0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Güvercin Biti Nasıl Olur

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Güvercin Biti Nasıl Olur? güvercin piresi görünüm olarak kahverengi ve beyaz görünümlü şeffaf nokta kadar bir böcektir. Daha çok bina çevresinde uçan yada yuva yapan kuşlar nedeniyle evlere bulaşır. Böcek ilaçlama firmaları güvercin piresi ve kuş bitleri ile mücadelede genellikle yanlış uygulama sonucunda tam çözümü sağlamakta yetersiz kalır. Güvercin biti nedir? kuş bitlerin belirtileri nasıldır? diyorsanız öncelikle kuş bitinin nerelerde yaşadığını anlamanız gerekir.

Özellikle yaz dönemlerinde kuş bitleri ve güvercin pireleri kuş yuvaları ile kuşların konduğu bölgelerde daha fazla görülür. Bunun nedeni güvercin biti ile kuş bitlerinin bu canlılar üzerinde yaşayıp onların kanı ile beslenmesi yada tüy ve teleklerini yemeleri nedeni iledir. ısırıcı bitler takımında yer alan kuş piresi ve bitleri bulaştığı zaman kaşınma ve kızarmalar meydana getirir. Kuş pireleri daha çok güvercinlerde tüy yiyerek beslenen asalak yaşam süren canlılardır.

Tüm kuş biti çeşitlerine genel olarak güvercin biti ismi verilmektedir. Normalde güvercinler üzerinde yaşayan bitler insanlara durduk yere bulaşmaz. Kuşlarda yeterli beslenme imkanı bulduğu sürece insanları tercih etmezler. Ancak yeterli beslenme olanağından mahrum kalırlarsa insanları ısırarak kan emer ve rahatsız ederler. Bilindiği kadarıyla 3500 civarında bit çeşidi mevcuttur kuş bitleri üzerinde yaşam sürdüğü canlıya göre uyum sağlamış bir yapıda olur.

Öyle ki bir canlı üzerinde birden farklı bir türü bulunabilir güvercinler üzerindeki yaşayan bitler insanların üzerine bulaşırsa burada uzun süre yaşamını sürdüremez. Yeteri kadar beslenip ayrılmadığı takdirde kısa zaman içerisinde ölecektir. Güvercin bitlerinin hemen hepsi tüy ve telek yiyebilecek çene yapısına sahip oldukları için kuşların tüylerinde delikler ve dökülmelere sebep olur. Kuşların hemen her türünde vücutlarının farklı yerlerinde yaşamaya uyum sağlamış 4-5 tane bit türü asalak olarak yaşam sürebilir.

Kuş Bitlerinin Zararları

Kuş biti türleri içerisinde kırmızı bit yada tavuk biti olarak isimlendirilen bitler tavuklar ve kümeslerde yaşam sürer. Bu bit tavukların yanı sıra kanarya ve güvercinler üzerinde de görülür. Hayvanlarda çeşitli hastalıklar ve vücutlarında direnç kaybına yol açarlar. Güvercin ve kuş bitleri ne zaman görülür? diyorsanız en fazla bahar ve yaz dönemlerinde havaların ısınması ile ortaya çıkar. Özellikle bina çevresinde ve havalandırma boşluklarında kumru, güvercin benzeri kuşların uçması ve buralarda yuva yapar.

Yuva ve cam kenarlarının bitlere maruz kalması sonucunda kuş ve güvercin bitleri insanlar açısından sıkıntı kaynağı haline gelmektedir. Yaz dönemlerinde güvercinler üzerinde kuş piresi ve güvercin biti sayısı daha yoğundur. Ancak kışın havaların soğuması ile bu bitlenmeler yok denecek kadar az bir seviyeye düşer. Tüy değişimi bu zamanlarda bitlenmenin en fazla görüldüğü zaman aralığı olarak öne çıkar. İnsanlar güvercin ve kuş bitleri için değişik arayışlar ve sorular yöneltmektedir.

Güvercin biti uçar mı? Güvercin biti sirke ile önlenir mi? güvercin bit ilacı kesin çözüm sunar mı? evdeki güvercin biti nasıl temizlenir? gibi arayışlar en fazla karşılaştığımız türlerdendir. Kumru biti insandan nasıl temizlenir? Kumru biti ısırığı hastalık yapar mı? diye merak ediyorsanız kuş ve kumru bitleri insana yapıştıktan sonra küçük kırmızı lekeler ve toplu iğne ucu kadar kabarcıklar bırakır. İnsanda kaşınmaya sebep olur bu ise insanları huzursuz eder.

Kumru ve kuş biti ısırığının geçebilmesi için limon ve sirkeli su ile ısırılan bölgeyi ovmak, ayrıca krem kullanmak faydalı olur. Güvercin biti ilacı ev için kokusuz yada kokulu ilaçlar içerisinden seçilebilir. Önemli olan burada evdeki bulaşmanın boyutunu iyi bilmektir. Kuş ve güvercin besleyenlerin bit barındıran güvercinlerin kuyrukları ve kanatlarında delikler barındırdığını kolayca görebilir. Bu durumda ciddi bitlenme olduğu anlaşılmalıdır. Güvercin bitine doğal çözüm var mı? diyorsanız güvercin besleyenler insan vücudunda bu canlılara karşı çeşitli güvercin biti ilaçları kullanır.

Kuş Pireleri Ve Güvercin Biti İle Mücadele

Güvercin biti insan üzerinde bulunmazken üzerinde yaşadığı hayvandan ayrılmak istemez. Sadece beslenme koşulu yetersiz olduğu zamanlarda ya ayrılır yada ölürler. Güvercin bitlerinin üremesi kuşlarda görülen tüm bitlerin çok hızlı olarak üremesi şeklindedir. Yumurtadan erişkinlik dönemine kadar kuşlar üzerinde yaşar ve kuşların üzerinde zaman geçirir. Dişil bitler erkeklere oranla daha iri yapılı olur. Dişi bitin sirke adı verilen yumurtalarını tek, tek veya kümeler halinde tüyler arasında yapıştırması şeklinde olur.

Dişi kuş biti tek seferde 20 kadar yumurta üretebilir. Yumurtalar yani bit sirkeleri 1-2 hafta içerisinde çatlar ve geçirdiği evre sonrasında yetişkin hale gelirler. Bit yumurtasının erişkinlik dönemine ulaşma süresi duruma bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ortalama 30 ile 45 gün arasında tamamlanır. Kuş bitleri kuşlardan nasıl temizlenir? diyorsanız kuşların vücudunda dikkatli mücadelede gerekir. Kuşlar için çeşitli ilaçlar petshoplarda satılmaktadır.

Buralardan alarak kullanmanız gerekir güvercin ve kuşlar bitlenmeden sonra gagaları ile kendilerini temizlemek için çaba gösterir. Ancak çok sayıda bitin olması durumunda kuşlar kendilerini yaralama sorunu ile karşılaşırlar. Kuşların stres ve yorgun düşmesine sebep olur. Buna bağlı olarak hastalıklar oluşur ilerleyen sorunlarda kuşlarda ölümler bile gerçekleşir. Güvercin biti nasıl olur? güvercin piresi ilaçlama ile yok edilir mi? diyorsanız minik nokta kadar şeffaf olan bu böcekler gözle zor görülür.

Kumru ve kuş bitleri insanlar üzerine bulaştığı zaman devamlı bir şeyler yürüdüğünü söyler ama hemen anlaşılamaz. Kuş bitlerinin evden yok edilmesi için kesinlikle kuş biti ilaçlama yapılması gerekir. Evde kuş biti ilaçlama kokusuz ilaçlar yada kokulu ilaçlar yardımı ile yapılabilir. Burada evin tamamına yayılmış kuş bitlerinin kesin olarak bu ortamdan arındırılmasını sağlayacak nitelikte olmasıdır. Atlas Türk ilaçlama ekibi kuş bitleri ile mücadelede kesin çözüm sağlayarak yaşadığınız kuş biti şikayetlerini ortadan kaldırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir