0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Güveler Nasıl Ürer

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Güveler Nasıl Ürer? üreme alanları olarak nereleri seçer kısaca değinelim. Böcek ilaçlama hizmeti alınana kadar evde güveler çeşitli şekilde çoğalma yoluna gider. Peki güve hangi zaman aralığında yumurta yapar. Güve türleri yaşadığı alanın şartlarına bağlı olarak senede 5 veya 1 defa üreme yolu ile çoğalabilir. Güvenin etrafına koza örerek sakladığı yumurtalar 6-10 günde olgunlaşır ve güve larvaları çıkmaya başlar.

Soğuk olan havalarda güve yumurtalarının açılması uzun sürebilir. Yumurtadan çıkan larvalar 1-1,5 ayda ancak ergin güve olur. İlk başlarda kurtçuklar şeklinde görülen bazı güveler kısa sürede ergin hale gelip evlerde güve kelebeği şeklinde uçan bir özelliğe sahip olurlar. Evde ve depolarda güveler nasıl ürerler? güve pupa evresinden çıkan soluk sarı renkli erişkinleri hemen çiftleşir ve dişileri birkaç dakika sonra yumurtlamaya başlar.

Güve yumurtalarını genellikle yünlü eşyalar üzerine bırakılır. Elbise güveleri uygun koşullarda yılda 3 – 4 kuşak geliştirebilir Bir dişinin ortalama 100 yumurta bıraktığı kabul edilirse, bir yılda verdiği döller in 40 kg yünlü kumaşı yiyebileceği hesaplanmıştır.

Güvenin Üremesi Evde İstila Nedenidir 

Bu bize güvelerin ne denli zararlı bir özelliğe sahip olduğu ve kısa sürede güveler nasıl ürerler? şeklinde düşünenlerin ne denli ciddiye alması gerektiği malumdur. Evler ve gıda depoları, deri atölyeleri gibi alanlarda tedbir alınmasının ne denli zaruri olduğunu kısa sürede mekanı istila etmeleri açıkça gösterir. Hızlı üreyen güveler yaşam alanlarında yedikleri malzemelerin insanlar için kıymetli eşyalardan olması yüzünden oldukça zararlıdır. Yaşam alanlarında görülen güveler gıda ve kıyafetlere musallat olur.

Güvelerin ortaya çıkardığı zararların boyutlarını öğrenip masum gibi duran bu zararlı haşerelerden korunmak için zaman geçirmeden güve üremesini önlemek için mücadele gerekir. Güvenin eşyalarınıza verdikleri zararları ortadan kaldırmak için güve ilaçlaması yaptırmalı güveler nasıl ürer zararları nedir? şeklinde arayışlara son vererek güvelerin oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Dolap içleri ve çekmecelerde güvenin çoğalması ciddi zararların ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle güveden kurtulmak şarttır.

Güve İlaçları Nasıl Olmalı?

Güvenin yaşam alanlarından temizlenmesi için geçmiş dönemlerde güve naftalini oldukça sık kullanılmakta idi. Güveleri öldüren ilaçlar kokusuz olduğu gibi ilacın kalıcı etkisi ile uzun süre güveyi öldürme potansiyelini sürdürür. Açık alanlarda güveden kurtulmak için kokulu ilaç uygulanması sıkça görülür. Ayrıca güveye karşı uygulanacak ilaçlama teknikleri spreyli ve sisleme yöntem olarak ikiye ayrılır.

İlk aşamalarda mutfak güvesi kurt şeklinde evin etrafında yayılmaya başlar. Pek çok insan bu aşamada neyin kurtlanmaya neden olduğunu anlamaz. Çünkü güvenin nereye yumurta bıraktığı bilmez ve iyice ortalıkta güvelenme başladıktan sonra araştırmaya başlar. Daha sonra evin mutfak kısmında kuru gıdalar ve ağzı sıkı kapatılmamış yiyecekler içinde bu kurtlar ile karşılaşır.

Bundan sonra güve kelebeğine dönüşerek evde sıkıntının boyutu giderek artar. Güve mücadelesi erken teşhisle çok daha kolay ve basit şekilde sonuç verir. Erken güve  ilaçlama yaptırmak daima en akılcı yoldur. Güveler ile mücadele için evin her tarafı sarmasını beklemeniz ciddi yanlıştır. Güve kurtları eve yayılmanın başladığı önemli bir aşamadır.