0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Güvelerden Nasıl Kurtuluruz

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Güveler evlerde zarar veren ve rahatsız edici haşerelerdir. Güvelerden Nasıl Kurtuluruz? güvelerden kurtulma yolları nelerdir? kısaca değinmekte fayda var. Böcek ilaçlama için öncelikle kelebeğe benzer bir görünüm sergileyen bu zararlı çoğunlukla kelebekler ile karıştırılır. Ancak kelebek kadar kesinlikle masum olmayan bir zararlıdır. Güve çeşitleri, değişik renk ve boyutlarda karşımıza çıkar. Güve türleri beslenmesini türlerine bağlı olarak değişik şekilde sürdürür.

Genellikle un güvesi, elbise güvesi, tahıl güvesi olarak bilinen güveler yaşam alanlarında karşımıza çıkar. Yaşadıkları bölgede yiyecek ve gıda maddelerinin üzerine bıraktıkları mikroplarla ve döküntülerle, gıdalarda bozulma ve çürüme gibi hasarlar oluşmasına neden olurlar. İşte bu nedenle güve ile mücadele etmek oldukça önemlidir. Güvelerden nasıl kurtuluruz? Güve nasıl yok edilir? sorusunun çeşitli cevapları mevcuttur. Öncelikle güvenin türünü tespit etmek, hangi noktalarda tedbir almanız gerektiğini belirlemede önemlidir.

Kıyafetlere musallat olan giysi güvesi yün, pamuk, kaşmir ve halı benzeri kumaş içerikli ürünler ile beslenmektedir. İsminden anlaşılacağı gibi giysilere ciddi şekilde zarar verme potansiyeli mevcuttur. Özellikle kıyafetlerin aralarında, gardırobunuzda ve çekmece içlerinde bulunurlar. Üremelerini sürdürmek için ise buralara yumurtalarını bırakırlar. Bir başka güve çeşidi olan un güvesi, un ve unlu gıdalar ve tahıllar tüketerek beslenmesini gerçekleştirir. Un güvelerini ve larvalarını en kolay bulmanız mümkün olan bölge hiç kuşkusuz bu gıda ürünlerini sakladığınız mutfak dolapları ambar ve kiler benzeri yerlerdir.

Temizlik ve havalandırma güve oluşumunu ciddi anlamda zayıflatan bir özelliğe sahiptir. Güveler özellik olarak karanlık ve nemli ortamlarda yaşamayı seven zarar verici uçkun haşere türüdür. Güvelerin neden olduğu zararları ortadan kaldırmak için sık, sık temizlik yapılmalıdır. Kıyafet dolapları, çekmeceler, dolap içleri ve halıları elektrikli süpürge ile süpürmeniz gerekir. Ayrıca sirkeli ve sabunlu suyla temizlemek faydalıdır.

Güvelere Karşı Alınacak Önlemler

Güve oluşumunu ortadan kaldırmak için kıyafetleri en pratik çözümdür. Kıyafetler arasında güve ve yumurtalarına rastlarsanız en az 45 derece sıcaklıkta ve 1 saatten fazla çamaşır makinesinde kıyafetleri güzelce yıkamanız gerekir. Daha sonra kıyafetlerin yaka altları ve dikiş bölgelerini sertçe fırçalamak son derece faydalıdır. Dolap içlerinde kıyafetlerinizi saklamadan önce yıkamalı, güzelce havalandırıp, sonra plastik poşet yada kutulara koyarak uygun şekilde saklamalısınız.

Yazlık ve kışlık kıyafetlerin ayrımını düzenli bir biçimde yapmanız olası güvelenmeyi engeller. Güveler ve larvaları soğuktan nefret ettiği için yaşama şansı bulamaz. Şayet bir poşet içinde buzlukta bekletirseniz larva ve güveler donarak ölür. Güve çeşitleri de pek çok zararlı çeşidi gibi açık pencerelerden, kapı altlarından, pervaz, duvarlar çatlaklardan ve boşluk bölgelerden evlerin içine kolayca girerler. Bunu önlemek için evde pencerelere sineklik taktırmak ve çatlakları silikon ve benzeri malzemeler yardımı ile açık bölgeleri kapatmak olası güve girişleri ortadan kaldırır.

Kiler ve depolar ile ambarlar için bu tür iyileştirmeler son derece faydalıdır. Çatlaklara ve boşluklara borik asit tozu dökebilirsiniz güveleri ortadan kaldıracaktır. Borik asidi eczanelerden ve tıp kimyasalları satan medikalcilerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Doğal güve kovucular yardımı ile onları uzak tutmayı deneyebilirsiniz. Unutmayın, güve temizliği kadar güvelerin evinize ya da iş yerinize girmelerini ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri almanız son derece faydalıdır. Güveler bazı doğal ürünlerden ciddi şekilde nefret eder.

Özellikle sedir ağacının kokusu güveleri kaçırmada oldukça fayda sağlar. Sedir ağacından yapılan küçük parçalar satın alabilir veya ağacın talaşlarını dolabınızın raflarına koyabilirsiniz. Lavanta kokusu güveler de rahatsızlık uyandırdığı için uzak dururlar. Lavanta keselerini kıyafetlerin arasına koyarak hem güveleri kaçırır, hem de giysilerinizin mis gibi kokmasına yardımcı olursunuz. Limon kabuğunu rendeleyip küçük keselere doldurup, çekmece ve gardırobunuzun raflarına koyabilirsiniz.

Temizlik Sabunu Ve Güve İlaçlama Hizmeti

Güveler sabun kokusunu sevmez. Olabildiğince içinde katkı maddesi olmayan doğal sabunları kullanmanızda fayda vardır. Bu sabunları özellikle yünlü kıyafetlerinizin arasına koyarak hem hoş koku sağlar hem de güveleri uzak tutabilirsiniz. Ayrıca sabunu rendeleyip keselere doldurabilir ve bu şekilde kullanabilirsiniz. Defne ve okaliptüs yaprağı yardımı ile hem evinizi, hem giysilerinizi güzelce kokutup güveleri kaçırmanız mümkündür. Ancak unutulmaması gereken bu başlangıç aşamalarında faydalı olan bir durumdur. Evin içinde üreyen güveler ile mücadele için doğal kaçırıcılar yeterli olmayabilir.

Kesin olarak güvelerden nasıl kurtuluruz? diyorsanız mutlaka evinizde güve ilaçlama yaptırmalısınız. En etkili çözüm için ilaçlama servisi alarak ortamdaki güveleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bilmeniz gereken çok hızlı üreyen güve bir seferde 200 ile 400 yumurta bırakan oldukça istilacı bir haşere türüdür. Bu nedenle hiç beklemediğiniz bir anda güve istilası ile evinizin karşı karşıya kalması büyük risktir. Haşere ilaçlama firmalarından güve ilaçlama hizmeti alarak güveleri yok etmelisiniz.