0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Evlerde Böcek İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evlerde Böcek İlaçlama özellikle yaz aylarınca çok ciddi talep görür. Mutfak İlaçlama Nasıl Yapılır? böcekler evlerin mutfak kısımlarını neden hedef seçer çok sayıda soruya maruz kalırız. Bilindiği gibi evlere girip insanları huzursuz eden böcekler en fazla mutfak ve banyo gibi bölgelere yerleşirler. Özellikle kalorifer böceği, hamam böceği çeşitleri mutfakların en zararlı ve pis böcekleri olarak bilinmektedir. Ayrıca karınca ve gümüş böceği gibi böceklerde mutfakta görülür.

Diğer haşerelerin, hamam böcekleri kadar gıdalara doğrudan musallat olma durumları daha azdır. Mutfak ilaçlaması evde yapılan hamam böceği ilaçlamasında en dikkat edilmesi gereken uygulamaların başında gelir. Hiç kuşkusuz ev ilaçlaması bir bütün olarak düşünüldüğü zaman, öncelikle böceklerin en fazla görüldüğü bölgelerde hassasiyetle uygulama yapmak şarttır. Bunun sebebi evdeki böcek popülasyonunun en fazla olduğu noktanın Evin Mutfağı olduğu gerçeğidir.

Böcek İlaçlama Servisinin Önemi

Pek çok insan böcek ilaçlama servisi almak için evin mutfağında ilaçlama yaptırmak istiyorum bütün evin ilaçlama yapılmasına gerek yok diye belirtir. Bunun nedeni böceklerini sadece mutfak bölgelerinde Gece Işığı Yakınca sağa sola kaçışan siyah iri böcekler ya da kahverengi antenli böcekler görüldüğü zaman böyle bir talep gelir. Ancak hemen belirtelim mutfakta antenli böcek görüyorsanız hiç fark etmeseniz bile evin diğer odalarında da bu böceklerden mutlaka vardır. Zira böcekler bakteri ve mikrop taşıyan canlılardır.

Çünkü bu böcekler evin diğer bölgelerine genel ve kuytu köşelere yüzlerce yumurta bırakır. Siz her ne kadar evinin sadece mutfak bölümünde böcek ilaçlama talep etseniz de diğer taraflarda böcek olmadığına kesinlikle emin olamazsınız. Hamam böceklerinin en önce evin mutfağına yerleşmesinin sebeplerinden biri mutfak bölgesinin ve banyonun hamam böceklerinin giriş yollarına en uygun yapıda olmasından kaynaklanır. Çünkü böcekler, Gıda ve nem olan bölgelere çok daha fazla akın ederler.

Böcekler Neden Mutfağı Seçerler?

Mutfakta su giderinin, Yani mutfak lavabolarının bulunması bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaların su giderlerinin buralara makine bağlantısı olan hortumlar vasıtasıyla bağlanması böcek girişini tetikler. Evin çatlak, kırık ve boşluklarının bulunması böceklere saklanma imkanı sağlar. Ayrıca mutfak dolaplarının arka kısımlarında uygun aralıkların olması hamam böceklerine burada barınma imkanı sağlamaktadır. Bu nedenle mutfak ilaçlama nasıl yapılır? diyorsanız öncelikle bu gibi şartları bilerek evin bütününde ilaçlama hizmeti almanız daha mantıklıdır.

Eve giren böcekler öncelikle dip bölgelere gizlenirler. Mutfakta bu özelliklere en uygun bölgedir. Özellikle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, elektrikli ev aletleri, mutfak dolabı ve tezgah araları gibi bölgeler hamam böceklerinin saklanması için en uygun noktalardır. Mutfağa yerleşen bu böcekler dip bölgelere saklanarak gündüzleri ışıktan rahatsız olmaları nedeni ile gece karanlığında gurup halinde ortalıkta cirit atmaya başlarlar. Mutfakta hamam böceği ilaçlaması bu nedenle oldukça önemlidir.

Mutfak Haşerelere Kolay Beslenme İmkanı Sunar

Mutfak evinde insanların en fazla zaman geçirilen bölgelerinden biri olup, çok çeşitli gıdalarda ev sahipliği yapar. Çoğu insan mutfak ilaçlama yaptırmak yerine hamam böceği tableti ya da doğal hamam böceği kaçırıcı bitkiler, asit borik gibi malzemeler yardımıyla mutfaktaki böcekleri yok etme yoluna gitmektedir. Ancak belirli bir süre bu böcekleri önlese bile daha sonra bu böceklerin fazlasıyla ortalıkta dolaşmaya başlaması son derece canlarını sıkar. Bu oldukça stres verici bir durumdur.

Evin mutfağına yapılacak en sağlıklı en rahat ilaçlama şekli hiç kuşkusuz jel hamam böceği ilaçlama yöntemi olarak dikkat çeker. Çünkü bu böcek ilacı belirli bölgelere damlacıklar şeklinde uygulanır. Böcekler besin ve gıdaları kirletip gıda zehirlemesine neden olabilirler. Jel hamam böceği ilacı zehirlenme ve gıdaları kirletme gibi bir olumsuzlukta bulunmaz. Mutfak dolaplarının içindeki menteşe boşluklarına, çekmecelerin kızaklarının kenarlarına, fırın arkası, buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinin arka bölgelerine uygulanır.

Böcek İlacı Mutfağa Nasıl Uygulanır?

Mutfak dolaplarının duvarla bileşme kısımları ile tezgahların mermer ile birleşen bölgelerine noktacıklar şeklinde belirli aralıklarla uygulanır. Ayrıca yoğun olan hamam böceği şikayetlerinde hamam böcekleri buz dolaplarının iç kısımlarına kadar girebilmektedir. Bu nedenle mutfaklarda buzdolabının kapak bölümündeki conta kısımlarına dahil ilaç uygulanarak buzdolabına sızmaya çalışan böcekler kolayca önlenebilir.

Mutfakta küçük kahverengi böcekler var evimi kendim nasıl İlaçlarım? diye düşünüyorsanız hiç boşuna zahmete girmenize gerek yoktur. Bu konuda uzman hamam böceği ilaçlama firmaları ile irtibata geçerek yaptıracağınız kaliteli ve etkili bir ilaçlama ile sorunu kökten çözmeniz mümkündür. Çünkü bireysel olarak mücadele çoğu zaman yetersiz ve yanlış ilaç kullanımı yüzünden insanların canını ciddi şekilde sıkmaktadır.

Bu da onca zahmet eve harcanan paraya karşı tekrar böcek şikayetlerinin kısa sürede ortaya çıkmasına sebep olur. Bu istenmeyen bir durumdur mutfak ilaçlama nasıl yapılır? diyorsanız öncelikle bu konuda uzman bir ilaçlama firması ile irtibata geçerek evde en sağlıklı ve en iyi ilaçlama şeklini talep etmeniz gerekecektir. Zaten bu konuda uzman ilaçlama şirketleri size hangi ilaçlama yöntemlerinin daha uygun ve daha kalıcı olduğunu önerecektir.

Mutfak İlaçlama Şekilleri

Birden fazla ilaçlama tercihi talep etmeniz söz konusudur. Bu doğrultuda sizde dilerseniz sıvı mutfak ilaçlaması, dilerseniz jel mutfak ilaçlaması ile evinizde mutfak bölümü ve diğer odalarında ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim sadece mutfakta ilaçlama yaptırmak çoğu zaman yeterli olmayacaktır. Bu nedenle diğer böceklerin olma ihtimali, ya da diğer odalarda böcek bulunma ihtimaline karşı evin genelinde ilaçlama servisi alınması daha mantıklıdır.

Ancak yine de bu her ihtimali göz önünde bulundurarak diğer taraflarda böcek yok sadece mutfakta ilaçlama yaptırmak istiyorum diyorsanız mutfak bölümünde jel yada sıvı hamam böceği ilaçlaması yaptırabilirsiniz. Gümüş böceği ve karıncalara karşı ilaçlama servisi talep ederek evin mutfağını böceklerden arındırabilirsiniz. Unutmayın küçük böcek şikayetleri ihmal edilerek geniş çaplı haşere sorunlarına sebep olur.

Mutfaklarda böceklere karşı ilaçlama uzman desteği ile başarıya ulaşır. Mutfak Dolabı Böcekleri Evlerde Böcek İlaçlama, zararlı haşerelere karşı sürekli ihtiyaç duyulan bir hizmettir. Apartman yada evlerdeki zararlı böceklere karşı mücadelede hem sağlık, hem de hijyen bakımından oldukça faydalıdır. Evde ilaçlama uygulaması hangi yöntemle hangi böcek ilaçları kullanılarak yapılır. İlaçlama yöntemleri doğru ve haşerenin direnç yapısına göre belirlenmelidir.

İlaçlama Makinesi Önemlidir

Kullanılacak ilaçlama makineleri ne kullanılacak böcek ilaçlarında ne şekilde uygulanacağını bilen bir ekip tarafından özenle seçilmelidir. Böcek ilaçlama şirketi çalıştırdığı elemanların çok eğitimli, donanımlı ve hangi böcek türü üzerinde hangi ilaçların etkili olduğunu bilerek uygulama potansiyeline sahip elemanlardan oluşturması gerekir. Örnek verecek olursak, ilaçlama yöntemleri arasında en kapsamlı uygulama potansiyeline sahip olan ulv ilaçlamadır.

Bir diğer adı ile halk arasında bilinen dumanlı ilaçlama yöntemidir. Elektrikli cihazlar yardımıyla sıvı ilaç su ile karıştırılarak ilaçlanır. Sisleme olması ve yüksek basınç etkisiyle sıvı karışımı ilacın buhar haline getirilmesi işlemine verilen bir isimdir. Bu ilaçlama yöntemi kokusuz ilaçlar ve kokulu ilaçlar kullanılarak yapılabilmektedir. Ancak bu uygulamayı yapacak ekip bu konuda son derece uzman ve donanımlı olmak zorundadır.

Böcek ilaçlama uygulaması özellikle ilaçlama yapılacak alana göre en uygun yöntemin seçilmesi ile başarılı olur. Ayrıca zararlı türüne göre değişen ilaçlama teknikleri kullanılmasını gerektirir. Böcek ilaçlama firması, Öncelikle hangi tür haşerenin, hangi tür ilaçlara dirençli olduğunu bilmesi gerekir. Çünkü bunu bilerek uygulama yapıldığı zaman çok daha etkili ve kalıcı olur. İlaçlama yapmak eline sırt pompası alarak hiçbir bilgiye sahip olmadan sağa, sola ilaç sıkarak hizmet vermek asla değildir.

Böcek İlaçlama Şeklinin Önemi

Sıvı püskürtme ilaçlama şekline oranla daha kapsamlı ve daha ani sonuçlar alınmasını sağlar. Buna yazımızın sonlarına doğru Ayriyeten değineceğiz. İlaçlama yöntemleri içerisinde kokusuz ilaçlama, jel ilaçlama, kokulu ilaçlama ve kemirgen ilaçlama yöntemleri ayrı, ayrı uygulanması gereken ilaçlama türleridir. Pek çok firma garantili ilaçlama yaptığını sitelerinin giriş sayfalarında büyük puntolar halinde belirtir.

Elbette her firma garantili ilaçlama yapmak için azami derecede özen göstermek zorundadır. Ancak bu garantili ilaçlama söylemi pek çok firma tarafından manipüle amaçlı kullanılmakta, insanları yanlış yönlendirip sırf para kazanmak için olmadık şekilde garantili ilaçlama yaptıklarınız söylemektedirler. Bu çok yanlış ve insanları doğrudan aldatmaya yönelik bir eylemdir. Bilmeniz gereken böcek ilaçlama da garanti öncelikle böcek türüne göre değişkenlik gösterir.

Böceğin Direnç Yapısına Uygun İlaç Seçmek

İlaçlama uygulaması yapılan bazı böcek türleri son derece dirençli yapıları ile pek çok böcek ve haşere ilacına çok ama çok kolay şekilde direnç gösterebilmektedir. Bunun nedeni şudur. Edindiğimiz deneyimlere göre kullandığımız böcek ilaçlarının tamamı ne kadar zor ölürse ölsün o böcekler üzerine ilaç temas ettiği zaman kolayca yok edebilmektedir. Çünkü biz birden fazla ilacı bir araya getirip olabildiğinin en iyisini yapmaya özen gösteriyoruz.

Burada asıl önemli olan nokta bazı böceklerin özellikle minik yapılı böcekler olarak geçen türlerin kolay ilaçtan kurtulmasıdır. Toz böceği, beyaz rutubet ve nem böceği, kitap biti, kuş biti, pire, tahtakurusu, tahta kurdu gibi böceklerin çok dip bölgelere yerleşme ve yuvalanma potansiyellerinden kaynaklanır. Örnek verecek olursak toz akarları ve nem böcekleri parke arılarından, kapı pervazları işlerine, dolaplarının ek yerlerinden hava girecek kadar küçük minik alanlara kolayca saklanabilmektedir.

Garantili İlaçlamanın Şartları

Dip noktalarda gizlenen böceklere hangi yöntemi uygularsanız uygulayın belirli bir noktadan sonra ilaç geçmesi gibi bir şey söz konusu asla olamaz. Siz kalkarız böyle bir durumda garantili ilaçlama yapıyoruz derseniz baştan hata yaparsınız. Müşteride böyle bir beklentiye girdiği için doğal olarak olumsuz sonuçlarda sizden garanti bekleyecektir. Siz bunu bile, bile garanti verilemeyeceğini bildiğiniz halde garanti verirseniz verdiğiniz hizmetin arkasında öyle yada böyle durmak zorundasınız.

Şayet insanlara daha sonradan farklı söylemler içine girersiniz bu düpedüz insanları kandırmak anlamına gelecektir ki bu çok yanlıştır. Sizin verdiğiniz hizmetine, firmanızın da güvenirliği baştan sorgulanır hale getirmesi için yeterli bir sebeptir. Buda kendiniz için doğal olarak güvenilmez ve aldatıcı bir firma şeklinde bir söyleme maruz kalırsınız. Şimdi yazımızda dönerek ilaçlama hakkında ne gibi ilaçlama şekilleri mevcut, nasıl yapılır? Hangi böcekler için hangi yöntemler kullanılır? değinelim.

Böcekler Hakkında Bilgi Edinme

Böcek türleri oldukça değişken yapıya sahip olduğu için, öncelikle böceklerin yaşam döngüsü hakkında insanların bilgilendirilmesi ve sitede bu konuda bir yazı oluşturulması gerekir. Zaten pek çok ilaçlama firması sitelerinin giriş bölümlerinde böcekler hakkında menü oluşturur. Yaşadığınız böcek şikayetleri için çağrı merkezine ulaşarak yaşadığınız böcek şikayetlerini belirterek ne gibi bir ilaçlama yapılması gerektiği hakkında zaten gerekli bilgiyi edinirsiniz.

Pek çok böcek türü için günümüzde sprey ile ilaçlama kolaylıkla yapılabilmektedir. Spreyli yani sırt pompası kullanılarak yapılan ilaçlama kokusuz ve az kokulu ilaçlar kullanılarak yapılabilmektedir. İnsanların en fazla talep ettiği ilaçlama şekillerinden biri olan sıvı spreyli ilaçlama böceklerin dolaştıkları bölgelerde, saklandıkları istikametler ve yuvarlandıkları ortamlara direkt püskürtme şeklinde yapılır. Bu böcek türüne göre değişkenlik gösterir.

İlaçlama Şekli Nasıl Belirlenir?

Örneğin parke diplerine yuvarlanan böcekler için parke ve kapı pervazları, dolaplarının alt kısımlarına kısacası böceklerin geçişi istikametlerine sıvı ilaçlama yöntemi uygulanır. Bu yöntemde kullanılan ilaçların kokusuz olması kalıcı özellikle ilaçları olduğu için bir hafta 10 gün kadar silinmeden bekletilmesi ilacın işlevini yerine getirmesi için zorunluluktur. Açık alanlarda sıvı spreyli yöntem en fazla kullanılan bir ilaçlama şeklidir.  Ancak açık alanlarda kokusuz ilaçlama yerine kokulu ilaçlama ve bitkiler için zirai ilaçlar tercih edilebilir.

Dış ortamlarla iç ortamlar için kullanılan böcek ilaçları birbirinden tamamen farklıdır. Sprey ilaç uçan haşerelere direkt olarak uygulanmaz. Şayet duvar yada bitkiler üzerine uygulanan ilaç spreyli olursa uzun bir süreye yayılmış olması zorunluluktur. Sisleme yöntemle sıvı ilaçlamada aynı etkiyi beklemek hayalcilik olur. Sprey ilacın uygulanması nasıl olur? Şüphesiz böcek ilaçlama kaliteli ilaçlar ve 1. sınıf ürünlerden seçilmek zorundadır. Burada böcek türüne göre ilaç seçimi önemlidir.

Buharlı Böcek İlaçlama Yöntemi Nedir?

Buharlı yöntem böceklerin direnç yapılarına daha çabuk etki gösterip sinir sistemlerini felç eder. Ancak kokusuz ilaçlar kalıcı etkiye sahip olduğu için basit içerikli ilaçlar bile kolay ölen böcekler için çözüm olabilir. Bazı böcekler daha dirençli yapıda oldukları için seçilecek ilacın son derece kaliteli olması zorunluluktur. Bilindiği gibi böcekler hastalık taşıyıcısı ve insanların sağlığını tehdit eder. Bu nedenle bu böceklerin evden, apartmanlardan, işletmelerden arındırılması zorunluluktur. Kokusuz ilaçlama iki türlü yapılabilir.

Bunlardan birincisi sıvı püskürtme şeklinde sprey ilaçlamadır. Böceklerin geçiş ve dolaşma istikametlerine yada saklanma bölgelerine direkt olarak uygulanır. Hamam böcekleri için yoğunluğa göre böcek ilaçlaması yapılmaktadır. Çünkü yoğun böcek şikayetlerinde böcekler mutfak dolaplarının içine kadar girdiği için buralara ilaç püskürtmek zorunda kalınır. Böylesi durumlarda insanların önceden uyarılarak dolap içindeki mutfak eşyalarının kaldırması yada ilaçlamadan sonra yıkamaları gerekir.

Böcek İlaçlama Yöntemlerinin Belirleyici Etkisi

Böcek İlaçlama Yöntemleri her zararlı için en yüksek kontrolü sağlayacak şekilde seçilir. Açık ve kapalı mekanın böceklere karşı ilaçlanması farklılık gösterir. Böcekler taşıdıkları mikrop ve bakteriler nedeni ile insan sağlığı için potansiyel tehlikedir. Haşereler yürüyen ve uçan özelliklerine göre farklı kategorilere ayrılır. Ayrıca zehirli, zehirsiz olanlar daha fazla risk taşır. Fareler ile türleri maddi açıdan olduğu kadar insanların sağlığı içinde ciddi tehlikedir.

Ayrıca yaşam alanlarında kemirme sonucu ciddi problem kaynağı olmaktadır. Bu türlerin tamamına etki eden ilaçlama uygulamaları değişik cihaz ve ilaçlar yardımı ile yapılmaktadır. Ev, İş yeri, Bahçe, Apartman, fabrika ilaçlama benzeri onlarca mekanın haşerelerden arındırılması ancak profesyonel bir destek alınarak mümkündür. İnsan sağlığını tehdit eden tüm haşerelerin yok edilmesi için kokulu ve kokusuz ilaçlar kullanılır.

Isıran ve hastalık bulaştıran böceklerin ilaçlanarak zararlarının ortadan kaldırılması şarttır. Evinizdeki böcekler ile mücadele sıvı spreyli, yada dumanlı yöntem ve jel ilaçlama kullanılarak yapılabilir. Değişik içerikte ilaçlar ile böceklerin direnç yapısını çökerten ilaçlar kullanılarak mücadele verilmelidir. Tüm bu yöntemlerin tamamına genel olarak böcek ilaçlama şekilleri denmektedir. Haşereler ile mücadelede önemli etkendir.

Fare Ve Böcek Mücadelesi

İşletmeler ile konutlarda kemirgen kontrol ve böcek ilaçlama şekilleri değişkenlik arz eder. Lağım faresi ile diğer farelerin neden olduğu maddi kayıplar ile sağlık sorunlarından kurtulmak için fare ilaçları ve yemleme seçenekleri mevcuttur. İstasyonlu fare öldürme yöntemi doğru oranda, doğru bölgelere bilinçli olarak aparatlar kullanılarak yapılır. Mekanlardaki zararlıların yok edilmesi için uygulanan İlaçlama yöntemleri farklıdır.

Haşerelerin yok edilmesi için sıvı içerikli ve jel formda haşere ilaçlarının kullanıldığı malumdur. Ancak bunların hangi ekipmanlar ve aparatlar yardımı ile uygulanacağını bilmek çok önemlidir. En çok kullanılan evlerdeki böcek ilaçlama türü geniş kapsamlı bir uygulama alanına sahiptir. Mekanlarda zor ölen böceklerin temizlenmesi için sisleme ilaçlama insanların oldukça etkili olmaktadır. Profesyonel ilaçlama servisi ancak birinci sınıf ekipman ve uzman ekipler yardımı denetiminde mümkün olmaktadır.

Kokulu İlaçlama

Kokulu ilaçlama likit şekilde püskürtme yöntemiyle uygulanmakla birlikte, ULV makinesi kullanılarak mikronları oldukça inceltilmiş ilaç zerrecikleri sayesinde çok daha zorlu alanlarda tam kontrol sağlanır. Örneğin Hamam böcekleri kapsüller halinde yumurtlarlar ve her bir kapsülde 35-40 adet yavru bulunabilir.

Yılda 8-10 defa yumurtlama yapabilen dişi ergin hamam böcekleri ölürken bile yumurta bırakırlar. Bu nedenle hızlı çoğalan ve kısa sürede mekanı istila eden haşerelerin yoğun olduğu alanlarda etkili bir ilaçlamanın yapılması mutlak zorunluluktur. Kokulu İlaçlamada daha kısa zaman içinde çok daha kalıcı sonuç alınır.

Bu ilaçlama esnasında mekan boşaltılıp, mekanınızı kısa bir süre için ortalama olarak ilacın etkisini göstermesi için 3 -4 saat kadar terk etmeniz ve daha sonra bir o kadar havalandırıp temizlik yapmanız gerekmektedir. Bu ilaçlama sırasında ilaçlanan alanda bulunan ilaçlama görevlisinin koruyucu kimyasal maske takması şarttır. Ayrıca böcek ilaçlama yöntemleri sonrası mekanda ev temizliği yapmak olası böcek ilacı tahrişine maruz kalmamak için gerekir.

Kokulu İlaçlama Nasıl Yapılır?

Kokulu ilaçların oldukça keskin kokuları ve solunum sistemini çabuk etkiyen özelliği vardır. Böcek ilacının içeriğindeki aktif maddenin güçlü yapısından dolayı her haşere için rahatlıkla uygulanması söz konusudur. Kokusuz ilaçlar ile ölmesi mümkün olmayan böcekler bu ilaçlar ile çok daha etkili şekilde mekanlardan sökülüp atılabilir.

Kokulu ilaçlama uygulaması jel ilaçlama ve benzeri ilaçlar ile kokusuz ilaçların etki gösteremediği mekanlarda tercih edilebilir. Kokulu ilaçlama sırasında mutlaka ilaçlanan alan 3 saat terk edilmeli ve ilaçlama esnasında asla ilaçlar solunmamalıdır. Aksi takdirde insanı zehirleme riski bulunduğu için istenmeyen durumlar kaçınılmaz olacaktır. Kokulu ilaçların yapıldığı ortamda evcil hayvan benzeri canlılar dışarı çıkarılmadığı takdirde mutlaka ölür.

Bu canlı ister hayvan ister insan isterse haşere olsun fark etmez. Dumanlama yöntemi ile uygulanan kokulu böcek ilaçları havaya karışarak ortamdaki oksijeni zehirler ve kısa sürede solunum yollarını etkileyip ani böcek ilacı zehirlenmelerine sebep olur. Sisleme yöntem yapıldığı zaman ilaç damlacıkları hava giren mekanlara kadar işleyip gizlenen böcekleri çok etkin bir şekilde öldürür.

Kokulu İlacın Uygulamasında Tedbir Almak

Ancak açık kalan camlar, havalandırma boşlukları, gevşek kapı kenarları gibi yerlerden ilaç sızma olasılığı olacağı için ilaçlama öncesi kontrol ve gerekli önlemlerin alınması şarttır. Kokulu ilaçlama sonrası eve girildikten sonra  mutlaka ortam 2 yada 3 saat ortam havalandırılmalı içerideki ölü havanın boşaltılması sağlanmalıdır. Böcek İlaçlama yöntemleri için uygulama yapan firmalar bu konuda deneyimli olmalıdır.

Mutlaka sağlık bakanlığı ve tarım bakanlığı ruhsatlı ilaçları tercih eden firmalar olması gerekir. Ayrıca böcek ilaçlama yapan firmaların çalışan elamanlarının ilaçlama eğitimini almış olması gerekli ekipman ve donanıma sahip olmaları gerekir. İlaçlama için mutlaka tecrübeli ilaçlama firmasından yardım alınız.

Kokulu ilaçlamalarda küçük çocuk ve bebek eşyaları mutlaka kontrol altına alınmalı , çocukların ve bebeklerin vücutları çok hassas olduğu için acemi ilaçlamacı olarak tabir edilen kişilerden yanlış ilaçlama desteği alınmamalıdır. Kokulu ilaçların asla gıda malzemesine bulaşmaması açıkta gıda malzemesi olmaması gerekir. Kokulu ilaçlar ile ilaçlama yapıldığı zaman evde evcil hayvanları dışarı çıkarmak tüm tedbirleri aldırıp öyle ilaçlama yapmak esastır.

Kokulu İlaçlamada Sık Sorulan Sorular

1. Kokulu ilaç insanlara zarar verir mi?

Kokulu böcek ilaçları insan sağlığı için önlem alınmadığı takdirde oldukça tehlikelidir. Solunduğu zaman veya bu ilaçlar insanın gıdalarına bulaştığı zaman insanı zehirler ve hatta insanı öldürebilir. Ayrıca daire ve binalarda tedbirsiz uygulanması durumunda çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

2. Kokulu ilaçlar hangi durumda kullanılır?

Kokulu ilaçlar, ölmesi zor olan haşerelerin çok daha etkili kontrolü için haşere ilaçlamada kullanılır. Bu ilaçlama haşere görüldüğü anda ve daha önce ilaçlama yaptırılmasına karşın önlemeyen böcek şikayetlerinde kullanılır. İlaçlama firması olarak zor ölen böceklerin imhasında ve çok aşırı böcek şikayetlerinde kokulu ilaçlama öneriyoruz.

3. Kokulu ilaçlama esnasında evi terk etmek şart mı?

Kokulu Böcek İlaçlama sırasında evler ve iş yerleri minimum 3 saat kadar kapalı tutulmalıdır. Ayrıca evde ön hazırlık yapılıp evi ilaçlama personeline teslim etmek ve evden çıkmak gerekir. Evde kokulu ilaçlama sonrası  2 yada 3 saat kadar ilaçlanan mekanlar havalandırılmalı daha sonra ilaçlama temizliği yapılmalıdır.

4. Kokulu böcek ilaçları nasıl kullanılır?

Kokulu ilaçlar su bazlı olup, birden fazla ilacın karışımı ile hazırlanan ilaçlardır. Kokulu ilaçlamayı şirket olarak son sistem alet ve gerekli donanımlar yardımı ile yapmaktayız. Kokulu ilaçlama haşere gurubunun görüldüğü tüm alanlara uygulanır. Akrep, tahta kurusu, toz akarı, pire, kertenkele gibi zor ölen böceklerin yok edilmesi için dumanlama ilaçlama yapmak gerekir.

5. Kokulu ilacı evlerde kullanmak doğru mudur?

Kokulu ilaçlar ölmesi zor olan haşereler için kullanıldığında çok daha hızlı verim alınır.  Ancak her zaman kullanmak çok daha zahmetli olduğu için normal böcek şikayetlerinde kokusuz ilaçlar ile jel ilaçlama şekli daha uygundur. Kokusuz ilaçlar ve jel ilaçların etkisiz olduğu durumlarda kokulu böcek ilaçlama yapmak gerekir. Ayrıca ilaçlama sonrası ev temizliği gerekir.

2. Kokusuz İlaçlama

Kokusuz ilaçlar insanların ve canlıların mekanını terk etmeden yapılan ve kokusu olmayan evde temizliğe ihtiyaç duyulmayan ilaçlardır. Bu ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı olup kesinlikle kanserojen içerikli değildir. Kokusuz ilaçlama sadece belirli özelliğe sahip haşere gurubuna etki eder ve orta yada düşük yoğunluklu böcek şikayetlerinde kullanılır. Kokusuz ilaçlar su bazlı olup su ile inceltilerek hazırlanıp buharlama veya spreyli püskürtme yöntem kullanılarak uygulanır. Kokusuz ilaçların sisleme şekilde yapılması esnasında camlar kapatılmalıdır.

En az yarım saat içeriden uzak durmakta fayda vardır. Kokusuz ilaçlar diğer ilaçlar gibi kesinlikle gıda maddesine temas etmemeli. İlaçlamaya gelen kişiden mutlaka ilaçlama hakkında bilgi edinilmesi önemlidir. Kokusuz ilaçlar her haşere gurubu için önerilmez. Bilindiği gibi bazı zor ölen haşerelerden kurtulmak son derece zordur. Pire, tahta kurdu ve tahtakurusu gibi bazı haşerelerin direnç yapısı güçlü olup bu tür zor ölen böceklere karşı kullanılmaz.

İlaçların Seçimi Ve Uygulama

İlaç çeşidi ne olursa olsun mutlaka hazırlanan ilaçlar ziraat mühendisi kontrolünde seçilerek ayarlanmalı ve uygulama personeline teslim edilmelidir. Kokusuz ilaçlama esnasında açıkta kalan tabak ve tencere gibi mutfak eşyalarının mutlaka yıkanması gerekir. Kokusuz ilaçlama sıvı püskürtme şeklinde uygulanabilir.

Kokusuz ilaçlama, ofislerinizde çalışma saatleriniz içinde ortamdan çıkmanıza gerek kalmadan uygulanabilir. Kokusuz ilaçlar insanların toplu kullanım alanlarında uygulanacak en doğru ilaçlama yöntemlerinin başında gelmektedir. Evinde yaşlı ve hastası olanlar için oldukça ideal olup mekanı boşaltmadan kolayca ilaçlama servisi alınabilir.

Kokusuz İlaçlama İle İlgili Sıkça Sorulanlar

Kokusuz ilaçlar insan sağlığı için tehlikeli mi?

İnsanların bu ilacı solunmasında her hangi bir sakınca yoktur. Ancak kimyasal içerikli oldukları için ilaçların solunmamasında fayda vardır. Kokusuz ilacın uygulanması esnasında ilaçlar gıdalara temas ederse gıdaları bozar ve olası böcek ilacı zehirlenmesine neden olabilir Bu tür durumlarda ilaç bulaşan yiyecekler atılmalı ve imha edilmelidir. Aksi takdirde bu ilaçlar insanları zehirler.

Kokusuz yöntemde ilaçlanan alanı terk etmeli miyiz?

Kokusuz ilaçlamada ilaçlanan yerleri terk etmeye gerek yoktur. fakat sisleme yöntem kullanılacak ise tedbir açısından 1 saat terk edilmesi hem mekanın daha iyi ilaçlaması, hem de kişinin ilaçlardan etkilenmemesi için çok daha sağlıklı olur. Çünkü kokusuz ilaçlamada insanlar ilaçları solursa spreyli yöntemde herhangi bir zehirleme yapmaz ancak dumanlı yöntemde ciddi şekilde etkiler. Böcek İlaçlama Yöntemleri bilinerek yapılmalıdır.

Kokusuz ilaçlar nasıl uygulanır?

Kokusuz ilaçlar su karışımı ile hazırlanan sentetik özellikli kalıcı etkisi güçlü ilaçlardır. Bu ilaçlar mutlaka ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanmalı böceklerin geçiş yollarına, saklanma alanlarına ve doğrudan üzerlerine püskürtülmelidir. Kokusuz ilaçlar günün herhangi bir saatinde kullanılabilen özellikte olup karışım kokusuz ilaçlar yapılırken ortamdan uzak durmak çok daha sağlıklıdır.

Kokusuz ilaçlama sonrası neler yapılır?

Kokusuz ilaçlama yapıldıktan sonra mutfaktaki açık kalan yada üzerine ilaç püskürtülen tabak ve tencereler yıkanmalı, ilaçlanan yerler yüzeysel olarak temizlenmelidir. Kokusuz ilaçlamada asla dip bucak yerler hemen silinmemeli bir hafta kadar buralarda ilaç muhafaza edilmelidir. Çünkü kokusuz ilaç zaman içinde etkisini gösterir.

Kokusuz ilaçlama yapılan evi kapatmak gerekir mi?

Kokusuz ilaçlama yapılan alanları kapatmaya veya terk etmeye gerek yoktur. Tabi bu sırt pompası ile yapılan uygulama için geçerlidir. Şayet elektrikli  sisleme makinesi ile yapılan kokusuz ilaçlama esnasında 1 saat ilaçlanan ortamda bulunmamak daha sonra yarım saat evi havalandırmak en güzelidir.

3. Jel İlaçlama

Jel ilaçlama damlacık şeklinde uygulanan özel böcek çekici yemdir. Uygulanan çekici bazlı ilacı yiyen haşere yuvasına döner ve orada kısa bir süre içinde ölür. Yuvada ölen bu böceği yiyen diğer böcekler bu ölüden beslenirler. Böylece o böceğin ölüsünü yiyen böceklerde zincirleme bir reaksiyonla topluca ölmeye başlarlar. Biz buna domino etkisi diyoruz. tek bir böcek ölüsü bile yavaş, yavaş tüm yuvadaki böceklerin yok edilmesine sebep olabilir.

Jel ilaçlama şekli 2000 yılından itibaren ülkemizde kullanılmaya başlanmış olup ilk  kullanan ilaçlama firmalarından biriyiz. Uzun süre etkili bir yöntem olup yavaş, yavaş böcekleri imha etmeye başlar. Özellikle hamam böcekleri üzerinde oldukça etkili olan bir ilaçlama şeklidir. Çevre ve insan için sağlıklı bir yöntem olması da ayrıca tercih sebebidir.

Jel İlaçlamanın Özellikleri Nelerdir?

  • Evcil hayvanlar için jel böcek ilaçları zararlı değildir.
  • Kokusu yoktur, evde kimyasal birikime sebep olmaz ve havayla etkileşime girmez.
  • Kapı ve pencerelerin kapatılmasına gerek yoktur, ilaçlama sonrası evde temizliğe ihtiyaç duyulmaz.
  • İlaçlama esnasında evden ayrılmanız gerekmez. İlaçlama öncesi her hangi bir hazırlık yapmaya gerek yoktur.
  • Uzun süre etkisini devam ettirdiği için uygulanan jel böcek yemleri 3 ay kadar silinmemelidir.
  • Jel ilaçlamada ilacı yiyen haşere hemen ölmez. Belirli bir süre yaşamaya devam eder yuvasına döner ve orada ilacın etkisi ile ani şekilde ölür.
  • Böcek ölüsünü yiyen böceklerde ölü böceğin bünyesindeki ilacın etkisine maruz kalıp kısa sürede ölür ve zincirleme olarak bu etki uzun süre devam eder.
  • Çevre ve insan sağlığı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Aksine sıvı ilaçlara kıyasla temizlik ve mekanı kapatmaya gerek olmaması çok uygun bir o kadar sağlıklı yöntemdir.

Jel Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır?

Jel böcek ilaçları özel yapılı ilaçlar olup sadece belirli haşere için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçların kesinlikle kokusu insanları rahatsız etmez. Kendine has kokuları ile böcekleri kendi üzerine çekmek için tasarlanmış olup gıda özellikli böcek çekici bir etkiye sahiptir. Jel ilaçlar evin yada iş yerinin belli bölgelerine uygun mesafelerde ve böceklerin yuvalarına yakın bölgelere uygulanır.

Jel ilaçlamada kesinlikle evinizi terk etmenize gerek yoktur, bu bakımdan jel ilaç uygulaması çok kolay ve son derece sağlıklıdır. Jel ilaçlama günün herhangi bir saatinde ve herhangi bir yere rahatlıkla uygulanır. Jel ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar olup evcil hayvanlara zararlı bir içeriğe sahip değildir.

Sağlıklı Ve Etkili

Evlerde görülen hamam böcekleri ve türleri için kullanılırken, karınca ve gümüş böceği dışında hiç bir böcek üzerinde etkisi yoktur. Jel ilaçlar diğer ilaçlardan farklı bir yapıda özel olarak üretilmiş hamam böceği çekici yemlerdir. Uzun süre bozulmadan kalıcı kalıcı özeliğe sahiptir. Jel ilaçlar el değmeyen ve kolay temizlenemeyen bölgelere bilinçli olarak uygulanır.

İlaçlama işleminden sonra ortamdan silinmemeli, kalıcı etkisinin uzun zaman haşerelere etki ederek yuvadaki böceklerin yok edilmesi beklenmelidir. Jel ilacın öne çıkan özelliği kalıcı olduğu için daha sonra eve giren ve yumurtadan çıkacak haşere yavrularına da etki eder. Ortalama olarak 6 ay kadar böcekleri öldürdüğü ve dış ortamdan gelen hamam böceklerini imha ettiği bilinmektedir.

4. Fare İlaçlaması

Yaşam alanlarımızı istila eden kemirgen ve farelere karşı kendimizi ancak fare ilaçlama servisi alarak koruyabiliriz. Fare ilaçlama konusunda durum daha da hassastır. Bilindiği gibi fareler kokuya duyarlı ve son derece zeki özellikli hayvanlardır. Eve girdiği andan itibaren tüm alanlara mikrop bulaştıran ve eşyaları kemiren bu hayvanları bir an önce mekandan arındırmak gerekir.

Fare ilaçlama yönteminde dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Eğer eczaneden aldığınız fare zehri ile bu işi çözeceğinizi düşünüyorsanız kesinlikle yanlış bir düşüncede olduğunuzu bilmelisiniz. Ucuz içerikli ve ortalıkta duran o ilaçlar da kurtlanmaya yol açabilir evde fare sorununa ek olarak birde kurtlanma ve kötü koku ile başınız ağrıyabilir.

Fare Zehirleri

Genel fare mücadele şekli yemleme yöntem ve fare kapanlarına ek olarak fare istasyonu yardımı ile ilaçlama yapılan bir uygulamadır. Gıda işletmeleri, yaşam alanları gibi bölgelerde istasyon içine fare pastası, fare bloğu ve değişik içerikli fare zehri uygulamak uygun olacaktır. Evinize gelen zararlı davetsiz misafirlerden kurtulmanın en güvenli ve sağlıklı yolu elbette ki bu işin ehli kişilerden ilaçlama desteği almak olacaktır.

Böylece evde neler yapılmalı, ne gibi tedbir gerekir detaylı şekilde anlatılarak  neler yapmanız gerektiği konusunda tam olarak bilgilenirsiniz. Bu şekilde gerek haşere türlerine karşı gerek fareler içim uygulanan İlaçlama Yöntemleri daha etkili ve çok daha doru bilgiye ulaşılarak sağlanmış olacaktır.

Böcek İlaçlama Yöntemleri daha kolay ve daha rahat ilaçlama hizmeti almanız için için çeşitli böcek ilaçları ve farklı ilaçlama şekilleri ile yapılan bir uygulamadır. Ev ilaçlama yada işyeri ilaçlama için mekanın özelliğine göre olduğu kadar, böceklerin türü ve yoğunluğuna bağlı olarak Haşere İlaçlama Teknikleri seçilmesi öncelikli olmalıdır.

Böcek İlaçlama Ve Temizlik

Yeni oluşan böcek şikayetlerinde bu gibi yerlere böcek ilacı sıkılmasına gerek olmadığı için kapı pervazları, süpürgelik kenarları ve dolap altlarına ilaç püskürtülerek buraların bir hafta on gün silinmemesi tavsiye edilir. Diğer bir yöntem ise sıvı püskürtme şekline oranla daha değişik olan buharlama yöntemdir. Bu yöntemde kullanılan kokusuz ilaçlar duman şeklinde püskürtülerek yapıldığı için evin genelinde uygulanır. Bu yöntemde açıkta gıda maddesinin kalmaması önemlidir.

Bazı böcekler hariç diğer böcek şikayetlerinde koltukların kapatılması, halıların toplanması daha az temizlik yapılması için önemlidir. Ayrıca bu sisleme şekildeki ilaçlamadan sonra kullanılan eşyaların üzerleri açıksa silmeleri gerekir. En sağlıklı ilaçlama yöntemi olan jel ilaçlama sıvı ilaçlardan oldukça farklı bir uygulama şeklidir. Özel bir ambalaj içerisinde hazır olan ilaç bu konuda uzman bir personel tarafından uygulanır. Jel ilaçlamada mantık ilacı yiyen haşerelerin yuvalarına dönerek burada ölmesinin sağlanır.

Jel İlacın Domino Etkisi

Ölü böceğin dışkısı yada ölüsünü yiyen diğer böceklerin de bu böcek ilacından etkilenerek öldürülmesi prensibidir. Çünkü böceğin ölüsünü yiyen diğer böceklere bulaşan bu ilaç böceklerin zincirleme bir şekilde ölümlerine yol açacaktır. Bu ilaçlama şekli 2000 li yılların başından itibaren ülkemizde kullanılmaya başlamıştır.

Biz bu uygulamayı ilk yapan firmalardan biri olarak pek çok insanın bu böcek ilacına karşı oldukça mesafeli yaklaşmasına şahit olduk. Ancak yaptırdıkları ilaçlama sonrası aldıkları çözümün yüksek ve kaliteli olması sürekli talebe neden olmuştur. Bu ilaçlama şeklini tercih edenlerin bir daha başka ilaçlamaya kesinlikle yaklaştıklarını çok iyi biliyoruz. Ancak en önemli dez avantajı tüm böcekler üzerinde etkili olmamasıdır.

Çünkü hamam böceği türleri karınca ve gümüş böcekleri üzerinde etkili olan bu yöntemdir. Tüm böcekler için kullanılmaz. Sağlıklı ve kalıcı etkili bir ilaçlama şeklidir hamam böcekleri üzerinde son derece etkilidir. Tüm hamam böceği türleri için oldukça etkili ve kalıcı bir yöntemdir. Çevreye insan sağlığına herhangi bir zararı olmadığı için günün herhangi bir vaktinde tüm mekanlarda uygulanabilir.

Jel Haşere İlaçlamanın Avantajları

Bebek ve çocuğu olanlar, evcil hayvan besleyenler, hastası bulunanlar için herhangi bir sıkıntı meydana getirmez, evde temizliğe gerek yoktur. Evin boşaltılmasına yada herhangi bir hazırlığım yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Son derece rahat bir ilaçlama yöntemi olduğu için evinde hamam böceği ve karınca şikayeti yaşayan pek çok insan jel ilaçlama yaptırarak yaşadıkları sorunlara zahmetsiz bir şekilde veda eder.

Ancak bilinmesi gereken bu ilacı uyguladıktan sonra hemen aynı gün içerisinde sonuç almak için beklenti içine girmemek gerekir. Çünkü böceklerin yoğunluğuna göre bu ilaçlama şekli minimum 1 hafta ile bir ay kadar bir süre içerisinde tam olarak çözüm sağlar. Peki jel ilaçlama nasıl yapılır nerelere uygulanır? bilindiği gibi evcil hayvanlar için herhangi bir zararı mevcut değildir.

Kokusu yoktur kapı ve pencerenin kapatılmasına ihtiyaç duyulmaz. Evden ayrılmak gibi bir zahmet yaşamanıza neden olmaz. Ayrıca ilaçlama sonrası temizlikte yapılmaz uzun süre kalıcı etkili bir ilaç olduğu için son derece faydalıdır. Jel böcek yemleri böcekleri kendine çeken has bir koku yayarlar.

Jel Yemin Üstün özelliği

Jel yem böcek çekicidir ancak bunu insanlar hissedemez. Böcekler bunu antenleri vasıtasıyla algılar ve bu böcek ilacın bırakıldığı yerlere gelerek ilacı tüketirler. Bu hemen olmadığı için böcek belirli bir süre yaşama imkanı bulur gider böcek yuvasında ölür ve diğer böceklerin de adeta bir virüse maruz kalmışçasına topluca ölmelerine sebep olur.

Bilmeniz gereken yoğun haşere popülasyonlarda bazı böcek ilaçları tam çözüm olmayabilir. Örneğin kokusuz ilaçlar düşük ve orta yoğunluktaki böcek şikayetleri için oldukça etkilidir. Ancak aşırı derecede üremiş böcekler için kokusuz ilaçların tam etki sağladığını söylemek yetersizdir.

Özellikle görülen böcekler üzerinde kokusuz ilaçların belirli bir aşamadan sonra etkisi son derece zayıflamakta ve buda ilaçlamanın giderek etkisiz kalmasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda Ulv ilaçlama yapılması zorunludur. Pek çok firma ulv ilaçlamanın yasak olduğunu yada yapmadıklarını belirtmektedir.

Ulv Sisleme Yöntem Yasak Mı?

Ulv ilaçlama yasak gibi bahanelerle işin kolayına kaçmak nedir. Dünyanın hiçbir yerinde ulv ilaçlama yasak diye bir kanun ve kural yoktur. Dünyanın pek çok ülkesinde kullanılmaktadır. Ancak bu cihazların içine konulan yasal olmayan ilaçların uygulanması yasaktır. Bu ilaçlama makineleri ülkemizde fazlaca bulunabilen bir cihaz olmadığı için pek çok firma biz bu işi yapıyoruz, yada yasak gibi bahanelere saklanmaktadır.

Ayrıca bir diğer önemli olan konuda mekanik ilaçlama makinesinin fiyatının maliyeti 300 – 400 lirayı aşmadığı bilinen bir durumdur. Ancak Ulv ilaçlama makineleri en az 2000 lira gibi bir fiyattan başlar. Piyasada ortada dolaşan ucuz Ulv ilaçlama makinesi adı altında satılan sisleme cihazları bir iki ay bile dayanamadığı için ilaçlama firmaları bu ilaçlama yönteminden şiddetle kaçınmayı seçerler. Maliyet olarak son derece fiyatı yüksektir. Ayrıca ilaçlama yapacak personelinde profesyonel olmasını zorunlu kıldığı için işin kolayına kaçmayı seçerler.

Ancak uzman ve profesyonel ilaçlama firmaları ne maliyetten, nede hizmet kalitesinden asla ödün vermez. Sisleme uygulama el tipi elektrikli makine ile ilaçlama yapılır. Ulv makinesi ilacın püskürtülerek duman haline getirilme işlevini görür. Uygulama alanları son derece geniştir. Kapalı alanlarda uygulanır, bir türlü baş edilemeyen yada çok aşırı böcek şikayetlerinde kullanılır. Kullanım alanları ev, ofis, mağaza, fabrikaya gibi çok çeşitli alanlardır.

Sisleme Uygulama Nasıl Yapılır?

Evlerde kullanılan ulv cihazları soğuk sisleme tarzında olup, belediyelerin Sokak ilaçlamasında sineklere karşı kullandığı ilaçlama makineleri sıcak termal sisleme tabir edilen cihazlardır. Sıcak sisleme için kullanılan termal ilaçlama makineleri karasinek, sivrisinek gibi uçkun haşere mücadelesinde sıkça kullanılır. Kapalı alanlarda ise yürüyen ve uçan böceklerin yok edilmesinde soğuk sisleme tabir edilen ulv ilaçlama daha kapsamlı olarak kullanılır.

Mekanik ilaçlamaya oranla en az 3 kat daha etkili olan bu yöntem evin genelinde ilaçlama yapılmasına sebep olur. Bu yöntem öncesinde gerekli hazırlığın yapılması, ilaçlama esnasında ilaçlama uygulama esnasında evde başka kimsenin bulunmaması, ilaçlamadan sonra evin kapalı tutulmasını zorunlu kılar. Gerek kokusuz ilaçlama, gerek kokulu ilaçlamada sisleme yöntemle mekanın mutlaka kapalı tutulması gerekir.

Çünkü ilaç buhar şekilde havaya karışacağı için açık pencere ve kapının olması ilacın dışarıya çıkmasına sebep olur. Dış alanda ve daire çevresindekilerin etkilenmesine sebep olur. Bu yöntemde amaç ilacın zerreler halinde havaya karışması şekilde olur. Çünkü havaya karışan ilaç hava ile temas ettiği için hemen etrafa dağılır. Buda etkisinin dışarıya taşmasına yada zayıflamasına sebep olur.

Bu nedenle ilaçlama yöntemleri mutlaka profesyonel uzman ekiplerce bilinerek yapılması zorunluluk ister. Bir diğer yöntemde kemirgen mücadele hizmetidir. Şu an bulunduğumuz dönemlerde kemirgen yani fare ilaçlaması özel bir önem taşımaya başlamıştır. Kimyasal fabrikalarının bulunduğu alanlarda lağım kanallarına sürekli kimyasalların karışmasıyla farelerin ve kemirgenlerin ebatlarındaki aşırı büyüme malumdur.

Farelerin Yapıları Ve Mücadelesi

Dilerseniz farelerin yapıları hakkında kısa bir bilgi verelim. Fareleri yakından İncelediğiniz zaman neden profesyonel fare ilaçlama hizmetinin alınmasını zorunlu kıldığını çabuk anlarsınız. Fareler insanların yaşadıkları alanlara girdikleri zaman ortamda bulunan tüm yiyecek ve malzemelere taşıdıkları bakteri ve mikropları bulaştırırlar. Ayrıca salya ve dışkılarını buraya bırakarak insanlar için ciddi tehlike arz ederler.

Farelerin diğer bir zararı ise hemen tüm eşyaları kemirme ve maddi hasar verme gibi potansiyelleridir. Ayrıca farelerde koku alma duyusu son derece üst seviyededir. Elastiki vücut yapıları, kendi boyutundan çok küçük boşluklardan ve deliklerden geçebilmelerine olanak sağlar. Son derece şüpheci ve tat alma duyuları oldukça gelişmiş canlılardır. Farelerde tat almaya yarayan duyular sadece vücutlarında değil bıyık olarak bilinen kılcal duyargalarda da mevcuttur.

Fareler Bulaşıcı Hastalık Taşır

Fareler insanlara Hanta virüsü, Tipo, Lyme hastalığı, Tifüs, Veren ve Humma gibi çok ciddi tehlikeleri oluşturan hastalıkları bulaştırabilir. İnsanlara en fazla hastalık bulaştıran türleri hiç kuşkusuz Ev faresi olarak bilinen fındık faresidir. Çünkü evlere en fazla giren fareler bunlardır. Böyle bir durumda insanların hassas dokularını kemirirken salgıladıkları salya ve bir sıvı neticesinde narkoz görevi görürler.

İnsan bu aşamada ısırıldığını hissetmez acı duymaz ancak salgının etkisi geçtiği zaman şiddetli bir acı duymaya başlar. Kokulu ilaçlama keskin kokulu kimyasalların uygulanması ile yapılır. Ancak hemen belirtelim tarım ilaçları ile az kokulu ilaçların bir ilgisi yoktur. Tarım ilaçları çok keskin kokuları olduğu gibi, çok pis kokar. Ortamda lekelenme, tahribat ve uzun süre bu kokunun içeriden çıkmamasını ortaya çıkarır.

Az Kokulu Ruhsatlı İlaçlar Nasıl Sağlanır?

Birden fazla bir araya getirilen kokusuz ilaçların tinerimsi bir koku sergiler. Mekanda uzun süre varlığını devam ettirmesi için bu ilaçlar termal sisleme olarak bilinen ilaçlama makineleri ile kullanılabilir. Buharlaşmayı tetikleyen bir özelliğe sahiptir. 3 mikron ila 50 mikron çapında damlacıklar püskürterek mekana buharlama şeklinde ilacın yayılmasını sağlar.

Bu damlacıklar hava akımı ile ortamda bir saat kadar sürede hava ile etkileşime girerek havada asılı kalır. Daha sonra yavaş, yavaş ortama çökmeye başlar. Ulv ilaçlama yürüyen ve Uçan haşere mücadelesinde en etkili yöntemdir. Ulv ilaçlama iç mekanlarda uçan böcekler ile bir türlü baş edilemeyen zor ölen haşereler üzerinde en fazla kullanılan yöntemdir. Elektrikli yada motorlu cihazlarla uygulanabilir.

Ancak motorlu cihazlar daha fazla böcek ilacı püskürttüğü için bu sakıncalıdır. En uygun olanı elektrikli el cihazlarıdır. Bu cihazlar böcek ilacının çapını 20 mikrondan daha küçük boyutlara ayırabildiği için ortamda bir nevi nemlendirme vazifesi görür. Yuvalarına kadar işleyerek böcekleri yuvalarından çıkarır ve kısa sürede imha eder. Ayrıca uçkun mücadelesinde çok başarılı bir yöntemdir. Haşere ilaçlama bilmeniz gereken uzmanlık isteyen bir hizmettir.

İlaç Seçimi Ve Uzmanlık

Ne yazık ki pek çok firma ve ilaçlama servisi veren kişi bundan çok uzaktır. Gümüş böceği için kullanılan ilaçlar, karınca için kullanılan basit olabilir. Ancak siz kalkar da beyaz toz böcekleri ve kertenkele üzerinde bu tür ilaçları kullanmaya kalkarsanız yapacağınız hiç bir işe yaramayacaktır. Çünkü bu baştan sakat bir anlayıştır bilindiği gibi kertenkele zor ölen oldukça insanlara korku veren bir canlıdır.

Bu tür zararların önlenebilmesi için çok etkili içerikte bir aktif madde zorunluluktur. Buda ancak bilinçli profesyonel ve uzman ekiplerin işidir. Bir çok böcek şikayetini tek seferde ortadan kaldırmamıza rağmen tüm böcekler için garantili ilaçlama yaptığımızı asla ve asla söylemeyiz. Çünkü bu yalan ve yanlıştır. Bile, bile yalan söylerseniz insanları aldatırsınız. Buda ne profesyonellikle ilişkili bir durumdur, nede doğruluk içeren bir söylemdir.

Garantili Ev İlaçlama

Elbetteki işi garantili yapmak bizimde en önem verdiğimiz önceliktir. Şunu rahatlıkla belirtebiliriz garantili ilaçlama yaptığını belirten pek çok firmanın defalarca ilaçlama yapmasına rağmen çözemediği pek yok şikayeti tek uygulama ile ortadan kaldırmaya muktedir bir yapımız vardır. Bizim müşterilerimiz bizden aldığı hizmetten son derece memnun olur. Elbetteki bazı böcek şikayetlerinde tek ilaçlama ile süreç ortadan kaldırmayabilir.

Bu gibi durumlarda zaten baştan belirterek insanların ne gibi tedbirler alacağını, nelere dikkat edeceğini, daha sonra ilaçlama yaptırıp yapılmayacağını baştan belirtiyoruz. Zaten bu şekilde hizmet anlayışına sahip olmamız insanlar tarafından takdirle karşılamakta ve yaşadıkları şikayetler çok büyük oranda ikinci uygulamaya gerek kalmadan ortadan kaldırılmaktadır. Sözde garantili ilaçlama yapanlardan çok ama çok daha kaliteli ilaçlama yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir