0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Güve İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Güve İlaçlama

Güve İlaçlama işletmeler ve daire içlerinde uçuşan kelebek benzeri canlılar ve beyaz kurtların oluşması ile sıkça talep edilen bir ilaçlama türüdür. Böcek ilaçlama uygulamaları arasında özellikle gıdaları kirletip bozulmasını önleme açısından oldukça önemli bir özelliği bulunmaktadır. Zaman, zaman evlerde ve işletmelerde ortaya çıkan güveler hiç de masum değildir. Kelebekler ile benzer görüntüler sergilemesi nedeniyle genellikle kelebek ile karıştırılır.

Ancak kelebekler gibi dış mekanlarda değil evlerin içinde ortaya çıkarak kıyafetlerin, gıdaların ve değerli kumaşların bozulmasına sebep olurlar. Güve çeşitleri beslendikleri ürünlere göre değişmektedir. Gümüş balığı ve türleri arasında en çok un güvesi, tahıl güvesi ve elbise güvesi mekanlarda sıkça görülmektedir. Güvenler bu tür ürünlerin üzerine bıraktıkları mikroplar ve döküntüler ile ürünlerde bozulma ve çürüme gibi hastalıklara yol açarlar. Bu nedenle güve ile mücadele oldukça önemlidir.

İnsanlar güve ilaçlama nasıl yapılır? ve ilaçlama nerelere uygulanır gibi sorular yöneltmektedir. Güvelerden nasıl kurtuluruz? diyorsanız öncelikle güvenin türünü belirlemekten işe başlamalısınız. Güve ilacı güvelerin bulundukları bölgelere uygulanır. Güveler nasıl yok edilir? sorusunun cevabı çeşitlidir. Öncelikle güvelerin hangi alanlarda önlem almanız gerektiğini belirlemek oldukça önemlidir. Giysi güvesi halı, kaşmir, pamuk, yün, kumaş gibi malzemeler ile beslenir ve daha çok yatak odaları ile kumaş üzerine çalışan işletmelerde daha fazla görülür.

İsminden de anlaşıldığı gibi bu tür güveler daha çok kıyafet ve giysilere dadanarak ciddi anlamda zararlara sebep olurlar. Görülme bölgeleri gardıroplar, kıyafetlerin olduğu bölgelerdir. Buralara yumurtalarını bırakır ve üreyerek zarar verirler. Un güvesi daha çok unlu gıdalar ve tahıllar ile beslenme yolunu seçerler. Bu güvelerin larvalarını bulacağınız yer gıda ürünlerini sakladığınız ambar, mutfak dolabı, kiler benzeri yerler olacaktır.

Güveler Ve Yumurtaları Nasıl Yok Edilir?

Güvelerin oluşmasını önlemek için temizlik ve havalandırma önemli yer tutar. Bilindiği gibi güve türleri karanlık ve nemli bölgelerde yaşamayı seven bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle giysi dolaplarının içlerini, çekmeceleri, halıları elektrikli süpürge ile güzelce süpürmeli su ve sabunla güzelce temizlemeniz oldukça faydalıdır. Kıyafetleri havalandırmak oluşumu engellemede oldukça faydalıdır. Şayet dolaplarda oluşan yumurtalarını temizlemek istiyorsanız kıyafetlerinizi en az 45 derece sıcaklıkta bir saatten fazla çamaşır makinesinde yıkamanız gerekir.

Yıkamadan önce kıyafetlerin yaka altları ve dikiş yerlerini sert fırça ile fırçalamanız oldukça faydalıdır. Ayrıca dolap içlerinde kıyafetleri katlanmış düzgün bir şekilde saklamak oldukça faydalıdır. Dolapta saklanacak kıyafetleri önceden yıkamalı havalandırıp daha sonra plastik poşetlerde veya kutulara koyarak muhafaza etmelisiniz. Kıyafetlerinizde yazlık ve kışlık kıyafet ayrımını yapmanız olası güvelenme sorunlarını engellemede faydalı olacaktır.

Güveler soğuktan hoşlanmadığı için içine bulaşmış olan malzemeleri buzdolabında dondurarak bekletmek güveleri öldürmek için oldukça faydalıdır. Rüyada kıyafetlerinizi derin dondurucuya koyarak bir süre bekletmek larvalarının donarak ölmesine sebep olacaktır. Güveler ile mücadelede en önemli etkenlerden biri güvelerin giriş yerlerini kapatmaktır. Evde pek çok böcek ve haşerede olduğu gibi kapı altından, açık pencerelerden, duvarlardaki çatlaklar, boşluklar, pervazlar ve açık alanlardan evin içine girerler.

Pencerelere sineklik taktırmak pek çok böcek ve haşerenin girmesini ortadan kaldırır. Ayrıca çatlakları silikonla kapatmak, oyuk delik yerleri tamir etmek oldukça önemlidir. Özellikle kiler ve depolar, ambar gibi yerler bakliyat güvelerinin en fazla musallat olacağı bölgeler olduğu için buralarda gerekli tedbirleri almak son derece faydalıdır. Güvelerin yapışarak yakalanması için çeşitli yapışkan tuzaklar hazırlamakta faydalı olabilir. Yapışkanlı kağıtlar güvelerin yumurtalarını saklamak için dolaştıkları kuytu kenar yerlere bırakılarak buralara yapışması sağlanır.

Güve Kaçırıcı Bitkisel Kokulardan Faydalanın

Güve kovucu olarak kimyasal güve ilacı kullanmak istemeyenler doğal güve kaçırıcı malzemeler kullanabilir. Ancak bilmenizde fayda vardır ki güve temizliği kadar güvelerin ev ve iş yerinize girmelerini engellemek oldukça önemlidir. Güve türleri doğal güve kaçırıcı malzemelerden hoşlanmaz. Sedir ağacının kokusu güveleri kaçırır. Sedir ağacı ile yapılan halkalardan satın alarak gardırobun raflarına koyabilirsiniz. Ya da bu ağacın parçalarını yerleştirebilirsiniz. Lavanta güzel kokusu ile bilinen bir bitkidir.

Pek çok haşerede olduğu gibi güvelerde de lavanta kokusu rahatsızlık meydana getirir. Lavanta kesesini kıyafetlerin arasına yerleştirip hem güzel bir koku meydana gelmesine, hem de güvelerin bu kokudan rahatsız olarak uzaklaştırılması sağlanır. Limon pek çok böcek ve haşereden kaçırıcı etki sağlar. Limon kabuğunu rendelemek ve küçük kaselere doldurup çekmece içine ve gardıroplarınıza yerleştirmek faydalı olur. Limon kokusunu sevmediği için limondan kaçar.

Sabun güvelerin sevmediği bir koku yayar. Çürümüş olan ne varsa güveler hoşlanırlar böcekler ve güveler mis kokulu malzemelerden hoşlanmazlar doğal sabunları rendeleyerek günlük kıyafetlerin arasına koymalı ya da bütün olarak yerleştirmek faydalı olacaktır. Defne ve okaliptus yaprağı güveleri kaçırıcı özelliği ve güzel kokusu ile kıyafetlere de hoş bir koku katar. Ancak güve istilası ile mücadele için hiç kuşkusuz en etkili yöntem ilaçlama servisi almaktır. Güveler ile mücadele kıyafetlerin ve gıdaların zararlarından korunması için oldukça önemlidir.

Güve ilacı kokusuz ve kokulu güve ilaçlarından tercih edilebilir. Güve ilaçlama fiyatları kullanılan ilaçların kalitesine ve mekanın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. Güve istilası oldukça yoğun olarak gerçekleşiyorsa kokulu güve ilaçları tercih etmek oldukça faydalı olur. Elbise güvesi çeşitleri kıyafetlerde ciddi anlamda zarara sebep olur. Elbise güvesi naftalin kullanılarak eskiden beri uzaklaştırılan bir haşere olmasına karşın kanser yapıcı özelliği anlaşıldıktan sonra kullanımı giderek azalmıştır.

Güvelerin Yapıları Ve Özellikleri

Tüyler güvenin kelebeklerden ayrılmasında en önemli özelliklerden biridir. Güve ilaçlama nasıl yapılır? çok iyi bilmek ve doğru ilaç yöntemleri kullanmak şarttır. Çoğu güve kelebeği kitapları, depolanmış ürünleri, tekstil malzemelerini ve depolanmış gıdalara ciddi anlamda zarar verir. Böceklerin zararlarına oranla güveler hastalık mikrobu taşımaz ancak gıdalar ve kıyafetlere ciddi anlamda zarar verirler. Güve tırtılları ipek, pamuk ve yün gibi doğal malzemelerde bulunan protein yani keratini yiyerek hasara yol açar.

Güveler bu eşyalara beslenme yoluyla zarar vermektedir. Ev güvesi kahverengi renkte güveler olarak dikkat çeker daha çok ev işlerinde görülür. Yetişkin güveler 8 ile 14 milimetre uzunluğunda olur. Kahverengi renkli koyu benekleri vardır larvaları gibi hayvansal ve tekstil ürünlerinden beslenir. Güveler yumurtalarını defalarca bırakır. Genç güvelerin yetişkinleri 6 ile 8 milimetre olur. Saman rengi beneksiz kanatları bulunur larvaları ise kahverengi ve krem renginde olmaktadır.

Yumurtadan yetişkinliğe yaklaşık olarak 6 hafta gibi bir zamanda geçerler. Yiyecekleri az bulundukları ortamdaki hava sıcaklığı düşükse yetişkinliğe geçmesi 10 ile 18 ay kadar bir zaman alabilir. Kılıflı giysi güvesi kemirgen güvelerden biridir kumaşlarda delik açar. Yün ve giysi güvesi yetişkinleri 6 ile 8 milimetre civarındadır. Vücutlarında üçlü benek bulunur. Larvalar yeşil, krem ve beyaz renklerdedir ev güvesinin özellikleri ile aynı özelliklere sahiptir.

Evlerde elbise güveler daha az görülür hayvansal iplerden yapılan kıyafetlere zarar verirler beyaz güve ev tekstil ürünleri zarar verir. Yetişkin güvenin uzunluğu 6 ile 10 milimetre arasında bir uzunluğa sahiptir. Benekli kanatları mevcuttur kafaları beyaz renkli larvaları kırmızı ve kahverengi ya da krem renkli olarak karşımıza çıkar. Elbise güvesinin larvaları ipek keseler içinde bulunur. Yılda birkaç defa yumurtlaya bilirler genellikle soğuk ve terk edilmiş mekanlarda bulunurlar. Larvaları oldukça farklı besinlerle beslenme yolunu seçer. Sarı benekli güveyi diğer güvelerden ayırt etmek daha zordur.

Kelebek İle Güveler Nasıl Ayırt edilir?

Güve ve kelebeklerde ki antenlerin farklı olması nedeniyle yetişkin ve kelebek arasında ayrım yapmak mümkündür. Kelebeklerin antenlerinin ucunda koni şeklinde küçük noktacıklar vardır. Kelebeklerin kanatları daha büyük ve çeşitli renklere sahiptir. Güveler ise daha çok standart renk yapılarına sahiptir ve birbirlerine benzer. Ayrıca güveler geceleri uçarken kelebekler ise gün boyunca aktif bir şekilde ortalıkta dolaşır. Güvelerin yaşam döngüsü yetişkinliğe ulaşmadan önce larvaların içinde üremelerine zemin hazırlar.

Boyları uzun en fazla 12 milimetre civarı gelmektedir. Güve larvaları evler için baş belası ve özellik sergiler. Beslenmek için kıyafetlere delikler açar güve larvalarının kelebek larvalarından ayırt edilmesi ve doğru ilaçlama yapılması oldukça önemlidir. Güvelerin zararları evin içinde ya da kıyafetlerin arasında, gıda ve kumaşlar üzerinde daha fazla görülür. Güvelerin evde görülmemesi onların içeride var olmadığı anlamına gelmez.

Pek çok güve çeşidi karanlık ve sessiz yerlere gizlenir özellikle dolap içi, tavan arası, kiler saklanma yerleri olarak dikkat çeker. Bu yerlerdeki istilanın gözden kaçması daha büyük çapta zarar vermelerine yol açar. Ev ve konutlarda farklı türdeki eşyalara zarar veren birkaç güve bile zaman içinde ciddi anlamda güve istilasına sebep olabilir. Kiler güveleri depolanan tahıllar arasında bulunur. Makarna ve diğer yiyeceklere oldukça farklı zarar verirler.

Güve larvalarını beslenme kaynaklarına yakın yerlere ve ambalajlı ürünlerin içinde saklar. Güve varlığı yiyecek dolu kilerler ve dolaplara ciddi anlamda zarar verir. Elbise güveleri beslenmek için kıyafetlere zarar vererek ipekten halıya kadar her türlü kumaşa zarar verdiği için kumaştan beslenen güve çeşitleri ciddi manada zararlara yol açar. Sadece elbiselerde deliklere sebep olmaz mobilya, battaniye, yorgan gibi malzemelere zarar verirler. Güveler evlere nasıl girer? bilindiği gibi açık kapı pencereler onları evlere çağırır.

Evdeki Güveler İle Mücadele

Güvelerin evleri istila etmesinde barınma ve gıda arayışı en önemli sebeplerinden biridir. Güvelerin evlerden uzak tutulması için ilaçlama yapılması şarttır. Güve çeşitleri evlerin içine girerek büyük hasarlara yol açar. Elbise ve gıdalarda zamanla oluşan zararların ortaya çıkmasına sebep olurlar. Güve istilasına maruz kalmamak için kelebek ile güve arasındaki farkı bilmek ve ona karşı tedbir almak oldukça önemlidir. Eve alınan giysiler dikkatlice incelemeli ve dolaba koymadan önce katlanmalıdır.

Küçük önlemler güvelenmeye karşı faydalı olur. Güvelerin evlere girişinin ortadan kaldırılması için evin dışındaki çatlaklar ve boşluklar kapatılmalı gece açık kapı, pencere ve ışık bırakılmamalıdır. Gece boyunca açık ışıklar güveleri kendine çekebilir. Balkon ya da bahçe ışıklarının güveyi kendine çekmeyecek özellikte olması önemlidir. Bakliyat ve diğer gıdalar hava geçirmez cam kaplarda saklanmalıdır. Seyrek ve dağınık olarak bilinen kıyafetler arasında güve bulaşması daha fazla görülür.

Bu kıyafetler belirli aralıklarla kontrol edilmeli ve istila belirtiler ortaya çıkmışsa acil önlem alınmalıdır. Evde güve mücadelenin ilk aşaması güveleri eve çeken bazı etkenleri ortadan kaldırmaktır. Eve giren güveyi tespit edebilmek için kıyafetler ve mutfaktaki erzak dolapları dikkatlice incelenmelidir. ışıksız bölgelerde saklandığı için sessiz yerleri incelemek son derece yardımcı olur. Güve çeşitleri daha çok geceleri aktif olurlar. Bu nedenle güve ile geceleri karşılaşmak daha fazladır.

Güve istilalarının yayılmasını önlemek için bulaşma yaşanan kıyafetler ya da gıdalar temizlenmeli, bozulmaya yüz tutan gıdalar çöpe atılmalıdır. Kıyafetlerde delikler meydana gelmeye başlamışsa büyük ihtimalle evinizde güve istilası başlamış demektir. Bu nedenle dolaplardaki gıda döküntülerinin temizlenmesi ve çekmecelerin dikkatlice incelenmesi, kıyafetlerin sıcak programda makinede yıkanması gerekir. Güveleri ortadan kaldırmak için buralarda sık aralıklarla temizlik yapılmalı ürünler kontrol edilmelidir.

Güvelerin Saklandığı Yerleri Bilmelisiniz

Sağa sola dökülmüş gıda kalıntıları mutlaka temizlenmelidir. Evlerde ve konutlarda ortaya çıkan güve istilasına bireysel olarak çözüm çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Güve istilası yaşanan mekanlarda profesyonel güve ilaçlama servisi almak şarttır. Dolap içlerine, dolap arkasına, çatlak yada karanlık bölgelere saklanmış güvelerin istilası iki türlü olur. Kıyafetlerde lekelerin ortaya çıkmasına sebep güvelerdir. Güveler daha çok geceleri yuvalarından çıkar balkon ve bahçe aydınlatması güveleri kendine çeken önemli bir özelliktir.

Aydınlatmadan kaynaklanan Işık sayesinde evlere gelirler. Pencereden girerek evin içindeki boşluk ve çatlaklara gizlenirler. Karanlık ve loş ortamlardan hoşlandığı için bu tür özellikteki yerlerde saklanır. Eve gelen güve dolapların içine ve gıdaların arasına gizlenerek buralara larvalarını bırakır ve güve istilasının başlamasına sebep olur. Özellikle kiler ve mutfakta güve istilasının belirtileri arasında beyaz kurtçuklar en önemli işaretlerden biridir.

Kıyafet ile beslenen güveler kürk, ipek gibi kıyafetlerden hoşlandığı için bunlarda ciddi manada delikler açmaya sebep olur. Beslenme süresi boyunca kıyafetlerinizde pek çok farklı delik açabilir. Beslendikten sonra dışkılarını da kıyafetlerin üzerine bırakarak kirletirler. Depolanmış gıda ürünleri ve mutfaklarda bulunan erzak dolapları çekmecelerin içi gibi yerlerde sıkça görülür. Açılmamış paketlerin içine bile girebilirler. Güvelerin sadece kendileri değil larvaları ve yavruları da gıdalara ciddi anlamda zarar verir.

Pek çok insan güvelerle kelebekleri birbirine karıştırır. Bunun için güvenin varlığını anlamakta zorlanır. Kelebekler insanlar için zararlı olmamasına karşın güveler ise insanların kıyafetlerini ve gıdalarına ciddi anlamda zarar verirler. Güveler kanatlarını yarasa gibi katlar ve gece uçarak beslenmesini gece sağlar. Güvelerin kanatlarındaki renkler donuk bir yapıdadır. Daha çok gri tonlarda ve kahverengi olarak karşımıza çıkar. Güveler ile mücadele için güve istilasının olduğu bölgelerde profesyonel ilaçlama hizmeti alınması gerekir.

Gıda Ve Yiyeceklerde Güvelenmeyi Önleme

Güve sadece dolap içlerinde değil dolap arkalarında da gizlenir. Bireysel olarak güve ile mücadele etmenize karşın sonuç alamadığınız durumlarda vakit kaybetmeden evdeki güveleri yok etmek için güve ilaçlama servisi talep etmelisiniz. Basit ve önemsemeyen küçük problemler kısa zamanda evde ciddi anlamda güve istilasına sebep olabilir. Bu da hem kıyafetlerinizde hem de gıda maddelerinde ciddi bozulmalar ve zararlar oluşmasına sebep olur. Sadece açık camlar ve pencerelerden değil alınan ikinci el eşyaların arasında evin içine girebilir.

Ayrıca koli içlerinde de taşınabilirler. Ev içine yerleştikten sonra en fazla gıda ve kıyafetlere zarar verir. Güvelerin görüldüğü tüm gıda ürünleri dikkatlice incelenmelidir. Evcil hayvanların yemleri, paketli bakliyatlar, depolanan tüm gıda ürünleri dikkatlice araştırılmalıdır. Şayet larvalar mevcutsa yumurtaları ve larvaları evlerinizden temizlemek için elektrik süpürgesinin yardımını kullanabilirsiniz.

Evi toparladıktan sonra süpürgenin toz torbasını atmalısınız. Güveler havlu, nevresim takımları gibi çok çeşitli alanlarda elbise güvesinin saklanmasına olanak sağlar. Larvalar alındıktan ve temizlendikten sonra kıyafetlerinizi ve malzemeleri yıkamayı unutmayınız. Valiz ve çantaların içlerini sürekli temizlemeniz gerekir. Karanlık ve kullanmayan bölgelerdeki eşyalar güveler için en önemli yuvalanma alanlarıdır. Kurt ve güve istilası ile karşı karşıya kaldığınız zaman ilaçlama desteği almanızın kaçınılmaz olduğunu bilmelisiniz.

Güveler ile mücadelede sıvı sprey ilaçlama yeni oluşan güve şikayetlerinde çözüm sağlayabilir. Ancak evin içinde yayılan ve çok sayıda güve larvası ve yetişkin güve bulunan mekanlarda spreyli yöntem çözümsüz kalabilir. Kokusuz ve kokulu güve ilaçları kalıcı özellikte olduğu için ilaçlamadan sonra mekanda bir hafta on gün temizlik yapılmaması gerekir. Güvelerden kurtulmanın en kestirme yolu hiç kuşkusuz sisleme yöntem olarak tabir edilen güve ilaçlama yöntemidir.

Güve İlaçlama Yöntemleri En Kesin Çözümdür

Dumanlama ilaçlama olarak tabir edilen sisleme ulv uygulamada mekanın tavanlarından duvarlarına, mobilyadan eşyalara kadar her yer ilaçlandığı için hem güve larvaları hem de yetişkin güveler çok kısa bir sürede imha edilmektedir. Ayrıca dolapların arkaları ulaşılamayan bölgeler ve duvar çatlakları gibi yerler güveler tarafından konaklama alanı olarak kullanıldığı için sıvı püskürtme ilaçlama bu tür alanlardaki güvelere etki etmeyebilir. Evinizdeki güveleri kesin olarak yok etmek için profesyonel güve ilaçlama firmaları ile çalışmalısınız.

Atlas Türk ilaçlama olarak güvelerin yok edilmesi için kokusuz ilaçlama, kokulu ilaçlama, spreyli ve sisleme ilaçlama yöntemleri kullanmaktadır. Yaşadığınız güve şikayetlerinde bizi arayarak güve ilaçlama servisi talep edebilirsiniz. güveleri önemsemezseniz çok çok kısa bir sürede evinizi istila eder ve içinden çıkılmaz sorunlara sebep olurlar. Tükettiğiniz gıdalarda bozulmalara ve kirlenmeye sebep olurken kıyafetlerinizde ve eşyalarını da ciddi aşınmalara yol açarlar.

Pek çok kıyafet ve kumaşa musallat olarak delik açtıkları için maddi zararlara sebep olurlar. Bu nedenle evinizde güve gördüğünüz anda güve ilaçlama servisi talep etmelisiniz. Yaşadığınız güve şikayetlerini bir an önce ortadan kaldırmazsanız evin içinde yüzlerce kurtçuk ve larva yayılarak ciddi sıkıntıya neden olur. Unutmayın önemsenmeyen küçük şikayetler kısa bir zaman sonra içinden çıkılmaz hale gelir ve ciddi manada maddi zararlara sebep olur.

İlaçlama firmamızı arayarak ekonomik güve ilaçlama fiyatları ile yaşadığınız güve şikayetlerinden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Un güvesi, elbise güvesi ve bakliyatlara musallat olan ambar güveleri geniş çaplı zararlara yol açar. Güvelenmeden kurtulmak için bozulan gıdaları atıp, dip köşeleri temizlemeli ve evin içinde her yeri ilaçlatmalısınız. Güve kurtçukları koli ve çekmecelerde olacağı gibi duvar ve tavanlarda bile görülür. Bunun yok edilmesi için sisleme güve ilaçlama çok daha etkili olur. Bu nedenle bilinçli olarak güve mücadele hizmeti talep etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir