0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Garantili Tahta Kurusu İlaçlama Mümkün Mü?

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Garantili Tahta Kurusu İlaçlama Mümkün Mü? belki de en fazla cevabı aranan soruların başında yer alır. Zor önlenen ve oldukça dirençli olması bir yana, son derece sinsi bir böcek ile mücadele çok zordur. Tahta kurusu ilaçlama ile tahta kuruları nasıl yok edilir? diyorsanız öncelikle bu kan emici vampir zararlıyı iyi tanımanız gerekir. Tahtakurularının vücut yapıları yassı biçimlidir ve aç tahta kurusu daha ince iken kan emince irileşip şişer.

Vücutları genellikle üsten basık bir yapıda olup, bir diski andıran görünüm sergiler. Değişik renkleri ve türleri vardır.  Genel olarak evlerde kırmızımsı renkli olanları çok yoğun olarak bulunur. Tahta kurusu insanlardan ve hayvanlardan kan emerek beslendiği için bu böceklerin bünyelerinde sadece kan bulunur. Bu sebepten dolayı çok pis kokarlar ve yoğun tahta kurusu olan evlere girince varlıkları hemen anlaşılır.

İnsanlar üzerinde bulunduğu zaman pis ve kötü bir koku yayması insanları rahatsız eder. Kan emmemiş bir tahta kurusu kağıt gibi ince olur. İnsan yada memelilerden kan emdiği zaman vücudu şişerek yuvarlak şekil alır ve rengi koyulaşır. Yapı olarak diğer böceklerden farklı bir özellikte olması ve iyi bir gizlenme uzmanı olması ile tanınan sinsi bir böcektir. Bedeni üzerinde 6 ayağının olması nedeni ile oldukça aktif olarak hareket ederler.

Sıklıkla ahşap olan evlerde, karanlık kuytu bölgelerde daha çok rastlanılması ışığı sevmediklerini gösterir. Bu böcekler geceleri aktif olup beslenmesini genellikle yarasa, kuş ve insanlardan geceleri yaparlar. Gündüzleri ise pasif bir konumda dip köşe gizli bölgelerde saklanarak uzun süre hareketsiz olurlar. Tahta kurusu besin bulamadığı zaman açlığa uzun zaman dayanabilir. Hiç beslenmeden ortalama olarak 550 gün kadar hayatta kalabilir.

Tahta Kuruları Nasıl Yaşam Süreler

Tahta kurusu bitkiler ve ağaçlar üzerinde yaşam süren bir canlı olmadığı için buralarda bulunmaz. Bu kan emici asalak canlılar insan yaşamının olduğu mekanlara yerleştiği zaman o insanlardan sürekli kan emerek beslenme yoluna gider. Tahta kurusu sadece insanlar değil memeli hayvanlarında kanlarını emerek hayatta kalır. Ergin bir tahtakurusu bir insandan ortalama olarak 4-5 defa kan emebilir.

İnsanlar gece uyurken beslenmesini tamamlamadan o insan vücudunu terk ederek ayrılmaz. Beslenmesini tamamladıktan sonra üremesini sağlamak için yumurta bırakmaya başlar. Bu haşereler her defasında ortalama olarak 200 -300 civarında böcek yumurtası bırakır. Tahtakurusu ev içerisinde farklı bölgelere yumurtlar. Bu bölgeler daha çok kuytu ve sakin aralıklardır.

Yumurtasını genellikle evin çatlaklarına, duvar yarıklarına, ahşap parke aralarına, kenar köşelere, yatak kenarları, çekyat, dolap içleri, karyola araları, duvar delikleri ve nevresim içlerine bırakabilir. Tahta kurusunun yumurtaları ortamın sıcaklığına bağlı olarak çok kısa bir sürede açılır. Bu aşamadan sonra kuluçkadaki yavrular dışarı çıkarlar. Tahtakurularının yumurtası beyaz renkli şeffaf bir özelliktedir.

Yeni doğan tahta kurusu yavrusu kahverengi değil beyaz olur ve büyüyüp geliştikçe rengi kahverengiye döner. Tahta kurusu insanlara farklı ortamlardan ve değişik canlılar üzerinden farklı nedenler ile bulaşabilir. Bu canlılar insanlara en sık şu yolla bulaşır. Evlerin etrafına konan ve konaklayan kuşlardan. Çatı arasında yaşayan kuşlar ve buralardaki kuş yuvalarından. Eve gelen misafirlerden başka evde varsa ziyarete gelen kişilerin elbiselerinden.

Tahta Kuruları Ve Neden Oldukları Tehlikeler

Tahta kurularının zararları çeşitli şekilde yaşanabilir. Gezdiğimiz ortamlarda üzerimize sinerek elbisenin dikiş aralarında ev içine kadar gelip buralarda yerleşirler. Tahta kurusu insanlara eğer hayvanlar üzerinden bulaşmış ise tehlikenin boyutu daha fazladır bu nedenle çok tedbirli davranmak gerekir. Tahta kurusu böceği insanları ısırdığı zaman ısırılan yerde kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık, yanma acı, şişme ve alerjik reaksiyon belirtileri oluşur.

Bu böcekler insanlardan ısırıp kan emdikten sonra dışkılarını ve mikropları da kan emdiği bölgelere bırakır. Bu nedenle üzerinde tahtakurusu taşıyan insanlar pis kokuya maruz kalıp etrafa rahatsızlık verirler. İlaçlama ile tahta kuruları nasıl yok edilir? garantili tahta kurusu ilaçlama mümkün mü? arayışları daha bir önem taşır. Tahta kurusu hem hayvanlardan hem de insanlardan kan emme potansiyeline sahiptir.

Bunun için insanlara birçok hastalık ve mikrop bulaştırma sebebi olması muhtemeldir. Kan emdiği bir fare veya köpekten taşıdığı hastalıklı bir kanı insanı ısırıp bireye bulaştırması mikrobu insanlara aktarmasına sebep olur. Asalak yatak böcekleri olarak nitelenen bu canlılar insanlar ve hayvanlardan kan emip hastalık bulaştırdığı için tahtakurusu ilaçlama yaptırılmalıdır.

Tahta kurusundan kurtulmanın en kısa ve en kestirme yolu ilaçlama servisidir. Ancak bu öyle kolay sağlanan bir özellikte değildir. Bilindiği gibi tahta kurusu çok zor ölen bir böcektir. Tahta kuruları ile mücadele kokulu sıvı ilaçlar ve sisleme yöntem kullanılarak daha etkin olur. Tahta kurusu ilaçlaması bilgi ve tecrübe gerektirdiği gibi bazı önlemleri zorunlu kılar.

Sinsi Ve Hızlı üreyen Kan Emici Düşman

Tahtakurusundan kurtulmak öyle kokusuz böcek ilacı ve spreyli ilaçlama ile hiçte kolay olmayacaktır. Malum olduğu gibi dişi bir yetişkin tek seferde 200 yumurtaya kadar ulaşır. En büyüğü 5 mm ebatında olan bir elma çekirdeği kadar boyutu ve kırmızımsı görünümü ile çok kolay gizlenmektedir. İlk bakışta tespit etmesi son derece zor olan tahtakuruları, evlerde, iş yerlerinde ve otellerde hiç umulmadık zamanlarda ciddi sorunlara sebep olurlar.

Özellikle otellerde konaklayanlar pek çok farklı coğrafya ve ülkeden geldiği için kıyafetleri ve valizleri aracılığıyla bu tesislere taşınır ve yerleşirler. Gündüzleri saklanarak ortalıkta görünmez, yatak içleri, mobilyalar, koltuk araları, dolaplar, elbiselerin kat bölgeleri, duvar ve tavandaki çatlak bölgeleri tercih ederler. Yatak ve yorganlar onların en sevdiği yerlerdir. İnsana yakın ve gizlenmesi kolay yerlerdir çünkü buralar.

Tahtakurusu ile mücadele hem fiziki olarak, hem de kimyasal tedbirlere baş vurularak yapılabilir. Eşyalarınıza zarar vermeden temizlik yardımı ile uyku halinde olan çok sayıdaki tahtakurusu yumurtasını ortamdan temizlemek mümkündür. Tahtakurusundan kurtulma yolları arasında en bilindik yöntem, yaşam alanı olabilecek bölgeleri dezenfekte etmek süpürge ile çektirmek ve yüksek ısıdaki buharla buraları temizlemektir.

Mobilya içlerinden dolaplara, döşeme aralarından duvardaki yarık ve çatlaklara kadar bütün alanları, günlük temizlikte kullandığınız etkili malzemelerle bir güzel temizlemek faydalıdır. Yüksek sıcaklıklardan yararlanmak, dip köşeleri sert bir fırça yardımı ile fırçalamak tahtakurusundan kurtulmak için oldukça kolaylık sağlar. Ancak bu sadece yüzeysel ve bölgesel arındırma için yeterlidir. Çünkü derinlerde pek çok tahtakurusu bulunabilir.

Bireysel Olarak Tahta Kurusunu Bloke Etmek

Bireysel çabalar ile tahta kurusu sayısını azaltmak mümkündür. Bunun için kıyafetlerinizi ve diğer eşyalarınızı yıkayarak yada kurutma makinesiyle yüksek sıcaklığa maruz bırakarak tahtakurusu ile mücadele bakımından etkili sonuç alınabilir. Sıcak yaz aylarında battaniye, yatak örtüsü, çarşaf, kıyafetler ve kumaşlarınızı yüksek ısıya maruz bırakabilirsiniz. Buna örnek olarak siyah ve kalın bir çöp torbasına kıyafet ve nevresimleri koyarak güneş altında bir ya da birkaç gün bekletmek bu kan emicileri adeta kıracaktır.

Siyah torba sıcağı çektiği için eşyalarınız zarar görmez ancak aşırı sıcak hava içeride hapsolan için tahtakurusu yavrularını ve yetişkin tahtakurularını adeta haşlayarak imha eder. Buhar makinesi bu asalakların yok edilmesinde son derece yaralı olur. Tahtakurusundan nasıl kurtulurum? diyorsanız yatak böceklerini yok etmenin çok zor olduğunu iyi bilmelisiniz.

Yüksek sıcaklık, basınç ile buhar üfleyen makineler tahtakuruları için adeta bir katliam aracıdır. Bilinçli olarak doğru kullanıldıkları zaman tahtakurusuna karşı mücadelede ölümcül silaha dönüşebilir. Elektronik cihazlar ve prizlerden uzak tutmak kaydı ile bütün evinizi buhar ve yüksek ısıya maruz bırakabilirsiniz. Özellikle yarıklar, duvar çatlakları, tavan ve taban köşeleri, döşeme içleri, perde, korniş, dolap içi gibi yerler kapsamlı olarak temizlenmelidir.

Tahtakurusu nerelerde yaşar? iyi anlamak ve o bölgelere yüksek basınç ile belli bir süre buhar vermek yüzeysel ve yakın kısımdaki tahta kurusu yavrusu ile yetişkinleri öldürür. Buhar ile tahtakurusu öldürmek mümkündür ancak bazı hususlara özellikle itina göstermek şarttır. Yüksek basınçla tahta kurusu saklanma alanlarına buhar verirseniz tahtakurusu yumurtaları etrafa saçılacağı için her tarafa yayılmalarına sebep olabilirsiniz.

Tahtakuruları Nasıl Öldürülür?

Tavandan tabana inecek şekilde yüksek ısılı buharı tutmak, eşyalarınızı ıslatmak yerine nemli kalmalarını sağlayın. Yüksek basınçlı buhar ile elinizi ya da yüzünüzü yakmamak için koruyucu eldiven ve maske kullanmak gerekir. Böcek İlacı kullanımı kan emici bu asalakların yaşam alanı olması muhtemel bütün alanlara profesyonel şekilde uygulanmalıdır. Mekanı üst seviyede tahta kurusu ilacı ile dezenfekte etmek, tahtakurusu ile mücadelede büyük bir sonuç almanızın temel şartıdır.

Tabii bunu bilinçli ekiple yakıcı etkili haşere ilacını özellikle seçerek tüm noktalara ulaşmasını sağlamak gerekir. Çoğu kimyasal maddeye karşı direnç gösterdikleri için tahtakurusu ilacının içeriği, diğer böcek ilaçlarına göre çok daha ani öldürücü ve çok uzun zaman kalıcı olmak zorundadır. Profesyonel böcek ilaçlama firmalarının kullandığı haşere ilaçlarını bireysel olarak perakende alabilmeniz imkansızdır.

İçerik olarak birden fazla bileşenin çapraz etki göstermesi tahta kurularını yok etmede oldukça etkilidir. Kokulu tahtakurusu ilaçlarını zirai malzeme satan dükkanlardan alabilirsiniz ancak tarım ilacı tahta kurusunu öldürür olgusu oldukça yanlıştır. Tahta kurusunu öldüren böcek ilacını başta yarık, çatlak, oyuk, döşeme araları, mobilyaların içi, koltuklar, kısacası bütün evinize dikkatlice uygulamak zorundasınız.

Köşeleri bir fener yardımıyla aydınlatarak, mobilyaların içini tek tek kontrol ederek haşere ilacının etkili olup olmadığını anlamaya çalışmak oldukça faydalıdır. Evin içinde tahtakurusu yumurtası kalmaması için sisleme yöntem ve profesyonel tahta kurusu ilaçlama firması seçmek şarttır. Yatak kılıfı, yorgan ve nevresimlerin arası, baza çevresi besin kaynakları olan insanlardan uzaklaşmamak için tahta kuruları için en önemli yuvalanma yerleridir.

Tahta Kurularını Nasıl Engellersiniz

Yatak ve nevresim aralarına yuvalanan tahtakurusundan kurtulmak için döşeğinizi temizledikten sonra ilaçlatarak fermuarlı bir kılıfla yatağınızı kaplarsanız oldukça etkili olur. Bu içeride kalan tahtakurularının dışarı çıkmalarını önler ayrıca ilaçlı yatak temas ederek kısa zamanda ölmelerini sağlar. Beslenmeden çok uzun süre süre aç kalan tahtakurusu üremekte çaresiz kalacağı için ve açlığın etkisi ile önlenebilir.

Tahta kurusu yuvası nasıl bulunur? tahta kurularının yumurtaları nasıl yok edilir? kadar sığınma yerlerini önlemekte oldukça mühimdir. Duvarlardaki çatlakları kapatmak, tavanda ve yerde bulunan yarıklar, çatlaklar ve oyuklarda yuvalanan tahtakurusundan kurtulmak için olmazsa olmaz şartlardır. Buraları silikon, alçı ya da çimento gibi malzemelerle kapatarak oralara yuvalanmış tahtakurularını bloke eder hem de yenilerinin yaşayabilmesini ortadan kaldırırsınız.

Vakum ya da elektrik süpürgesi ile genel bir temizlik oldukça faydalıdır. Evinizi iyice temizledikten ve bütün boşlukları fırçaladıktan sonra emiş gücü elektrik süpürgesiyle bu alanları güzelce çektirmelisiniz. Şayet elektrik süpürgesi kullanacaksanız toz torbası haznesine bir çöp torbası yerleştirip daha sonra çıkarıp çöpe atmalısınız. Böylece yumurtaların makinenin içine sızmasını ya da eski tip toz torbasına yapışmasını önleyerek evi yeniden istila etmelerini ortadan kaldırırsınız.

Denediğiniz bütün mücadele yöntemlerine rağmen tahtakurusundan kurtulamadıysanız işiniz oldukça zordur. Garantili tahta kurusu ilaçlama mümkün mü? tahta kurusu ilaçlama ve kesin çözüm var mı? diyorsanız çok üst seviye bir ilaçlama yaptırmak zorundasınız. sorunuza yeterli bir cevap bulamadıysanız bir böcek ilaçlama firması ile temasa geçmelisiniz. Atlas Türk haşere ilaçlama olarak en iyi tahta kurusu ilaçları ve kapsamlı mücadeleyi profesyonel olarak gerçekleştiriyoruz.

Tahta Kurusu İlaçlama Öncesi Ve Sonrası Ne Yapılmalı?

Tahta kuruları ile mücadele son derece zordur. Bu nedenle fiziksel olarak tahta kurusu saklanma alanlarını mutlaka ortadan kaldırmalısınız. Prizlerin içi, kablo kanalları, resim çerçeveleri, dolap arkaları gibi yerler tahtakurusuna iyi bir saklanma imkanı sağlar. Yatakları temizlemek, yorganların kılıflarını sökmek ve sıcak suya basmak önemlidir. Koltukların öne çekilmesi, yatak başlığının sökülmesi, bazaların yan çevrilmesi dolapların duvardan aralık olacak şekilde öne çekilmesi ilaçlamadan önce önemli tedbirlerdir.

Tahta kurusunun yumurta ve yavruları parke altı, kapı içleri, duvar ve priz araları gibi yerlerde olabilir. Haşere ilacı nüfuz etmeyen bölgedeki tahta kurularının ölmesi ancak ilacın kalıcı etkisine maruz kalmaları sayesinde mümkün olur. Bu ise bir kaç haftalık bir zaman ister. Bunu bilerek sabırlı davranmak ve kan emici bu böceklerin dolaşacakları bölgeleri silmemek gerekir.

Garantili tahta kurusu ilaçlama söz konusu değildir. Biz ekip olarak en iyi tahta kurusu ilaçlama firmaları arasında yer almamıza karşın kesin garanti vermiyoruz. Çünkü bu asalak kan emici yatak böcekleri çok dirençli ve ilaç ulaşmayan bölgelerde üreme potansiyeline sahiptir. Ayrıca tahta kurularının yumurtaları parke altı benzeri yerlerde bulunacağı için böcek ilacından etkilenmesi söz konusu değildir. Böcek yumurtası çatlayıp yavrular çıktığı zaman ilacın kalıcı etkisi devreye girer. Bu ise zaman ister.

Ayrıca ilaçlama sonrası dip köşede ilaçlama temizliği yapmak haşere ilacının etkinliğini büyük oranda giderir. Saklanma bölgelerinde ıslak temizlik yapmamak ilacın daha kalıcı olması açısından önemlidir. Ucuz böcek ilaçlama yapanlardan uzak durmak ve kolay vaat verenlere itibar etmemek gerekir. Biz daima müşterilerimize doğruları anlatır ve en iyi ilaçlama servisini veririz. Bizim farkımız laf üretmek değil çözüm sunmamızdan kaynaklanır. Garantili tahta kurusu ilaçlama mümkün mü? diyenlerin pek çoğu sorunlarından bizimle kurtulmuştıur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir