0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Halı Böceği İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Halı Böceği İlaçlama evlerde oluşan, halı diplerinde barınan zararlı böceklerin önlenmesi için verilen bir böcek ilaçlama şeklidir. Halı böceklerinin vücudu tüylerle kaplı olan ve oval bir yapıları vardır. Siyah halı böceği ve kahverengi halı böcekleri görülür. Halı böceklerinin boyları 0, 5 santim ile 2 santimetre civarında gelmektedir. Kuyruk kısmında ise daha uzun tüyler görülür siyah halı böcekleri olarak bilinen bu böcekler yaşadıkları yere göre siyah, kahve, kırmızımsı sarı görünüm sergiler. Daha çok katlanmış eşyalar ve halıların içerisinde ortaya çıkarlar.

Bu böcekler nemli ve rutubetli ortamları oldukça fazla tercih etmektedir. Siyah halı böceklerinde erginlerin boy oranı 2 santimetre gelirken yaşam süreleri 35 gün 40 gün arasında değişiklik gösterir. Bu böcekler yumurta bırakarak yayılırlar bırakılan yumurtalar bir hafta içinde olgunlaşır ve çatlayarak halı böcekleri çıkar. Halı böceği yumurtasını daha çok kullanılmayan nemlenmiş özellikteki eşyaların arasına bırakmayı tercih eder. İpek, tüy, kıl gibi nesneleri kemirerek beslenirler. Halı böceklerinin zararları insanlar ve hayvanlar açısından ısırma gibi bir soruna yol açmazlar.

Ancak eşyalara, halı ve kumaşlar için maddi zararlara sebep oldukları gibi mikrop taşıyarak hastalık bulaşmasına sebep olurlar. Halı böceği ilaçlama mekanlardaki böceklerin arındırılması için oldukça önemlidir. Halı böcekleri ile mücadele değişik ilaç ve yöntemleri kullanılarak yapılabilmektedir. Evlere ve depolara bulaştıkları zaman battaniye, tüylü eşyalar, halı benzeri malzemelerin arasına girerek diplerinde yuvarlanırlar. Beslenme ihtiyaçlarını da buralardan karşılayarak hayatta kalırlar. İnsanlar halı böceği hakkında halı böceği ısırır mı? evimde halı böceği var, halı böceğinden nasıl kurtulurum? şeklinde çeşitli sorular yöneltir.

Halı Böcekleri Nerelerde Nasıl Ürer?

Pek çok insan evlerinde gördükleri böceklerden kurtulmak için arayışa girip nasıl ilaçlandığını araştırır. Halı böceği larvası, halı böceği yavrusu daha çok nemli bölgelerde bulunmaktadır. Bu nedenle ilk bakışta fark edilmeleri oldukça zordur. Pek çok böcekte olduğu gibi bu böceklerinde yaşam yerleri hiç kuşkusuz nemli ortamlardır ve uzun süre hayatta kalabilme potansiyeline sahiptirler. Vücut yapıları oval bir görünümdedir, renk yapıları siyah, sarı ve beyaz özellikleri barındırır. Bazen turuncu renklerle de karşımıza çıkabilirler halı böceği ile larvaları daha çok açık kahverengiden siyaha dönüşen bir rengi barındırır.

Halı böceğinin larvası uzun dikene benzeyen görümü ile vücudunda çepeçevre kaplıdır. Yetişkinlik dönemine girdikçe boyutları gittikçe büyür. İnsanlar halı böcekleri nasıl beslenir? diye merak eder, bu böcekler çiçek ve polenlerle de beslenebilmektedir. Ancak larvaları ölü böcek, depolanmış ürün işlenmiştir deri içerikli malzemeleri tercih eder. Yetişkinlik dönemine ulaştıkları zaman halı böceği ışıktan son derece fazla etkilenir. Evdeki ışığa gitme eğilimleri oldukça fazladır bu nedenle daha çok gündüzleri aktif olan bu böcekler geceleri çok fazla dolaşmaz. Ancak güçlü Işık nedeni ile gecede aktif hale gelebilirler.

Larvalar ise daha çok saklanma eğilimi sergiler. Saklanan bu larvaların gizlendiği bölgeler besin kaynaklarına yakın bir özellik sergiler. Halı böceği istilasının belirtisi evin içinde dolaşırken yerde halıda sürünürken görülmeleri şeklinde anlaşılır. Bu böcekler daha çok ışıkların olduğu alanlarda görülür. Halı böceğinin varlığına en büyük işaret hiç kuşkusuz neden oldukları hasarlar olarak dikkat çeker daha çok bulunacakları yer evde kullanılmayan özellikteki rulo şeklinde saklanan halı ve eşyalarda barınır. Pek çok yün ve deriden oluşan eşyalarınızı keserek ciddi şekilde zararlara yol açarlar.

Halı Böceğinin İstilasını Önleme Yolları

Halı böceği istilasının geç fark edilmesi pek çok önemli eşyanın kullanılmaz hale gelmesine yol açar. Bu ise insanlarda ciddi bir can sıkıntısı ve maddi zarar meydana getirir. Tespih böcekleri gibi halı böcekleri de dokunulduğu zaman yuvarlak bir hale gelerek yavaş hareket ederler. Bu nedenle halı böceğinin kaynağını bulup tespit etmek oldukça önemlidir en fazla sevdikleri şeyler hiç kuşkusuz kumaş türü şeylerdir. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi en fazla bulunacakları yerler halılar olarak dikkat çeker.

Halıyı rulo şeklinde kaldırıp dik bir şekilde saklarsanız açtığınız zaman arasında halı böceği ile karşılaşılması ile verdikleri zararlar oldukça geniş çaplı olabilir. Halı böceklerini temizlemek için elektrik süpürgesi oldukça işinize yarayacaktır. Elektrik süpürgesi halı böcekleri ile mücadelede oldukça faydalı bir cihazdır. Bu nedenle sakladığı halı ve kumaş malzemeleri zaman zaman elektrikli süpürge ile süpürerek arasında saklanan böcekleri çektirebilirsiniz. Halı böcekleri ile mücadelede geç kalındığı takdirde etkili olmayacaktır.

Ele geçirdikleri malzemeleri kemirip çok ciddi şekilde zarar verdikleri için kurtarılması zor olur ve çöpe atılmasına yol açarlar. Pek çok halı böceği istilasında gözle görülemeyecek kadar küçük kalıntılar bırakır ve ciddi zararlara yol açarlar. Kıyafetlerin altında olan bulaşmayı ortadan kaldırmak için zarar vermeyecek en yüksek derecede suyla yıkamanız elbiseler, perdeler, havlu ve tüm kumaşlar bu şekilde yıkanarak bu böceklerden arındırılması gerekir.

Şayet etkili ve güçlü kokulu sabunlar kullanıyorsanız halı böceklerini kaçırmada buda faydalıdır olacaktır. İnsanlara maddi olarak zararları ısırma yolu ile değil maddi kayıplar açan böcekler olarak dikkat çeker. Kullanılmayan rulo şeklinde katlanmış kaldırılmış eşyaların arasında bolca bulunurlar. Daha çok siyah renkli görüldüğü için isim olarak siyah halı böceği olarak anılır. Halı böcekleri kanatlı bir böcek değildir ve uçma eğilimi sergilemez ev ve iş yerlerinde halı böcekleri ile mücadele onların görülmesiyle zaman geçirilmeden başlatılmalıdır.

Halı Böcekleri İle Mücadele Önemlidir

Halı böceklerinden kurtulmak için halı böceği ilaçlama oldukça önemli bir işleve sahiptir. Böcek ilaçlama şirketleri tarafından kullanılan etkili ilaçlar ve profesyonel yöntem kullanılır. Yaşadığınız halı böceği şikayetleri büyük oranda ortadan kaldırılır ancak çok aşırı derecede başlamış ve eşyalarınızı kullanılmaz hale getirmeye başlamışlarsa eşyaları kurtarmak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle bu tür eşyaları evinizden uzaklaştırmanız gerekir halı böcekleri ile mücadelede sıvı ilaçlar spreyli ve süsleme yöntem kullanılarak uygulanabilir.

Jel ilaçlama gibi ilaçlar halı böcekleri ile mücadelede kesinlikle kullanılmaz. Yünlü eşyalar bu tür böceklerin yumurtalarını bırakarak buralarda hızla üreme yoluna giderler. Halı fabrikaları depolar, halı satan mağazalar gibi yerlerde bolca bulunacakları malumdur. Halı imalatı ve kumaş satışı yapan işletmelerde halı böceği ilaçlama servisi belirli periyotlarla alınması maddi zararların ortaya çıkmasını ortadan kaldırmada son derece mühimdir.

Halı böceği yumurtaları çok çabuk böcek haline geldiği için hızlı üreme periyoduna girerler. Bu canlının oldukça zararlı ve tehlikeli olmasında çabuk gelişmesi ve binlerce sayıya ulaşarak geniş çaplı zararlara yol açması başta gelir. Halı böceği neden olur? halı böceği nerelerde görülür? diyenlerin bilmesi gereken rulo ve katlanmış eşyalar halı böceklerinin oluşmasında önemli rol oynar. Uzun süre açılmadığı zaman arasında oluşan nemlenmeler bu böceklerin ciddi manada üremesini tetikler.

Bu nedenle halı böcekleri ile mücadele kapsamlı bir ilaçlama şeklinde olmalıdır. Halı böceği zehirli olmayan insanda zehirlenme yada ısırığa sebep olmayan bir böcektir. Ancak maddi olarak son derece zararlı olduğu gibi bakteri ve mikrop taşıyarak insanlarda potansiyel riske yol açar. Evinizdeki halı böcekleri ile mücadelede Atlas Türk ilaçlama gibi Halı Böceği İlaçlama Haşere İlaçlama yöntemlerinde uzman bir ekiple çalışmalısınız. Bu şekilde en etkili halı böceği ilaçlama servisinde almanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir