0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Evde Böcek İlaçlama Sonrası Zehirlenme

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evde Böcek İlaçlama Sonrası Zehirlenme genellikle bilinçsiz yapılan ev ilaçlamalarında daha fazla yaşanır. Böcekler insan sağlığı için son derece zararlı organizmalar olmasına karşın dış ortamlarda pek yok faydalı yönleri mevcuttur. İnsanlar evi ilaçlatmak zararlı mı? sisleme böcek ilaçlama yöntemi ile ilaçlama böcek ilacı zehirlenmesine yol açar mı? benzeri sorular yöneltir. Öncelikle her işin bir uzmanı olduğu gibi haşere ilaçlama konusunda da eğitimli ve profesyonel firmaların ilaçlama servisi vermesi kaçınılmazdır.

Günlük hayatın olağan akışında böcek ilaçlama zehirlenmesi gibi durum söz konusu olmaz. Evde kullanılan çeşitli kimyasallar ve bireysel olarak yapılan böcek ilaçlama herhangi bir tehdit yaşanmadığı toplumlarda insanların pek bir ilgisini çekmez. Ancak bilinmesi gereken özellikle evlerde potansiyel zehirli ürünlerin insanların sandığından daha fazladır. İnsanlar kendilerini güvenli ve huzurlu gördüğü mekanlarda kullandıkları pek çok kimyasal sağlık açısından tehdit içermektedir.

Uzmanların belirttiğine göre her yıl zehirlenme vakalarında yaklaşık yüzde 90 ı ev içerisinde görülmekte diye belirtmektedir. Dilerseniz insan sağlığı açısından tehlike içeren maddeleri kısaca belirtelim. Ev ilaçlama zehirlenmelerine yakın oranda tehlike içeren temizlik ürünleri evde zehirlenmelere sebep olacak içeriktedir. Sadece Amerika içerisinde yılda 2 milyondan fazla insanın ve evcil hayvanın yanlış kullanılan maddeler ve hatalı depolamalardan kaynaklı zehirlenmelere maruz kaldığı belirtilmektedir.

Bunu dünya nüfusuna uyarladığımız zaman tehlikenin boyutu aslında sanılandan çok daha fazladır. Çeşitli kimyasallar insanlara solunum, sindirim ve deri yolu ile nüfuz etmektedir. Kimyasal zehirlenmelere böcek ilaçları neden olmasına karşın evde pek çok tehlikenin olduğu bilinmesi gerekir. Aslında bu ürünler gizli tehlike olarak kendini hissettirmeden evin içinde yanı başımızda durur. Ev temizlik ürünleri arasında kimyasal içerikli maddeler insanlar için tehdit içeren bir özelliktedir.

Kimyasal Temizleyiciler Ciddi Zehirleme Yapar

Eşyaların daha beyaz görünmesi, tıkanan lavaboları açılması için çeşitli ürünlerin kullanılması gibi durumlar aslında tehdit içeren etkiyi gösterir. Ayrıca evde böcek görüldüğü zaman bireysel olarak ilaç kullanmakta bilinçsiz ve gelişigüzel yapıldığı için insan sağlığına ciddi tehlike yöneltir. Evde adeta saatli bomba gibi duran bazı ürünler hemen her insanın kullandığı özelliktedir. Bunlardan özellikle çamaşır suyu, tuz ruhu ve lavabo açıcı gibi ürünler kimyasal bileşenleri ile dikkat çeker. İçerdiği karışımların hava ile solunması ile çeşitli zehirlenmeleri ortaya çıkarır.

Ülkemizde en çok rastlanan ev tipi zehirlenme bu ürünlerden kaynaklanır. Hidroklorik asit içeren banyo ve tuvalet temizleyicilerinin, sodyum hidroksit barındıran fırın ve mutfak temizleyicilerinin birlikte kullanılması sonucu ortaya tehlikeli bir kimyasal tepkime çıkar ve sağlık açısından ölümcül tehlike içerir. Evde böcek ilacı zehirlenmesi yada temizlik maddelerinden kaynakları zehirlenmelerde çeşitli yan etkiler olur. Göz yanması, kaşıntı, solunumda güçlük çekme, kusma, bulantı, baş dönmesi, ishal gibi yan etkiler temizlik ürünlerinin neden olduğu başlıca belirtileridir.

Evde temizlik malzemesi kullanıldıktan sonra yaşanan yan etkilerde tüm camların derhal açılarak kapsamlı bir şekilde havalandırılması sağlanmalıdır. Bu gibi olumsuzluklara maruz kalan kişi mekandan olabildiğince çabuk uzaklaşması gerekir. İlerleyen durumlarda ise zaman kaybetmeden doktor tedavisine başvurulmalıdır. Özellikle temizlik ürünleri ve benzeri etkiye sebep olan ürünler çocukların ve evcil hayvanların kesinlikle ulaşamayacağı bölgelerde saklanmalıdır.

6 yaşından küçük çocukların oldukça meraklı yapıları olduğu bilinmektedir. Bu nedenle yutulabilecek temizlik ürünleri ciddi anlamda tehdit içerir. Yemek borusunda yanık, karında şiddetli ağrı ve kan gelmesi gibi durumlara sebep olur. Bu gibi durumların yaşanması ciddi risk içerdiği için hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi şarttır. Temizlik ürünleri doğal yollardan yapılacak bazı karışımlar ile mümkündür. Sirkeli su ve benzeri karışımlar yardımıyla evin hijyeninin sağlanması söz konusu olabilir. Örneğin eskiden kullanılan arapsabunu doğal temizleyicilerin başında gelir.

Ev Temizliğinde Zehirlenmeden Sakının

Karbonat, sirke, limon ve tuz karışımı ile yapılan temizlik ürünleri hem doğal hem de kimyasal sökücü özelliği ile dikkat çeker. Şayet evinizde temizlik ürünlerinden vazgeçmeyen kişilerden iseniz kullanma talimatlarını iyi okumalı, direkt olarak solumaktan kaçınmalısınız. Zehirlenmeye sebep olan böcek öldürücü ilaçlar bireysel ve yanlış kullanımda zehirlenme durumlarını tetikler. Özellikle titiz insanların evde karınca bile görmesi durumunda rahatsız olup bireysel olarak ilaç alıp eve ilaç sıkma eğilimi oldukça fazladır.

Böceklerin bulaştırdığı mikroplar insan sağlığını tehdit eder ancak böcek ve haşereler ile mücadele bilinçsiz ve her insanın kendi başına yapacağı bir özellikte değildir. İlaca çıplak elle temas etmek, küçük çocukların ilaç solumasına sebep olmak, ilaç kalıntılarının gıda maddeleri içerisine bulaşması gibi durumlar ciddi böcek ilacı zehirlenmelerine sebep olur. Ayrıca bilinçsiz böcek ilacı kullanmak ilaçlama sonrası yüz yanması gibi oldukça sıkıntılı sorunlara sebep olur. Acemi bir şekilde böcek ilacı ile evde ilaçlama yapmak çeşitli zehirlenmeleri ortaya çıkarabilir.

Özellikle aşırı düzeyde salya akması belirtilerinin görülmesi, kusma ve bulanık görme, nefes almada zorluk çekme böcek ilaçlama zehirlenmesinde en fazla görülen durumlardır. Cilde ilaç temas etmesi halinde kıyafetler hemen çıkarılarak sıcak suyla güzelce sabunla yıkanmalıdır. Ciddi zehirlenme vakaları yaşandığı durumda ölüm durumu yaşanması gibi üzücü durumlar ortaya çıkabilir. Böylesi durumlarda hiç zaman kaybetmeden hemen bir sağlık kuruluşuna gitmek şarttır.

Evde kullanılan çamaşır ve bulaşık makinesi kapsülleri de insanlara ciddi sıkıntılar yaşatır. Küçük olan riskler gibi görünse de çamaşır ve bulaşık makinesi kapsülleri yutarak zehirlenmeye sebep olur. Bu nedenle çocukların kolayca ulaşamayacağı yerlerde saklanması gerekir. Özellikle evde emekleyen bebekler meraklı ve keşfetmeye açık oldukları için kapaklı yerleri açma konusunda oldukça maharetlidir. Evcil hayvanların bu gibi tabletleri yutması ve yalaması gibi durumlarda tehlikeli sonuçları tetikler.

İlaçlama Zehirlenmesi Neden Olur?

Temizlik maddeleri işler tablet isterse sıvı özellikte olsun yutulması ve yalanması durumunda zehirlenmeye sebep olur. Böcek ilaçlama zehirlenmesi elbette tehlikelidir. Böcek ilaçlama sonrası zehirlenme daha çok bireysel olan uygulamalar ve amatör kişilerin yaptığı ilaçlama sonrası görülen bir durumdur. Yaz aylarında böcek ilaçlama hem konutlar hem de iş yerlerinde çok yaptırılan bir ilaçlama hizmetidir. Ev ilaçlama esnasında hiçbir tedbir almadan yapılacak mekan ilaçlaması ciddi sonuçların ortaya çıkmasına sebep olur.

Bu nedenle deneyimli ilaçlama firmaları ile görüşülmeli ilaçlama konusunda uzman elemanlar eşliğinde evde ilaçlama yapılması sağlanmalıdır. İlaçlama zehirlenmesi neden yaşanır? diyorsanız uyulması gereken şartları görmezden gelmek böcek ilacı zehirlenmesine sebep olacak en önemli etkenler arasında yer alır. Ev ilaçlama öncesi mutfakta açık gıda maddesinin kalmaması, yiyeceklerin ağızlarının sıkıca kapatılması ilaçlama yapılan yerlere gıda bırakıyorsa buraların güzelce temizlenmesi, çıplak elle ile temas edilmemesi ve ilaç kalıntısı yutulmaması gibi önemli özelliklere dikkat etmek gerekir.

Böcek ilaçlama zehirlenmeleri en fazla mutfak bölgelerinde görülür. Çünkü gıdalar ağız yolu ile tüketildiği için ilaç bulaşması ölümcül risk taşır. İlaç zehirlenmeleri amatör kişiler ve bilinçsiz yapılan uygulamalarda daha çok görülür. Mutfak ilaçlama esnasında çok hassas davranmak, gıdaların kesinlikle sıkıca kapatılmasını sağlamak, ilaçlama yapılan bölgelerde temizlik yapmak gerekir. Ayrıca yeteri kadar temizlik yapılmayan durumlarda böcek ilacından yüz yanması gibi ciddi sıkıntılar yaşanır.

Özellikle zor ölen böcekler olarak tabir edilen akrep, beyaz toz böceği, kertenkele, tahta kurusu gibi zararlar ile mücadele için sisleme ilaçlama yöntemi kullanılır. Bu uygulama geniş kapsamlı olduğu için açıkta gıda bırakılmaması şarttır. Ayrıca koltuk ve benzeri ürünlerin kapatılması, halıların toplanması gerekir. Şayet bu ürünlerin arasında böcek olması gibi durumlar söz konusu ise ilaçlamadan sonra evde kapsamlı bir temizlik yapılması gerekir. Mutfakta böcek ilaçlama sonrası tencere, tabakların yıkanması, açıkta gıda kalmışsa çöpe atılması, yerlerin silinmesi gerekir.

Böcek İlacı Donanımlı Ekiplerin İşidir

Böcek ilacı zehirlenmesi neden olur? açık alan ilaçlamasında böcek ilaçlama sonrası zehirlenme genellikle solunum yolu ile yaşanır. Rüzgarda ters yönde ilaçlama yapmak ilaca maruz kalmak sonucu ilacın etkisi ile zehirlenme gibi durumları ortaya çıkarabilir. İlaçlama yapan kişi eldiven, maske, tulum benzeri önleyici ekipmanları kullanmadığı zaman ilacın etkisine maruz kalır. Ayrıca ilaçlama yaparken sigara içmek, bir şeyler yemek böcek ilacı zehirlenmesini tetikler.

Böcek ilaçlama zehirlenmesi genellikle gerekli talimatlara uymayan ve bilinçsiz böcek ilaçlama yapan kişilerin sebep oldu durumlardır. Evde ilaçlama esnasında en fazla tehlikeye maruz kalan kişi hiç kuşkusuz ilaçlama teknikeridir. Bu nedenle evde ilaçlama yapılırken gerekli donanıma sahip olmak şarttır. Eldiven kullanmak, maske ve gözlük takmak, tulum giyip üzerine ilaç bulaşmaması için tüm tedbirleri almak önemlidir. Ev ilaçlamada sisleme yöntem en etkili uygulama olarak dikkat çeker.

Bir türlü böceklerin ortadan kaldırılamaması durumunda geniş kapsamlı bir ilaçlama yöntemi olarak ulv ilaçlama dikkat çeker. Ancak bu bilinçsiz ve donanımsız kişilerin yapabileceği bir ilaçlama şekli kesinlikle değildir. Ev ilaçlamadan sonra mekanın belirli bir süre kapalı tutulması, içeride kesinlikle evcil hayvan ve insan olmaması, ilaçlama sonrasında talimatlara uyarak yeteri kadar evin havalandırılması ve temizlik yapılması gerekir.

Ayrıca astım ve bronşit benzeri hastalığı bulunan insanların evde temizlik yapılmadan ve evi yeteri kadar havalandırmadan girmemesi şarttır. Haşere ilaçları kimyasal içerikleri ile amatörce kullanıldığı zaman tehlike saçar. Temizlik ürünlerinde olduğu gibi böcek ilacı zehirlenmesi belirtileri de insanlarda ciddi sıkıntılara sebep olur. Böcek ilacına çıplak elle dokunmak, yakından solumak, ilaçlı bölgeye sürülen elin ağza götürülmesi ve bir şeyler tüketilmesi çeşitli zehirlenmelere sebep olabilir. Böcek ilaçları çeşitli aktif maddeler içerir çünkü çok geniş kullanım bölgeleri vardır.

Böcek İlacı Zehirlenme Nedenleri

Suda az, yağda ise çok çözünürlüğe sahip fosforlu insektisitler bilinçsiz olarak kullanıldığı zaman ölümcül böcek ilaçlama zehirlenmelerine sebep olur. Bu nedenle ilaçlama bireysel ve deneyimsiz kişilerin uzak durması gereken bir durumdur. İlaç kutularının yanlış kullanılması ve ortalıkta bırakılması ilaç bulunduranların çocukların ulaşacağı bölgelerde saklaması olası böcek ilacı zehirlenmelerine davetiye çıkarır. Çıplak elle böcek ilaçlarına dokunmak vücudun sünger gibi böcek ilacını emmesine sebep olur.

Bu ise karaciğere direkt olarak ulaşmasına sebep olur ise dokularda enzimatik tahribatlara yol açar. Böcek ilacı zehirlenmesi en fazla tedbirsizlik sonucu yaşanır. Böcek ilacı zehirlenmelerinin belirtisi bazen hemen, bazen bir kaç saat sonrası ortaya çıkabilir. Zehirlenme belirtileri genellikle salyalarda artış, kaslarda kasılma, titreme ve seğirme, güçsüzlük, bulantı, denge bozukluğu ve baş dönmesi gibi yan etkileri ortaya çıkarır. Böcek ilacı zehirlenmesinin belirtileri kısaca şöyledir.

Nefes almada zorluk yaşamak, bitmeyen ve şiddetli öksürük, oksijen seviyesinde dengesizlik nedeniyle uyanık kalamama, baygınlık ve nöbet geçirmede artış yaşanması görülür. Midede rahatsızlık ve çeşitli kanama belirtileri, kusma ve acı çekme durumları zehirlenme belirtilerinde riskin büyük olduğunu gösterir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktor tedavisi gerekir. Böcek ilacı zehirlenmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora gidilmesi şarttır. Böcek zehirlenmesine ne iyi gelir? diyenlerin durumuna göre çeşitli krem ve yardımcı malzemelerden faydalanmak mümkündür.

Ancak evde bireysel tedavi bir işe yaramaz. Kesinlikle doktora gidilmelidir tarım ilaç zehirlenmesi kaç saatte belirli olur? diyorsanız bu ilacın içerdiği aktif maddeye göre hemen yada birkaç saat sonra kendini gösterir. Böcek ilacından yüz yanması nasıl geçer? ilaçlamadan sonra yüz yanması neden olur? diyorsanız çıplak elle ilaca temas etmek başlıca nedendir. Temizlik yaparken eldiven kullanmamak ve evi havalandırmadan içeride temizlik yapılması gibi durumlar asıl nedendir.

Böcek İlacı Yan Etkilerine Karşı Önlem

Böcek ilacından yüz yanması durumlarında tedbiren böcek ilacından yüz yanmasına karşı pişik kremi kullanarak kurtulmak mümkündür. İlaçtan etkilenen bölgenin ılık su ile yıkanması ve tahriş giderici pişik kremi kullanılması birkaç saat sonra sızlamanın geçmesine sebep olur. İlaç zehirlenmesi ölüm riskini ortaya çıkaracağı için bireysel olarak böcek ilaçlarından uzak durmak gerekir. Böcek ilacı zehirlenmesi tedavisi yaşanan zehirlenmesinin durumuna göre kritik önem taşır. Bu nedenle zaman kaybetmeden doktor tedavisi alınması gerekir.

Böcek ilaçlamadan sonra ilaçlama zehirlenmesi çeşitli alerjik reaksiyonlara açık olan insanlar ve aşırı derecede kapalı alanda boya soluması gibi durumlarda yaşanılabilir. İnsanlar ilaç zehirlenmesine ayran iyi gelir mi? diye merak eder. Yoğurt ve ayran küçük çaplı etkilerde rahatlatıcı etki sağlar ancak böcek ilacı zehirlenmesine ayran yada yoğurt çözüm olamaz. Evde böcek ilaçlama sonrası zehirlenme gibi durumlar yaşamışsanız yapılacak en doğru hareket zaman kaybetmeden doktor tedavisi almaktır.

Böcek ilaçlarının içerdiği kimyasalların mahiyeti bilinmediği için bireysel olarak ilaçlama zehirlenmesine müdahale etmek söz konusu değildir. Doktor tedavide kullanılan ilacın aktif maddesini ve mahiyetini öğrenerek tedavi yapmak durumundadır. Bu nedenle ilaçlama yaptığınız zaman ilacın kutusundaki aktif maddeyi mutlaka doktora yazarak bildirmeniz gerekir. Yada ev ilaçlama yaptığınızda ilaçlama yapan firmadan kullanılan ilacın aktif maddeleri hakkında bilgi talep etmek gerekir.

Evde böcek ilaçlama zehirlenmesi ölümcül sonuçlara sebep olacağı için yetkisiz ve amatör kişilerin bu gibi durumlara sebep olacağı bilinerek bireysel uygulamalardan kaçınılmalıdır. Atlas Türk ilaçlama firması olarak evde ilaçlama uygulamasını bilinçli ve donanımlı elemanlarla yapıyor insanlara nelere dikkat edeceğini titizlikle anlatıyoruz. İlaçlama öncesi ve sonrasında alınacak tedbirleri belirterek güvenli ve bilinçli bir şekilde evdeki böceklerin yok edilmesi için ilaçlama desteği veriyoruz. Unutmayın evde ve iş yerlerinde böcek ilaçlama zehirlenmesi ölümcül sonuçlara neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir