0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Ev Tozu Akarı İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Akar ile mite gözle görülmeyecek kadar küçük canlılardır. Ev Tozu Akarı İlaçlama yaşam alanlarında üreyen mite böceklerinin yok edilmesi için önemli bir böcek ilaçlama hizmeti olarak öne çıkar. Miteler ve toz akarları ile ilgili bilinmesi gerekenler zor önlenen bir canlı olmaları ve böcek ilaçlarına dirençli yapılarıdır. Mite ilaçlama bu nedenle çoğu zaman tek uygulama ile önlenemeyen bir alerjen canlısı olarak dikkat çeker.

Toz böcekleri ile mite çeşitleri toz içinde yaşar ve gerekli temizlik yada önlemler alınmaz ise çok hızlı çoğalırlar. Mitelerin beslenme şartları insan bedeninden dökülen deri tozlarıyla, tırnak ve organik kalıntılar ile olur. Çok zor fark edilen aynı zamanda ciddi kaşınmalara yol açan çok rahatsız edici bir böcek türüdür. Mayt ile miteler toz akarı olarak ta isimlendirilir. Evde beslenilen bazı hayvanların ve ortamda yaşam süren insanların deri döküntüleri ile beslenmektedir.

Mite ile akarların yaklaşık olarak 140-160 civarında mayt, toz akarı ve mite bulunur. İnsanlar her ne kadar işin boyutunu bilmese de yatak içinde yüz binlerce alerjen akarlar bulunur. İnsanların vücudunda kaşınmaya sebep olan minik canlılar milyarlarca sayılara kolaylıkla erişir. En temiz yataklarda ve nevresimler de bile mite ile akarların sayısı yüz binleri bulur. Toz akarı olarak da bilinen mite böceği ancak mikroskop kullanılarak görülecek kadar ufak boyutludur.

İnsan derisi altına giren türleri bulunan son derece sıkıntı veren canlıdır. Mite canlısı temiz ortamlarda bile bulunmasına karşın yoğun olarak tozlu ortamlarda ve nemli bölgelerde çok daha fazla sayılarda görülür. Mite zararlısı insanlar için tehlikeli ve bebekler için astım ve bronşiti tetikleyen bir haşeredir. Pek çok hassas yapılı insanda cilt alerjilerini tetikler. Miteler evde çeşitli eşyalar arasında çok sayıda üreme gerçekleştirir.

Miteler En Fazla Nerelerde Görülür?

Mite böceği yoğun şekilde sıcak ortamlarda ve rutubetle toz biriken ortamlarda görülür. Evdeki eşyalar içinde yün, peluş oyuncaklar, yastık, halı, battaniye, yorgan, koltuk ve yataklar arasında görülür. Uzun süre kullanılmayan mekanlarda ve atıl depolarda sayıları çok daha yüksek seviyelere ulaşır. İnsanların yatakları akar ve miteler için son derece ideal bir yaşam ortamı sağlar. Mite ve alerjen böcekler çok küçük boyutlarda oldukları için mücadelesi son derece zordur.

Astıma sebep oldukları için insan sağlığı açısından son derece tehlikeli özellikleri vardır. Özellikle küçük bebeklerin doğumdan sonra son derece hassas yapıları olması nedeniyle geleceğimiz olan minik yavruları son derece olumsuz etkiler ve hasta olmalarına yol açar. Bilindiği gibi astım nefes darlığına, solunum yollarında ciddi zorlanmalara sebep olur. Hatta aşırı derecede ilerleyen vakalarda ölümlere bile yol açmaktadır.

Bu nedenle astıma yakalanmış insanlar normal hayatlarında çok zorluk yaşamaktadır. Toz böcekleri olarak bilinen minik yapılı miteler insanların gözle görülmeyeceği kadar küçük yapılı oldukları için tozlu ortamlarda çok fazla görülebilmektedir. Yatak odasındaki halıları ile bazı malzemeler miteye sebep olabilir. Bu tür eşyaları kaldırmak ve kullanmamak gerekir. Toz akarı ve mitelerin oluşmasını yavaşlatmak için özellikle elyaftan yapılan ürünler ve silikon özellikli eşyaları kullanmaya dikkat etmelidir.

Yünden yapılan yastık, yorgan ve kıyafetler akar böcekleri için kolay oluşum imkanı sağlar İnsanlar internet üzerinde mite oluşumundan kaçmak için ne yapılır? evimdeki mitelerden nasıl kurtulurum? diye pek çok arayışa yönelir. Mitelere karşı etkili olan bir önlem olarak anti bakteriyel özellikli yataklar kullanılmalıdır. Ayrıca yatak odası ve diğer odalar düzenli olarak periyodik şekilde havalandırılmalıdır.

Miteleri Önlemek İçin Alınacak Tedbirler

Yatak odasında bulunan kilim ve halı gibi oluşumuna yol açan eşyaları kullanmamaya özen göstermek gerekir. Bilindiği gibi toz akarı ve miteler belirli bir derecenin altındaki soğukluğu direnç gösteremez. Çocuklarınızın peluş tarzı alerjilere sebep olan eşyaları bir poşet içine koyarak ağzını sıkıca kapatmalı daha sonra yerleştirerek bir iki saat buzlukta bekletmelidir. Bu şekilde miteler ve toz akarları direnç gösteremeyerek ölecektir.

Ayrıca evlerin içini düzenli olarak her gün elektrik süpürgesiyle dip köşe temizlemekte son derece faydalı olur. Ancak bilmeniz gereken tüm bu aldığınız önlemlere karşı toz akarları ve miteleri tam olarak yok etmeniz mümkün olmayacaktır. Bu uygulamalar ve önleyici tedbirler sadece mitelerin belirli bir seviyede kalmasını ve azalmasını sağlayacaktır. Evinizdeki alerjen böcekler olan toz akarları gibi böceklerin yok edilmesi için periyodik ilaçlama desteği talep etmelisiniz.

İnsanlar toz akarı ve mite aynı parazit mi? gibi sorular yöneltir. İsimleri farklı olsa da miteler alerjen yapılı aynı böceklerdir. Mite insan ve derilerinden dökülen kalıntılar ile beslenir ayrıca bazı deri böcekleri insan derisinin altına gelerek buralara yumurta bırakır ve kanı emerek beslenir. Deri böceği ile uyuz böcekleri son derece rahatsız edici olduğu gibi insanlarda ciddi psikolojik sorunlara sebep olmaktadır.

Ayrıca mücadele bakımından da çok zor mücadele edilen böcekler olarak dikkat çekerler. Toz akarı ve mitelere maruz kalan insanlar genellikle yataktan kaynaklandığını bildikleri için yataklarını atmak yada değiştirmek yoluna giderler. Ancak buna karşın evdeki ev tozu akarlarından bir türlü kurtulamazlar böcek ilaçlama ev tozu akarlarına karşı mücadelede belirli başarı sağlar. Ancak böcek ilaçlarına son derece dirençli yapıları ve çok hızlı üremeleri sebebiyle birden fazla ilaçlama yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Mite ve Ev Tozu Akarlarının Zararları

Ev tozu akarları ve miteler hangi hastalıkları tetikler? diyorsanız bilmeniz gereken bu alerjen böceklerin dışkıları ve döküntüleri çok minik boyutlarda olduğu için kolaylıkla havaya karışır ve solunum yolu ile insan vücuduna girebilir. Bu nedenle alerjik hastalıklar olan astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara sebep olurlar. Özellikle sıcak havalarda güneşin de etkisiyle genleşen çok minik boyuttaki ev tozu ve akar böcekleri havaya karışarak tükettiğiniz oksijenin içinde vücuda çekilir.

Miteler ile mücadele için mite ilaçlama ve ev tozu akarı ilaçlama servisi almak önemlidir. Ancak düzenli olarak elektrik süpürgesi yardımı ile yüksek çekim gücüne sahip süpürgeleri kullanarak evin düzenli olarak süpürülmesi, halıların çekilmesi ve odanın sık, sık havalandırılması büyük önem taşır. Evin kenar bölgelerinde oluşan tozlanmalar oda içinde ev tozu akarı ile miteleri ciddi anlamda tetikler. Ev tozu akarları yani mite ve maytlar çeşitli sebeplerle ortaya çıkar.

Özellikle küf sporları, hayvan kürkleri ve buna benzer özellikler miteleri ciddi anlamda artıran oluşumlardır. Bu minik canlıların sebep olduğu sıkıntılar burun tıkanması ile sinüslerin iltihaplanması şeklinde görülür. Ev tozlarının içerisinde olmamasına karşın havaya karışarak eşyaların içindeki çok farklı yapıdaki canlı organizmalar insanda ciddi şekilde rahatsızlıkları tetikleyen özellikleri ile sıkıntılı bir sürece sebep olur.

Mayt mite ve alerjen toz böcekleri insanlar üzerinde alerji azdıran bir öneme sahiptir. Bunlar çürümüş epitel canlı hücreleri yiyerek hayatta kalırlar. 20 santigrat derecede oda sıcaklığına yada 60 ve 80 arasında nem oranına ihtiyaç duyarlar. Güneş ışığının olmaması yada çok az girdiği evlerde sayılarını arttırırlar güneş ışığını sevmedikleri için çok sıcak havalarda evde barınmaları pek mümkün olmamaktadır. Kronik inatçı alerjilere sebep olan miteleler yaygın olan alerji üreticiler arasında başta gelir.

Mite Ve Alerjen Akarlar Nasıl Temizlenir?

Sebep oldukları alerji sonrası burun akıntısı, sürekli hapşırma, kaşınma, burun tıkanıklığı gözlerin kaşınması gibi yan etkileri ortaya çıkarır. Aile içinde bir takım alerjik rahatsızlıklar bulunan bireylerin olması ev tozu akarlarının çok daha fazla sıkıntıya sebep olmasını ortaya çıkarır. Tedavi olsanız bile ortaya çıkan semptomlar hemen iyileşmez mite alerjisi daha çok erkek çocuklarda kendini gösterir. Burun akıntısı ciddi anlamında artar. Bu akıntı yaklaşık olarak 1 hafta ile 10 gün arasında devam eder.

İnsanlar bu böceklerden ciddi anlamda rahatsız oldukları için çeşitli arayışlara yönelmektedir. Akar böceği nasıl temizlenir? ev tozu akarı ilaçlama ile örülür mü? toz böceği uçar mı? gibi değişik arayışlara yönelmektedir. Akar ilacı sıradan ucuz böcek ilaçları içinden seçilemez ev tozu zararları yönüyle minik boyutlu böcekleri içinde barındırdığı için mekanın mutlaka düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Ev tozu akarları için süpürge oldukça faydalı ve kullanışlı bir araç olmasına karşın yüksek derecede buhar makinesi olanlar için yatak ve kullanılan eşyaları yüksek derecede buharla temizlenmesi gerekir. Ev tozu alerjisi olanlar ne yapmalı? diye merak ediyorsanız mutlaka ortamlarında yer alan bu böceklerden kurtulma yoluna gitmelidir. Örümcek familyasından olan bu minik canlılar ev tozu akarı alerjisi insanlar üzerinde görüldüğü zaman fark edilmeleri imkansız derecede küçüktür.

Pyroglphidae ailesi olarak adlandırılır. Bu ailenin Farinae, Blomia Tropicalis ve Dermatophagoides, Microceras gibi türleri bulunur. Kuru iklime sahip bölgelerde özellikle yüksek rakımlı alanlarda bu böcek türüne pek rastlanmaz. Ancak Akdeniz ve Karadeniz ikliminin özellikleri bu böcekler için önemli bir üreme etkeni sağlar. 4 çift bacağı bulunmaktadır pek çok türe ve sayıya sahiptir. Kara ve suda kolaylıkla yaşam sürebilme potansiyeline sahiptirler.

Miteler Nasıl Ürer Nasıl Temizlenir?

Yumurta, Larva, Pupa evrelerini tamamlayarak erişkin aşamaya gelir ve yaşam sürerler. İnsanlar genellikle evim temiz, buna karşın evimde çeşitli sıkıntılar yaşıyorum diye yakınmalarda bulunur. Eviniz ne kadar temiz olursa olsun sadece 1 metrekarelik bir bölgede bile yaklaşık olarak 20 000 civarında akar alerjisi bulunduğu tespit edilmiştir. Hayvan vücudunda yerleşen parazit haşereler tehlikeli hastalıkların insandan insana taşınmasına da aracılık etmektedir.

Kapalı ortamda geçen sürenin artması ile insanların alerjen sıkıntısı yaşaması çok daha ciddi boyutlarda görülür. Bu nedenle kış aylarında mekanın kapalı kalması ve insanların kapalı ortamda daha fazla vakit geçirmesi nedeniyle bu tür böceklerden kaynaklanan sağlık sorunlarının artmasında önemli artışlar gözlenmektedir. Ev tozu akarlarının yok edilmesi için öncelikle yatak odalarından böceklerin arındırılması şarttır. Bu canlılar 55/60 derece sıcaklıkta uzun süre yaşayamaz.

Bu nedenle yatak örtülerinin nevresim ve yastık kılıflarının 60 derecenin üzerinde sıcak su ile yıkanması ve daha sonra mutlaka ütülenmesi gerekir. Özellikle evinizde bebek ve yaşlı kişiler varsa bu kişiler yatakta daha uzun zaman harcadıkları için bunların eşyaları bir değil iki defa yıkanması gerekir. Miteleri öldürmek için çamaşırları yıkamadan önce plastik çantalara koyup ağzını sıkıca kapatarak buzlukta bir iki gün boyunca bekletmeniz öldürmek için oldukça etkili olur.

Daha sonra buzluktan bu çamaşırları çıkarıp buzu çözülünce makinada yıkayabilirsiniz. Çamaşırlarınızı yaz aylarında yüksek sıcak güneş altında tutarak mite ve akarları öldürebilirsiniz. Bilindiği gibi bu canlılar güneş ışınlarını severler ve güneşin olduğu ortamda pek fazla dayanamazlar. Güneşin tepeye geldiği anlarda sıcakta uzun süre kalan çamaşırlardaki ev tozu akarları güneşin etkisiyle ölür.

Mite Ve Ev Tozu Akarı Nasıl Yok Edilir?

Pek çok insan akar böceği nerede yaşar? mite yatakta görülür mü? mite nedir? Akar alerjisi ilaçlar ile geçer mi? gibi çeşitli sorular sormaktadır. Mite ısırığı nasıl geçer? diyorsanız bu canlılar alerjen toz böcekleri olduğu için yatağa her yattığınızda sizde sıkıntılara sebep olacaktır. Ev akarlarına karbonat ve benzeri malzemeler ile çözüm bulmak zordur. Ancak yatakta mayt ve mite olup olmadığını anlamak için yatağın üzerine karbonat serperek birkaç saat bekletince siyah nokta şeklinde ortaya çıktıklarına şahit olabilirsiniz.

Mite ve toz akarlarının en önemli tehlikesi astım olarak bilinen nefes yolu iltihapları ve solunum yolu hastalıklarıdır. Bu nedenle ev tozu akarı ilaçlama ve Mite ilaçlama servisi almanız şarttır. Bu canlıların hayvan ve bitkilere yerleşen türleri de mevcuttur bazıları örümcek ağlarına benzeyen ağ örme özelliği ile bilinir. Çok minik boyutlu olmalarına karşın vücutları minik iğne gibi tüyler ile çevrili olup insan derisi üzerinde dolaştıkları zaman kaşınmalara ve rahatsızlıklara yol açarlar.

Miteler ile mücadele uygulaması profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılması gerekir. Ancak unutmamanız gereken böcek ilaçları kullanılarak bu dirençli böceklerle tam olarak başa çıkmanız zordur. Ev tozu akarı ilaçlama ile evdeki akar böceklerini yok etmek pek çok insanın sandığı kadar kolay olmamaktadır. Bunun nedeni kullanılan böcek ilaçlarına son derece dirençli olmaları yanında ilaçlara direnç gösterecek özellikte bağışıklık sistemlerinin gelişmesidir.

Atlas Türk ilaçlama olarak mite ilaçlama ve ev tozu akarı ilaçlama taleplerinizde en etkili ilaçları kullanarak sisleme yöntemi ile ilaçlama servisi veriyoruz. Ancak unutmamanız gereken bu tür böcekler ile mücadelede garantili ilaçlama yapmak söz konusu değildir. Şayet garanti verdiğini iddia edenler varsa daha baştan size yanlış bilgi verdiklerini bilmenizde yarar vardır. Toz akarı ilaçlama ile mite ilaçlama servisi akarisit böcek ilaçları ile yapılır ancak tek seferde çözüm çok zordur. Bu yüzden minik böceklere karşı ilaçlama için garanti verilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir