0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Evde Pire Neden Olur

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evde Pire Neden Olur? siyah zıplayan böcek olarak dikkat çeken pireler genellikle beslenen evcil hayvanlar ve dış kaynaklı sebeplerden evlere bulaşır. Böcek ilaçlama uygulamaları arasında pireler ile mücadele zor ve kapsamlı bir ilaçlamayı gerekli kılar. Evimizde pire nasıl oluşur? eve pire nereden gelir? diyorsanız öncelikle pirenin neden beslenip nasıl hayatta kaldığını bilmeniz gerekir. Ayrıca pirenin oluşmaması için neler yapılmalı nasıl önlem alınmalı? kısaca göz atmakta fayda var.

Özellikle havaların ısınması ve yazın gelmesi ile birlikte açık ortamlarda pire nüfusunda ciddi bir artış gözlenir. Soğuk havalara oranla daha çok sıcak ortam ve kapalı mekanlarda görülen pireler yaz aylarında bina çevreleri ve bina zemin katları gibi pek çok alanda ortaya çıkar. Nemli ve sıcak ortamlarda hızla üreyerek bulundukları ortamları istila ederler. Özellikle otopark, bina bahçesi, apartman çevresi ve ortak kullanım alanları gibi bölgelerde pirelerin ciddi yoğunluk kazanmasına ve buralardan insanlar yolu ile evlere taşınmasına sebep olur.

Kömürlük, bodrum, depo, garaj, işyerleri ve daire içlerinde pire çeşitleri yaz aylarında sıkça şikayete sebebi olur. Bu nedenle insanlar evde pire neden olur? çoğalmasını tetikleyen sebepler nedir? gibi sıkça soru yöneltir ve arayışlar içine girerler. Pirelerin en fazla karşılaşıldığı ortamlar hiç kuşkusuz evlerdir. Evlerde beslenen evcil hayvanlar yada binaların zemin katlarında, bina etrafında dolaşan sokak hayvanları bina ve evlere pire bulaştırılmasında önemli unsurlar olarak öne çıkar.

Kuş, köpek, kedi benzeri uzun tüylü hayvanlar üzerinde pireler kolaylıkla yaşam sürer ve buralardan beslenmesini sağlar. Ayrıca evcil hayvan beslenen evlerde yattığı yatak, kum ve eşyalar üzerinde pireler hızlıca çoğalarak ortama hücum eder. Bilindiği gibi pire sıcak ortamda çok hızlı oluşur ve üremesini sıcaklık tetikler. Bu nedenle evde evcil hayvan besliyorsanız onun eşyalarını sık, sık temizlemeli evde arada bir ilaçlama yapmalısınız. Evcil hayvanların bakımını yaparak gerekli görüldüğü durumlarda bina çevresinde ilaçlama yaptırmalısınız.

Pireler Açık Alanlarda Kolayca Ürer

Pire sorunu daha oluşmadan önce önlem almak yaşanan pire şikayetlerinde çaresiz kalmanızı engeller. Küçük yapılı ve kan emici özellikleri ile bilinen pireler hemen her mekanda kolaylıkla üreyebilir. Evde pire üremesi ciddi boyutlara ulaştığı zaman insanlar adeta evde yaşayamaz hale gelir ve evdeki pireler nasıl yok edilir? diye arayış içine girerler. Evde evcil hayvan besliyorsanız öncelikle bu hayvanların bakımlarını yapmalı, yaşam alanını sık, sık temizlenmeli ve düzenli tutmalısınız.

Pire oluşumunu tetikleyen sebepler ortadan kaldırılmadığı sürece pire şikayetleri huzurunuzu kaçırır. Pirelerin en fazla görüldüğü bölgeler depo ve bodrum gibi bölgelerdir. Buraların düzenli olarak temizlenmesi, kırık kapı camları ve pencere gibi havalandırma yerlerinin sokak hayvanlarına girişine imkan vermeyecek şekilde tamir edilmesi gerekir. Pire türleri dayanıklı ve oldukça zor ölen hayvanlardır. Bu nedenle bireysel olarak pireler ile mücadele ve evdeki temizlik pirelerin yok edilmesi için yeterli olmaz.

Ayrıca üzerinde yaşayan evcil hayvanlar gerekli bakımları ve aşıları yapılmadığı takdirde mekana sürekli pire bulaşmasına sebep olur. Pireler güneş ışığından hiç hoşlanmazlar. Bu nedenle karanlık ortamlar ve geceleri pireler ortalıkta cirit atar. Gündüzleri pireler dip bölgelerde saklandığı için halı altı, kenar köşe bölgeler, gardırop altları, yatak altları benzeri zemin bölgeler pirelerin en fazla bulunduğu yerlerdir. Buralarda sürekli temizlik yapmak, evi süpürüp silmek pirelerin yayılmasını engelleyen bir unsurudur.

Evde kimse yokken kapı ve pencereleri açık bırakmak buralardan eve sokak hayvanı girmesine sebep olacağı için kedi köpek benzeri hayvanların eve pire bulaştırılmasına ciddi anlamda sebep olur. Kedi ve köpek benzeri hayvanlar üreme zamanlarında evlerin bodrum ve zemin katlarında yada çatı ve apartman bahçesi gibi bölgelerde uygun yer bulduğu zaman buralara yavru yapar. Bu zamanlar pirelerin en fazla ürettiği zamanlar olup sokak hayvanları pire taşıyıcısı olarak bilinir.

Eve Pire Bulaşması Ciddi Sorundur

Dışarıdan eve giren pireli bir sokak hayvanının eve pire bulaştırması kaçınılmazdır. Pireler neden ortaya çıkar? pire evden nasıl gider? evde pire varsa nasıl temizlenir? pire nasıl olur evde kendim pireleri yok edebilir miyim? gibi bir çok soru ile karşılaşırız. Evde pire olduğu nasıl anlaşılır? diyorsanız küçük zıplayan böcekler görüyorsanız ve ısırıp cildinizde küçük kabarmalara maruz kalmışsanız akla ilk olarak pire ısırığı gelecektir. Pire nasıl çoğalır? pire suda boğulur mu? diyenlerin bilmesi gereken pireler kan emerek yaşam sürer ve çok hızlı yumurta yaptıkları için evi kısa zamanda sararlar.

Suda yaşam süremez ve ölürler. Pire pisliği nasıl olur? diyorsanız karabiber tanesi gibi çok küçük ve siyah görünümlü bir özellik sergiler. Ancak beyaz nevresimlerde görülebilir. Evde pire var nasıl kurtulurum? diyenler öncelikle kendileri bireysel olarak pire ile mücadele etmesine karşın bir türlü başarılı olamayınca pirelerden kurtulmak için çeşitli arayışlara yönelir. Onun için öncelikle evde pire neden olur? eve bulaştığında ne yapmamız gerekir? sorularının yanıtını bulmanız önemlidir.

Kedi köpek gibi evcil hayvanlar üzerlerinde pire taşıyıcısı rolü gördüğü için sokak hayvanlarının bina çevresinden uzak tutulması gerekir. Kan emici asalak bir parazit olduğu için tüylü bir konakçıya ihtiyaç hisseder bu nedenle pireler için en ideal canlılar kedi ve köpekler olarak öne çıkar. Ancak pire oluşmasının tek sebebi evcil hayvan beslemek değildir farklı sebeplerle pireler evlere bulaşabilir. Kediler doğum esnasında bir tür vücut salgıladığı için bu bölgedeki sıvı temizlenmeyip kuruyunca toprağa karışır ve pireler ortaya çıkar.

Yerden hayvan üzerine sıçrayarak yapışan pireler bina çevresinde dolaşan hayvanlar varsa kolaylıkla insanlar üzerinde evlere taşınabilir. Evde evcil hayvan yok ama evimde pire var diyorsanız dolaştığınız bölgelerden evlere pire bulaşma ihtimali yüksektir. Özellikle otopark, bahçe katı, merdivenler ve hayvanların dolaştığı bölgeler pire bulaşmasına en müsait yerlerdir. Kedi ve köpekler yaz aylarında doğum yapmak için bulduğu kuytu ve karanlık bölgeleri tercih eder.

Bina Çevresi Ve Zemin Katlar Pire Deposudur

Özellikle bodrum, kömürlük, otopark, çatı ve bahçe gibi bölgeler sokak hayvanlarının en fazla tercih ettiği yerlerdir. Buralardan geçerken yada sevmek için dokunduğunuz zaman kolayca sizin üzerinize sıçrayarak eve taşınabilir. Eve gelen pireler kısa zamanda yumurta bırakarak evin her tarafında yayılma eğilimi gösterir. Pire taşıyıcısı olarak tüylü hayvanlar öne çıkar ancak pirelerin bulaşmasına aracılık eden insanlar da olabilir. Bu nedenle pire bulaşmasını engellemek için dolaştığınız yerleri incelemeniz gerekir.

Özellikle tozlu ortamlarda toz pireleri temizlikten ve ışıktan hiç hoşlanmaz. Evlerin bol güneş almasını sağlamalı, etrafta ev tozunu sürekli almanızda fayda vardır. Kedinizin veya köpeğinizin yattığı yerlerde sık, sık temizlenmeli, kendi yatağınız, halılar ve koltukları elektrik süpürgesi yardımı ile devamlı çektirmelisiniz. Evde pire oluşmasını geciktirmek için yerleri sürekli silmeli ve temizlik yapmanız gerekli olduğunu unutmayın.

Pireler en fazla 50 santim ile 100 santimetre arasında zıplayabilir bu yetişkin insanların dizlerine ve aşağısına kolayca pirenin yapışacağı anlamına gelir. Şayet pire olduğundan şüphelendiğiniz bir bölge varsa üzerinize beyaz bir kıyafet giyerek yada beyaz bir bez bağlayıp pire olması muhtemel yerlerde kısa bir süre dolaşın. Şayet bu bölgelerde pire varsa beyaz renk elbisede her yerinizde siyah nokta kadar böcekler görülür. Bahçe yada evde pire varsa ne yapılır? diyorsanız bahçede pire ilaçlaması yaptırmanız şarttır. Evin içerisinde ise dip köşeyi evin elektrikli süpürge yardımıyla süpürülmesi gerekir.

Ancak bu sadece ortalıkta dolaşan pireleri çektirmeye yardımcı olur. Onların yumurta ve larvalarını ortadan kaldırmak için etkili olmaz. Evcil hayvanlarda pire olmasına karşın hayvanları sıcak su ve şampuan ile yıkayın ve tüylerini tarayın. Sıcak su pireleri öldürür ancak mekanda pire bulaşması varsa kesin çözüm için evde pire ilaçlaması yaptırmanız şarttır. Pirelerin sevmediği şeyler arasında temizlik, ışık ve beslenmesine uygun olmayan bölgeler başta gelir. Pire neye gelmez? pireleri ne kaçırır? diyorsanız bazı bitkisel yardımcılar pirelerin kaçırılmasına faydalı olur.

Doğal Pire Kaçırıcı Spreyler

Pireler kan emici parazitler oldukları için üzerinde yaşadığı canlılarda bulunan mikroplu kanı diğer konakçıya kolaylıkla bulaştırabilir. Pire sorunu yaşanmadan pire neye gelmez? diye kısa bir araştırma yaparak pirenin sevmediği bitkilerden faydalanmak işimizi kolaylaştırır. Pire ile mücadele bireysel olarak kesin çözüm sunmaz. Ancak evde alacağınız basit bazı önlemler pirelerin üremesini yavaşlatır. Pire neden kaçar? pirelerin sevmediği kokular nelerdir? diyorsanız elma sirkesi pirelerin hiç sevmediği bir özelliktedir.

Temiz bir sprey şişeye yarıya kadar su ve elma sirkesi koyup iyice çalkalayın. Evde kedi besliyorsanız kedi ve köpeklerin üzerine sirkeli suyu sıkıp bu pireleri rahatsız ettiği için kaçıracaktır. Ayrıca kabukları ile beraber ince doğradığınız limonlu su ile karıştırıp pire kaçırıcı sprey elde edebilirsiniz. Yada limon suyu ile kedi ve köpeğin tüylerini İyice ovarak pireleri kaçırmanız mümkündür. Ayrıca kedi ve köpeğinizi şampuan yardımı ile sıcak suda yıkayarak taradığınız takdirde pireler kolaylıkla dökülecektir.

Sofra tuzu pirelerin hiç sevmediği bir özelliktedir ince bir tülbentin içerisine koyarak yada kilotlu çorap içinde dip kısımlara serperek pireler rahatsız olur. Ayrıca pire kaçırıcı bir diğer yol ise lavantayı kaynatarak elde edeceğiniz suyunu dip bölgelere serpmek olmalıdır. Bireysel olarak alacağınız bu önlemler sadece kaçırıcı özellik sergiler. Pireleri öldürmek için yastık kılıfları, çarşaf, nevresim, kıyafetler sıcak suda makinede yıkayarak bulaşan pireleri öldürmeniz mümkündür.

Temiz evde pire olmaz mı? diye merak edenlerin bilmesi gereken temiz yada pis tüm mekanlarda pire bulaşması olabilir. Tüm önlemlerin alınmasına karşın pireler evde hala sorun oluyorsa bireysel olarak pireleri yok etmek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda evde pire ilaçlama yaptırmanız şarttır. Atlas Türk ilaçlama olarak pirelerin yok edilmesi için en etkili ilaç ve yöntemler kullanarak yaşadığınız pire şikayetlerine son veriyoruz. Bizden pire ilaçlama servisi alarak pire sorunlarından kurtulmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir