için de elverişsiz bir yaşam alanıdır.

Hamam Böceği Üremesini Tetikleyen Sebepler

Evleri hamam böceği istilası sarmasının en önemli sebepleri arasında, atılmayan çöpler, kurumuş bulaşıklar, düzenli olarak silinip süpürülmeyen ev, yere düşen yemek kırıntıları son derece davetkar birer unsurdur. Ancak eviniz temiz olduğu halde yine de hamam böceği görüyorsanız sorunun kaynağını bulmak ve en kısa zamanda ortadan kaldırmak gerekir. Bozulmuş su akıtan bir musluk veya sızdıran bir boru varsa hamam böceği ihtimali de o kadar artar. Evin kenar köşe her yerine bakmak, zayıf noktaları gözlemeyip hamam böceği yumurtalarını bulacağınız yerleri araştırmak gerekir.

Eskimiş pencere pervazları, kapı kasaları, fayans araları, mutfak tezgahı altı gibi bölgeler hamam böceklerinin kolayca evinize yerleşmesine neden olur. Duvarlardaki çatlakları doldurmanız, sızıntı yapan musluklar tamir ettirmeniz hamam böceği istilasına maruz kalmamak açısından oldukça önemlidir. Ayrıca hamam böcekleri karanlığı çok severler. Havalandırılmayan evler, rutubet ve nemin olduğu binalar, sık, sık süpürülmeyen odalar hamam böceği oluşumunda önemli etkenlerdir.

Hamam Böceği Türleri ile soruna maruz kaldıysanız giderek üremesini engellemek için evinizi silin, süpürün, perdeleri açın ve ışığın içeri dolmasını sağlayın. Evinizdeki hijyeni ve elinizden geldiği kadar böcek üremesine yol açan sebepleri ortadan kaldırmak için gerekli bakımı sağladığınız halde hamam böceği istilası devam ediyorsa yapmanız gereken profesyonel ilaçlama firmalarına başvurmaktır. Önlemler bireyse olarak sadece böcek yayılmasını yavaşlatıp, kısa süreliğine çözüm sağlar. Evde görülen tek bir hamam böceği bile bir iki ay gibi kısa bir zaman içinde yüzlerce hamam böceğinin evi sarmasına sebep olur.

Hamam böceği ilaçlama ilk aşamada kokusuz hamam böceği ilaçları ve jel ilaçlama yöntemi ile engellenebilir. Ancak yoğun hamam böceği şikayetlerinde evdeki hamam böceklerini yok etmek için çok daha kapsamlı bir uygulamaya ihtiyaç duyulur. En etkili hamam böceği ilaçlama teknikleri kullanılarak evdeki hamam böceklerini ortadan kaldırmaya çalışmak elbette profesyonel hamam böceği ilaçlama şirketlerinin işidir. Astek ilaçlama firması olarak tüm böcek ve haşere sorunlarınıza en etkili böcek ilaçları yanı sıra, kısa sürede sonuç veren ilaçlama yöntemlerini uygulayarak son vermekteyiz.

Ülkemizde Hangi Hamam Böceği Çeşitleri Görülmektedir.

Hamam böceği türleri arasında en sık görülenler elbette alman hamam böceği, karafatma böceği, şark hamam böceği, oryantal hamam böceği, ve kalorifer böceği çeşitleri gelir. Milyonlarca yıldır yer yüzünde yaşam süren hamam böceği çeşitleri dış ortamlarda aslında doğada öğütücü çöpçül haşereler olarak oldukça faydalıdır. Ancak iş yerleri ve konutlara girerek insanların kullandıkları mutfak eşyaları ile gıdalarına ortak olarak ciddi mikrop bulaşmasına yol açarlar. Hamam böceği yaşam bölgeleri pis ve karanlık ortamlar olduğu için insan sağlığına zararları son derece fazladır. Alman hamam böceği diğer ismi ile kalorifer böceği olarak bilinir.

Daire içi, apartman, iş yeri ve mutfaklarda kalorifer böcekleri çok yoğun görülür. Doğu hamam böceği ve şark hamam böceği olarak bilinen siyah renkli kara böcekler daha çok evlerin dış kısımları ile zemin bölgelerinde yaşarlar. Oryantal hamam böcekleri binalarda ve çöplük alanlarda görülen böcekler olup yaz dönemlerinde insanlar için ciddi sorun teşkil ederler. Hamam böceği çeşitleri evler, ofisler, apartman ve siteler, fabrika ve imalathaneler gibi çok geniş bir alanda yaşam sürerler.

Türkiye genelinde özellikle sahil bölgelerinde hamam böceği çeşitleri çok daha fazla görülür. Hem nem ve rutubetin yüksek olması, hem su ve yiyeceğin daha rahat bulunması buralarda hamam böceği sorununun daha yoğun olmasına sebeptir. Ayrıca gemiler vasıtası ile nakliye ve taşıma işleminin yoğun olması liman bölgelerinde, gemilerin ambarları ve konteynerlerde hamam böceği sorunlarının fazla olmasına sebeptir. Her türlü kimyevi ve sanayi malzemesi taşınan büyük ölçekli gemiler ve yükleme boşaltma yapılan limanlar elbette her türlü hamam böceği şikayetine sebeptir.

Güney ve batı illerimizde hamam böceği şikayetleri daha fazla olup, bu bölgelerde düzenli periyotlar ile böcek ve haşere mücadele hizmetleri alınması gerekir. Hamam böceğini öldürmekle hamam böcekleri ortadan kaldırılamaz. Bırakılan yumurtalar, ve yuvada gizlenen böcekler kısa zaman içinde hamam böceği üremesine neden olur. Bu nedenle kapsamlı hamam böceği mücadelesi zorunludur. İşletmelerde periyodik hamam böceği ilaçlama yaptırmak en doğru çözümdür. Hamam Böceği Nasıl Bir Böcektir? değindik. Böceklerin mekanları istilasını önleme amaçlı uygulama ve bilgilendirme bakımından detaylı çözüm sunuyoruz. Hamam Böceği İlaçlama için bizden destek alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir