0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Eve Giren Böceklerden Kurtulmak

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Böcekler nasıl çoğalır? Eve Giren Böceklerden Kurtulmak için ilaçlama konusunda uzman ekiplerden haşere ilaçlama hizmeti alınması gerekir. Böcekleri öldürmek için kalitesiz haşere ilaçları ve ucuz yöntemler kullanılarak kalıcı olarak asla mümkün değildir. Böcek türlerinde üreme sistemleri erkek ve dişi haşere çeşitlerinde farklıdır. Böceklerde erkek ve dişi üreme özellikleri birbirinden farklıdır.

Erkeklerin üreme organları, genellikle iki adet testis, ve sırası ile boşaltım kanalı, tohum kesesi, boşaltım borusu ve eklenti bezlerinden meydana gelmektedir. Dişi böceklerde ise iki tane yumurtalık mevcuttur. Bu ovaryumlar bileşik borucuklardan yani ovarial tüplerden oluşmakta olup, yumurta yolu açılır. Oviduct vajinaya bağlıdır. Ayrıca böceklerin çiftleşme sırasında spermatozoitleri toplayan tohum torbası yada spermatheca adı verilen bir torba kesesi yer alır.

Bu torba direkt olarak vajinaya açılır. Dişi haşerelerde en son organ olarak da yumurtlamaya yardımcı olan ovipositor adını alan organ bulunmaktadır. Böceklerin çoğunda yaşamları boyunca bir kez kopulasyon olur. Döllenmeden sonra erkek ölür, spermatozoitler dişinin yaşamı boyunca spermatekada canlı kalırlar ve gelişen yumurtayı döllerler.

Dişi ve erkek böcek çiftleşmeden sonra türüne göre yumurta, larva yada pupa bırakırlar. Böcekler nasıl çoğalır? böceklerin üremesi dişileri yumurta bırakır, bazıları canlı, hareketli larvaları bırakır, buna larvipar da denir. Dişi böcek türlerinde doğrudan pupa bırakma durumu sıkça görülen bir özelliktir. İnsect, yani böceklerin üzerleri kitin tabakasından oluşan bir koruyucu bir kılıfla örtülüdür.

Böceklerin Gelişime Aşaması Nasıldır?

Böceklerin ve haşerelerin biyolojik gelişimleri esnasında erişkin ve olgun bir vücut yapısına oluşup tam olarak gelişmesi için, böceğin üzerindeki bu kılıfı değiştirip atması olayına gömlek değiştirme denilmektedir. Bu işlemin yani gömlek değiştirme hadisesi böceğin evrilip, gelişmesi aşaması tüm dönemlerde meydana gelir. Böceklerde sırası ile erişkin, yumurta, larva, pupa ve erişkin hale dönüştükleri bir süreç yaşanır.

Ancak bazı haşere çeşitlerinde bu biyolojik gelişme dönemlerinde değişiklikler meydana gelmektedir. Yani, erişkin yumurta ve erişkin böcek aşamaları görülür. Eve Giren Böceklerden Kurtulmak için böceklerin gelişmesi ve değişim geçirip erişkin hale gelmeleri sırasında iki tip larva şekli ortaya çıkmaktadır.

Bunlar; Magot Larva: Baş yapıları küçük ve ayakları bulunmayan larvalara magot larva diye isim verilir. Bu daha çok dipteralarda ve pirelerde görülür. Oligopod Larva: Bu tip larvaların başları daha belirgindir ve thoraxda üç çift bacak bulunmaktadır. Pupa: Tam metamorfoz geçiren böceklerin biyolojilerini tamamlarken girmiş oldukları hareketsiz geçen safhaya pupa ismi verilir.

Pupaları saran ve onları koruyan yapıya ise kokon adı verlmektedir. İki tür pupa bulunur. Bunlar, Obtek pupa: Bu pupa ince bir zarla örtülüdür ve zarın altındaki pupa serbestçe hareket eder. Nematocera ve Brachycera’larda, koarktat pupalarda ise pupa içinde böcek görülmez ve pupa tamamen hareketsiz bir şekilde durmaktadır.

Böceklerde Gelişme Ve Başkalaşım Süreci

İnsectlerde yani böcek ve haşere türlerinde gelişme süreci yumurtadan çıkan genç artropod az çok erginlerine benzeyebileceği gibi bazı çeşitlerde ise yumurtadan erişkin genç artropodlar yetişkinlere hiç benzemezler. Yumurtadan çıkan ve erişkine kesinlikle benzer tarafı olmayan artropodun erişkine benzeyinceye kadar geçirdiği değişiklik evresinin baştan sona tümüne metamorfosis adı verilmektedir. Anlayacağınız metamorfoz gelişme aşamasında bir böcekte meydana gelen yapısal ve fiziksel değişken özelliklerin tamamına verilen isimdir. Metamorfoz yönünden Böcekler şu üç grupta toplanırlar.

Eve Giren Böceklerden Kurtulmak için böcekler hakkında tam bilgi gerekir.

a) Metamorfosis göstermeyen yada ilkel bir metamorfosis gösteren Böcek çeşitleri. Bu gruptaki insectler direk gelişirler. Yumurtadan çıkan genç formlar irilikleri dışında erişkinlere tıpa tıp benzerlik gösterir. Bu formlar kısa zaman içinde gelişip, erişkinlerin yapısal ve şekilsel özelliklerine ulaşırlar. Bu gruptaki böceklerin bu şekilde gelişmelerine ametabola adı da verilmiştir.

b) Yarım metamorfosis veya basit metamorfosis (Bemimetabola) gösteren insectler : Bu sınıftaki böceklerin gelişmesinde yumurta, nymph erişkin aşamalarısırası ile meydana gelir. Yani yumurtadan çıkan genç formlar erginlere bazı eksiklikler haricinde bire bir benzerler. Sadece kanatlarının bulunmaması gibi durum bunun dışında olsada diğer kısımları aynıdır. Bu döneme nymph dilimi denilmektedir. Bunlar türlerin yapılarına göre değişim geçirmek için bir kaç kez gömlek değiştirdikten sonra erişkin yani imago haline dönüşür. Bu tip gelişme Pterygota alt
Guruplarına bağlı insectlerde görülür.

c) Tam veya kompleks metamorfosis gösteren insect çeşitleri: Tam değişim geçiren böceklerin biyolojilerinde aşamalar şeklinde, Yumurta, larva, -Pupa, erişkin böcek dönemleri sırası ile ortaya çıkmaktadır. Yani yumurtadan çıkan genç formlar erişkin olanlara hiç benzemezler ve kurtcuk biçiminde bir görünüme sahiptirler. Bu döneme larva dönemi ismi verilir. Larvalar bir kaç defa gömlek değiştirdikten sonra hareketsiz ve sakin bir aşamaya girerler. Bu aşamada artropodun çevresinde koruyucu bir kılıf veya kabuk oluşmaktadır. Bu koruyucu kılıfa kokon, kokon halinde görülen döneme ise pupa yada bazı böcek çeşitlerinde krizalit adı verilir.

Bu aşamayı geçirdikten sonra kokon açılarak erişkin hale ulaşan böcekler dışarı çıkarlar. Kısacası haşere ve böceklerin gelişmesinde görülen dönemler arasında hiç bir morfolojik fark olarak benzerliğe rastlanmaz. Bu nedenle bu sınıftaki böceklerde tam metamorfosis özelliği görülür. Mesela Pterygota alt sınıfındaki Endopterygota aşamasında bulunan insectlerde bu tip bir gelişme holometabola durumu görülür. Diptera gibi böcek takımlarında tam başkalaşım aşaması görülür.

Böceklerin Direncini Kıran İlaçlar

Ev ve iş yerlerinde insan sağlığını tehdit eden zararlı böcekler değişik yapıda ve farklı özelliklerde olduğu için her haşere türü için aynı ilaçların kullanılması söz konusu olamaz. Bu nedenle eve giren böceklerden kurtulmak için böceklerin direncini kıran ilaçlar uzman kişiler tarafından belirlenerek uygun ölçü ve en doğru içerikte aktif maddeler birleştirilerek kullanılmak zorundadır. Günümüzde bazı böceklerin yok edilmesi ciddi zorluk derecesine sahipse bu yanlış ilaçların kullanılması ve uzman olmayan kişilerin böcekler ile mücadele etmeye çalışmasından kaynaklanır.

Böceklerin direncini kıran etkili ilaçlar bireysel ve tedbirsiz kullanılamaz. Örneğin akrep, tahta kurusu, pire, kertenkele, toz böceği, mite, beyaz nem böcekleri gibi bazı haşere çeşitleri sıradan ilaçlar kullanılarak asla önlenemezler. Eve Giren Böceklerden Kurtulmak için profesyonel böcek ilaçlama yaptırmak şart olup böcekler nasıl çoğalır giriş yolları neresi gibi önemli noktaları bilen ekiplerden servis istemek gerekir. Belediye İlaçlama Servisleri yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir