0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Güvercin Biti Nedir Belirtileri Nasıldır

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Güvercin Biti Nedir Belirtileri Nasıldır? Böcek ilaçlama ile biter mi? bu ve benzeri sorular yoğun olarak bize yöneltilir. Ev’de Güvercin biti çok fazla görülmediği için insanlar ilk başta bu minik haşerelerin ne olduğunu anlamakta zorluk çeker. Yaz dönemlerinde daha çok kumru biti ısırığı ile rahatsız oldukları durumlarda kendini neyin ısırdığını merak ederek, Kumru biti ısırığı nasıl geçer? Kumru biti insandan nasıl temizlenir? gibi arayışlara yönelirler. Kumru bitine doğal çözümü çeşitli kremler ve rahatlatıcı etkisi olan bitkisel yağlar kullanılarak sağlanabilir.

Özellikle yaz aylarında kumru biti evi sardı, kumru piresi nasıl temizlenir? diye bizden ilaçlama desteği alan müşterilerin sayısı ciddi oranda artmaktadır. Havaların ısınması ile apartman ve dairelerde kuş bitleri ile mücadelede olduğu gibi güvercin biti ilaçlama hizmetlerinde de çok ciddi bir artış yaşanmaktadır. Güvercin biti Malophaga ismi verilen bitler takımı içinde incelenen bir türdür. Menoponidae ve Philopteridae familyasına mensup bir canlıdır. Bazı bit çeşitleri güvercinler üzerinde asalak olarak yaşam sürerken tüy ve telek ile beslenirler.

Güvercin üzerinde yaşayan bit çeşitlerini kısaca incelemek oldukça faydalı olacaktır. Bilinmesi gereken güvercinler üzerinde yaşayan bitler insana bulaşma özelliği taşıyan canlılar değildir. Ancak bu insan üzerinde yaşam sürme imkanı yoktur şeklinde anlaşılmamalıdır. Beslenmek için kana ihtiyaçları olduğu için insan üzerine bulaştığı zaman kan emer ve insan üzerinden hızlı bir şekilde ayrılırlar. Yaklaşık olarak kuş bitinin 3500 kadar türü mevcuttur. Yapı olarak üzerinde yaşadığı konakçıya göre uyum sağlama özelliğine sahiptir. Aynı hayvan üzerinde birden farklı türün yaşadığı görülmüştür.

Güvercin Bitleri Ve Türevleri Hakkında

Güvercinler üzerinde yaşam süren bit çeşitleri insanın üzerine bir şekilde taşınırsa sadece kısa bir zaman kalır ve hemen ayrılmazsa insan üzerinde yaşama imkanı bulamayacağı için çok kısa sürede ölürler. Bunun nedeni güvercin bitleri tüy ve telek yiyebilme özelliğine sahip çene yapısı ile donatılmıştır. İnsanda görülen bitler yaşamak için sadece kan emerek yaşamlarını sürdürme potansiyeline sahiptir. Kuşların pek çoğunda vücudun farklı yerlerinde yaşamaya uyum sağlamış 4-5 bit çeşidi aynı anda asalak olarak yaşayabilir. Güvercinler üzerinde yaşayan bit çeşitleri sırasıyla şu şekilde sıralanabilir.

1 ) Menopon Gallinae:

Menoponidae ailesine mensuptur. Bu bit türünün 4 parçalı antenleri bulunur ve uzun bir yapıya sahiptir. Gövdesi ise iki parçalı bir bölümden oluşur. Ayak uçlarında bir çift tırnak mevcuttur. Tavuk biti veya kırmızı bit adı ile tanınan bu bir türü daha çok tavukların üzerinde ve kümes içlerinde görülmektedir. Renk yapısı sarımsı bir özelliktedir. Üzerinde kırmızı görünümlü benekler bulunduğu için kırmızı kuş biti diye de bilinmektedir. Bu bit türü tavuklar başta olmak üzere nadiren güvercinler ve kanarya gibi kuşlar üzerinde de görülebilmektedir. Beslenmesini tüy ve telek yiyerek sağlar. Hayvanlarda çeşitli hastalık oluşmasına ya da vücutlarında direnç kaybı yaşanmasına yol açarlar.

2 ) Goniocetes Piageti:

Philopteridae ailesine mensuptur. Bu bit türünün antenleri 5 parça özelliğindedir ayak uçlarında ise bir çift tırnak bulunduğu kolaylıkla görülebilir. Tüy ve telek yiyerek konakçısı üzerinde yaşamını sürdürmektedir. Özellikle evcil ve yabani kuşlarla güvercinler üzerinde yaşam sürerler. Bu bittin rengi sarı kahverengi tonlarında karşımıza çıkar. Güvercin bitleri insana geçer mi? sorusu yaz aylarında insanlar tarafından çokça dillendirilir. Bunun sebebi çatı, balkon ve havalandırma gibi bölgelerden evlere giren kuş bitlerinin neden olduğu sıkıntılardan kaynaklanmaktadır.

3 ) Goniocetes Compar:

Philopteridae takımına mensuptur. Bu bit türlerinde antenleri 5 parçalı bir yapıdan oluşur. Yine ayak bölgelerinde bir çift tırnak taşırlar. Beslenmelerini tüy ve telek yiyerek karşılarlar. Görüldüğü canlılar, evcil ve yabani kuşlar kadar güvercinler üzerinde de olmaktadır. Rengi ise sarı kahverengi tonlardadır. İnsanlar güvercin biti uçar mı? Güvercin biti zıplar mı? şeklinde sorular yönetmektedir. Güvercin bitleri uçamaz ve zıplayarak hareket etmezler. Ancak görünüm olarak şeffaf yapılı ve minik nokta kadar boyuttadır.

4 ) Columbicola Columbae :

Philopteridae üyesidir. 5 parçalı anteni ayak uçlarında diğer bit türlerinde olduğu gibi bir çift tırnak bulunur. Beslenmelerini ise yine tüy ve telek yiyerek sağlarlar. Evcil ve yabani kuşlar ile güvercinler üzerinde bol miktarda görürler. Renkleri ise sarı ve kahverengi tonlarda görülmektedir. Diğer güvercin bitlerine nazaran daha uzun bir vücut yapısı bulunur. Kumru biti ve güvercin bitleri benzer özellikler sergilemektedir. Güvercin ve kuş bitleri ne zaman görülür? diye merak edenlerin bilmesi gereken sıcak yaz aylarında bu canlılar çok daha fazla ve yoğun olarak karşımıza çıkar.

Kış mevsiminde Kuşlar üzerinde görülse bile yuvalarda çok daha ağız şikayete sebep olurlar. Havaların ısınması ile birlikte kuş bitlerinin ciddi anlamda yoğunluk kazandığı bilinmektedir. Bu nedenle güvercin ve kuş bitkilerin üreme mevsimi Yaz ayları olarak bilinmektedir. Bitlerin en yaygın olduğu dönemler hiç kuşkusuz tüy değişim dönemleri olarak dikkat çeker. Bu dönemler özellikle beslenmelerini çok daha kolay sağladığı için bitler için çok uygun bir özellik sağlar.

Üzerinde olduğu kuş ve güvercinlerin özellikle kuyruk ve kanat bölgelerinde tüy ve telekleri yediği için delik yada zedelenmeler ortaya çıkar. Güvercinler üzerinde rahatlıkla görülebilirler. Güvercin bitine doğal çözüm çeşitli şekillerde ilaç kullanarak mümkündür. Evlerine güvercin biti musallat olanlar kesinlikle güvercin biti ilaçlama yaptırmak zorundadır. Aksi takdirde bu bitkilerin evden ayrılması hiç de öyle kolay olmayacaktır. Genellikle kuş yuvaları ve canlılar üzerinde bulunurlar. Güvercinin vücudunu zayıf düşerek ölmesi halinde üzerinde yaşayan ölü kuşta çok miktarda kuş biti görülür.

Güvercin Bitleri Nasıl Çoğalır?

Güvercin besleyenler için kuşların bakımını yapmaya yardımcı olacak güvercin ense damlası ve güvercin biti reid şeklindeki ilaç piyasada çok miktarda bulunmaktadır. Kuş bitleri güvercinlerde ve kuşta beslenme yeterli olmadığı zaman ölmektedir. Kuş ve güvercin bitlerinin üremesi yumurta yolu ile olur. Asalak olarak yaşadığı kişinin üzerinde gelişme zamanını bekler. Erkek bite nazaran dişi bit daha iri ve büyüktür. Dişi bitler sirke ismi ile anılan yumurtasını tek ya da kümeler halinde üzerinde yaşadığı kuşun tüyleri üzerine yapıştırır. Oval şekilde olup bıraktığı bölge bit türüne göre değişkenlik gösterir.

Bitlerin bıraktığı yumurtaların miktarı oldukça fazladır. Tek bir bit her seferinde yaklaşık olarak 20 civarında bit yumurtası üretebilir. Bit yumurtasının döllenmeden canlı kalma miktarı 4 gün kadar olmaktadır şayet koşullar elverişli ise üremesi de son derece hızlı olmaktadır. Canlı üzerindeki yumurtalar yani diğer adıyla bit sirkeleri 1-2 hafta içerisinde çatlayarak açılır. Bir kaç evreden geçtikten sonra erişkin olarak yaşam sürerler. Bit yumurtasının erişkin aşamaya gelmesi bitler ve çevre sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Bitlenme çoğunlukla kuşları öldürme şeklinde zarar vermez ancak çok aşırı boyutlara ulaştığı takdirde kuşlar bu hastalıklardan ciddi anlamda rahatsız olurlar. Yavrularda ise ölümlere yol açabilirler. Kuş besleyenler en çok güvercin biti kuştan nasıl temizlenir? Güvercin biti ilacı ve kesin çözüm var mı? gibi sorular yöneltmektedir. Güvercin ve kuşlarda oluşan bitlenme sonrası kuşlar gagaları ile kendilerini temizlemek için çaba gösterirler. Ancak bir kuşun vücudunda çok sayıda kuş biti olduğu için baş etmeleri mümkün değildir ve zayıf düşerler. Ayrıca gagaları ile kendilerini temizlemeye çalıştıkları için kendilerine ufak yaralar açarak zarar verirler.

Güvercin Biti İle Mücadele

Kuşlarda oluşan bu yaralar güvercin ve kuşlara hastalıkların bulaşmasını tetikler. Ayrıca kuşta meydana gelen sitres kuşun güç kaybetmesi ne buna bağlı pek yok hastalığın ortaya çıkmasına yol açabilir. 1 kuştaki bitler zaman içinde yaşadığı diğer kuşlara da bulaşma durumunu ortaya çıkarır. Şayet üzerinde yaşadığı kuşu hasta ederse hastalığın sağlam kuşlara geçmesini ortaya çıkaracaktır. Güvercin ve kuşlar da ortaya çıkan bitler kilo ve güç kaybına sebep olur. Bu nedenle kuşlar da bit diğerlerinin de hastalığa yakalanmasını tetikler.

Güvercin ve kumru bitine doğal çözüm uygulamak için bakımlarını aksatmadan yapmak önemlidir. Ayrıca kuşların yuvaları ve yaşam bölgeleri sık sık temizlenmelidir. Güvercin biti nedir belirtileri nasıldır? bu yazımızda açıklayarak daha kolay bilgi edinmenizi amaçladık. Yaz aylarında güvercin biti ilaçlama ve kuş biti ilaçlama çok sık yapılan bir ilaçlama türüdür. Sizde bu tür şikayetler ile karşı karşıyasınız Atlas Türk ilaçlama firmasını arayarak böcek ilaçlama servisi talep edebilirsiniz.

Kuş bitleri ile mücadele sisleme yöntem kullanılarak yapılması gerekir. Kuş bitini yok etmek için kokusuz ve az kokulu bit ilaçları kullanılabilir. Açık alanlarda kuşların konduğu ve yuvalandığı bölgelerde bitlere karşı kapsamlıca ilaçlanmalıdır. Evin içine bulaşan kuş ve kumru biti sadece yüzeyler yada mobilyalarda bulunmaz. Duvar ve tavanlar dahil olmak üzere her tarafa yayılırlar. Kuş bitlerinin yok edilmesi için en kesin çözüm hiç kuşkusuz az kokulu karışım ilaçlar ile sisleme şekilde yapılan kuş biti ilaçlama yöntemidir. Güvercin biti ilaçlama yanlış yapılırsa mekandan arındırılması mümkün olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir