0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Evdeki Güvelerden Nasıl Kurtulurum

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evdeki Güvelerden Nasıl Kurtulurum, kelebek benzeri sağa sola uçuşan canlılar insanların huzurunu kaçırır. Böcek ilaçlama güveler ile mücadelede olduğu gibi her türlü haşere için de önleyici ve evden arındırıcı bir önem sağlar. Evlerde en yaygın sorunlardan biri olan güveler hem kilerdeki tahılları, hem de kıyafetleri ciddi anlamda zarara uğratır. Elbise dolaplarında kumaş, yünlü ve ipekli kıyafetler güveler tarafından tahrip edilerek ciddi anlamda zararın ortaya çıkmasına yol açar.

Güve tuzakları güveler ile mücadelede kullanılan bireysel çabalar olarak dikkat çeker. Evde temizlik, çeşitli yapışkanlar ile mücadelede kısa vadeli çözümler olarak dikkat çeker. Naftalin ve doğru depolama teknikleri güveleri yavaşlatan özellikler arasındadır. Ancak bu bireysel çözümler tekrar üremesine engel olamaz. Güveler ile mücadelede bireysel tedbirler yavaşlatıcı etki sağlar. Tuzak olarak sinek kağıdı, balık yağı ile evde güve tuzağı yapımında yararlı olur. Sirkeli su yardımı ile evde mutfak dolaplarını temizlemek yarar sağlar.

Ayrıca dolaplara sedir ağacı koyarak güveleri kaçırmak mümkündür. Karanfil, biberiye yağı, lavanta, defne yaprağı gibi güveleri kaçırıcı bitkilerde geçici çözüm için faydalı olur. Etrafta sağa, sola uçuşan güveler görülüyorsa evde güve istilası başlamış demektir. Dolaplarda kıyafetleri, kazakları dikkatlice incelenmeli ve üzerlerinde küçük delikler ve aşınmalar olup olmadığına bakılmalıdır. Elbise güveleri ipekli, kürklü yünden yapılmış kıyafetleri tercih eder. Rengi atmış, küf kokulu kıyafetler güveler tarafından zarara uğrayan kıyafetlerdir.

Bilindiği gibi sinek kağıdı güveleri kendine çeken bir özelliktedir balık yağı kullanarak evde güve tuzağı kurabilirsiniz. Biraz balık yağı sürüp bunları kıyafet dolabına koyarsanız güvelerin yakalanmasına imkan sağlar. Kıyafetleri iyice yıkamak buralara bırakılan güve yumurtalarından kurtulmak için önemlidir. Güvelerle savaşmakta en etkili yöntem çarşafları, dolapta bulunan kumaştan yapılmış ne varsa yıkamak şarttır. Kıyafet dolaplarını ve gıda dolaplarını dikkatlice temizlemek, dolaptaki güvelerden kurtulmak için faydalıdır.

Güve Yumurtası Nerelerde Olur?

Elbise dolabının iç kısımları ve zeminlerini sirkeli su karışımı ile silmek faydalıdır çünkü buralarda ciddi anlamda güve yumurtası bulunur. Özellikle çatlaklarda gizlenmeleri mümkündür evi elektrik süpürgesi yardımı ile süpürmek faydalıdır. Dip bölgelere yumurtlamış olma ihtimali yüksek olan canlılardır. İnsanlar güveler hakkında çeşitli sorular yöneltir. Mutfaktaki güvelerden nasıl kurtulurum? evde kelebek olması ne anlama gelir? bakliyat güvelerinden nasıl kurtulunur? diye değişik sorular gelmektedir.

Mutfaktaki güvelerden kurtulmak için bozulmuş gıdaların tespit edilerek atılması, dolapların temizlenmesi ve evde güve ilaçlama yaptırılması şarttır. Güve kelebeği için bitkisel çözüm sadece geçici bir önlemdir. Güve istilasını erken tespit edip önlem almazsanız kıyafetlerde ciddi anlamda zarara sebep olur. Tüylü güve ve güve kelebeği ne kadar yaşar? diyorsanız genellikle kıyafetler ve gıdalar güvelerin oluşmasını tetikleyen özelliktedir.

Bir kaç ay yaşam sürmesine karşın evde ciddi anlamda zarara sebep olur ve yumurtlayarak uzun süre varlıklarını sürdürebilir. Güvelerin türü birden fazladır kıyafetlerinizi düzgün biçimde saklamak önemlidir. Hurçlar içinde palto ve kışlık kıyafetleri muhafaza etmek gerekir. Gerekli durumlarda kıyafetleri hava geçirmeyen metal kutularda saklamak gerekir. Elbise dolaplarını sık, sık havalandırmak ve ara ara kontrol etmek önemlidir. Kokusundan kaçtığı için sedir ağacından yapılmış askılara asmak önemlidir.

Eskiden beri bilinen naftalin ile güveleri öldürmek etkili bir yoldur. Ancak naftalinin insanlar için zehir mahiyetinde olan özelliği dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kıyafetlerde ve dolapta keskin bir koku bıraktığı için güveler hiç hoşlanmaz. Ayrıca dolapların içine biberiye, kekik, karanfil yada defne yaprağı, lavanta gibi konmuş keserler oldukça faydalıdır. Etkili bir güve kovucu olarak bitkisel ürünlerden elde edilen esans yağları kıyafetlere damlatarak güveleri kaçırmak mümkündür.

Güve İle Doğal Mücadele

Yeni başlayan sorunlarda önleyici çözüm sağlar ancak yayılmış güve sorunlarında evin ilaçlanması ve güvelerin yok edilmesi şarttır. Mutfaktaki güvelerden kurtulmak için güve bulaşan ürünleri tespit etmek ve çöpe atmak gerekir. Gıdaların birbirine yapışmış yada yapışkan bir içerikte olması güve yumurtalarının buralara bırakılmasından kaynaklanır. Kötü kokan gıdalar ve zamanı geçmiş ürünler güvelenmeye neden olur. Dolap içinde güve larvası yada yetişkin güve görüyorsanız acil olarak önlem almanız şarttır.

Böceklenmiş gıdaları mutlaka çöpe atmak, diğer gıdaların kurtarmaya çalışmak gerekir. Pirinç, kuru yemiş, tahıl gibi topluca bulunan malzemeler mutfak güvelerinin en sevdiği besinler olarak dikkat çeker ve bunların içine girerek yumurta yaparlar. Güveler karton kutuları kemirebilir evdeki gıda paketlerinde küçük delikler görünüyorsa bu kutuları çöpe atmak gerekir. Küçük boşluklara gizlendikleri için dip bölgelere kolaylıkla saklanabilir. Mutfakta temizlik yapmak şarttır deterjan ve sabunlu suyla temizlik yapılabileceği gibi sirkeli su karışımı ile güvelere karşı temizlik yapılabilir.

Mutfak güveleri en fazla gıdalar arasında yer alır. Yulaf ezmesi, kurutulmuş tahıl ve kuru yemişler üzerinde güve yumurtası olabilir bu nedenle dikkatlice kontrol etmek şarttır. Toptan gıda bulundurmak yerine parça almak daha önemlidir çünkü uzun süre kalan gıdaların güvelenme tehlikesi daha fazladır. Güvelenmeyi önlemek için bakliyatları sıkıca kapalı kaplar içinde saklamak gerekir. Mutfaktaki sıcaklık ve nemi kontrol etmek güvelerin çoğalmasını önleyen önemli unsurlardan biridir. Ayrıca mutfaktaki çatlak ve boşlukları doldurmak gerekir.

Unutulmaması gereken güveler için kolay üreme imkanı verilmemelidir. Güve kanatlı bir canlı türü olduğu için mutfak ve kilerde sağa sola uçuşup kolaylıkla dip bölgelere gizlenebilir. Yiyeceklerinize ciddi anlamda zarar veren güveler gıdaların bozulmasına ve insanın huzursuz olmasına sebep olur. Bu nedenle mutfaktaki gıdaları güvelenmekten kurtarmak için sık, sık kontrol etmeniz, ağzı kapalı kaplarda saklamanız gerekir. Kelebek ile aynı familyadan olduğu için birbirine benzerler kelebeklere göre küçük tüylü, mat renkli bir yapıdadır.

Elbise ve Bakliyat Güvelerinin Zararları

Güvenin baş kısmında bir anten bulunur bu sayede her şeyi kolayca algılayabilir. Yarasalardan oldukça fazla korkar onları tespit ettikleri zaman çok uzak mesafeden bile korktukları için kaçar. Güve çeşitleri insanlar için oldukça sıkıntılı bir canlıdır. Gıdalar, depolar, ambarlar ve kıyafetler için ciddi anlamda sıkıntı sebebidir. Bitkisel ürünler ve hayvansal gıdalar ile beslenirler elbise güvesi, zeytin güvesi, halı güvesi, bakliyat güvesi gibi değişik güve çeşitleri mevcuttur. Güveler değişik özellikte zarar verme potansiyeline sahiptir. Elbiseler, kıyafetler, ürünlere doğrudan zarar verir ve maddi kayıplara neden olur.

Güveler kendi kendine ortaya çıkmazlar ve yumurtlamadan üreyen bir canlı değildir. Çevrede güve için beslenme imkanı varsa yumurta bırakmasına ve beslenmesine olanak sağlar. Evdeki eşyalara bir defa bulaşan güvenin evdeki varlığı kısa zamanda artar. Şartlara göre yılda 1 ila 5 defa üreme potansiyeline sahiptir. Yumurtalarını çoğunlukla yünlü kumaşlar ve gıdalar arasına bırakır. Her dişi bir tek seferde 100 yumurta bırakabilme potansiyeline sahiptir. Etrafta koza ören güvelerin yumurtaları 10 gün sonra sıcaklık derecesine göre güve larvaları ortalığa açılmaya başlar.

Soğuk havalarda daha az olmasına karşın soğuk aylarda mutfakta güve görülebilir. İnsanlar güvelerin varlığını tespit edemezseniz çoğunlukla güveler evin içine yayılmaya başlar. Nemli ortamları pek sevmez sıcaklık daha çok güvelerin yumurtalarını bıraktıktan sonra kısa zaman içinde üremesine neden olur. Mutfaktaki tahıl güveleri daha çok arpa, buğday, yulaf gibi malzemeleri tercih eder. Pirinç ve diğer ürünlerlede beslenir. Bu gıdaların içini oyup dış kabuğunu bırakırlar bu ise ciddi anlamda zarara sebep olur.

Güve nasıl yok edilir? diyorsanız güveler ile başa çıkmanın en kestirme yolu hiç kuşkusuz güve ilaçlama yaptırmaktır. Güveler oldukça güçlü kemirgenler oldukları için kıyafetler ve ürünlere ciddi anlamda zarar verirler. Özellikle yumurtadan çıkan larvaları beslenmek için kullanılan kıyafetleri parçalar zarar verirler. Evdeki güvelerin yok edilmesi için sisleme güve ilaçlama en kestirme çözüm olarak öne çıkar. Evdeki kelebeklerden nasıl kurtulurum? güvelerin zararları nasıl önlenir? diyorsanız mutlaka evde güve ilaçlama yaptırmalısınız. Atlas Türk ilaçlama daima en etkili ilaçlar ve ilaçlama yöntemlerini kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir