Evdeki Küçük Böcekler

Evdeki Küçük Böcekler

Evdeki Küçük Böcekler birden fazla türeve sahiptir. Böcek ilaçlama dönemlerinde çok sayıda haşere şikayetine karşı ilaçlama çalışmaları hız kazanır. Bunlardan en fazla sorun teşkil edenleri hiç kuşkusuz evdeki minik böcekler olarak tabir edilen bazı haşereler insanları ciddi anlamada sıkıntıya sokar. Evdeki Küçük Böcekler nedir? dilerseniz bu konuya değinerek evde görülen küçük böcekleri elimizden geldiğince anlatmaya çalışalım. Nokta kadar beyaz böcekler belkide en zor kontrol altına alınan minik toz böceği ve beyaz nem böcekleridir.

Hem boyutlarının çok minik olması, hemde çok hızlı üremeleri ile insanların adeta kabusu haline dönüşürler. Bu minik nokta kadar haşerenin değişik isimleri olup aslında ne ilaçlama firmalarınca, nede insanlar tarafından pek bilinmeyen bir türdür. Evdeki Minik Böcekler diye aratınca karşınıza farklı böcek isimleri gelir. Toza benzeyen beyaz böcek aslında toz akarlarının farklı bir türü olup daha çok nem ve rutubetli mekanlarda ortaya çıkar. Ancak son dönemlerde yeni yapılan son derece lüks konutlarda çok fazla karşılaştığımız bir böcektir.

Toza Benzeyen Minik Haşere

Evdeki Küçük Böcekler içinde en zor önlenen tür olması işin boyutunu dahada önemli kılmaktadır. Peki ama toza benzeyen böcekler neden oluşur? nereden gelir ve nasıl kontrol altına alınır. Beyaz toz böceği, rutubet biti, küf böceği, beyaz nem böceği, gibi değişik isimler ile anılan bu minik haşereler aslında evdeki küf, nem, rutubet ve çürümüş bir yiyecekten bile oluşma ihtimali olan minik zararlılardır. Yeni sıfır binalarda çok fazla görülmesinin nedeni çok hızlı imal edilip kısa sürede biten ve insanlara satılıp oturulan binalarda görülür.

Yapının tam olarak nemini almaması, daha binanın betonu bile tam kurumadan boya atılıp evin içine parke, dolap, kapılar ve diğer ahşap malzemelerin monte edilmesi tam kurumayan beton bölgelerde ahşapla zemin arasında bir rutubet oluşmasına yol açar. Buda ister istemez yeşil pamuksu bir küf tabakası oluşumuna sebep olur. Aslında bunlar küf mantarı yada küf sporları denilen canlı organizmalardır. İşte bu küf sporları bir süre sonra evde nokta kadar minik böceklerin oluşmasına sebep olan en önemli tetikleyici sebeplerin başında gelir.

Küf Ve Rutubet Böcekleri Nedir?

Beyaz toz ve nem böcekleri çok ufak yapıları nedeni ile çok geç fark edilen ve genede toza benzediği için fark edilmesi son derece zor böceklerdir. Ancak titiz insanlar dikkatli bakmaları neticesinde fark edebilmektedir. Nem ve rutubetten oluştuklarını belirtmiştik. Ancak evde rutubet olmasa bile bu böceklerin görülme oranı hiçte az değildir. Bunun sebebi ise evde çürüyen kuru gıdalar, mutfakta tezgah arasına düşen ekmek yada benzeri gıdaların çürüyüp küflenmesi tetikleyebilir.

Islak bez ve çamaşırların uzun süre havasız kalıp rutubetten küflenmesi, evin havasız ve çok uzun süre kapalı kalması gibi durumlar bu haşerelerin ana oluşma sebepleridir. Ayrıca yeni alınan bir mobilya, yatak benzeri eşyaların depodan çıkarılırken temizlenmeden getirilmesi gibi nedenlerde evinize bu böceklerin bulaşma ihtimalini güçlendirir. Pek çok müşterimiz bebek arabasını depoya kaldırdım eve bakmadan getirdikten sonra bu böcekler evi bastı diye yakınmaktadır. Bunun nedeni rutubetten havasız kalan kumaş bölgelerin aslında toz ve küf mantarlarına maruz kalması durumudur.

Toz Akarı Böceği Neyle Beslenir?

Evdeki minik böcek türleri olarak tabir edilen küçük böcekler arasında toz böceği, kuş biti, pire, beyaz nem böcekleri, sigara böceği olarak isimlendirilen ancak tatlı kurt ve tütün biti diyede bilinen kahverengi küçük böcekler başta mutfak olmak üzere evin diğer bölgelerinde karşımıza çıkmaktadır. İçlerinde en küçüğü toz böcekleri ve türevleri olup en zor imha edilen böceklerde bu sınıfta yer alan nokta kadar boyuttaki türlerdir. Yatak böcekleri olarak isimlendirilen, pire, tahta kurusu, toz akarı, mite ve maytlar insanı ısırıp kaşınmaya sebep olan türlerdir.

Tahta kurusu ve pireler daha belirgin boyda olmasına karşın toz akarı ve nem böcekleri çok daha küçük boyutlara sahiptir. Ancak tespih böceği ile gümüş böcekleri nem böcekleri içinde daha iri yapılı olanlardır. Evdeki Küçük Böcekler başta nem ve rutubet olmak üzere, insan derisi kalıntıları, saç dökülmesi ve toz gibi sebeplerinde etkisi ile beslenip çoğalmaktadır. Nokta kadar minik böcekler en zor ölenler olup mücadelesi çok daha zordur. Renkleri siyah, kahverengi, beyaz ve krem renklerde olup değişik boyutlarda karşımıza çıkar.

Evdeki Minik Böceklerden Nasıl Kurtulunur?

Ev hanımlarının adeta kabusu haline gelen minik beyaz böcekler ile mücadele çok ama çok zordur. Bu böceklerin oluşmasını engellemek için öncelikle evdeki rutubetin yok edilmesi, tozlu ortamların temizlenmesi, parke altı, kapı dipleri, dolap arkaları gibi yerlerde oluşan rutubetin önlenmesi gerekir. Ayrıca kış aylarında buhardan ıslanan banyo duvar ve tavanları, mutfak dolapları ile tavan ve duvar kısımları bu böceklerin oluşumuna önemli etki sebebidir. Ayrıca evdeki peluş oyuncak ve halılarda bu böceklerin kolay üremesine yol açar.

Uzun süre çamaşır sepetinde bekletilen çamaşırlar neme maruz kalan kıyafetler havasız mekanlar bu böceklere son derece uygundur. Nokta Kadar Böcekler İle Mücadele bireysel olarak kesinlikle mümkün değildir. Ancak evin sık sık havalandırılması, ıslak zeminlerin kurutulması, tozun sık, sık süpürülmesi, duvar diplerinin sirkeli, limonlu ve çamaşır suyu karışımı ile temizlenmesi yavaşlatıcı etki gösterebilir. Ayrıca yüksek buhar etkisine sahip cihazlar ile görüldükleri alanların sıcak buharla temizlenmesi de oldukça faydalıdır.

Toz Böceklerine Garantili İlaçlama Yapılır Mı?

Alınan tüm tedbirlere rağmen bu böcekler tam olarak önlenemez. Bunun sebebi dip noktalara kadar yayılan Evdeki Küçük böcekler hiçte kolay baş edilemezler. Mutfak dolaplarının ek yerleri, dolapların altı, kapı kasalarının arkası, parke altı ve süpürgelik araları gibi pek çok bölgede kolayca saklanan bu minik böcekler bir anda ortadan kaldırılacak böcekler değildir. Evdeki Küçük Böceklerden Nasıl Kurtulunur? diyorsanız mutlaka profesyonel ilaçlama desteği almanız şarttır.

Hemen belirtelim nokta kadar beyaz böcekler olan beyaz nem ve toz böcekleri oldukça dirençli olup pek çok haşere ilacının içinde bile yaşamına devam edebilmektedir. Anlayacağınız en belalı böcek türüdür. Toz ve nem böceklerinin ilaçlaması kokusuz ilaçlar ile yapıldığı takdirde etki çok zayıf kalacağı için defalarca ilaçlama yaptırsanız da netice değişmez. Evdeki Küçük Böceklerin İlaçlama Şekli mümkün olduğunca ulv ilaçlama yöntemiyle yani sisleme tarzda yapılmalıdır.

Toz ve Nem Böceğine Karşı kullanılacak İlaçlar

Tütün biti, ve Lasioderma serricorne Namı diğer sigara böceği, toz akarı ve nem böceklerine oranla daha kolay kontrol altına alınan bir türdür. Minik beyaz böcekler hem ilaçlara çok daha dirençli hemde çok kolay ara bölgelere gizlenip ilaçlardan etkilenmezler. Örneğin dolap arkası ve araları, parkelerin altları, duvar içleri gibi bölgelere ulv ilaçlama bile belirli bir noktaya kadar nüfuz edebilmektedir. Buda bu böceklerden tek ilaçlama ile yüzde yüz kurtulmanın mümkün olmayacağı anlamına gelir. Evdeki Küçük Böceklerden Kurtulmak için en etkili ilaçların kullanılması bile yeterli olmamaktadır.

Beyaz toz böcekleri ile maytlar son derece dirençli olduğu için mutlaka yakıcı etkiye sahip özel karışım ilaçların kullanılması şarttır. Pek çok ilaçlama servisi tek ilaç yada spreyleme yöntem kullanarak beyaz nem ve toz böceklerine karşı ilaçlama yapmakta ancak sorun olduğu gibi devam etmektedir. Gözle zor görülen nokta kadar böcekler çok dar alanlara bile kolayca girip uygulanan ilaçlatan kurtulmaktadır. Bu nedenle başta dumanlı ilaçlama şekli olmak üzere en etkili ilaçlar şarttır.

İnatçı Ve Dirençli Böcek Çeşidi

Duvarlarda, kıyafetlerde, elektronik cihazlarda, mobilyalarda, mutfak dolaplarında kısacası evin hemen her bölgesinde görülen minik beyaz böcekler için evin kenarlarına ilaç püskürterek çözüm almak imkansızdır. Aynı şekilde pireler, tahta kuruları, ağaç kurtları, kertenkele, kuş biti, sigara böceği, bakliyat böceği ve toz akarları ile mücadele için spreyli uygulama etkisiz kalmaktadır. Bu tür böcekler için geniş kapsamlı bir uygulama olan ulv ilaçlama sistemi kullanmak gerekir.

Bazı ilaçlama şirketleri ya bilerek, yada bilmeden işin kolayına kaçmakta sanki ulv ilaçlama yasakmış gibi insanları yanıltmaktadır. Mobilya, parke, elektronik eşya, gibi hassas bölgelere sırt pompası ile su gibi ilaç püskürtmek zaten hem ciddi maddi kayıplara sebep olur, hemde çok daha fazla ilaç kalıntısına neden olduğu için aslında daha sakıncalıdır. Ulv yöntem profesyonel uygulama gerektirir ve evde tedbir almayı zorunlu kılar. Nokta kadar olmalarına karşın en dirençli ve zor kontrol edilen böcektir. Evdeki Böceklerden Nasıl Kurtulunur? yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir