0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Evde Kırkayak Zehirli Mi

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evde Kırkayak Zehirli Mi? tuhaf görünümlü vücut yapısı ile çıyanı andıran kırkayak türleri ülkemizde yaygın olarak görülür. Ancak en fazla görülen türü kahverengi olanlardır. Böcek ilaçlama uygulamaları arasında zehirli böcekler ile mücadele daha önemli bir yere sahiptir. Kırkayakların boyları 2,5 santimetre ile 4 santimetre arasında farklılık gösterir. Açık alanlarda nemli bölgelerde yaşamayı severler. Özellikle bina çevrelerinde, bahçelerde ve çiçeklerin etrafında bulunurlar.

Kırkayaklar daha çok ölü yaprakların alt bölgelerinde, biçilen çimen öbeklerinde taş altı gibi yerlerde kırkayaklar ile karşılaşılır. Ayrıca depo ve zemin katlarda kırkayak görülmesi son derece fazla olmaktadır. Kırkayakların yaşam alanı için toprağın nemli bölgeleri önemlidir. Beslenmesini ölü yapraklardan, çürümekte olan tahta parçalarından sağlarlar. Sonbaharda harekete geçen bu canlılar normal olmayan bölgelere göç edebilmektedir. Özellikle yağışlardan sonra yuvalarının su dolması ile bir bölgeden başka bir bölgeye hareket ederek yer değiştirirler.

Bunun sonucunda da bina içlerine ve evlere girerek sıkıntılara yol açarlar. Binaların dış çevresinden yani bina temellerinden tırmanarak açık bulundukları yerlerden evlere ve binaların iç kısımlarına girerler. Özellikle bodrum kapıları, döşeme altı, havalandırma boşlukları ve garaj bölgeleri kırkayakların giriş noktaları olarak dikkat çeker. Yağışlı havalarda kırkayaklar ile binaların zemin katları ve otoparklarda karşılaşmak daha fazla olmaktadır.

Ayrıca depolarda kullanılmayan eşyalar yada eskiyen mobilya gibi malzemelerin alt bölgelerinde saklanırken karşılaşılır. Bilindiği gibi zemin katlar yani otopark, bodrum benzeri yerler karanlık ve sakin olduğu için kırkayaklar buralarda yaşamaya bayılır. Döşeme altı gibi yerler kırkayakların en sevdiği yaşam yeri olarak öne çıkar. Döşeme altı gibi boşluk bölgelerde toplanmış çürümüş ölü yapraklardan beslenmesini sağlar. Bazı durumlarda bina ve evlerin içine birden fazla sayıda hareket halinde kırkayak sürüleri girerler.

Kırkayak Çeşitleri Evlere Nasıl Gelir?

İnce yapılı oldukları için sürünerek kapı altından yada pencere boşlukları gibi çok değişik bölgelerden evlerin içine girebilir. Kırkayaklar yumurta yaparak ürer genellikle toprağa yumurtalarını bırakır. Çoğu kırkayak türlerinde cinsel olgunluk dönemine 2 yıllık zamanda erişir yıllarca yaşayan kırkayakların olduğu bilinmektedir. Kırkayak istilasının belirtileri için açık bir durum söz konusu değildir. Ancak binaların iç bölgelerde ve dairelerin içlerinde görülmeleri kırkayak istilasının başladığına en açık gösterge olarak dikkat çeker.

Özellikle mutfak ve banyolar nemli olduğu için kırkayakların hedefler arasında yer alır. Ancak eve çok değişik bölgelerden girerler. Evde gördüğünüz kırkayağı öldürmek için sert bir cisimle vurmak yada elektrik süpürgesinin hortumu ile çektirmek mümkündür. Kesinlikle çıplak elle temas etmemeli, çıplak ayakla üzerine basmaktan kaçınılmalıdır. Evde kırkayak görülmesi durumunda kırkayak ilaçlama servisi almanız en kestirme çözüm olarak dikkat çeker.

Evde kırkayak görmek neye işarettir? kırkayak tuvaletten çıkar mı? kırkayak ilacı nerede satılır? kırkayak türleri nelerdir? gibi değişik sorular ile karşılaşırız. Kırkayak öldürmek sadece tek bir kırkayak için için üzerine sert cisimle vurularak mümkündür. Ancak evdeki diğer kırkayakların dip bölgelere saklanması nedeniyle öldürmek mümkün olmaz. Kırkayaklar ne yer ne ile beslenir? diyorsanız bazı türleri böcekler, bazıları ise bitkiler ile beslenme yoluna gider.

Kırkayak türleri arasında iri yapılı olanlar olduğu gibi daha küçük boyda olanlarda vardır. Kırkayağın ayağındaki kıllar arasında zehir keseleri bulunduğu için el ve ayakla doğrudan temas etmek sıkıntıya sebep olur. Çıyan ve kırkayak zehirli mi? diyenlerin bilmesi gereken zehirli olmasına karşın insanları öldürecek nitelikte zehirleri bulunmaz. Kırkayak evde neden olur? ev kırk ayağı zehirli midir? diye merak edenler genellikle kırkayak görme sonucunda panik yaşadıkları için bu tür arayışlara yönelir.

Kırkayakların Zararları

Evinizde kırkayak gördüğünüz zaman kırkayak ilaçlama yaptırmanız şarttır. İnsan sağlığına tehdit oluşturan bu tür zehirli canlılar bebek ve çocuklar için sorun kaynağı olabilir. Kırkayak yavrusu ince yapılı küçük ve pembe bir görünüm sergiler. Evlere gider borularından yani lavabo giderlerinden girerek üreme yoluna giderler. Geceleri lavabo deliklerinden kırkayak dahil pek çok böcek olduğu bilinmektedir. Kırkayak sokarsa ne olur? diyorsanız normal bir insan için kırkayak sokması ölümcül bir sonuç ortaya çıkarmaz.

Ancak hassas yapılı ve alerjik bünyeli insanlarda daha fazla soruna sebep olacağı için doktor tedavisi gerekir. Tüylü bacakları bulunan kırkayak çeşitleri alerjik insanlarda cilde temas ettiği anda kızarıklık ve kabarma yaşanmasına yol açar. Evde görülen ev kırkayağı zehirli midir? diyorsanız kırkayakların çoğu zehir taşır ancak burada her kırkayak ölümcül riskli olur anlamı çıkarmak olmaz. Bu nedenle kırkayak sokması öldürür mü? diye endişe yaşamanıza gerek yoktur ancak alerjik bünyeli insanları ve bebekler için kırkayak sokması tehlike oluşturabilir.

Bu nedenle evde kırkayak görülmesi durumunda en kısa sürede kırkayakların evden yok edilmesi şarttır. Kırkayak sokması nasıl anlaşılır? düşünenler için kırkayak ısırığı sonrası ciltte şişme, kaşınma ve kızarıklık meydana gelir. Bu ısırılan insanın bünyesinin direncine göre farklı olmaktadır. Ancak ısırılan bölge ile kalp arasındaki bölgede kan akışı kesilmeyecek şekilde sıkıca bağlanan tampon uygulanmasının zehrin kanla bünyeye yayılmasını engeller. Kırkayak sokması gibi durumlarda ferdi müdahale ile bu işi geçiştirmek yerinde sağlık kuruluşuna giderek gerekli tedaviyi almanız daha mantıklı bir yoldur.

Kırkayak sokması yaşanan bölgeye buz uygulama veya sıcak suya daldırma sokulan bölgenin rahatlamasına sebep olur. Ağrı kesici kesici tedavi uygulamak faydalı olur. Kırkayak sokmasında yapılacak en doğru şey tedavi almak olacaktır. Evdeki kırkayakların yok edilmesi için kırkayak ilaçlama şarttır bu nedenle bireysel çabalar ile uğraşmak yerine profesyonel kırkayak ilaçlama firmaları ile görüşerek yaşadığınız sorunları son verebilirsiniz. Atlas Türk ilaçlama olarak kırkayaklar ile mücadele ve çıyan ilaçlama taleplerinize profesyonel çözüm sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir