0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Fare İlaçları Nelerdir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Fare İlaçları Nelerdir? bilindiği gibi fare ilacı zararlı fare mücadelesinde çok önemli rol oynar. İlaçlama için fare zehri ve fare istasyonu farelere karşı etkili bir silahtır. Farelerden kurtulmak için en etkili fare ilaçları kullanmak gerekir. Ucuz fare ilacı kullanarak farelerin yok edilmesini beklemek sadece boşa hayal kurmaktan öteye geçmez. Öncelikle farelerin zeki bir hayvan olduğunu bilmek ve koku alma duyularının çok gelişmiş olduğunu hesaba katarak fare mücadelesi vermek gerekir. Sıradan fare ilacı kullanılarak yapılan fare ilaçlaması aylarca bekleseniz de farelerin akılcı davranışları nedeni ile sonuçsuz kalacaktır.

Özellikle fındık faresi olarak bilinen ev faresi insanların zekası ile alay eder gibi kolay, kolay fare tuzaklarına yakalanmaz ve fare zehrinde bir tuhaflık sezerse asla yakınına bile yaklaşmaz. Fare ilaçlama firmaları bu nedenle ani fare öldüren ilaçlar kullanmak yerine fareyi yavaş, yavaş öldüren ilaçları kullanır. Çünkü fare zehrini yiyen fare hemen ölürse diğer fareler ölen farenin cesedini ve ağzını koklayarak en son ne yediğini kolayca tespit eder ve bir daha o ilaç ve gıdaya asla yaklaşmazlar.

İşte bu nedenden dolayı piyasada üretilen en etkili fare zehirleri bile ani öldürücü değil, fareyi içten yavaş, yavaş öldüren özellikte ürünlerdir. Fare ile mücadele her önüne gelen kişi ve amatör ekibin işi asla değildir. Fareler fare ilaçlarını yemek için öncelikle o yemlere güven duymak ve her hangi bir tuhaflık hissetmemek durumundadır. İnsan teni kokusu, aşırı rahatsız edici koku, yada fareyi kuşkulandıracak bir durum farenin hızla o yem ve tuzaktan kaçmasından başka bir işe yaramaz.

Bazı insanlar fare korkusu nedeni ile farelerden bir an önce kurtulmak için acele eder. Ancak hemen belirtelim fare ilaçları fareleri yavaş, yavaş öldürmek için tasarlanmış ürünlerdir ve sabırlı olmanız şarttır. Fare ilaçlaması ile aynı gün içinde farelerden kurtulmak istiyorsanız unutun gitsin. Bu durumda elinize bir kürek yada süpürge alarak fare kovalamaktan başka yolunuz kalmamış demektir. Bu ise fare ile başa çıkmada pek akılcı bir davranış değildir. Fare ilacı farenin yemi tüketmesi için geliştirilmiş özellikte olup, fare yemi yedikten sonra belirli bir süre normal yaşamında devam eder.

Fare İlaçları Fareyi Neden Yavaş Öldürür?

Başta da söylediğimiz gibi, fare ilaçları zehri yiyen farelerin hemen ölmesine sebep olmaz. Bu özellikte olan ilaçlar zaten farelerin dikkatini hemen çektiği için hem yemez hemde yese bile sadece bir fare ölürken diğer fareler bir daha o yemlerin yakınına bile yaklaşmaz. Fare ilaçlarının fareleri yavaş öldürmesi aslında tüm farelerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir işlem olmasından kaynaklıdır. Şayet fare yemi yedikten sonra 3 yada 5 saat içinde ölmeye başlasa diğer fareler bu ölüleri koklayıp tükettiği nesneyi algılayıp bir daha o tür ilaç ve zehirleri tüketmediği için diğer fareler yaşamaya devam eder.

Özellikle fabrika ve işletmelerde çok sayıda fare olması ve ciddi zararlar vermesi nedeni ile farelerin toptan ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Fare zehirleri fare ilacı yedikten sonra bir kaç gün sonra etkisini göstermeye başlar ve iç kanama geçirerek yavaş, yavaş farelerin ölme aşaması gelişir. Yani fare ilaçlama yapıldıktan sonra ancak 5 ile 10 gün zaman arasında farelerin ölmeye başlaması normaldir. Diğer farelerde ancak bu süreçte etkilenir.

Hemen her ortama kolayca adapte olabilen fareler, insan yaşam alanlarına en çok müdahil olan ve zarar veren kemirgenlerin başında gelir. Bünyelerinde taşıdıkları pek çok mikropla insan sağlığını çok ciddi şekilde tehdit etme potansiyelleri vardır. Hatta isimlerini bile yaşam alanlarından alan farelerin bu bölgelerde sıkça görülmesi ile yakın ilişkilidir. Ev faresi, tarla faresi, fındık faresi, çatı faresi buna en iyi örnek olarak söylenebilir. İnsanların zehir kullanmadan fare ile mücadele etmesi için, fare savar veya fare kovucu cihazları satın aldıkları bilinmektedir.

Ancak bu cihazlar hem pahalı, hemde uzun süre etkinliğini koruyamadığı için çok fazla tercih edilmemektedir. Hemen,hemen tüm ortamlarımızı paylaşmakta hiç bir sakınca görmeyen fareler, evi, ofisi, yazlık, bahçe, tavan arası, fabrika, hastane, otel, restoran, fırın, market ve daha pek çok yerde karşımıza çıkarlar. İnsan sağlığına zararları üzerlerinde taşıdıkları mikropları yayarak bulaştıran fareler, kemirgen özellikleri ile buldukları her şeyi kemirip maddi zararlara yol açarlar.

Farelerin Zararları Nasıl Önlenir?

Fare çeşitleri son derece esnek yapılı kemirgenler olduğu için boylarından çok daha küçük deliklerden mekanlara sızarlar. İçeri giren fareler, fabrika, ofis, daire, gıda üretim tesisleri gibi yerlerde kablo, elektronik eşya, plastik borular ve sıhhi tesisatını kemirerek su baskınlarına arızalara sebep olurlar. Farelerin zararları arasında kıyafetlerinizin ve mobilyaların kemirilmesine kadar pek çok olumsuz etkileri ile karşılaşırsınız. Bu özellikleri ile son derece zararlı hayvanlardır.

Fare ilaçları bu kemirgenlerin yok edilmesi için tasarlanmış en etkili fare ilaçları olarak düşünülmelidir. Farelerden kurtulmak için etkili yöntemlerin başında fare zehirleri ile bilinçli bir fare ilaçlaması yaptırmak gelir. En etkili fare zehirleri hangisi? elbette pek çok insanın bunu öğrenmeye çalışır. Zehir kullanımı farelerin büyük çoğunluğunda aynı etkiyi göstermemekle birlikte fare ilacını yiyen fareler gözden uzak yuvalarında yemi yedikten sonra ortalama bir hafta içinde ölmektedir. Fareler küçük ve zararlı oldukları kadar oldukça akıllıdır bu nedenle yavaş öldüren ilaçlar kullanılır.

En etkili fare zehirlerinin fare mücadelesinde etkili olabilmesi için fareleri cezbeden tatlarda ve görünümde hazırlanmış özel fare ilaçları olması büyük önem taşır. Ev fareleri için en etkili çözümlerden biri mum blok fare ilacı olup. Küçük bloklardan oluşan yemler, özellikle farelerin sevdiği iştah açan ve dolgu malzemelerinden üretilir. Yemin cazibesine kapılan fareler büyük bir iştahla yemleri tüketirler. Fare pastası ve fare bloğu içindeki zehir nedeniyle birkaç gün içinde etkiye maruz kalan farelerde ölümler başlar.

Bir diğer önemli fare ilacı ise, Pasta fare zehirleridir. Özel paket içinde ve küçük pastalara benzemeleri sebebi ile fare pastası denmektedir. Tüm fare ilaçlarından farklı olarak hem kuru hem de ıslak ya da rutubetli alanlarda fare pasta yemleri kolaylıkla kullanılabilir. Hem ev fareleri, hem çatı faresi, hem de lağım farelerine karşı son derece öldürücü ve etkilidir. İçeriğindeki lezzetli yemler ve dolgu malzemeleri suya dayanıklı olarak üretilmiştir. Bu sebeple daha geniş bir kullanım alanı vardır ve en etkili fare zehirleri içinde Astek ilaçlama firması olarak tarafımızdan sıkça fare istasyonu içinde kullandığımız bir fare ilaçlama şeklidir.

Fareler Evlere Neden Gelir ?

Evde fare neden olur? evde fare varsa ne yapılmalıdır? Fare ilaçlama aslında çok fazla kişi tarafından bireysel olarak yapılan ancak hiç bir sonuç alınamayan bir durumdur. Evde fare görülmesi demek mutlaka farelerin yaşamasına elverişli bir ortamın varlığına işarettir. Bilindiği gibi fareler lağımlarda yaşam süren bina altları ve toprak zeminlerde yaşam süren zararlı kemirici hayvanlardır. Evdeki fareden kurtulmak sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Fareler bazen zemin katlardaki daire içinde, bazen

10. uncu katta bile insanların huzurunu kaçıra bilmektedir. Pek çok insan evde fare var nasıl yakalanır? evde fare yakalama yöntemleri hakkında aramalar yapmakta ve bazen yapışkan, bazen fare tuzağı ile önlem almalarına karşın farelerin çevikliği ve zeki kurnaz olmaları nedeni ile baş edememektedirler. Evde fare neden olur? sorusunun yanıtı olarak açık kalan camlar, kapı altları, havalandırma ve tuvalet delikleri farelerin girişine uygun bölgelerdir. Ayrıca betonu delip eve girdikleri çoğu kişinin şahit olduğu bir durumdur.

Fareler tırmanıcı hayvanlar olduğu için çatı ve tavan aralarında bile sıkça karşımıza çıkabilmektedir. Evde fare varsa ne yapılmalıdır? merak edenler öncelikle fare girişine müsait bir yer olup olmadığını iyice kontrol etmeli ve gerekli tedbiri almalıdır. Delik, kırık, boşluk ve zayıf noktalar varsa derhal tamir edilmeli daha sonra hemen bir fare ilaçlama firması ile görüşerek fare ilaçlama desteği almalıdır. Evde fare var nasıl kurtulabilirim? diye merak edenlerin bilmesi gereken mutlaka fare ilaçlaması yaptırılmalı ve giriş yollarının kapatılmasını sağlamalarının en iyi çözüm olacağını bilmeleri gerekir.

Eve fare girmesi ne anlama gelir? diyorsanız elbette evde farelerin kolay yaşama şansı bulması ve açıkta gıda yada benzer şeylerin farelerin beslenmesine imkan vermesi anlamını taşımaktadır. Dolap içi ve paketlerdeki gıdalar bile farelere kolayca yiyecek olma ihtimaline sahiptir. Fareden korkan ve uyuyamayan insanların en merek ettiği şeylerden biride fare ışıktan korkar mı? sorusu olup, fare ışıktan korkmaz ama karanlığı sevdiği için ışıktan hoşlanmazlar.

Fareler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fareler çevik ve keskin dişleri ile pek çok zararlara yol açan kemirgenlerdir. Değişik özellikteki fare çeşitleri kısacık yaşam sürelerine karşın çevrelerine ve insanların mekanlarına oldukça fazla zarar vermektedir. Hızlı çoğalma ve zor kontrol altına alınmaları hızla işletme ve konutlarda fare şikayetlerinin artmasına yol açmaktadır. Fareler, ortalama olarak 1 ile 4 yıl arasında değişen yaşam süresine sahip olmalarına karşın neden oldukları maddi zararlar çok fazladır.

Haşereler gibi evleri, işletme, fabrika ve yaşam alanlarını istila ederek yaşayan fareler, doğurarak çoğalma özelliğine sahiptirler. Memeli hayvan sınıfına ait olan bu zararlılar çok geniş bir alanda insanların karşısına çıkmakta ve çoğu zaman paniğe sebep olmaktadır. Sert ön dişleri ile en sert cisimleri bile kemiren bu zararlılar, tuvalet boruları, su tesisatları, elektrik kabloları, plastik ve ahşap malzemeler gibi pek çok şeye zarar verip su baskınından yangınlara kadar çeşitli riskleri tetikler. Ayrıca hemen hemen bütün gıda maddelerini de tüketme potansiyelleri olduğu için hem sağlık açısından hemde maddi açıdan zararlıdır.

Dilerseniz farelerin zararları nelerdir? kısaca değinelim. Hızlı tırmanma ve hareket etme kabiliyetleri ile kontrol altına alınmaları hayli zorlu bir süreç gerektirir. Fare türleri toplu halde yaşadıkları için binalar ve iş yerlerinde geniş çaplı zararların yaşanmasına sebep olmaktadır. Çok hızlı üredikleri için kısa sürede sayılarını 2-3 katına çıkartma becerisine sahiptirler. Yaşam alanları ve iş yerlerinde beslenme kaynağı buldukça hızla tüketmeleri ve varlıklarını artırmaları farelerin zararlarını arttıran en önemli nedenlerdendir.

Ev faresi evlere yakın alanlarda yaşayan, açıkta buldukları bütün gıda maddelerini kemirip tüketen fare çeşidi olarak insanları çileden çıkarır. Fare kemirmesi ve fare ısırması gıda maddeleri dışında mobilyalar, kıyafetler, kablolar ve diğer pek çok malzemeye zarar verip geniş çaplı maddi kayıplara neden olurlar. Ayrıca fare idrarı ve fare pisliği ile insanların ve ev hayvanlarının temas etmesi halinde ölümcül hastalıklar fareler tarafından evcil hayvan ve insanlara ciddi bir risk olarak yansıyabilir.

Farelerin İnsan Sağlığına Zararları

Son yüzyılda geliştirilen ilaçlar ve farklı fare mücadele yöntemleri ile kontrol altına alınmış olsa da ‘kara ölüm’ olarak isim verilen veba, farelerin bedeninde taşıdığı pirelerin insanlara geçmesiyle bu hastalığı insanlara bulaştırmaktadır. Farelerden insanlara bulaşan bu pireler kısa sürede büyük bir salgına dönüşür ve istenmeyen çok ciddi sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle evde fare varsa kurtulmak için bireysel hareket etmekten çok profesyonel bir destek almanın çok önemli olduğu bilinmelidir.

Farelerden bulaşan hastalıkların size vereceği zarar ve zorlukları yaşama ihtimalinizi ortadan kaldırmada bilinçli ve kalıcı bir fare mücadelesi büyük önem taşır. Ayrıca lağım farelerinin uzun süre aç kalmaları halinde insanların parmak, dudak, burun, kulak gibi bölgelerini kemirmeleri de sık karşılaşılan durumlardan olup evdeki bebek, çocuk ve hatta yetişkinlerin farelere karşı risk altında olacağı anlamına gelir. Bu nedenle, evimde fare var diyorsanız sağlığınız tehlike altında demektir. Bunun içinde bir an önce harekete geçmeniz şattır.

Peki, evde fare olduğunu anlama yolları nelerdir? Evde fare olduğu nasıl anlaşılır? bu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Fareler, açıkta buldukları bütün gıda maddelerini büyük bir aç gözlülükle tüketme potansiyeline sahiplerdir. Özellikle çikolata, kaşar peyniri, et, tahıl gibi daha pek çok yiyecek farelerin en sevdiği beslenme maddelerinden sadece bir kaçıdır. Fareler dolap içleri, tezgah üzeri, ve raflara bile kolayca tırmandıkları için hiçbir gıda maddesinin açıkta ve kolay ulaşılabilir yerlerde bırakılmaması gerekir.

Fare pisliği ve fare idrarı kolay tespit edilen özellikte fare dışkıları olduğu için evde fare olduğunun anlaşılmasında büyük kolaylık sağlar. Eğer evinizi kontrol ettiğinizde bu belirtiler ile karşılaşırsanız evde fare olduğundan emin olabilirsiniz. Pis ve nemli ortamlarda yaşamayı tercih eden fareleri kontrol etmek için çatı arası, bodrum, garaj gibi alanlarda fare ilaçlama şirketleri tarafından fare istasyonu yöntemi ile fare ilaçlaması yapılması büyük önem taşır. Fareler dış kaynaklı olduğu için yaşam bölgeleri kurutulmalıdır.

Fareden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Gece yada günün her hangi bir zamanında evde fare pisliği, fare idrarı, fare sesi gibi belirtilerle karşılaşma ihtimaliniz farelerden kurtulmak zamanının çoktan geldiğinin habercisidir. Fare pisliği, 1,5-2 mm uzunluğunda, siyah renkli ve pirinç tanesi iriliğinde olur. Mekanda bu gibi belirtiler görüyorsanız evinizde fare var demektir. Farelerin doğal düşmanları kediler olup Anadolu da eskiden her evde bir veya birden fazla kedi beslendiği bilinmektedir. Bu nedenle evde fareden kurtulmak için bir kedi sahiplenebilirsiniz.

Ancak lağım fareleri günümüzde kedilerden korkmadığı gibi kediler lağım faresinden korkar hale gelmiştir. Pis ve dağınık ortamlarda yaşayan farelere karşı önlem almanın en önemli kuralı, evinizi daima temiz ve düzenli tutmak, açıkta yiyecek bırakmamak ve yere dökülen kırıntıların da hemen toplanması, süpürülmesi gereklidir. Alacağınız bu gibi önlemler farelerin besin bulmasını zorlaştıracağı için sayılarının azalmasına yardımcı olabilir. Ancak önleyici tedbirler evdeki farelerin varlığına son veremez.

Eczanelerden ve zirai ürün satan dükkanlardan temin edebileceğiniz fare zehirleri ile farelerden kurtulmaya çalışmak çoğu zaman pek bir işe yaramamaktadır. Farelerin kokuya aşırı duyarlı olmaları ve çok zeki hayvanlar olmaları bireysel fare mücadelesini çoğu zaman etkisiz kılmaktadır. Fare yuvalarının etrafına, mutfağa, dolapların altına, çatıya, garaja ve bodruma yerleştireceğiniz tutkal panolar, farelerin ayakları ve gövdeleriyle yapışmalarını ve etkisiz hale gelmelerini sağlayabilir.

Ancak yapışkanlı tuzaklara yakalanan fareler, bazen ayaklarını kemirerek kurtulmayı başarmakta ve lağım fareleri bu tuzaklardan kolay sıyrılmaktadır. Evde fare var nasıl yakalanır? evde fare yakalama yöntemleri nelerdir? diye arayan pek çok insan farelerin zararlarından şikayetçi olup çoğu zaman fare yapışkanı, fare tuzağı ve fare ilaçlarını kullandıklarını ama çözüm alamadıklarını belirtmektedir. Evde fare neden olur? yukarıda sebebini anlatmıştık bu nedenle evde fare görülmesi durumunda Astek ilaçlama ile görüşerek istasyonlu fare ilaçlama talebinde bulunabilirsiniz. İstanbul Böcek İlaçlama Firmaları yazımıza göz atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir