0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Evdeki Kertenkeleden Kurtulma

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evdeki Kertenkeleden Kurtulma Yolları iki şekilde ele alınabilir Birincisi kertenkele ilaçlama ile evdeki kertenkeleyi yok etmedir. Bir diğeri ise kertenkele kaçırıcı yardımcı uygulamalarla kertenkeleyi evden uzak tutmaya çalışmaktır. Bilindiği gibi son dönemlerde özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde kertenkele şikayetleri giderek artış göstermeye başlamıştır. Eskiye oranla 3 – 4 kat artış gösteren bu zararlının eve gelişleri arasında yeşil alanlara yapılan yüksek ölçekli binaların ve sitelerinin kurulması önemli etkendir.

Kertenkelenin yaşam alanlarının binalarda olması, binadaki bitkiler ve canlılar ile beslenmeye çalışması gibi etkenler tetikler. Özellikle binaların etrafındaki yeşil alanlar ve bitkiler pek yok kertenkele zararlısını kendine çeker. Kertenkelenin özellikleri arasında kısaca bilgi vermek gerekirse sürüngen olarak hayatını sürdüren bu hayvan genellikle bitki ve böcekler ile beslenir.

Kertenkele türlerinin pek çoğu otçul olarak hayatını sürdürmesine karşın evlerin içindeki böcekler ile beslenen kertenkele sayısı hiç de az değildir. Kertenkele özellik olarak tırmanıcı yapısı ile dikkat çeker. Genelde sabah serinliğinde güneşli havanın etkisiyle çimlerin üzerinde güneşlenmeyi seven bir hayvandır. Sürekli hareket halindedirler ve hızlı hareket ederler. Binalara balkonlardan, camlardan, kapılardan ve havalandırma bölgelerinden geçerek dairelerin içlerine gelirler.

En fazla bahçe ve bina duvarlarında karşılaşılan bir türdür. Anadolu’da ev kertenkelesi diye bilinen kertenkele türleri çoğu insan tarafından doğal olarak karşılanmasına karşın büyük kentlerde evde kertenkele görmek pek çok insanın ciddi korku yaşamasına sebep olur. Evdeki kertenkeleden kurtulma yolları içinde iyi bir ilaçlama desteği almak en kesin yoldur. Ancak kertenkele ilaçlama firması bu konuda uzman olmak zorundadır.

Evdeki Kertenkeleden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Kertenkeleden kurtulma yolları arasında değişik uygulamaları olsa da genellikle bireysel ve doğal mücadele tam olarak çözüm vermekten uzaktır. Kertenkele hızlı ve çabuk çoğalan bir tür olduğu için evin dip bölgelerinde kolayca saklanıp insanlardan kendini gizleye bilmektedir. Bu nedenle bina çevresi ve bahçelerin kertenkeleye karşı ilaçlama uygulamasından geçirilmesini zorunlu kılar. Ayrıca bu bölgelerde böcek şikayetlerinin olması kertenkele için bulunmaz bir fırsattır.

Çünkü kertenkele böceklerle beslenmeyi oldukça fazla sever. Kertenkele yapı olarak dört ayaklı ve ayaklarında 5 adet parmak bulunan bir türdür. Ayaklarındaki tırnakları bu zararlının ağaçlara ve dik bölgelere tırmanmasını kolaylaştırır. Ancak bazı kertenkele türleri iki ayaklı yada hiç ayak olmadığı görülebilmektedir. Bu yaşadığı bölgeye göre değişen bir özellik sergiler. Kertenkelenin baş bölgesinde 2 adet göz ve burun delikleri bulunur. Ağız kısmı geniş bir yapıya sahiptir.

Kertenkelenin dili burada beslenmesi için özel olarak dizayn edilmiş bir özelliktedir. Yapışkan bir sıvı ile avını kolayca yakalayarak beslenmesini gerçekleştirebilir. Bu nedenle uçan böceği bile yakalama potansiyeli vardır. Uzun kuyruklu bir yapıya sahip olan kertenkele tehlike anında kuyruğunu bırakarak oradan kolayca uzaklaşabilir. Pek çoğunda zararsız ve zehirsiz olmasına karşın bazı kertenkele çeşitleri zehirli ve tehlikeli özellikleri ile bilinir.

Kertenkele türlerinin insanlara verdiği zararlar değişkenlik göstermekle birlikte insanların besin kaynaklarını zarar verdikleri bilinir. Özellikle sebze ve meyvelerin bitkilerin taze yapraklarını ve meyvelerin suyunu kullanırlar. Evde yetiştirilen çiçeklere de ciddi şekilde zarar verdikleri bilinmektedir. Zaten evlere girişlerinin ana sebeplerinden biri teras ve balkonlarda bitki görerek bu bitkilere yönelmeleri olarak dikkat çeker. Ayrıca açık pencere ve kapılardan peşine düştüğü bir böcek ve sineğin peşine yakılarak kendini evde bulabilir.

Kertenkelenin Zararları Nedir Nasıl Mücadele Edilir?

Kertenkelenin insanlara zararları fazla görülmese de çoğu insan için bu zararlı tedirgin eden özelliktedir. Çok nadir yaşanan bir olay olmasına karşın sıkıştırıldığı zaman her canlı elbette ki ısırma gibi durumlar sergileyebilir. Özellikle yaz dönemlerinde açık kapı ve pencereler bu türlerin evlere girmesini daha da kolaylaştırır. Kertenkele pek çok insanın alışık olmadığı bir canlı türü olduğu için evde kertenkele görülmesi ciddi panik ve korkuya sebep olur.

Özellikle yeşil kertenkele olarak bilinen büyük keler insanlarda ciddi şekilde korkuyu tetikler. Peki kertenkeleyi evden kaçırmak mümkün mü? Kertenkele kaçırıcı özelliği olarak bilinen bir canlının tüyleri işe yaramaktadır. Tavus kuşu tüyü kertenkeleyi kaçırmak için oldukça faydalıdır. Sebebi tam olarak anlaşılmasa da kertenkele tavus kuşu tüyünden ürkerek uzaklaşmaktadır. Bu nedenle eve kertenkele girişini önlemek için duvarınıza ya da pencerenin kenarına tavus kuşu tüyü atabilirsiniz.

Ayrıca kertenkele zararlısı sürekli değişen hava akımından ciddi şekilde rahatsızlık duyar. Soğuk havadan pek hoşlanmadığı için daha çok sıcak mevsiminde görülen kertenkele gördüğünüz zaman üzerine soğuk su püskürtürseniz hemen kaçacaktır. Ayrıca üzerine soğuk su püskürterek kertenkeleyi kolayca yakalamanız mümkün olur. Limon otu, Böcekler ve haşereler için oldukça itici bir koku yayar. Bu nedenle haşereler bu bitkinin kokusundan nefret eder.

Bu nedenle evde kertenkele gördüğünüz noktalara limon otu bırakarak kertenkelenin o bölgeden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bir diğeri ağır koku salgılayan bir bitkiyi kafurdur. Kertenkeleyi bırakıldığı bölgelerden uzak tutmaya oldukça faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle kertenkele gördüğünüz bölgelere birkaç damla kafur yağı damlatırsanız kertenkele o bölgeyi terk edecektir. Ayrıca kertenkele kaçırıcı özelliği olan bir diğer faydalı şeyde kükürttür.

Kertenkele Nasıl Evden Uzak Tutulur?

Çakıl taşı iriliğinde ufak yapılı kükürt taşlarını kertenkele gördüğünüz bölgelere saçarsanız kertenkele bu bölgelerden uzak duracaktır. Ancak hemen belirtelim kertenkelenin evden yok edilmesi için bu tür yardımcı malzemeler sadece geçici çözümdür. Tam olarak kertenkeleden kurtulmak istiyorsanız evin etrafında ve evin içinde kertenkeleye karşı ilaçlama yaptırmanız şarttır. Evdeki kertenkeleleri yok etmek için ilaçlama yapılmadan bu zararlardan tam olarak kurtulmanız mümkün değildir.

Bazı insanlar yapışkan tuzaklar ile kertenkele yakalamak için tuzak kurumasına karşı bu canlının bir türlü gitmediğinden yakınır. Bunun nedeni evde birden fazla kertenkelenin olması ve evde yumurtlayarak sayısını artırmasından kaynaklanır. Bu nedenle evi kertenkeleden temizlemek istiyorsanız profesyonel bir kertenkele ilaçlama firmasından ilaçlama desteği almanız şarttır. Evdeki kertenkeleden kurtulma yolları profesyonel destek gerektirir.

Kertenkele ilacı son derece etkili ve keskin kokulu olduğu zaman bu canlıyı rahatsız edecek ortaya çıkan kertenkele ise ilacın cildindeki tahriş neticesinde çok kolay bir şekilde imha edilecektir. Kertenkele ilaçlama firması olarak bu konuda son derece uzman bir ekibiz. Yaptığımız uygulamalarda kesin çözüme ulaşmak bakımından bizden daha fazla etkili uygulama yapan bir firma ile karşılaşmadık. Bu nedenle kertenkele nasıl yok edilir? diyorsanız bizimle iletişime geçerek ilaçlama desteği talep etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kertenkele zor ölen ve pek çok böcek ilacına karşı kolayca direnç gösteren bir zararlıdır. Bu nedenle evdeki kertenkeleden nasıl kurtulurum? diyorsanız bizimle tanışma zamanınız gelmiş demektir. Kertenkeleyi evden temizlemek için kokulu böcek ilaçlama yöntemiyle evde kertenkele mücadelesi yaptırmanız gerekir. En iyi ilaçlama firması olarak biz kertenkele ilaçlama servisinde tam çözüm sağlıyoruz. İlaçlama Şirketi seçiminizde bizi tercih etmeniz yararınıza olacaktır.