0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Güvercin Biti İnsana Geçer Mi

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Güvercin Biti İnsana Geçer Mi? güvercin piresi zaman, zaman masumca balkona yuva yapmasına izin verdiğiniz güvercinler yada kumrularda görülen bir pire ve bit türüdür. Doğru böcek ilaçlama uygulandığı zaman evdeki güvercin bitleri ile kuş bitleri kolaylıkla engeline bilinmektedir. Ancak yanlış yöntemlerle yapılan mücadelelerde kuş ve güvercin bitleri parazit bir canlı olduğu için insanlarda ciddi anlamda sıkıntılara sebep olmaktadır.

Binaların çevresine, balkona, pencere önlerine ve bina havalandırma boşluklarını yuvarlanan buralara gelip giden kumru, güvercin ile kuş bitleri evinize taşınmış olabilmektedir. Güvercin piresi, güvercin biti konakçısından genellikle ayrılmaz. Ancak yeterli besin bulamadığı yada kuşun yuvasını terk ettiği durumlarda kuş yuvaları ve duvarlarda kuş bitleri sağa, sola yayılmaya başlar. Yaşam döngülerini devam ettirebilmek için kendilerine beslenebilmek için yeni bir konakçı arayışına girerler.

Bu nedenle evin içine kuş biti ve güvercin piresi girme durumları oldukça fazla yaşanan bir durumdur. İnsanlar için kuş bitinin evinin içine girmesi çok sıkıntılı ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Çünkü bu minik canlılar pek çok kör noktaya saklanıp gece olduğu zaman kan emmek için dışarı çıkar ve insanlara musallat olur. Bu nedenle kuş bitleri ile mücadele klasik sırt pompası kullanılarak hemen, hemen hiçbir işe yaramaz. Bu tür canlılar böcek ilaçlarına dirençli, bağışıklık kazanma özelliği sergiler.

Bunun için akarisit böcek ilaçları kullanmak daha etkili olur. Kuş bitlerinin evlere giriş yolları kapı eşiği, havalandırma boşluğu, pencerelerdeki mazgallar, pencere, kapı ve mutfak aspiratör boruları gibi yerlerdir. Evcil hayvan besliyorsanız güvercin, kanarya, muhabbet kuşu gibi canlılarda zaman, zaman kuş piresi ve kuş biti olma durumu ortaya çıkmaktadır. Beslediğiniz bu canlıların kafesleri ve üzerlerinde iyi bir araştırma yaparak kuş bitlerine karşı mücadele etmeniz gerekir.

Evdeki Muhabbet Kuşu Bitini Temizlemek

Öncelikle kuşun kafesini güzelce temizlemeniz ve petshoplardan alacağınız doğal kuş biti ilaçları ile hayvanlarımızın tüyler arasındaki ve kafesindeki bitlerle mücadele etmeniz gerekir. Bilinmesi gereken kuş bitleri yeterli beslenme için kan bulamadıkları takdirde kolayca insanlara yönelebilmektedir. İnsanları ısırıp kan emmesi gibi durumlara maruz kalan insanlar kumru biti ısırığı nasıl geçer? güvercin biti uçar mı? kuş bitine doğal çözüm var mı? kumru biti evi sardı nasıl kurtulurum? gibi ciddi arayışlar içine girer.

Güvercin biti sirke kullanılarak görüldüğü ortamlarda belirli bir oranda engellenebilir. Ancak bu şekilde tam olarak mekandan kesinlikle arındırılamaz. Kumru bitine doğal çözüm ilk aşamada eve geldiklerini fark eder etmez süpürmek, yerleri silmek, koltukları temizlemek, üzerinde görülen kıyafetleri yıkamak yolu ile mümkündür. Ancak evin içinde her tarafına yayılan kuş bitleri ve muhabbet kuşu pireler. ile başa çıkmak zordur.

Kumru biti sirke ile karıştırılır ancak farklı yapıda canlılardır ve sirkeler bitlerin yumurtalarına verilen isimdir. Muhabbet kuşundaki bit insana geçer mi? diye merak ediyorsanız belirli bir aşamadan sonra konakçısından yeteri kadar beslenmediği durumlarda insanlara kolayca geçerek ısırır ve kanını emerler. Evlerinde kuş besleyen insanlar çoğu zaman kuşlardan bitlendiğine şahit olarak ilk başta bunun ne olduğunu anlayamaz. Bu nedenle kuş biti insana geçer mi? şeklinde sorular ve arayışlar içine girerler.

Kuşlarda bitlenme çok sık görülen bir durum değildir. Ancak hayatları boyunca birkaç defa karşılaştıkları malumdur. Kuşlar bitlendiği zaman çoğunlukla bunu kendileri atlatır ve kuş bitlerinden kurtulabilir. Ancak aşırı derecede kumru ve güvercin bitine maruz kaldıkları zaman zayıf düşerek ölmeleri bile söz konusu olabilir. Evde kuş bekliyorsanız kuşların bitlendiğini anlamak için bazı küçük işaretlere odaklanmanız gerekir.

Kuşlardaki Bitlenme Nasıl Anlaşılır?

Örneğin kuşunuz devamlı kendini kaşıyorsa sürekli bir yerlere sürtünme ihtiyacı varsa herhangi bir nedenle kuş biti taşıdığını anlamanız gerekir. Kuşlarda yer alan bit ve pire temizlemek böcek ilaçları ile yapılmaz kuşlar için üretilen petshoplarda satılan kuş biti losyon ve ilaçları mevcuttur. Aldığınız kuş bit ilacını kuşun göz ve ağzına gelmeyecek şekilde 3o- 40 santimetre geriden olacak özellikte kuşların kanat altına ve boyun bölgesine uygulamalısınız.

Ayrıca kafes içerisinde bulunan yemlik, su kabı gibi eşyaları dezenfekte etmek gerekir ve kafesinde güzelce temizlenmesi şarttır. Kuş biti insana bulaşır mı? güvercin bitleri insanlara geçer mi? diyorsanız beslenme imkanı zayıf olduğu durumlarda kolaylıkla geçer. Bitler kuşların kanı ile beslendikleri için kana ihtiyaç duyarlar kuşların ölü derileri ile beslenebilmektedirler. Normal durumlarda kuş bitleri insanlara pek bulaşmaz insan derisi ile kuşların deri ve vücut yapıları farklıdır.

Güvercin bitleri kuşların kanatları arasında yaşar ve buradan tüy ile telek yiyerek beslenir. Ancak yeterli beslenme imkanı bulamadığı zaman insanlara yönelir ve bulaşırlar. Evinizde beslediğiniz kuşların bitlerden arındırılması oldukça faydalıdır. İnsanlar kuş biti insana geçer mi? kuş biti insana zarar verir mi? güvercin pireleri insana bulaşır mı? şeklinde değişik sorular yöneltir. Güvercin piresi ve kumru bitleri zaman, zaman özellikle yaz aylarında evlere bulaşarak insanlar için sıkıntı kaynağı haline gelir.

Her kuşun kolaylıkla bitlenebilme potansiyeli taşıması nedeniyle bu gibi durumlar yaşanır. Özellikle yavru kuşlar ve zayıf düşen kuşlarda bitlenme kuşların ölümüne bile sebep olmaktadır. Kuş bitleri kuşların kanını emerek hayatta kalır ve kuşların ölü derileri ile beslenme yoluna gider. Kuşların kanatları arasında kolaylıkla gizlendikleri için pek fark edilmezler ve geceleri harekete geçerek beslenmesini sağlar.

Güvercin Pirelerinden Nasıl Kurtulunur?

Gündüzleri kuşları terk etme durumları söz konusudur çatı arasında, balkonda yuva yapan kuşlar kuş bitlerine maruz kalabilmektedir. Buralardan zaman zaman çeşitli yollarla evlerin içine giren güvercin piresi, kumru biti gibi asalaklar insanlara musallat olduğu zaman son derece sıkıntılı bir durum ortaya çıkarır. İnsana bulaşan güvercin piresi ve kuş biti insanın üzerinde yaşayamaz kan emdikten sonra belirli bir süre içinde ayrılır. Şayet uzun süre insan üzerinde kalırsa yaşam süremez ve ölür.

Apartman, daire ve iş yerlerinde güvercin piresi ve kuş biti gibi zararlar ile başınız derde girdiği zaman yapmanız gereken en doğru çözüm yolu hiç kuşkusuz kuş biti ilaçlama yaptırmak olacaktır. Küçük nokta kadar şeffaf böcekler diye nitelenen kumru ve güvercin piresi insan sağlığı için ciddi anlamda sıkıntı kaynağı haline gelir. Evde güvercin biti ilaçlama ve benzeri böcekler ile mücadele için bilinçli mücadele şarttır.

Bilindiği gibi bu asalak canlılar insanlar için son derece huzursuzluk verici ve etrafa yayıldığı zaman bireysel olarak kolay baş edilemeyen özelliktedir. Güvercin biti ilaçlama ve kumru piresi ilaçlama uygulamalarında doğru yöntem tercih edilmesinin önemi çok büyüktür. Kuş bitleri evin her tarafında olabileceği için daha geniş kapsamlı olan sisleme ilaçlama şekli yapılması gerekir. Şayet sadece yüzeysel bir ilaçlama yaptırırsanız bu bitlerin yarısı ölmeyecektir.

Atlas Türk ilaçlama firması olarak kuş bitleri ve güvercin pireleri ile mücadelede birinci sınıf böcek ilaçları kullanıyor, yaşadığınız kuş biti şikayetlerini tek seferde ortadan kaldırıyoruz. Yaşadığınız böcek şikayetlerinden kurtulmanız bilinçli mücadele ve üstün performanslı ekipmanlar yardımı ile son derece kolaydır. Kumru piresi ilaçlama ile kuş biti ilaçlama taleplerinizde bizden ilaçlama servisi alarak yaşadığınız bit ve pire şikayetlerinden kolayca kurtulmanız mümkündür.

4 cevap

 1. PVC Kafes Bit Yapar mı?
  Eğer ortamda bit varsa gerekli önlemler alınmadığı takdirde özellikle yazın çok sıcak havalarda hızla çoğalarak kuş ölümlerine sebep olabilir.
  Eğer ortamda bit yok ise dur duk yere bit oluşmaz. muhakkak bi yerden transferle gelmesi ortama ulaşması gerekir. Bu genellik ile yeni gelen kuşlarla ortama ulaşır. Yani yeni bir kuş aldığınızda muhakkak ayrı bir kafeste ilaçlanarak bir hafta bekletilmeli ve gözlemlenmelidir. bit olmadığı anlaşıldığında emin olduktan sonra yeni kuş diğer kuşların yanına koyulmalıdır.
  Ayrıca bir arkadaşınızdan alacağınız kullanılmış bir yemlikten suluktan hatta yem den bile ortama bit bulaşabilir taşınabilir.
  ama durduk yere hiç yoktan pvc kafes bit üretmez. yani genel bir soru var PVC Kafes bit yapar mı ? PVC KAFES , cam kafes yada tel kafes yada ahşap kafes yoktan bit var edemez ! : ) ortamda bit var ise havaların ısınması ile hızla çoğalır..
  Bitin rengi koyu kırmızı olduğu için kafeslerin rengi de koyu ise bit popülasyonunun tamamı fark edemezsiniz. yani ahşap bir kafeste binlerce bit olabilir ama siz bunun renginden dolayı 10da biri fark edersiniz. Ama kafesin rengi PVC kafeslerde olduğu gibi beyaz olur ise ortamdaki bit miktarının tamamını görebilirsiniz, fark edebilirsiniz. Hatta buda sizin bit varlığını erkenden teşhis edebilmenizi ve erkenden MÜDAHALE etmenizi sağlar.! ama beyaz renkte bit daha çok belli olduğu için, SANKİ PVC KAFES DAHA ÇOK BİT YAPIYORMUŞ ! gibi bir yanlış algı oluşmasına sebep olur. Halbuki PVC kafesler ortamdan bir kaç derece daha soğuk oluğu için bitin üremesi için daha az yatkınlık oluşturur. Ayrıca, Beyaz kasa rengi daha bitler hayvanları ölümüne sebep olacak kadar üreyemeden! görülmesini , farkedilmesini sağlar ve erken teşhis ile pvc kafesinizi çamaşır suyu karıştırılmış bir kovada sünger ile banyoda yada balkonda silebilir , yıkayabilirsiniz. Böylelikle, mikrop bakteri ve bit leri yok edebilirsiniz. Böylece, tertemiz bir ortamı tekrar canlılarınıza sağlamış olursunuz. Bu arada yemlik suluk vs gibi parçalarınızda 70-80 derece civarı ısıda ki suyun olduğu bir kovada bekletirseniz buradaki bitleri de yok etmiş olursunuz.
  Bit ile mücadelede kullanabilecek tavsiye ilaçlar…
  NOT: Kuş bitinin yetişkin insanlar için hiçbir tehlikesi söz konusu degildir . Bebekli ortamlarda belki sorun olabilir ama zaten bebek olan yerde kuş olmamalı..!
  …. ilerleyen dönemlerde bu yazımızı tamamlayacağız..inş… 🙂

  • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

   Kuş biti şikayeti yaşayan insanlara sorsanız birde. Nasıl kaşıntı ve tahriş yaşadıklarını. Sağlık açısından risk içermese bile psikolojik oldukça fazla sorun oluşturuyorlar.:))

 2. Işul dedi ki:

  Yeni aldığım kuş ile evine kuş biti geldi papağanıma geçti evime yayıldı kuşum öldü ne kadar temizlersem temizleyeyim ilaçlayayım evinden yok olmuyorlar çok çaresiz kaldım 😔😔

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir