0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Evdeki Güveler Nasıl Biter

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evdeki Güveler Nasıl Biter

Evdeki Güveler Nasıl Biter? Güveler? diyorsanız eve giren güve ilaçlama ile yok edilmelidir. Ev ilaçlama servisleri sıcak havaların etkisi ile yoğun haşere ilaçlama servisi vermektedir. Ev ve gıda depolarında ne gibi zararlara yol açarlar. Bazı güve türlerinin larvaları yünlülere, kürklere ve halı kumaş gibi malzemelere zarar verir. Bu larvalar yağ, ter gibi maddelerin bulaştığı yapay ya da bitkisel elyaftan dokunmuş kumaşları da yer. Güveler ile mücadele ciddi önem isteyen bir iştir.

Güveler nasıl beslenir? ayrıca buğday ya da tahıl güvesi, buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi bitkilerin tanelerini oyar içlerini boşaltarak sadece dış kabuğunu bırakır ve ürünlerin ciddi şekilde telef olmasına sebep olur. Bu şekilde ambarlarda tahılların büyük zarar görmelerine sebep olurlar. Halı güvesi yünlü ve ipekli halıları ve diğer eşyaları kemirerek zarar verir.

Elbise yaka altı, halı kenarı, elbiselerin bacak altına yumurta bırakır. Güve yumurtalarını etrafına koza örerek saklar. Güve uzun zaman açlık ve susuzluğa dayanabilir bu nedenle fazla ortalıkta görünmez ve genel olarak kuytu alanlarda dinlenerek zaman geçiren güveler karanlığın çökmesi ve etrafın sessiz olması nedeni ile dışarı çıkarak yiyecek ararlar.

Güvelerin Beslenme Özelliği

Deri güveleri özellikle derileri kemirerek beslenen bir güve türüdür. Deri depolarında sık rastlanan bir özelliğe sahip olan bu zararlı güveler deri malzemeleri ve bu tür malzemeleri kemirerek zarar verirler. Deri güvesi deri olan her şeyi kemirir ve bu şekilde ciddi anlamda zarar verirler. Deri olan eşyalara ve nesnelere zarar vererek ciddi maddi kayıpların yaşanmasına sebep olur.

Güvelerin nasıl beslenir? diye merak edenlerin güvelerin yaşadığı alanlarda türlerine göre çok farklı zararlara neden olduklarını bilmesi gerekir. Güve çeşitleri insanlar için oldukça can sıkıcı bir özelliğe sahip oldukları bilinmektedir. Bir başka zararlı güve çeşidi odun güvesi olup bu güve türü adından da anlaşıldığı gibi tahta, ahşap olan her nesnenin arasına yerleşir ve kemirir.

Güve insanı ısırmaz ve kan emmez odun güvesi yumurtalarını mobilyaların eski, ezik ve yıpranmış çatlak yerlerine bırakarak çoğalır. Zaman içinde bu alanlarda üreyerek etraftaki malzemelere zarar verirler. Sizde güveler nasıl yok edilir nasıl ilaçlanır? diye arayış içindeyseniz bizi arayın.

Güve Çeşitleri Neleri Tüketir?

Güvelerin antenleri kelebeklerinden daha büyük olur. Büyük antenler, koklama duyarlılığının artmasını sağlar. Çiçekler geceleri güvelerin onları kolaylıkla bulmalarını sağlayacak yoğun bir koku yayarlar. Geceleri çiçeklerin kokularını takip ederek beslenebildikleri halde neden kazakları yer ve kıyafetlere zarar verir.

Aslında kazaklarımızda oluşan deliklere güveler neden olmaz hatta güvelerin çiğneme ve koparma işini görebilecek bir organları bile yoktur. Bir eş bulmak ve türünün devamını sağlamak için üremek. Bu dönemde beslenme artık önemini kaybeder, bu yüzden güveler larvalar kadar iştahlı değildir. Güveler tüm enerjilerini üreme çabasına kanalize ederler.

Bu evrede çiğneme organları tüpe benzer bir hortuma dönüşmüştür. Bu hortum, çiçeklerden nektar emmelerine yarar. Çiçek nektarı yanı sıra çürüyen meyve suları, ağaç özü ve gübre sıvılarını da emerler. Yetişkin güveler genellikle sodyum veya mineraller açısından zengin olan yiyecekleri tüketme eğilimi gösterirler. Sadece üremek için beslenirler.

Güve Neden Olur?

Bazen hiç istemesek te bazı davetsiz misafirler ile karşı karşıya kalırız. Özellikle mutfak bölgelerinde kuru gıdalara musallat olan güveler ciddi derecede zararlara ve sağlık sorunlarına yol açar bu nedenle ilaçlama şarttır. Mutfak güveleri görünüm olarak çift kanatlı ve vücudunun üzeri pulla kaplı olan kelebeğe benzer bir canlıdır. Güve çeşitleri renkleri ile değişkenlik gösterir. Ayrıca türlerine göre boyutları da değişmektedir.

Güvelerin renkleri arasında kahverengi, parlak metalik görünümde olanlar olabilmektedir. Evde Güve Neden Olur? güvelerin oluşmasına ne sebep olur? bunları bilmekte fayda vardır. Güveler ile mücadele ederken güveleri oluşturan bölgeleri ve şartları bilmek oldukça faydalıdır. Evde görülen güve türleri arasında en fazla bilinen hiç kuşkusuz elbise güvesi ve tahıl güvesi olarak bilinen mutfak güveleridir.

Elbise güveleri 2 ile 3 santimetre uzunluğunda ten rengine benzer. Görüldüğü bölgeler günlük kıyafet, saç, tül, ipek, keçe gibi malzemelerdir ve bu malzemeler ile iç içe yaşarlar. Güvelerin üremesi için nemli ve karanlık bölgeler oldukça idealdir. Bu tür bölgelerde güve türleri kendilerini daha rahat hissettikleri için daha fazla bulunur. Özellikle mutfak bölgesinde açık bırakılan kuru bakliyatlar güveleri eve davet eden en önemli etkenlerin başında gelir.

Güvelenmeye Sebep Olan Besinler Nelerdir?

Güvelerin beslenmesi için özellikle bulgur, bakliyat malzemeleri, nohut,, mercimek fasulye benzeri gıdalar oldukça önemlidir. Güve ve sinek benzeri haşereler buralara yumurtalarını bırakarak güve oluşumuna yardımcı olmaktadır. Özellikle mutfak güvesi ve tahıl güvesi diye bilinen güve türleri için açıkta bırakılan gıda ürünleri oldukça çekicidir. Güve istilasının belirtileri ilk olarak evde görülen beyaz kurtçuk şeklindeki kurtlanmalarla ortaya çıkar.

Daha sonra yavaş yavaş evde kelebeğe benzer küçük uçan haşereler görülmektedir. Bunlar mutfak çekmeceleri, giysi dolapları, kap kacak araları ve kuru bakliyat gıdalar gibi bölgeler olarak dikkat çeker. Güveler geç fark edildiği zaman evi çok kısa bir sürede istila eder. İnsanlar için ciddi huzursuzluk kaynağı olmaları bir yana gıdaları kirleterek kullanılmaz hale getirirler. Evde güve olmasında en belirgin özellik hiç kuşkusuz kurtçuklar ve sağa sola uçuşan kelebek benzeri güvelerdir.

Güvelerin bazıları koza ve dışkı bırakma kabiliyetine sahiptir. Kıyafetler ve mekanda yoğun olarak güve popülasyonun belirtileri ambalajların bozulması ve kemirilmeler olarak ortaya çıkabilir. Peki güvelerden nasıl kurtulunur? evdeki güveler nasıl yok edilir? bunu bilmekte fayda vardır. Güve sağlık açısından olduğu kadar, maddi zararları da ortaya çıkarır.

Güveler Evlere Nereden Gelirler?

Pek çok haşere türü gibi güveler açık pencere ve kapı gibi bölgelerden kolaylıkla girerler. Bunun için güvelerin eve girmesini önlemek üzere pencerelere sineklik takılması oldukça etkilidir. Ayrıca kıyafetlerin temiz ve kirli olmamasına, dağınık sağda solda bırakılmamasına özen gösterilmelidir. Kıyafetlerin güvelenmemesi için kapalı yada plastik kapaklı kutularda saklayabilirsiniz. Ayrıca gardırop içi ve kıyafetlerin olduğu bölümü sık sık temizleyip süpürmeniz oldukça faydalıdır.

Güveler ile mücadele için en geleneksel uygulamalardan biri çok zamandır kullanılan naftalindir. Naftalin ile güvelere karşı önlem alma yoluna gidebilirsiniz. Ancak güvelerden kurtulmak için en kapsamlı mücadele hiç kuşkusuz güve ilaçlama servisi almaktır. Güvelerin yok edilmesi için güve türüne ve yoğunluğuna göre kokusuz yada sisleme güve ilaçlama servisi talep edebilirsiniz.

İnsanlar güveler neden olur? evdeki güveler nasıl biter? güvelerin zararları nelerdir? konusuna en fazla evlerinde güve şikayeti yaşamaya başladıklarında sorgular. Bilindiği gibi güveler çeşitli hububat depoları, kiler, kıyafetler, mutfaktaki gıdalar ve bakliyatın olduğu bölgeler gibi önemli yerlerde ortaya çıkar. Kısa sürede üreyerek evin içinde çok sayıda güve oluşumuna sebep olurlar. Güvelerin görüldüğü mekanlarda zaman kaybetmeden güvelere karşı ilaçlama servisi almak oldukça önemlidir.

Güveler Nerelere Yuva Yaparlar?

İlaçlama için sıkça şikayete neden olan güve çeşitleri pul kanatlılar takımına bağlı olan türlerdir. Bazı küçük gece kelebekleri ve kurtçuklarına verilen genel isme güve denilmektedir. Kanatları uzun, dar ve kenarları saçak gibi tüylüdür. Güveler yaşam yeri olarak gündüzleri giyim eşyaları, elbise dolaplarında, kiler ve depolarda saklanarak gece veya alaca karanlıkta faaliyet gösterirler.

Evlerde yaşayan güveler nerelere yuva yaparlar? kısaca değinelim. Güve zararlısı gündüz gardıroptan palto alınırken rahatsız edildiğinden, kanat çırparak havalanan küçücük kelebek elbise güvesinden başka bir şey değildir. Saklanma alanları genelde elbise dolapları ve bu tarz yerlerin bulunduğu alanlardır.

En küçüklerinin boyu 5 milimetre kadardır. En büyüklerinin kanat açıklığı 2,5 santimetreye ulaşır. Uzun ince bir vücut şekline sahip olan güveler dolap içleri, çekmeceler ve kırık çatlak yerlere saklanmaktadır. Güve ilaçlama tüm bu bölgelerin kapsamlıca ilaçlanması şeklidir.

Güvelerin Evdeki Yuvalandıkları Bölgeler

Güve türlerinin daire içlerinde en fazla saklandıkları alanlar mutfak dolaplarının ve tezgahların altları, elbise dolapları ve arka kısımları, tavanlardaki az ışık alan yerler ve kumaş elbise benzeri eşyaların bulunduğu alanlardır. Gündüz ışıkta pasif olup geceleri daha aktif olan güveler gündüzleri genelde saklanarak geçirdiği için pek fazla ortalıkta görülmezler. Güve kelebeklerinin larva denen küçük tırtılları ölü böcek, deri, yapağı, yünlü kumaşları yediklerinden büyük zararlara sebep olurlar.

Mutfak güveleri un, makarna, buğday, zeytin, fındık, kuru üzüm gibi gıda maddeleri ile beslenir. Buralarda üreyerek zamanla sayıları ciddi oranda artış gösterir. Buğday güvesi, buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi bitkilerin tanelerini oyarak ziyan verir. Ergin kelebeklerin hortumları kısa ve körelmiş olduğundan bir şey yemezler. Yalnız üremeyi sağlarlar. Güveler nerelere yuva yaparlar? ve ne gibi malzemelerde bulunur hangi gıdaları yerler sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Güvelerden Nasıl Kurtulunur?

Evinizde ve iş yerlerinizde güve sorunları ile karşılaşıp zararlarından korunmak istiyorsanız bizi arayarak güve ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. Güvelerin evlere giriş yollarını ortadan kaldırmak oldukça önemli bir etkendir. Dışarıdan kapı ve pencereler ile kolayca girebilir. Ayrıca alınan kumaş, bakliyat, koli benzeri malzemeler arasında güve yumurtası yada güve varsa eve güveler kolayca yerleşebilir.

Mutfak ve yatak odaları en fazla ev içinde güvelenme yaşanan bölgelerdir. Dolapların sık sık kontrol edilmesi, temizlenmesi ve açıkta gıda maddesi bırakılmaması gerekir. Bakliyat ve kuru gıdalar en çok güvelerin oluştuğu besinlerdir. Güvelerin yok edilmesi için mekanlarda hızlıca çoğalmış güve kurtları ve erişkin güveler için etkili bir ilaçlama servisi almakla yok edilebilir.

Atlas Türk ilaçlama firması olarak, güveler ile mücadele için en iyi ilaç ve ilaçlama yöntemlerini kullanıyoruz. Güveler maddi kayıplar kadar sağlık açısından da ciddi sıkıntıları ortaya çıkaran haşeredir.

Güveler Nasıl Ürer?

Üreme alanları olarak nereleri seçer kısaca değinelim. İlaçlama hizmeti alınana kadar evde güveler çeşitli şekilde çoğalma yoluna gider. Peki güve hangi zaman aralığında yumurta yapar. Güve türleri yaşadığı alanın şartlarına bağlı olarak senede 5 veya 1 defa üreme yolu ile çoğalabilir. Güvenin etrafına koza örerek sakladığı yumurtalar 6-10 günde olgunlaşır ve güve larvaları çıkmaya başlar.

Soğuk olan havalarda güve yumurtalarının açılması uzun sürebilir. Yumurtadan çıkan larvalar 1-1,5 ayda ancak ergin güve olur. İlk başlarda kurtçuklar şeklinde görülen bazı güveler kısa sürede ergin hale gelip evlerde güve kelebeği şeklinde uçan bir özelliğe sahip olurlar. Evde ve depolarda güveler nasıl ürerler? güve pupa evresinden çıkan soluk sarı renkli erişkinleri hemen çiftleşir ve dişileri birkaç dakika sonra yumurtlamaya başlar.

Güve yumurtalarını genellikle yünlü eşyalar üzerine bırakılır. Elbise güveleri uygun koşullarda yılda 3 – 4 kuşak geliştirebilir Bir dişinin ortalama 100 yumurta bıraktığı kabul edilirse, bir yılda verdiği döller in 40 kg yünlü kumaşı yiyebileceği hesaplanmıştır.

Güvenin Üremesi Evde İstila Nedenidir 

Bu bize güvelerin ne denli zararlı bir özelliğe sahip olduğu ve kısa sürede güveler nasıl ürerler? şeklinde düşünenlerin ne denli ciddiye alması gerektiği malumdur. Evler ve gıda depoları, deri atölyeleri gibi alanlarda tedbir alınmasının ne denli zaruri olduğunu kısa sürede mekanı istila etmeleri açıkça gösterir.

Hızlı üreyen güveler yaşam alanlarında yedikleri malzemelerin insanlar için kıymetli eşyalardan olması yüzünden oldukça zararlıdır. Yaşam alanlarında görülen güveler gıda ve kıyafetlere musallat olur. Güvelerin ortaya çıkardığı zararların boyutlarını öğrenip masum gibi duran bu zararlı haşerelerden korunmak için zaman geçirmeden güve üremesini önlemek için mücadele gerekir.

Güvenin eşyalarınıza verdikleri zararları ortadan kaldırmak için güve ilaçlaması yaptırmalı güveler nasıl ürer zararları nedir? şeklinde arayışlara son vererek güvelerin oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Dolap içleri ve çekmecelerde güvenin çoğalması ciddi zararların ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle güveden kurtulmak şarttır.

Güve İlaçları Nasıl Olmalı?

Güvenin yaşam alanlarından temizlenmesi için geçmiş dönemlerde güve naftalini oldukça sık kullanılmakta idi. Güveleri öldüren ilaçlar kokusuz olduğu gibi ilacın kalıcı etkisi ile uzun süre güveyi öldürme potansiyelini sürdürür. Açık alanlarda güveden kurtulmak için kokulu ilaç uygulanması sıkça görülür.

Ayrıca güveye karşı uygulanacak güve ilaçlama teknikleri spreyli ve sisleme yöntem olarak ikiye ayrılır. İlk aşamalarda mutfak güvesi kurt şeklinde evin etrafında yayılmaya başlar. Pek çok insan bu aşamada neyin kurtlanmaya neden olduğunu anlamaz. Çünkü güvenin nereye yumurta bıraktığı bilmez ve iyice ortalıkta güvelenme başladıktan sonra araştırmaya başlar.

Daha sonra evin mutfak kısmında kuru gıdalar ve ağzı sıkı kapatılmamış yiyecekler içinde bu kurtlar ile karşılaşır. Bundan sonra güve kelebeğine dönüşerek evde sıkıntının boyutu giderek artar. Güve mücadelesi erken teşhisle çok daha kolay ve basit şekilde sonuç verir. Erken güve  ilaçlama yaptırmak daima en akılcı yoldur. Böcek ilaçlama desteği alacağınız zaman ön bilgi edinmeniz yararınıza olacaktır. Bizi arayarak ilaçlama servisi talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir