0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Halı Böceği

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Halı Böceği genellikle nemli ortamları seven bir özelliğe sahiptir. Halı böceği nereden gelir? halı böceği ısırır mı? gibi arayışlar içinde olan insanlar bu böcekler hakkında pek fazla bilgiye sahip değildir. İlk defa halı böceği resmi gördükleri zaman daha öncesi böyle bir böcek ile karşılaşmadıkları için oldukça fazla şaşkınlık yaşadıkları bilinmektedir. Peki halı böceği uçar mı? halı böcekleri ısırır mı? bu konuda arayış içinde olanlar için halı böcekleri hakkında bilgi verelim.

Ne gibi özelliklere sahip? nerelerde görülür nasıl mücadele edilir? kısaca değinelim. Bilmeniz gereken rutubetli ve nemli ortamların hemen, hemen tamamında halı böcekleri üreyerek beslenmesini sağlayabilir. Şayet halı içindeki böceğinden nasıl kurtulurum? diyorsanız öncelikle halı böceklerini uygun üreme ortamlarını ortadan kaldırmanız gerekecektir. Halı böcekleri boy olarak 1 ile 4 milimetre arasında bir vücut yapısına sahiptir. Evlerin içinde genellikle eski halılar ve eşyalar arasında yaşamayı tercih ederler.

Halı böceklerinin vücut yapıları görünüm olarak oval şeklindedir. Renk yapıları ise sarı desenli, beyaz ve siyah biçimde görülür ancak az da olsa turuncu renklerde karşımıza çıkabilmektedir. Halı böceği larvaları kahverengiden, siyaha dönüşen bir renk yapısına sahiptir. Halı böceği larvaları yapı olarak dikeni andıran kıllarla kaplıdır yetişkinlik evresinde ise boyut görünümleri büyümektedir. Halı böcekleri nasıl beslenir? bilmeniz gereken yetişkin olan halı böceği çiçek ve polenler yardımı ile beslenmektedir.

Ancak halı böceği larvaları depolanmış tahıllar, işlenmiş gıdalar, ölü böcekler ile bitki ağırlıklı çeşitli malzemeler ile beslenebilmektedir. Yetişkin halı böcekleri ışıktan oldukça fazla etkilendikleri için her zaman ışıklı bölgeyi tercih ederler. Bu nedenle daha çok gündüzleri aktif bir yaşam sürmektedir ancak geceleri güçlü Işık bulunan ortamlarda bulunurlar. Halı böceklerinin larvaları ise daha çok ışıksız karanlık yerde saklanma eğiliminde olur. Saklanma ortamları genellikle kolaylıkla beslenebilecekleri besin kaynaklarına yakın yerlerdir.

Halı Böceği İstilası Nasıl Anlaşılır?

Evdeki halılarda böceğin istilasının belirtileri genellikle evin içinde uçarken ya da yerde ve halı üzerinde sürünürken görülebilir. Uçtukları bölgeler ise daha çok ışıkların olduğu tavan bölgeleridir. Ancak bilinmesi gereken en büyük halı böceği İstilası belirtileri arasında bıraktığı hasarlar ön plana çıkar. Halı böcekleri daha çok evlerde pek fazla kullanılmayan rulo şeklinde katlanmış eşyaların arasında yaşamayı tercih eder. Bu eşyalar daha çok İpek, kıl, tüy ve yünden oluşan eşyalar olup bunları yiyerek aşındırır ve delikler açar.

Dokuları zarar gördüğü için halı benzeri eşyalar ciddi manada zarar görür. Evdeki böceklerin istilasını geç fark etmeniz pek çok eşyanın zarar görmesine sebep olur. Bu ise size hem maddi kayıp olarak, hem de ciddi anlamda moral bozukluğu olarak yansıyacaktır. Bu nedenle evdeki halı böceği istilasının farkına varabilmek için tespih böcekleri ile benzer özellik sergileyen halı böceklerine dokunulduğu zaman ani bir refleksle yuvarlak bir gönlüme geçerler. Bu kendini koruma iç güdüsü ile yaşanır.

Evdeki halı böceği istilasına fark ettikten sonra öncelikle halı böceklerinin kaynağını kurutmakla işe başlamalısınız. Bilmeniz gereken bu böceklerin en sevdiği ortamlar hiç kuşkusuz kumaş olan bölgelerdir. İsminden anlaşılacağı gibi halı böceğini en fazla göreceğiniz yer halılardır. Ayrıca evin fazla kullanılmayan kimsenin girip çıkmadığı karanlık odalarda ciddi şekilde ürerler. Halı böceklerini ortamdan arındırmak için öncelikle halıları süpürmeniz oldukça faydalıdır.

Şayet halılar içinde böcekler giderek yayılmış ve etrafta çok ciddi zararlar vermeye başlamışlarsa yayılma boyutunun olduğu malzemeleri çöpe atmanızda fayda vardır. Çok ciddi şekilde üreyen halı böceklerinden halıları kurtarmak ilaçlama dışında ne yazık ki mümkün değildir. Ancak gözle görülemeyecek kadar küçük kalıntılarında olması muhtemeldir. Bu nedenle halı böceklerinden kurtulmak için halıların yıkanması evdeki kıyafet havlu ve perde benzeri kumaşların topluca temizlenmesi önemlidir.

Evde Halı Böcekleri İle Mücadele

Halı böceği ile mücadele bireysel olarak tam sonuç vermeyeceği için bu konuda uzman ekiplerden destek alınması şarttır. Evinizde gerekli temizliği ve arındırmayı yaptıktan sonra evinizde yaptıracağınız profesyonel bir böcek ilaçlaması evinizde yaşayan halı böceklerinin kökünü kurutacaktır. Ancak halı böceklerinden kurtulmak için spreyli  ilaçlama yerine daha geniş kapsamlı ve tüm eşyaları içine alacak şekilde sisleme halı böceklerine karşı mücadele şeklini tercih etmeniz şarttır.

Bu evdeki halı böcekleri dahil yaşayan pek çok böcek türünü ortadan kaldıracaktır. Unutmamanız gereken halı böcekleri ile mücadele ederken etkili yöntemler kadar bu böceklerin oluşma sebeplerini de bilmeniz gerekir. Eşyalara zarar veren beri böcekleri ve halı böcekleri ile mücadele bireysel olmaktan çok profesyonel ilaçlama firmalarının işidir. Buna dikkat ederek zaman kaybetmeden evinizde ilaçlama servisi almanız gerekir. Atlas Türk ilaçlama sizin tüm haşere sorunlarınızı ortadan kaldıracaktır.