0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Evde Minik Böcekler

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evde Minik Böcekler ilk bakışta insanları tarafından toza benzettiler mutfak dolabında böcek daha çok hamam böcekleri, beyaz nem böcekleri olarak görülür. Böcek ilaçlama bu iki tur böcek için mutfak bölgelerinde sıkça yapılmaktadır. Nokta kadar böcekler ise daha zor kontrol edilen ve insanların psikolojik olarak sıkıntı yaşamasına sebep olan özellikleri ile dikkat çeker. Mikroskobik yapıdaki küçük canlılar ilk bakışta çok yavaş hareket ettikleri için kolay anlaşılmazlar.

Ve çoğu insan tarafından evdeki tozlanmaya benzettikleri evdeki minik böcekler ile mücadele bu nedenle genellikle evin her tarafını sarmaya başladıklarında yapılmaktadır. Mutfak bölgelerinde parke kenarlarında ya tesadüfen yada titiz insanların sürekli araştırmaları sonucunda fark edilir. Evde minik böcekler görüyorum toza benzeyen böcek olur mu? gibi değişik sorular gelir. Evdeki minik böcekler nedir? diyorsanız muhtemelen bunlar beyaz toz böceği ve rutubet böcekler olarak nitelenen akar çeşitleridir.

Değişik küçük yapılı böcek türleri bulunmaktadır. Bunlar içerisinde beyaz nem böcekleri, kuş bitleri, kitap biti, akar ve pireler en ufak yapılı canlılar olarak dikkat çeker. Evdeki minik yapılı böcekler arasında hiç kuşkusuz en zor fark edilenler mite ve toz akarlarıdır. Çok küçük yapılı oldukları için gözle hemen anlaşılmaları son derece zordur. Saç kepeğine benzeyen türler olduğu gibi minik beyaz nokta kadar olanları da bulunmaktadır. Bu nedenle genellikle ev tozu olarak görülür ve böcek olacağı hiç aklıma gelmez.

Bu tür böcekler daha çok televizyon ekranları, koyu renk buz dolaplarının üzeri, mutfak tezgahı ve dolap kapakları gibi yerlerde insanların dikkatini çekmeye başlar. Dikkatli bakıldığı zaman hareket ettikleri fark edildiği durumlarda böcek olduğu anlaşılmaktadır. Yapılarının çok minik olması nedeniyle bu tür böceklerle mücadele son derece zordur. Evdeki minik böceklerin yok edilmesi diğer böceklere oranla iki üç kat daha zor ve problemli bir durum meydana getirir.

Nokta kadar Minik Böcek Neden Olur?

Beyaz toz böcekleri ile mücadele bireysel olarak neredeyse imkansıza yakın bir durum sergiler. Küçük yapılı olmaları onların çok kolay şekilde gizlene bilmelerine olanak sağlar. Ayrıca evde çok zor anlaşıldıkları için hızlı bir şekilde üreyip evi istila etmelerine sebep olur. Evdeki minik toza benzeyen böcekler arasında son zamanlarda en fazla karşılaşılan türler olarak beyaz rutubet böcekleri en başta gelenidir. Bunlar genellikle daire yada binalarda su basması gibi sorunlar yaşandıktan sonra daha fazla görülmektedir.

Ayrıca yeni yapılan sıfır binalardaki dairelerde bu tür sorunlar oldukça fazla yaşanır. Kış aylarında daha fazla görülen bu rutubet böcekleri bol yağış alan mevsimde duvarların su çekmesi ve sıvasız cephelerde ısı yalıtımının düşük olduğu için daire içlerine sorun olarak yansımaktadır. Bu böceklere değişik isimler verilmektedir. Minik yapılı oldukları için insanlar bu böceklerin ne olduğunu pek bilmez. Küf böceği, toz böceği, rutubet biti, mite ve ev tozu akarı olarak isimlendirilirler.

Böceklerin oluşmasındaki ana nedenler küflenme ve evdeki rutubetin fazla olmasıdır. Evdeki sıvaların kabarıp dökülmesi, banyo ve mutfaklarda varlığından dolayı nemlenme oluşması ve dairenin duvarlarında nem çekmesi gibi sebepler minik benzeri böceklerin yayılmasında en önemli etkenler arasında gelir. Minik toza benzeyen böcekler insanlar tarafından pek tanınmadığı gibi pek çok ilaçlama firması da bu böceklerin ne olduğu hakkında fikir sahibi değildir.

Hakkında en az bilgiye sahip olunan böcekler toz akarları olup insanların adeta kabusu haline gelmektedir. Evdeki nokta kadar minik böcekler nedir? diye araştıran insanlar genellikle farklı bilgilere ulaşır. Bu konuda en kapsamlı bilgileri veren ilaçlama firması olarak bu böceklerle mücadelenin son derece zor ve sıkıntılı bir süreç olduğunu özellikler belirtir. Bilindiği gibi akar böceklerini 3000 civarında çeşidi vardır. Bunlar ise toz ve rutubetlenmeden meydana gelen minik akar böcekleridir. Değişik şekilde evlerde sorun kaynağı olurlar.

Rutubet Böcekleri Nerelerde Gizlenir?

Havalandırılması zayıf olan mekanlarda, karanlık ortamlarda ve rutubet çeken yerlerde çok daha fazla karşılaşılır. Genel olarak ismi beyaz toz böceği ve küf böceği olarak geçer. Ancak farklı türler evlerde bulunur. Evlerde kitap biti, sıçrayan kuyruk, beyaz nem böceği, küf biti, ev tozu akarı gibi değişik isimleri bulunmaktadır. Renk yapıları ise genellikle minik olanları beyaz renklidir. Biraz daha büyük olanlarının renk yapısı kahverengiye benzerlik sergilerken iyice büyümüş olanlarında ise siyah görünümlüdür.

Böceklerin oluşma sebeplerinin en başında evdeki dip bölgeler, parke kenarları, kapı dipleri, tavanlar, mutfak dolaplarının arkaları, banyo bölgeleri ve mutfak tezgahının iç kısımları gibi yerlerde olur. Böcekler daha fazla rutubetli ve ıslanmış yerlerde oluşarak iç bölgelere girer. Genel olarak toz böcekleri diye isimlendirildiği için insanlar toza benzeyen böcekler görüyorum bunlar nasıl yok edilir? gibi arayışlara yönelir. Beyaz toz ve nem böcekleri bireysel olarak ortadan kaldırılması son derece zor türlerdir.

Evde genellikle mutfak bölgelerinde görünüyorsa mutfak dolaplarının arka kısımlarından kaynaklanan bir sorun olabileceği gibi mutfak çekmecelerinde herhangi bir gıdanın rutubetlenip küflenmesi nedeni ile de oluşabilir. Özellikle baharatlarda rutubetlenen ve poşet içerisinde unutulan bir ekmekte küflenme meydana gelmesiyle beyaz nem böcekleri her tarafı kısa sürede kaplayabilmektedir. Ancak en fazla görüldükleri bölgeler hiç kuşkusuz mutfak ve banyo içlerinde kaynaklanır.

Beyaz toz böcekleri yeni yapılan binalarda karşılaşılır yeni konutlarda beyaz toz böceklerinin görülmesi oldukça can sıkıcı bir özelliğe sahiptir. İnsanlar büyük hevesle yeni aldıkları dairelerinde böylesi böceklerle karşılaşınca çok ciddi anlamda huzursuzluk yaşamaktadır. Bunun ana sebebi binaların çok hızlı bir şekilde inşaatının tamamlanarak kısa sürede inşa edilmesidir. Kaba yapısı hızla biten yapılarda sıvaların atılarak binanın yeterli şekilde kurumasını beklemeden doğramalar monte etmek büyük sorundur.

Küf Böcekleri Nasıl Anlaşılır?

Parkeler, kapılar, mutfak dolapları, ve ahşap malzemelerin monte edilerek alt bölgelerde veya ara bölgelerde ıslak bölgelerin zamanla küflenmesine yol açması ve buralarda küf sporlarından kaynaklanan nem böceklerin ortama yayılması şeklinde olur. En fazla parkelerin alt kısımları, kapı kasalarının iç bölgeleri, mutfak dolabı çevresi gibi yerlerde bu tür böcekler üremek için hızlı bir şekilde yumurta bırakırlar. beyaz ve kahverengi nokta görünümünde mekanın etrafında yayılmaya başlamaktadır.

İnsanlar evde küçük siyah böcekler var evde böcek olmaması için ne yapmalı? toz böcekleri insana zarar verir mi? gibi değişik sorular yöneltir. Beyaz minik yapılı böcekler haricinde susama benzeyen böcekler evde çıkan böcek türleri arasında gıda kaynaklı böcekler olarak bilinir. Bunlar tütün biti, bakliyat böceği olarak ta dikkat çeker. Tütün böceğinin diğer bir ismi sigara böceğidir. Sigara böceği neden olur? diyorsanız evdeki kuru gıdalardan kaynaklanan bir özellik sergiler. Susam böceği ısırması olan bir böcek türü değildir.

Ancak bunların boyutları beyaz nem böceklerine oranla çok daha iridir. Evdeki rutubet ve küflenmeler beyaz nem böceklerini tetikler mi? diyorsanız zaten ana kaynağı rutubettir. Duvarlarınızda siyah yada yeşilimsi küf görüyorsanız bu pamuksu dokunun içerisinde canlı organizmalar zamanla bu durumun beyaz böceklere dönüşmesine neden olur. Beton bölgelerin ıslak kalması, ahşap zemin arasında rutubetlenmeler meydana getirdiği için küf biti ve rutubet böcekleri oluşmaktadır.

Oldukça ufak yapılı olmaları nedeniyle kolay kolay anlaşılır olmadıkları için çok hızlı bir üreme aşamasına girerler. beyaz toz böceklerini fark eden insanlar genellikle dikkatli insanlardır. Titiz ev hanımları özellikle sık temizlik yaptıkları için tabak, bardak gibi eşyalar arasında yada çekmeceleri açınca toz böcekleri ile karşılaşınca pekte bir anlam veremezler. Bizi aradıkları zaman evde toza benzeyen böcekler görüyorum toz biti olur mu? gibi soruların sıkça sorulduğuna şahit oluruz.

Minik Beyaz Böceklerin Zararları

Bu tür böceklerin rutubet ve nemden kaynaklandığını söylediğimiz zaman evimde rutubet yok düzenli temizliği devamlı yapıyorum gibi cevaplar verirler. Ancak bu tür böceklerin temizlikle bir ilgisi yoktur evde rutubetlenen yer olmasa bile yeni yapılan bir bina yada mutfak çekmecesinde unutulan bir gıda bile küflendiği zaman bu tür böceklerin oluşmasına sebep olur. Peki rutubet böcekleri evden nasıl temizlenir? evdeki minik böcekler ile en fazla banyo ve mutfak belgelerinde karşılaşılır.

Ancak parke kenarları, dolap arkaları bu böceklerin en fazla görüldüğü bölgeler arasındadır. Toz böcekleri en minik yapılı böcekler olduğu için mite ve akarlar pek çok insanın kabusu haline gelebilmektedir. Miteler bilindiğini gibi insan derisi ve tırnak parçaları ile beslenir. Bu nedenle yataklarda, nevresimler de ve insanlar üzerinde görülürler. Bir yatakta milyonlara varan akar böceği olur ancak insanlar bunu bilmezler. Minik nokta kadar böceklerin vücutlarında dikenimsi kılları bulunur.

Bunlar insanlarda kaşıntıya sebep olur ayrıca ev tozu akarları çok ufak yapılı oldukları için tozun içerisinde havaya yükselerek insanların solunum yollarında sıkıntılara sebep olur. Sadece kaşıntı vermekle kalmaz küçük çocuklarda nefes yolu rahatsızlıklarına yani astım ve bronşiti tetikler. Yatak böcekleri diye bilinen bu minik böcekler insanlara sıkıntı vermesine karşın bir türlü görülmez. Bu tür canlılar yeni alınan yatak benzeri eşyalar ile eve gelebilir. Ayrıca depoya kaldırdığınız bebek arabaları ve benzeri şeyler de nemden kaynaklanan bir üreme gerçekleştirir.

Beyaz minik böcekleri evlerin önüne konan güvercin ve kumru gibi kuşlar üzerine de bulaşabilmektedir. Özellikle yaz döneminde kuş bitleri insanlar için ciddi anlamda sıkıntı kaynağı haline gelir. Bunlarında boyutları nokta kadar küçüktür. Ancak diğerlerine oranla daha hızlı hareket ederler ve ısırıp kan emdikleri için vücutta kızarma ve kaşıntıya daha fazla sebep olurlar. Minik beyaz böcekler genellikle rutubetli ortamlarda yoğun olarak görülür.

Rutubet Böceklerini Önleme Yolları

Havasız kalan ortamlarda küf mantarları bu böcekleri tetiklediği için rutubet ve küf böcekleri daha yoğun olarak görülür. Evdeki minik toz böcekleri ile mücadele insanlar için son derece sıkıntılı bir süreç demektir. Sürekli temizlik yapılabilir bu böcekler diplerden ara ara çıkmaya devam ettiği için özellikle ev hanımlarının ciddi anlamda sıkıntıya sokar. Bu böceklerin azaltılması için parke kenarlarının temizlenmesi, dolap işlerinin sirkeli su ve çamaşır suyu yardımı ile güzelce silindikten sonra kullanması gerekir.

Ancak asıl önemli olan parke altı ve kapı dipleri gibi bölgelerde rutubet varsa buraların mutlaka kurutulması şarttır. Evdeki nem dengesindeki bozukluk bu böcekleri tetikler. Ayrıca banyo bölgesinde, çamaşır sepetinde uzun süre çamaşır bekletilip nemlenen çamaşırlarda nem böceklerin üremesine sebep olur. Nemlenen kıyafetler, bakliyatlar, ekmek, gıdalar ve uzun süre havalandırılmayan mekanlar rutubet böceklerin en fazla ürediği ve oluştuğu yerlerdir.

Beyaz minik böcekler ile mücadelede en etkili ilaç ve yöntemlerin kullanılması şarttır. Islak olan bölgelerin mutlaka kurtulması gerekir ayrıca evde toz olmasını engellemek, sürekli evin süpürülmesi, duvar diplerinin sirke, limon, karbonat karışımı ile temizlenmesi bu böceklerin üremesini yavaşlatır. Evdeki minik beyaz böcekler küften kaynaklandığı gibi insan derisi ile beslenen akar ve miteler tırnak ve deri kalıntıları ile beslendikleri için evlerde üreyip çoğalır.

Nokta kadar minik böceklerin mücadelesi en zor olan böcek türüdür. Bunların içinde hareketsiz duranlar olduğu gibi bazıları hızlı hareket ederken, kimi ise zıplayarak varlığını hissettirir. bazı türler insanlarda alerjik etkiler gösterdiği için yataklarda insanların sürekli huzurunu kaçırır. Kısaca bu böceklere toz böceği ismi verilmektedir. Böceklerle mücadele kokusuz ilaçlar ile yapıldığı zaman istenilen çözüm tam olarak alınmayabilir. Evdeki minik nokta kadar böceklerin yok edilmesi için en etkili uygulama hiç kuşkusuz dumanlı ilaçlama denen sisleme yöntemdir.

Beyaz Minik Böcek İlaçlaması

Kokusuz spreyli yöntem ile uygulamalar kısmı bölgelerde yapıldığı için kesin çözüm vermeyebilir. Ancak yeni, yeni başlayan şikayetlerde belirli bölgelerdeki böcekler için sprey ilaçlama uygulamak faydalı olur. Beyaz nem böceği ve toz böcekleri hakkında pek çok ilaçlama firmasının bilgisi olmadığı için ne uygulanacak ilaçlardan nede böceğin nerelere uygulanacağından haberleri yoktur. Bu ise yapılacak ilaçlamanın elbetteki sonuçsuz kalmasına sebep olmaktadır.

Beyaz toz böcekleri parke altı, dolap arkası, kapıların iç kısımları gibi bölgelerde üredikleri için mücadele edilmesi oldukça zordur. Ancak sisleme ilaçlama şeklinde yapılırsa daha geniş çözüm alınacağı muhakkaktır. Beyaz toz böcekleri ile mücadelede garantili ilaçlama yapmak gibi bir durum söz konusu değildir. Bazı ilaçlama firmaları çok kolay garanti vermekte hiç sonuç alınamayacağını bile, bile insanları aldatmaktadır. Bu ise son derece çirkin bir anlayışı gösterir.

Atlas Türk ilaçlama firması olarak toz böceği ve beyaz nem böcekleri ile mücadele kesinlikle garantili böcek ilaçlama yapılır gibi bir söylem içine girmiyoruz. İnsanların doğru bilgilendirilerek ne tür bir mücadeleyi hangi şartlarda alacağını belirterek bilinçli bir hizmet almasını öneriyoruz. Uyguladığımız yöntem ve kullanılamaz en etkili böcek ilaçlarına rağmen insanları doğru bir şekilde bilgilendirip elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Garanti veren ilaçlama firmalarının çözemediği şikayetleri büyük oranda ortadan kaldırarak insanların yaşadıkları böcek şikayetlerine son vermekteyiz. Evde minik böcekler ile mücadele diğer haşerelere oranla çok daha zor ve kapsamlı olmak durumundadır. Kokusuz ilaçlama tüm böceklere karşı etkili olmaz. Karışım kaliteli ilaçlar yardımı ile evde böcek ilaçlama yapılması çok daha etkili olur. Hamam böceği ve diğer ev böceklerine oranla minik şeffaf böceklerin yok edilmesi çok daha zor ve uzun zaman almaktadır.

2 cevap

  1. Hatice dedi ki:

    Evde tavanda küçük minicik böcekler var sürekli temizlik yapmama ragmen çogaliyorlar neden yardım wdin

    • AtlasTürk İlaçlama dedi ki:

      Rutubet böceğidir. diğer adıyla beyaz toz ve nem böcekleri, dip bölgelerden çıkar ve sürekli çoğalır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir