0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Hamam Böceği Hakkında Bilgi

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Hamam Böceği Hakkında Bilgi arayan oldukça fazla insan vardır. Hamam Böceği istilacı bir haşere olduğu kadar, evlerde en sık görülen pis bir böcektir. En fazla böcek ilaçlama yapılan zararlı türüdür. Zararlı haşere çeşitleri arasında en sık karşılaşılan hamam böcekleri yaz aylarında ciddi bir soruna yol açar. Yaşadığı yerler rutubetli ve karanlık bölgeler olarak dikkat çeker. İnsanların gıda maddeleri ile kullandıkları eşyalar arasına girerek bacaklarına  bulaştırdıkları mikroplu organizmaları bulaştırırlar.

Değişik türleri farklı renklerde ve farklı türlere sahip olup çeşitlerine göre farklı yapıda karşımıza çıkmaktadırlar. Daha çok dış alanlarda görülen kalorifer böceği olarak ta bilinen uzun ve iri yapılı bir böcek olup çöplük olan alanlarda pis ortamlarda üreyerek yayılır. Aynı şekilde kahverengi hamam böceği daha çok evlerin mutfak ve banyolarında ortaya çıkıp lağım kanalları atık su giderleri bilinen en fazla evlere giriş yollarıdır.

Siyah renkli böcek olan karafatma ise daha çok toprak alanlar ve ahşap zeminlerin altında görülmektedir. Zemin katlarda ve rutubetin yoğun olduğu yerlerde yuvalanırlar. Tüm hamam böceği çeşitleri karanlık nemli bilgeleri tercih eder. Hamam böceği türleri farklı renk ve değişik isimler ile anılsalar da aslında birbirine çok benzerler. Pis ve bakteri taşıyıcısı özelliklere sahip istilacı ve çok hızlı çoğalabilen haşere çeşididir.

Hamam Böceği Nerelerde Yaşar?

Hamam böcekleri ve kalorifer böcekleri binalarda ve gıda imalathanelerinde çok sık görülen böcek çeşididir. İnsanların yoğun olarak bulunduğu yaşam alanları ve gıda imalathanelerinde bol miktarda karşımıza çıkmaktadır. En fazla hamam böceği görülen yerler ve hamam böceklerinin yaşam alanları arasında apartman ve konutlar yer alır. Bina bodrumları, çatı arası, havalandırma boşlukları, sığınak ve otoparklarda yaşamayı severler.

Ev içlerinde mutfak ve mutfaktaki dolap arkaları, parke araları ile kapı pervazları ve banyo bölümleri en sık görülen yuvalanma bölgeleridir. Hamam böcekleri çok çabuk ürer ve hızlı bir şekilde evleri istila boyutuna ulaştığı için insanları en fazla rahatsız eden böcekler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Dış alanlarda yaşayan hamam böceği türleri açık buldukları kapı ve pencereler, atık su giderleri banyo tuvalet giderleri gibi pek çok yerden evlere girer.

Evin içine girdikten sonra yumurta bırakarak kısa zaman içinde evde özellikle mutfak bölgesinde çok ciddi rahatsızlık verir. Geceleri gıdalar ile tencere tabak gibi eşyaların arasında dolaşarak bu eşyaları kirletirler. Pis ortamlardan ayaklarına yapışan mikroplu organizmaları yiyeceklere bulaştırır. Bu nedenle hamam böceği ilaçlama çok önemli bir öneme sahiptir. Hamam böceği ile bireysel olarak başa çıkmak çok zordur.

Hamam Böceklerinin Özellikleri

Hamam böceği, ev içlerinde kalorifer peteklerinin içinde, banyolarda, kazan dairelerinde ve daha bir çok yerde karşımıza çıkar. İğrenç görünümlü, tiksindirici görünüme sahip bir haşeredir. Hamam böcekleri yaklaşık 6.500 çeşidi ile 2.000 metrenin üzerindeki yükseklikler ile kutup bölgeleri hariç dünyanın hemen her yerinde yaşayabilir. Hemen her yerde görülen çok istilacı bir böcek türüdür. Hamam böceği hakkında bilgi okuyanlar bilinen böcek türlerinden çok farklı olduklarını görür.

Hamam böcekleri insanların dayanabilecekleri radyasyonun 6 katına kadar daha fazla radyasyona dayanabilirler. Ayrıca kafaları koparılsa bile yaklaşık iki hafta kadar yaşayabilmektedirler. Uçabilen türü olup genel olarak kanatları olmasına rağmen çok nadir olanların dışında uçmazlar. Her türlü besin ve atıklar ile beslenen hamam böceği zararlısı en zor şartlarda bile yaşam imkanı bulur. Oldukça şaşırtıcı özelliklere sahip bir böcektir ve son derece dirençli yapısı vardır.

Hamam böceği değişik boy ve yapıda türlere sahiptir. Antenli ve kabuksuz kanatları körelmiş bir canlıdır. Karbonhidratlı yiyeceklere, yağ tortularına bayılırlar. Böcek ilaçlarına çok kolay direnç geliştirdikleri için bireysel olarak başa çıkılmaları mümkün değildir. Geceleri karanlıkta ortaya çıkarak yiyecek arar ve binaların içlerinde bir baştan, bir başa gezebilir. Işığı pek sevmezler. Gündüzleri kuytu yerlerde gizlenerek ortalıkta pek fazla görülmezler. Banyo ve mutfak bölümlerinde sıkça görülürler.

Hamam Böceği Nasıl Ürer?

Hamam böcekleri yumurtlayarak ürer ve çoğalırlar. Kalorifer böceği yumurtalarını, kalorifer peteklerinin el ulaşamayacak yerlerine kapı diplerine, yarık ve çatlaklara, lavabo ve musluk altındaki kuytu köşelere sıcak ve nemli bölgelere bırakırlar. Kalorifer böceği türleri yılda 4 ila 6 kere yumurtlayabilirler. Bir defada iki yüze yakın yumurta bırakabilirler. Hamam böcekleri bir defa çiftleşebilirler, bu çiftleşme ile bir yıl boyunca yumurtlama yapabilirler.

Yumurtalarını 20 li 30 lu paketler haline getirerek el değmeyen sıcak ve kuytu köşelere bırakırlar. Hamam böcekleri yumurtadan 15 – 20 gün sonra çıkar ve 15 – gün ile 60 arasında bir sürede erginliğe erişir. Ortalama 1 yıl ile 3 yıl arasında yaşayabilirler. Hamam böceği türlerine göre açık sarı renkten siyaha kadar değişen bir renk yelpazesine sahiptirler. Fakat renkleri yaşam şekillerine ve beslenme alışkanlıklarına etki etmez. Hamam böceklerinin boyları türlerine göre 1,5 cm. den başlayıp 7,5 cm.ye kadar uzayabilir.

Hamam böceği salgıladığı feromon salgısı ile su kaynaklarının yerini, yiyeceklerin yerini ve yuvalarının yerini bildirirler. Hamama böcekleri dokusal ve kimyasal iletişim kurabilirler. Pek çok böceğin aksine ölürken bile yumurta bırakarak soyunun devamını sağlayan bir böcektir. Alman hamam böceği, amerikan hamam böceği, oryantal hamam böceği, şark hamam böceği gibi farklı isimleri vardır. Hamam böceğinden kurtulmak için profesyonel destek almak şarttır.

Hamam Böceği Nasıl Beslenir?

Hamam böceği beslenme alışkanlığı yönünden, kesinlikle diğer böcek ve haşerelerle karşılaştırılamaz. Çünkü hamam böcekleri etçil ve otçul bir beslenme özelliğine sahiptirler. Besin olarak kendilerinden küçük böceklerle beslenebildikleri gibi sebze ve meyveler ile de beslenebilirler. Geceleri avlanıp gündüzleri uykuya çekilir ve dinlenerek geçirirler çok değişik besin zinciri ile beslendiği için hemen her şeyi yiyebilmektedir.

insanların temel yaşam maddesi olan gıdaların içine girerek çoğu zaman onları kullanılmaz bir hale getirebilmektedir. Böcek yavruları büyüyüp ergin hale geldiği zaman her tarafı sarıp özellikle geceleri yiyecek bulmak için karanlıktan istifade ederek ev ve iş yerlerinde her tarafa dağılarak besin ararlar. Bu haşerelerin mücadelesi evde yaşayan hamam böceklerini yok etmek için yılda hiç olmazsa bir defa yaptırılmalı, ev hamam böceği istilasından korunmalıdır.

Hamam böceği ile mücadele için değişik ilaç ve yöntemler kullanılmaktadır. Beslenmek için daha çok mutfak ve kiler bölgelerini kendilerine hedef seçerler. Ayrıca su ve nem onların en sevdiği şey olduğu için banyo ve mutfak onlar için hayati öneme sahiptir. Apartman ilaçlama, daire ilaçlama ve iş yeri ilaçlama taleplerinde en fazla böcek ilaçlama servisi istenen bir böcek türüdür. Atlas Türk böcek ilaçlama firması olarak hamam böceği ile mücadelede en iyi ilaçlama servisini vermekteyiz. Hamam Böceği Hakkında Bilgi edinmek isterseniz sitemizde geniş bilgi mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir