0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Evde Çıyan Neden Olur

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evde Çıyan Neden Olur? ev kırkayağı ve ev çıyanı nemli karanlık ortamları seven bir yapıdadır. Bu nedenle nem ve rutubet sorunu olan bölgeler pek çok haşereyi çekebilir. Böcek ilaçlama çıyan ve kırkayaklar ile mücadelede önemli bir kontrol işlevi sağlar. Bina sakinleri çoğu zaman bodrumlarda, otoparklarda ve rutubetli bölgelerde çıyan türleri ile karşılaşabilir. Geceleri karanlıkta evlerin içine girerek banyo ve dolap altı gibi bölgelerde dolaşırlar. Gider borularından faydalanarak lavabo deliklerinden çıkarlar.

Küvetler ve lavabo içlerinde çıyan görülmesi zaman, zaman mümkün olabilmektedir. Eve giren çiyanlar daha çok böcekler ile avlanır karanlık ortamları sevdikleri için türleri gündüzleri dip bölgelerde gizlenirler. Binalara girdikten sonra kuytu yerlere yuvarlanarak gece karanlığına beklerler. Hızlı hareket eden çevik yapılı özellikleri ile dikkat çekerler. Çıyanların en fazla evlere girdiği bölgeler arasında bodrum bölgeleri, klozetler, lavaboların gider boruları, kapı altı ve eve girişine imkan veren zayıf noktalardır.

Evde nemli ortamları buldukları takdirde kolaylıkla üreme yoluna giderler. Çıyanlar nasıl beslenir? diyorsanız çıyanların pek çoğu etobur ve yumuşak gövdeli canlılardır. Geceleri solucan, örümcek benzeri eklem bacaklı canlıları avlayarak beslenirler. Odun ve ahşap tüketme gibi bir eğilimleri söz konusu değildir. Kırkayaklar ile çıyan türleri görünüm olarak birbirine benzerlik gösterse de farklı özelliklere sahiplerdir. Kırkayaklar beslenmesini ağaç ve selüloz benzeri şeyler yedikleri gibi çürüyen bitkiler benzeri organik maddelerle de sağlayabilmektedir.

Çıyan ve kırkayak ısırması gibi durumlar nadir görülen bir durumdur. Çıyan ısırıkları zehirli olmasına karşın ölümcül bir etki göstermez ısırmada yaralanma, şişme ve tahrişe yol açar. Pek çok insan tarafından kırkayak ve çıyanların zararlı olduğu kanısı aslında çokta geçerlilik sağlamaz. Ancak evine çiyan ve kırkayak girrip şehirde yaşayan süren insanlar bu canlılardan ciddi anlamda tedirginlik yaşar. Ev çıyanı banyo ve mutfak bölgelerinde daha çok görülür.

Çıyanlar Nerelerden Gelirler?

Kapı altı ve gider boruları gibi yerlerden evlerin içine girerler. Çıyan kovucu cihaz bu canlıların eve girmelerini engellemede yetersiz kalır. Çıyan ilacı kullananlar daha çok saklandıkları bölgelere çiyan ilacı püskürtmek durumundadır. Ancak bireysel olarak çıyanlar ile mücadele istenilen sonucu vermez. Çıyanlar nasıl ürer? ev çıyanı insana zarar verir mi? en tehlikeli çıyan hangisidir? diyorsanız büyük yapılı çıyanlar daha tehlikeli özellik sergiler. İnsanları ısırdığı zaman zehirleme potansiyelleri bebek ve yaşlılarda daha tehlikelidir.

Çıyanlar eve nasıl girer? diyorsanız eve giriş noktaları bina dışlarından kaynaklı olmaktadır. Doğal üreme ve yaşam alanlarında çok sayıda çıyan yaşam sürer. Yeşil alanlar ve ağaçlık bölgelere yakın kurumuş ot ve bitkilerin olduğu bölgeler taşlıklar gibi yerler bu canlıların en fazla görüldüğü bölgelerdir. Evde çıyan neden olur? diyorsanız muhtemelen barınmak ve beslenmek amaçlı evlere gelmiştir. Bu nedenle çıyanlar ile mücadele için onların giriş yollarını iyi bilmek ve çıyanların girişine müsait olan yerlerdir.

Evlere çıyanların kolayca giriş bölgesi olarak görülen kısımları kapatmak önemlidir. Çıyanlar ısırma ve yaralanma gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Şayet evinizde çıyanlar ile sıkıntı yaşıyorsanız bina çevresi ve bahçe bölgelerinde ilaçlama yaptırmanız bu canlıların evlere yönelmesini ortadan kaldıracaktır. Çıyan zararlısı binaların alt kısımlarında kanalizasyon giderleri gibi bölgelerde görülen zehirli canlılardır. Nemli, kullanılmayan atıl kuyular fazlaca bulunduğu yerler arasındadır.

Evlere çıyan girişine olanak veren yerler sinekliği olmayan pencere, açık bırakılan banyo havalandırmaları, aydınlık yerleri ve lavabo giderleri gibi yerlerdir. Pis su giderlerine bağlı olan borular her türlü haşerenin evlere girmesine imkan veren bir özelliktedir. Evde üreyen canlılar özellikle bebekler için risk ve tehlike sebebi olabilir. Eve girdikleri zaman parke altı, kapı kenarı, fayans arası, dolap altları gibi bölgelere gizlenen çıyanlar buraya gizlenerek evdeki sayılarını artırır.

Evdeki Çıyanlardan Nasıl Kurtulunur?

Evdeki çıyan nasıl yok edilir? ilaçlama ile çıyanlar ölür mü? diyorsanız bu canlıların ortadan kaldırılması için ev ilaçlama yaptırmanız gerekir. Dünyanın hemen her bölgesinde yaşayan zehirli özellikte canlılardır. Sıcak ve nemli havalarda ortaya çıkan bu canlılar yuvalarını genellikle rutubetli ve karanlık bölgelere yapar. Zehirleri olmasına karşın ölümcül bir özellik barındırmaz ancak hassas ciltli insanlarda, alerjik yapılı kişilerle bebeklerde tehlike sebebi olabilir. Bireysel çıyan mücadelesi tek bir çıyan için etkili olurken birden fazla çıyan olması durumunda mekanlarda sonuç alınamaz.

Çıyan nasıl öldürülür? evdeki çıyanları nasıl yok ederim? diyorsanız ilk girdiği anda tespit ederseniz sert bir cisimle vurup öldürmeniz sorunun altından kalkmak için yeterli olur. Ancak eve girip yuvalanan çıyanlar ile mücadele için mutlaka çıyan ilaçlama yaptırmanız gerekir. Özellikle çocuklar ve bayanlar çıyan ile karşılaştıklarında ciddi anlamda panik yaşayabilir. Çıplak ayakla kazara üzerine basılması gibi durumlarda çıyan sokması yaşanabilmektedir.

Bu nedenle çıyan görünen evlerde çıplak ayakla dolaşmakta fayda vardır. Çıyan görülen mekanda birden fazla olma ihtimaline karşın en garantili yol hiç kuşkusuz ki onlara karşı ilaçlama servisi almaktır. Eve giren çıyanların üreyerek insan sağlığını tehdit etmesi için yaptıracağınız ilaçlama uygulaması sizi her türlü tehlikeden koruma açısından son derece önemlidir. Haşereler ve çıyanlar ile mücadele sadece ilaçlama ile değil onların giriş noktalarının kapatılması ile sorunların ortadan kalkması için önemlidir. Bilindiği gibi eve çıyan giriş bölgeleri zayıf içerikli yerler olduğu için diğer böceklerinde girmesine fırsat verir.

Ev içindeki çıyanları yok etmek için profesyonel çıyan ilaçlama firmaları ile irtibata geçmeniz gerekir. Çıyanlar ile mücadele basit ilaçlar ile istenilen sonucu vermez. Çıyanlar tehlikeli ve bebekler için sakıncalı sonuçlara sebep olabilir. Çıyan ilaçlama firması ile irtibata geçerek yaşadığınız kırkayak ve çıyan sorunlarında bizden ilaçlama servisi talep edebilirsiniz. Ev kırkayağı ve ev çıyan olarak bilinen çok bacaklı bu canlılar insan hayatını olumsuz etkiler. Bu nedenle çıyanları bir an önce yok ettirmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir