0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Evdeki Kertenkeleden Kurtulma Yolları

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evdeki Kertenkeleden Kurtulma Yolları tek bir kertenkele ile mücadelede bireysel olarak çoğu zaman çözüm sağlayabilir. Böcek ilaçlama gibi kertenkelenin evden yok edilmesi öyle sanıldığı kadar kolay olmaz. Evinizde kertenkele mücadele şekli iki şekilde uygulanır. Bunlardan birincisi en etkili yöntem olan evdeki kertenkeleleri yok etmek için kertenkele ilaçlama yaptırmaktır. Bir diğer yöntem ise evdeki kertenkeleyi kaçırıcı doğal kertenkele önleyici uygulamalardır.

Birincisi evdeki kertenkeleyi yok ederken, ikinci uygulama kertenkeleyi evden uzak tutmak için çeşitli tedbirler almak olarak öne çıkar. Yeşil alanların ve sitelerin ormanlık bölgelerin yakınlarında kurulması ile yaz dönemlerinde kertenkele şikayetleri yaşanmaktadır. Özellikle büyük kentlerde kertenkele görmeye alışık olmayan insanlar evlerinde kertenkele ile burun buruna geldiği zaman çok ciddi panik yaşar. Bunun sebebi açık bırakılan pencere camlar ve havalandırma gibi yerlerden kertenkelenin gelmesidir.

Evde beslenme yada barınma amaçlı gelmesinden kaynaklanır. Büyük ölçekli sitelerin ve yeşil alanların içice olması çeşitli haşere ve sürüngenlerin zaman, zaman binalara yönelmesine sebep olmaktadır. Kertenkele daha çok site ve dairelerin etraflarındaki bitkilerin cazibesine kapılarak buralara yönelir. Otçul olan kertenkele bitkiler ile beslenmeye çalıştığı için böyle bir eğilim sergileyebilir. Otçul kertenkeleler yetiştirdiğiniz bitkilerin yeşil kısımlarında ciddi zararlar verir. Kertenkele türleri otçul beslenen ve etle beslenen türler olarak ikiye ayrılır.

Sürüngenler arasında incelenen kertenkele genellikle yaprak, bitki, böcek benzeri canlılar ile beslenir. Kertenkele çeşitleri arasında otçul beslenenler bitkilere zarar verirken, etçil beslenenler evdeki böcekleri yiyerek hayatta kalır. Tırmanıcı özellikli olduğu için yüksek binalara bile kolaylıkla tırmanabilirler. Özellikle yaz dönemlerinde güneşli havada taşların üzerinde sabah serinliğinde taşların ve çimlerin üzerinde güneşlenirken karşılaşılırlar.

Kertenkele İle Mücadele Önemlidir

Kertenkele sürekli hareket halinde bir canlıdır. Pek fazla yerinde duramaz ver hızlı hareket eder. Evlerin içine camlardan, kapılardan, bina balkonlarından, havalandırma boşlukları ve mutfakların aspiratör borularının kenar bölgelerden girerler. Anadolu da ev kertenkelesi diye nitelenen süleymancıklar pek çok evin yakınında görünürken insanlar çok fazla tedirgin olmaz. Ancak büyük kentlerde böyle bir durumla karşılaştıkları zaman panik ve korku yaşanması ortaya çıkmaktadır.

Evdeki kertenkeleden kurtulma yolları arasında hiç kuşkusuz en kestirme yol kertenkele ilaçlama servisi almaktır. Ancak ilaçlama servisleri daha çok bu konuda uzman ve donanımlı olmak zorundadır. Çünkü evdeki kertenkeleyi yok etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Eve yumurta bırakıp üreyen kertenkele türleri sayılarını iyice artırırlar. Evde çok sayıda olan bu canlılar ile mücadele etmek bireysel olarak bu durumlarda imkansız hale gelir. Kertenkele ile doğal mücadelede bulunmaktadır ancak evde geçici bir çözüm olarak dikkat çeker.

Kertenkele çekingen bir canlı olduğu için insan gördüğü zaman hızla gözden kaybolur evin dip bölgelerinde gizlenir ve kolay, kolay yakalanmazlar. Bahçede, ağaçta duvar diplerinde bitkiler bulunuyorsa kertenkele bu bölgelere beslenmek için gelir. Kertenkelenin ayağındaki tırnak yapısı ağaçlara ve dik bölgelere kolayca tırmanmasını sağlar. Kertenkelenin dili bu canlının beslenmesi için özel olarak dizayn edilmiş bir yapıdadır. Dilindeki yapışkan özellikli sıvı ile kolayca avını yakalayarak beslenmesini sağlar.

Uzun kuyruklu bir görünüme sahip olan kertenkeleler tehlike hissettikleri zaman kuyruğunu bırakarak kolaylıkla oradan uzaklaşabilir. Bazı kertenkele türleri arasında zehirli kertenkeleler bulunduğu bilinmektedir zehirli kertenkeleler içinde yeşil kertenkele Anadolu’da en bilinen türdür. Otçul kertenkele meyve, bitki, sebzelerin taze kısımları ve meyve suyunu çeker. Bu nedenle bitkilere zararlar verir ayrıca pencere ve kapılardan peşine düştüğü bir böcek yada sineğin peşine takılarak eve girmektedir.

Kertenkele Kaçırıcı Özellikler

Kertenkelenin zararları insanı ısırıp sokma yönünden görülmez. Sıkıştırılmadığı takdirde kertenkele zaten insanlardan korktuğu için kaçar. Ancak tehlike yaşadığı zaman her hayvanda yaşandığı gibi insanı ısırma eğilimi olabilir. Evinde bebeği olan bayanlar kertenkele şikayetleri karşısında ciddi şekilde paniğe kapılır. Bu nedenle kertenkele kaçırıcılar olan bitkiler yada evdeki kertenkeleden kurtulma arayışlarına yönelir. Kertenkelenin korkup kaçtığı bir özelliğe sahip olan tavus kuşu kertenkeleyi kaçırmakta oldukça etkilidir.

Sebebini tam olarak bilinmediğimiz için açıkçası sebebini pek bilmiyoruz. Eve kertenkelenin girmesini önlemek için pencere kenarı yada duvara tavus kuşu tüyü asmak onu korkutmak için oldukça faydalıdır. Ayrıca kertenkele türleri değişken hava akımlarından hiç hoşlanmaz soğuk havadan nefret ettiği için soğuk su tuttuğunuz zaman kertenkele hemen o bölgeden kaçar. Keskin kokulu bitkiler ve soğuk ortam kertenkelenin en rahatsız olduğu şeydir.

Kertenkele kaçırıcı bitkiler arasında limon otu itici bir koku yaydığı için kertenkeleyi rahatsız eder ve bu kokudan nefret ettiği için kolaylıkla bulunduğu bölgeden uzaklaşır. Diğer ağır kokulu bitki ise kafurdur kertenkele kafurdan hoşlanmadığı için kertenkeleye karşı kullanmakta faydalıdır. Kertenkelenin görüldüğü bölgeye bir kaç damla kafur damlatırsanız muhtemelen o bölgeden kaçacaktır. Bahçenin çevresine kükürt taşları koymak kertenkelenin uzak durması için faydalıdır.

Çakıl taşı büyüklüğünde olan kükürt taşlarını binanın çevrelerine belirli aralıklarla saçarsanız uzak duracaktır. Evdeki kertenkeleden nasıl kurtulurum? evdeki kertenkeleyi yok etmek mümkün mü? diyorsanız kertenkeleye karşı etkili bir ilaçlama yaptırmanız şarttır. Bireysel olarak kertenkele yapışkanları hazırlamanız mümkündür. Yada birkaç tane kertenkeleyi biraz sabrederseniz fare yapışkanı kullanarak yakalamanız mümkündür. Dolaştıkları bölgelere gece yapışacaklarını düşündüğünüz yerlere koyun.

Kertenkele En Kısa Zamanda Nasıl Biter?

Ancak bu hemen olmaz evdeki kertenkeleden kurtulmak için aceleniz varsa veya kertenkele görmekten korkuyorsanız mutlaka kertenkele ilaçlama yaptırmanız gerekir. Kertenkele ile mücadelede kokulu kertenkele ilaçları kullanmak gerekir. Kertenkele türlerinin saklandığı bölgelere ve dolaşma istikametlerine kertenkele ilacı uygularsanız geceleri dolaşan kertenkele bu ilacın yan etkisine maruz kalarak yavaş, yavaş ima olma yoluna gidecektir.

Böceklere oranla çok daha dirençli bir yapıya sahip oldukları için kertenkeleden kurtulmak bireysel uygulanacak ilaçlarla mümkün değildir. Evdeki kertenkelenin kökünü kurutmak için mutlaka profesyonel kertenkele mücadelesi şarttır. İnsanlar kertenkele evde kaç gün yaşar? eve kertenkele girmesi neye işarettir? süleymancık hangi kokuyu sevmez? tarzında değişik sorular yöneltilir. Kertenkele karanfil kokusundan pek hoşlanmaz Raid kertenkele ilacı sıkarak kertenkeleyi belirli bir aşamada baygın hale getirmeniz mümkündür.

Süleymancık evden nasıl gider? diyorsanız başta da belirttiğimiz gibi kertenkele ilaçlama yaptırmanız gerekir. Atlas Türk ilaçlama firması olarak kertenkelelerin yok edilmesi için en etkili ilaçları kullanıyor evdeki kertenkele şikayetinin durumuna göre şu ve spreyli kertenkele ilaçlama yöntemi uyguluyoruz. Apartman çevrelerinde duvar kenarları, ağaçların gövdesi ve bitkiler kertenkeleye karşı ilaçlanmalıdır. Ayrıca çatı aralarını kertenkele çeşitleri çok sevdiği için buralara pek çok yavru yapmaları mümkündür.

Burada kertenkele ilaçlama yöntemlerinden uygun olanı yaptırmanız gerekir. Yaşadığınız kertenkele ve benzeri şikayetlerde bizden ilaçlama desteği talep ederek yaşadığınız sorunlardan kurtulmanız mümkün olacaktır. En iyi kertenkele ilaçları ve bilinçli uygulamalar sayesinde İstanbul kertenkele ilaçlama firmaları arasında en kalıcı çözümleri sağlıyoruz. Biz daima en iyi sonucu almak için müşteri memnuniyetini öncelikli tutarak ilaçlama yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir